تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا

برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های خارج از کشور، داشتن مدرک زبان نظیر آیلتس معمولاً امری مهم و اقدامی الزامی است. این مسئله در قبال کانادا نیز صدق می کند، بدین گونه که بیشتر دانشگاه ها و سایر موسسات آموزش عالی در کشور کانادا از شما یک مدرک زبان معتبر درخواست می کنند. اما تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا غیر ممکن هم نیست.

اگر شما مدرک زبان ندارید، این آخر راه نیست، زیرا در برخی موارد خاص که در ادامه به آن خواهیم پرداخت شما ملزم به داشتن مدرک زبان نیستید. البته باید در نظر داشته باشید که این موارد شامل حال خیلی ها نخواهد شد، و اینکه شرایط شما در صورت داشتن مدرک زبان بسیار راحت تر خواهد بود و دیگر محدود به برخی دانشگاه های خاص نخواهید شد.

در نظر داشته باشید که این محدودیت ها مختص افراد بالای 18 سال است، زیرا دانش آموزان زیر 18 سال این امکان را دارند که با آزادی بیشتری در کلاس های آموزش زبان کانادا شرکت کرده و پس از اتمام کلاس ها در کانادا در دانشگاه مورد نظر خود به ادامه تحصیل بپردازند.

آیا تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا امکان پذیر است؟

همان طور که در بالا گفته شد،تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا در بعضی موارد امکان پذیر است، ولی بیشتر دانشگاه های کانادا از شما مدرک زبانی معتبر نظیر آیلتس 6 یا 6.5 یا مدرک زبانی دیگر (نظیر تافل، CAEL و …) معادل همین نمره می خواهند.

بیشتر کالج ها و دانشگاه ها و … در کانادا دانشجو را ملزم می کنند که مدرکی ارائه کند که توانایی های زبان انگلیسی (و یا فرانسوی، در دانشگاه های فرانسوی زبان کانادا) وی را اثبات کند، ولی استثناهایی هم وجود دارد. بهتر است اگر مدرک زبان ندارید خود را با شرایط تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا آشنا کنید.

نیازمندی دانشگاه ها

در کانادا، هر موسسه آموزش عالی نیازمندی های مخصوص به خود را در زمینه مدرک زبان در قبال دانشجویان بین المللی دارد. این بدین معنی است که بعضی دانشگاه ها در این زمینه بسیار سرسختانه عمل می کنند و حتماً از شما مدرک زبان درخواست می کنند، و بعضی دانشگاه ها در این زمینه چندان به متقاضی سخت نمی گیرند.

اگر قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارید، بهتر است که نیازمندی های کالج ها یا دانشگاه های مورد نظر خود را به خوبی مطالعه کنید. بعضی دانشگاه ها مثل دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه مموریال نیازمندی های بسیار پایین تری در زمینه مدرک زبان در بعضی رشته های خود دارند، و همچنین به دانشجو اجازه می دهند هنگام حضور در دانشگاه در کلاس های زبان شرکت کنند تا زبان خود را تقویت کنند.

معافیت برای بعضی متقضایان

در برخی موارد خاص، برای تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا دانشجویان بین المللی نیازی به آزمون دادن برای اثبات مهارت های زبانی خود ندارند. اگر شما در یک کشور انگلیسی زبان بزرگ شده باشید، یا اگر زبان تدریس در یکی از دوره های قبلی دانشگاهی تان انگلیسی بوده باشد، این امکان وجود دارد که از شما مدرک زبان نخواهند.

تکرار می کنیم، هر دانشگاه قوانین مخصوص به خود را دارد، پس حتما پیش نیازهای دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

معمولاً این گونه معافیت ها در دو دسته قرار می گیرند:

دانشجویانی که از کشورهای انگلیسی زبان به کانادا می روند: اگر شما در یک کشور بزرگ شده باشید که زبان رسمی آن انگلیسی است، به احتمال قوی از شما مدرک زبان درخواست نمی شود. با این وجود، به احتمال زیاد از شما درخواست می شود که نمره درس ادبیات انگلیسی در دوره دبیرستان را به دانشگاه مورد نظر گزارش کنید.

دانشجویانی که زبان تدریس یکی از مقاطع قبلی دانشگاهی شان انگلیسی (یا فرانسوی) باشد: اگر زبان تدریس یکی از دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد شما انگلیسی باشد، این امکان وجود دارد که دانشگاه مورد نظر شما در کانادا از شما مدرک زبان نخواهد. برای این کار لازم است که دانشگاه قبلی شما برای شما گواهی نامه ای صادر کند که نشان دهد زبان تدریس رشته شما انگلیسی (یا فرانسوی) بوده است.

بسیاری از دانشگاه ها در کانادا از دانشجویانی که بتوانند مدرکی ارائه کنند که این قضیه را اثبات می کند مدرک زبان درخواست نمی کنند. این گزینه به خصوص برای آن دسته از دانشجویان ایرانی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در رشته های زبان و ادبیات انگلیسی یا فرانسوی، زبان شناسی و یا رشته های دیگر که به زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود دارند کاربردی خواهد بود.

دانشگاه های برتر که مدرک زبان نمی خواهند

تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا

بعضی دانشگاه ها در کانادا معافیت ها و نیازمندی های مخصوص به خود را در قبال اثبات مهارت های زبان انگلیسی متقاضی دارند. البته در نظر داشته باشید که دو موردی که در بالا (در بخش معافیت) ذکر شد جزو نیازمندی های این دانشگاه ها به شمار می رود. چند مورد از برترین دانشگاه های کانادا که تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا را در اختیار متقاضیان می گذارند عبارتند از:

  • دانشگاه ساسکاچوان (استان ساسکاچوان)
  • دانشگاه بروک (استان انتاریو)
  • دانشگاه کارلتون (استان انتاریو)
  • دانشگاه وینیپگ (استان منیتوبا)
  • دانشگاه رجینا (استان ساسکاچوان)
  • دانشگاه مموریال (استان نیوفاندلند و لابرادور)
  • دانشگاه کنکوردیا (استان کبک)

شما می توانید در کلاس های آموزش زبان دانشگاه های مذکور شرکت کرده و پس از اتمام کلاس ها به رشته تحصیل خود مشغول شوید. در نظر داشته باشید که هزینه شرکت در چنین کلاس هایی در مقایسه با کلاس های زبان واقع در ایران بالاتر است.

آیا نداشتن مدرک زبان در هنگام دریافت ویزا مشکل ساز خواهد بود؟

کانادا اخیراً قوانین جدیدی در قبال ویزای دانشجویی وضع کرده است که نه تنها تضمین خواهد کرد که دانشجویانی که به کانادا می آیند به جای تحصیل به کار دیگری مشغول نمی شوند، بلکه همچنین به آن ها آزادی های به خصوصی در زمینه کار کردن می دهد.

به عنوان مثال، در گذشته تنها کافی بود که متقاضیان نشان دهند که قصد تحصیل در کانادا دارند، ولی اکنون برای اینکه بتوانند ویزا دریافت کنند لازم است مدرک ثبت نام در یکی از دانشگاه ها یا کالج های کانادایی را به سفارت تقدیم کنند.

از این رو، دانشجویانی که برای تحصیل بدون مدرک زبان در کانادا، می خواهند ویزای دانشجویی دریافت کنند لازم است که ابتدا حتما در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنند. هنگام درخواست دریافت ویزا، پس از اینکه دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش به دانشجو داد، دانشجو می تواند مدارک ثانوی که مهارت های زبانی ش را اثبات می کند به سفارت تقدیم کند.

نکته دیگر این که دانشجو دیگر این امکان را ندارد که پس از 90 روز از اتمام تحصیل در کانادا اقامت داشته باشد. این قانون برای این وضع شده است که اطمینان خاطر حاصل شود که دانشجو پس از ثبت نام در یک مقطع تحصیلی، ناگهان به دوره های کوتاه مدت تغییر رشته ندهد.

چنین اقداماتی که با قوانین سرسختانه وضع شده است به مسئولین کانادایی کمک می کند که جواز اقامت آن دسته از دانشجویانی که قصد به پایان رساندن دوره تحصیلی خود در کانادا ندارند را فسخ کرده، و در عوض اطمینان خاطر حاصل کند که دانشجویان واقعی در کانادا اقامت کنند.

از این طریق کانادا می تواند موسسات آموزش عالی که کیفیت خوبی ندارند را از رده خارج کند و تحصیلی باکیفیت به متقاضیان بین المللی ارائه کند.

مدرک زبان مورد تایید در دانشگاه های کانادا

بسیاری از دانشگاه های کانادایی مدرک زبان آیلتس را به عنوان گواهی بر مهارت های زبان انگلیسی دانشجو می پذیرند. با این وجود، در نظر داشته باشید که دانشگاه ها معمولاً از شما آیلتس دانشگاهی (آکادمیک) درخواست می کنند. یک نوع دیگر مدرک آیلتس نیز وجود دارد (آیلتس عمومی) که معمولاً مورد تایید موسسات آموزش عالی نیست. به طور معمول حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای مقطع کارشناسی 6 و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 6.5 است.

علاوه بر مدرک آیلتس، بسیاری از دانشگاه ها در کانادا مدرک زبان تافل و آزمون زبان آکادمیک کانادایی (CAEL) را نیز از دانشجو می پذیرند.