بورس های تحصیلی کانادا

 

یکی از راه هایی که می تواند برای تأمین هزینه تحصیل در کشور کانادا به دانشجویان بین المللی کمک کند، بورسیه تحصیلی است که به معنی جوایز مالی بدون نیاز به بازپرداخت است. بورسیه ها به دانشجویان با پیشرفت تحصیلی برجسته اعطا می شوند، اگرچه برخی از آن ها نیز کار داوطلبانه و تجربه کار را امتیاز تلقی می کنند.

شما باید برای برخی از بورسیه ها درخواست دهید، اما بقیه به طور خودکار مدارک شما را بررسی می کنند و در صورت واجد شرایط بودن به شما اعطا می شوند. 5000 بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف تحصیلی در کانادا در سال 2021 به تازگی باز شده است. بورسیه های تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی را می توان با ثبت نام در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های دکترا و دوره های مورد درخواست به دست آورد.

بنابراین، همه مناطق واجد شرایط این بورس تحصیلی دولت کانادا برای دانشجویان بین المللی هستند. برنامه بورسیه های تحصیلی بین المللی دولت کانادا تقریباً در همه زمینه های دانشگاهی موجود است. همه دانشگاه های کانادا در حال حاضر مجوز کار پس از تحصیل را پس از تحصیل در کانادا ارائه می دهند به این معنی که می توانید پس از اخذ مدرک نهایی برای مجوز کار در کانادا درخواست دهید.

بالای پانصد برنامه ی تحصیلی در کانادا برای دریافت بورسیه مناسب هستند. بورسیه دانشجویان بین المللی برای دعوت از متقاضیان بین المللی برای تحصیل در کانادا سپس مشغول به کار شدن در یک شغل خوب در دسترس هستند، زیرا جمعیت کانادا در مقایسه با سایر کشورها کمتر است. جاستین ترودو نخست وزیر جوان چنین سیاست های خوبی را برای مردم بین المللی اجرا می کند، پس شما باید از این فرصت ها استفاده کنید. بودجه بورسیه برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند بسیار رقابتی و بیشتر در سطح کارشناسی ارشد در دسترس است. در ادامه به بررسی بورسیه های دولت کانادا و بورسیه های دانشگاه های مطرح و برتر کانادا می پردازیم:

بورسیه های تحصیلی دولتی در سال 2020 تمام هزینه های   تحصیل در کانادا را پوشش می دهد. ارزش بورسیه تحصیلی بسته به مدت، سطح و برنامه تحصیل متفاوت است. متقاضیان برنده برای برنامه های یک سال تحصیلی 60000 دلاردریافت خواهند کرد. برای2  ترم تحصیلی هر کدام تا 4 ماه.

 • مبلغ پرداختی توسط این برنامه ها: متقاضیان برنده برای برنامه های دو ساله ی تحصیلی 120000 دلار دریافت خواهند کرد.
 • مدت زمان برخورداری از بورسیه: حداکثر 20 ماه، شامل چهار ترم تحصیلی تا 4 ماه هر یک و یک دوره بهار/تابستان تا 4 ماه
 •  مهندسی

همچنین بودجه اضافی توسط DFATD به  دریافت کنندگان این بورسیه اختصاص می یابد، دانشگاه میزبان کانادا ممکن است برای دریافت کننده هزینه 500 دلار دریافت کند تا بتواند پس از ورود دانشجو به کانادا برای هزینه های اداری به او کمک کند.

به شخص دریافت کننده بورسیه مزایای اضافی داده خواهد شد:

 • متقاضی همچنین هزینه های ویزا،‌ تحصیل، مجوز کار، انجام امور مربوط به مجموعه بیومتریک را دریافت خواهد کرد.
 • متقاضی موفق هزینه ی بلیط هواپیما را نیز دریافت خواهد کرد.
 • بیمه درمانی نیز به او ارائه خواهد شد.
 • شهریه کامل به علاوه هزینه های اجباری نیز به داوطلبان موفق در کل دوره تحصیل ارائه می شود. هزینه های زندگی مانند غذا، آب و برق و محل اقامت از طرف بورسیه تأمین می شود.
 • همچنین هزینه های کتاب ها و لوازم مورد نیاز برای مطالعه یا تحقیق شخص دریافت کننده بورسیه، بدون رایانه و سایر تجهیزات.
 • هزینه حمل و نقل زمینی، از جمله کارت حمل و نقل عمومی.

بورسیه تحصیلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس است. در هر زمینه هیچ محدودیتی برای رشته یا رشته تحصیلی وجود ندارد. دوره تحصیل نباید بیش از 2 سال تحصیلی باشد.

معیارهای واجد شرایط بودن:

 • متقاضی نباید دارای تابعیت کانادا یا اقامت دائم باشد و نباید برای اقامت دائم کانادا اقدام کند.
 • متقاضی باید درخواست پذیرش دهد و در یک برنامه دانشگاهی تمام وقت پذیرفته شود.
 • متقاضیان باید علاقه مند باشند که برای برنامه بورسیه تحصیلی در کانادا در نظر گرفته شوند.
 • موسسات تحصیلات تکمیلی کانادا مسئول ارائه درخواست ها از طرف نامزدهای واجد شرایط هستند.

 

بورس های تحصیلی کانادا

 

بنیاد بورسیه ی پیر الیوت ترودو

فقط دانشجویانی که به صورت تمام وقت در مقطع دکترا تحصیل می کنند واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی بنیاد پیر الیوت ترودو هستند. دانشجویانی غیر کانادایی که پذیرفته شده اند و در سال اول، دو یا سه یک برنامه تمام وقت در حوزه علوم اجتماعی یا انسانی در دانشگاه های کانادا مشغول به تحصیل هستند، واجد شرایط هستند. متقاضیان باید شواهدی از عملکرد تحصیلی قوی و توانایی فکری خود ارائه دهند.

این بنیاد در تمام درخواست شما برای گرفتن بورسیه، از جمله در رونوشت ها و مراجع، به دنبال شواهدی در این باره خواهد بود.

با این وجود، به خاطر داشته باشید که “برتری تحصیلی و ظرفیت فکری” تنها معیار انتخاب نیست؛ فاکتورهای دیگری از قبیل تمایل به مشارکت با دیدگاه های متعدد، رهبری و تعامل و انعطاف پذیری بررسی خواهد شد. این بنیاد این موضوع را درنظر می گیرد که بسیاری از دانشجویان دکترا در حال کار بر روی پروژه های تحقیقاتی هستند که بین رشته ای هستند و صرف نظر از وابستگی به دانشکده یا گروه خود، به عنوان تحقیقات پیشرفته در علوم اجتماعی و انسانی شناخته می شوند.

به طور کلی، برای واجد شرایط بودن به عنوان عضوی از گروه های پژوهشی در علوم اجتماعی و انسانی، تحقیقات داوطلب باید “به درک و دانش ما از افراد، گروه ها و جوامع؛ آنچه ما فکر می کنیم، چگونه زندگی می کنیم و چگونه با یکدیگر تعامل داریم” بیفزاید.

گفته می شود، متقاضیان در صورتی واجد شرایط هستند که تحقیقات آن ها به یک یا چند مورد از چهار موضوع بنیادی مربوط باشد: حقوق بشر و کرامت، شهروندی مسئول، کانادا و جهان، و مردم و محیط طبیعی آن ها. بنیاد، صلاحیت موضوعات تحقیقاتی افراد را از طریق ایمیل یا تلفنی ارزیابی نمی کند.

بورسیه برای فرصت مطالعاتی پسادکترا (بنینگ)

برنامه بورسیه های فوق دکتری (بنینگ) بودجه ای را برای بهترین متقاضیان پسا دکتری، چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی، فراهم می کند که به طور مثبت در رشد اقتصادی، اجتماعی و تحقیقاتی کشور کمک خواهند کرد.

هدف برنامه بورسیه های فوق دکتری عبارت است از:

 • جذب و حفظ استعدادهای فوق دکترا در سطح ملی و بین المللی
 • برندگان این بورسیه پتانسیل رهبری خود را ارتقا دهند
 • آن ها را به عنوان رهبران پژوهشی فردا در مسیر موفقیت قرار دهد
 • سالانه 70 کمک هزینه تحصیلی اهدا می شود
 • تقریبا 140 بورسیه در هر زمان در دست دانشجویان است
 • برندگان این بورسیه به مدت دو سال از بورسیه ی 70000 دلاری برخوردار خواهند بود

بورسیه ی دانشجویان تحصیلات تکمیلی

این برنامه از دانشگاهیان با درجه بالا که در برنامه های کارشناسی ارشد واجد شرایط یا در برخی موارد در مقطع دکترا در کانادا مشغول به تحصیل هستند، حمایت مالی می کند. این حمایت به این محققان اجازه می دهد تا بر مطالعات خود در زمینه های انتخابی خود تمرکز کامل داشته باشند.

این برنامه سالانه از 3000 دانشجو در همه رشته ها در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد پشتیبانی می کند و به طور مشترک توسط سه آژانس اعطایی کانادا اداره می شود. فرآیند انتخاب و مدیریت اعطای جوایز در سطح نهادی و تحت هدایت سه نهاد انجام می شود. دانش آموزان درخواست خود را به موسسه ای که قصد دارند جایزه خود را با استفاده از آن دریافت کنند ارسال می کنند.

برندگان این بورسیه برای دوازده ماه از مبلغ 17000 دلار برخوردار خواهند شد.


شرایط برنده ی بورسیه شدن:

 • متقاضی در یک برنامه فارغ التحصیلی واجد شرایط در سطح کارشناسی ارشد یا دکتری در یک موسسه کانادایی با تخصیص این برنامه برای پذیرش تمام وقت ثبت نام یا درخواست کرده باشد.
 • این درخواست تا 31 دسامبر آن سال تکمیل شده باشد.

بین صفر تا 12 ماه تحصیل تمام وقت (یا معادل تمام وقت) در برنامه ای که شخص برای شرکت در آن، درخواست کمک مالی می کند، ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

 • یک برنامه کارشناسی ارشد
 • یک برنامه دکتری که بدون آنکه قبلاً در برنامه کارشناسی ارشد ثبت نام کرده باشید (یعنی دکتری مستقیم)
 • یک برنامه ترکیبی کارشناسی ارشد و دکتری
 • یک برنامه کارشناسی ارشد که قبل یا بعد از فعال شدن بورسیه، بدون اعطای مدرک کارشناسی ارشد (یعنی سریع)، به یک برنامه دکتری واجد شرایط منتقل می شود.
 • یک برنامه کارشناسی ارشد که شرایط لازم برای آن قبل از پایان جایزه تکمیل می شود و اجازه می دهد تا بورسیه در یک برنامه دکتری واجد شرایط ادامه یابد.
 • یا بین چهار تا 12 ماه تحصیل تمام وقت (یا معادل تمام وقت) در یک برنامه کارشناسی ارشد واجد شرایط که قبل از فعال شدن بورسیه، مدارک مورد نیاز تکمیل می شود و اجازه می دهد در 12 ماه اول بعد از آن فعال شود.

 

بورس های تحصیلی کانادا

 

برنامه بورسیه های تحصیلی بین المللی دولت کانادا

امور جهانی کانادا مسئول مشارکت دولت در برنامه های اصلی بورسیه بین المللی است. این وب سایت کاربران را قادر می سازد تا بورسیه ای را برای مطالعه و تحقیق بر اساس کشور مبدا جستجو کنند.

 

 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی ونیر کانادا

بورسیه تحصیلی فارغ التحصیلی ونیر کانادا که برای دانشجویان دکتری کانادایی و بین المللی که در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند در دسترس است.

برنامه بورسیه های تحصیلی فارغ التحصیلان کانادا (CGS) برای جذب و حفظ دانشجویان دکترا در سطح جهانی و ایجاد کانادا به عنوان مرکز جهانی برتر در تحقیق و آموزش عالی ایجاد شد. محققان منتخب این بورسیه مهارت های رهبری و استاندارد بالایی از دستاوردهای علمی را در علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی و مهندسی و زمینه های مرتبط با سلامت نشان می دهند.

این بورسیه ها توسط سه آژانس اعطای فدرال کانادا اداره می شود: موسسه تحقیقات بهداشت کانادا، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی و شورای تحقیقات علوم اجتماعی و علوم انسانی.

دانشجویانی که مایل به درخواست این بورسیه هستند، باید این کار را از طریق دانشگاه کانادایی که برای تحصیل در مقطع دکتری به آن تقاضا داده اند، انجام دهند. برنامه ی ونیر در تلاش برای حمایت از دانشجویان در گسترش افق های تحقیقاتی خود و جستجوی چالش های جدید، داوطلبان را تشویق می کند تا تحصیلات خود را فراتر از دانشگاهی که مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را اعطا کرده است، ادامه دهند.

براساس تعداد جایگا هایی که هر دانشگاه دارد، هر سال دانشگاه های کانادا تعدادی جایگاه را به آژانس اعطای فدرال کانادا اعلام می کنند.

اگر دانشجویی در کسب بورسیه ونیر موفق باشد، باید جایزه خود را در دانشگاهی که او را نامزد کرده است نگه دارد. این بورسیه را نمی توان به دانشگاه دیگری برد زیرا قابل انتقال نیست.

دانشجویان کانادایی و بین المللی که واجد شرایط نامزد شدن برای این بورسیه تحصیلی هستند، باید بدانند که این بورسیه تا 50000  دلار در سال ارزش گذاری شده است که تا سه سال می تواند تمدید شود.

 

 • بنیاد بورسیه ها و کمک های مالی موسسه تحقیقاتی کبک

دولت کبک از طریق صندوق های تحقیقاتی FRQ1T و FRQS و FRQSC بورسیه و کمک هزینه تحصیلی را برای مطالعات دکتری، بورسیه های فوق دکتری و تحقیقات کوتاه مدت یا پیشرفت حرفه ای ارائه می دهد.

 • جایزه بین المللی کارشناسی ارشد

از 1 مه 2019 (چرخه پذیرش بهار 2019)، بورسیه بین المللی کارشناسی ارشد به دانشجویان واجد شرایط بین المللی کارشناسی ارشد که به طور معمول وارد یک برنامه فارغ التحصیلی مبتنی بر تحقیق در دانشگاه واترلو می شوند اهدا می شود.

این بورسیه به ازای هر دوره 2500 دلار برای حداکثر پنج دوره ارزش گذاری می شود. دانشکده ها دانشجویان واجد شرایط را بر اساس تخصیص جایزه خود و دریافت کنندگان را بر اساس برتری تحصیلی که از طریق درخواست آنها برای پذیرش در برنامه تحصیلات تکمیلی و سایر معیارهایی که توسط دانشکده ها مشخص شده است، انتخاب می کنند.

 • بورسیه ی دانشگاه آلبرتا

بورسیه های زیر در زیر رده  بورسیه های کارشناسی دانشگاه آلبرتا و بورسیه های تحصیلات تکمیلی در دسترس است. بورسیه هایی که به متقاضیان برجسته تعلق می گیرد، توسط منابع مختلفی از جمله دولت کانادا، دولت آلبرتا تأمین می شود.

 • بورسیه های ورودی (شما به صورت خودکار در صورت واجد شرایط بودن برای این بورسیه در نظر گرفته می شوید) برای کارشناسی: به ارزش حداکثر 9000 دلار؛ قابل پرداخت طی چهار سال
 • بورسیه استاندارد طلایی دانشگاه آلبرتا: به ارزش حداکثر 6000 دلار
 • بورس تحصیلی جذب دکترای دانشگاه آلبرتا: 5،000 دلار در سال
 • بورس تحصیلی ورود به دانشگاه آلبرتا: کمک هزینه به ارزش 17،500 دلار (دانشجویان بین المللی 10000 دلار اضافی برای کمک هزینه ها دریافت می کنند)
 • بورس تحصیلی عالی آلبرتا: حداقل بورسیه 11،000 و حداکثر 15،000دلار

 

بورس های تحصیلی کانادا

 

معیارها و الزامات واجد شرایط بودن

شهروندان کانادایی، دانشجویان بین المللی واجد شرایط درخواست هستند.

 • اگر به کشورهای انگلیسی زبان تعلق دارید یا اگر در دانشگاه های این کشورها تحصیل کرده اید، نیازی به ارایه ی مدرک زبان انگلیسی ندارید.
 • هیچ برنامه دیرهنگامی پذیرفته نمی شود.

 

 • بورسیه های دانشگاه کویینز

شما بطور خودکار برای برخی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه کویینز در نظر گرفته می شوید. این بورسیه ها عبارتند از:

 • بورسیه ها و جوایز فدرال
 • بورسیه ها و جوایز استانی
 • بورسیه های داخلی و جوایز آنها
 • بودجه و جوایز خارجی
 • کمک مالی مختص دانشجویان بین المللی
 • تأمین مالی اورژانس و نیازها
 • بورسیه سفر و کنفرانس و کمک هزینه تحصیلی
 • بورسیه و وام های غیر رقابتی
 • دستیارپژوهشی و دستیار تدریس
 • بورسیه و وام های غیر رقابتی
 • بورسیه آرتور بی مک دونالد
 • بورسیه تقدیر سه آژانس دانشگاه کویینز
 • بورسیه های تحصیلات تکمیلی انتاریو
 • باید دانشجوی بین المللی مقیم باشد و در خارج از کانادا تحصیل کند.
 • شرایط زبان انگلیسی را برآورده کنید.

 

 • بورسیه های دانشگاه مک گیل

دفتر بورسیه ها و کمک های دانشجویی برنامه های کمک مالی مبتنی بر نیاز را برای دانشجویان کارشناسی آینده و کنونی از کانادا، ایالات متحده و خارج از کشور اداره می کند. برنامه های این دانشگاه وام و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که نیاز به کمک مالی اضافی دارند و کسانی که دچار مشکلات مالی هستند ارائه می دهد. از دانشجویان بین المللی که مایلند هزینه های حضور خود را برنامه ریزی مالی کنند، تشویق می شوند که یک درخواست کمک مالی در دوره جاری ارائه کرده و با مشاور کمک مالی در دفتر بورس تحصیلی و کمک دانشجویی صحبت های لازم را داشته باشند. همه عوامل موثر بر وضعیت مالی و توانایی دانش آموزان برای تأمین هزینه های حضور در نظر گرفته می شود. سایر خدمات در راستای کمک مالی این دانشگاه عبارتند از:

 • به تعویق انداختن پرداخت شهریه: برای دانشجویان بین المللی که در انتقال منابع مالی خود تأخیر دارند مفید است. دانشجویان بین المللی می توانند با ارائه درخواست تعویق هزینه در این دانشگاه، تعویق هزینه را آغاز کنند.
 • برنامه ی کار ضمن تحصیل: برای فرصت های شغلی داخل دانشگاه
 • وام اضطراری: برای شرایط پیش بینی نشده
 • جوایز مبتنی بر شایستگی برای دانشجویان فعلی
 • برنامه کمکی مدیریت مالی دانش پژوه: برنامه ریزی مالی، مدیریت بدهی و هزینه های آموزشی