کشور کانادا با محیطی چند ملیتی و ارائه فرصت های تحقیقاتی فراوان مقصدی جذاب برای تحصیل دکتری در کانادا است. بیش از یک سوم تحقیقات کشور در دانشگاه ها صورت می گیرد که میلیارد ها دلار به اقتصاد کانادا کمک می کند.

تحصیل در کانادا در حال حاضر بسیار فراتر از یک فرآیند تحصیلی است، جامعه ای دارای تنوع فرهنگی، استقبال کننده و هنجارهای تحت حمایت دولتی، دانشجویان خارجی را تشویق می کند تا دردانشگاه های کانادا تحصیل کنند.

تحصیل دکتری در کانادا

به دنبال پذیرش در کانادا هستید؟ و برای این کار به کمک نیاز دارید؟   

دانشگاه های با کیفیت و مشهور جهان: حدود 3-4 دانشگاه در کانادا در لیست 150 برتر جهان قرار دارند. این دانشگاه های برتر در کانادا امکانات تحقیقاتی پیشرفته و اساتیدی با بهترین و بالاترین دانش دانشگاهی را به شما ارائه می دهند.

فرصت پس از تحصیل

پس از تحصیل در مقطع دکترا در کانادا، می توانید از طریق گرفتن مجوز کار پس از فارغ التحصیلی تا سه سال در کانادا کار و زندگی کنید. این امرراه شما را برای دستیابی به اقامت دائم کانادا هموار می کند.

پیش نیازهای ثبت نام

پیش نیاز های تحصیل دکتری در کانادا بین دانشگاه ها و رشته های مختلف متفاوت است اما در کل شما به این موارد نیاز دارید:

 • مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط با نمره های بالای و توانایی تحقیقات اثبات شده.
 • مدرک اثبات توانایی زبانی شما بسته به دانشگاه و رشته انتخابی (انگلیسی یا فرانسه) در صورتی که زبان مادری شما چیز دیگری است و یا قبلا به این زبان تحصیل نکرده اید.
 • نمره بالا در آزمون پذیرش تحصیلی مانند GMAT یا GRE.

در برخی موارد خاص ممکن است با «پذیرش سریع» بتوانید در مقطع دکترا تحصیل کنید – یعنی بدون مدرک کارشناسی ارشد. برای این منظور باید نمره های بسیار عالی در دو سال آخر مقطع کارشناسی داشته باشید، علاوه به نشان دادن توانایی بالایتان در کارهای دانشگاهی مانند تحقیقات و چاپ مقالات.

پیش نیاز زبان

بسته به ایالتی که برای تحصیل انتخاب می کنید، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و یا فرانسه در مقطع دکترا را خواهید داشت. انگلیسی زبان معمول برای تدریس است اما دانشگاه های کبک و برخی دانشگاه ها در نیوبرانزویک معمولا به زبان فرانسه تدریس می کنند.

هر زبانی که انتخاب کنید باید ابتدا اثبات کنید که به منظور به پایان رساندن دوره دکترا مهارت کافی در این زبان دارید. اگر زبان مادری شما انگلیسی یا فرانسوی است یا اینکه در مقاطع قبلی دانشگاهی به یکی از این دو زبان تحصیل کرده اید مشکلی نیست، در غیر این صورت باید یک آزمون زبان را بگذرانید و نمره آن را همراه با فرم درخواست ارسال کنید.

تحصیل دکتری در کانادا چه مدت طول می کشد؟

تکمیل بیشتر دوره های دکترا در کانادا چهار تا شش سال طول می کشد.

چگونه برای تحصیل دکتری در کانادا درخواست بدهم؟

تحصیل دکتری در کانادا

با اینکه فرایند پذیرش در دانشگاه های مختلف کانادا با یکدیگر فرق دارد اما به طور کلی باید این مراحل را طی کنید:

نحوه درخواست برای دکتری در کانادا

روش پذیرش برای درخواست دکتری در کانادا از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. با ذکر این نکته، هنوز عوامل خاصی در مورد تمام دانشگاه های کانادایی که مدرک دکتری را ارائه می دهند مشترک است و در مورد آن ها اعمال می شود. اجازه دهید به جزئیات اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در دوره ی دکتری برای مشتاقان تحصیل در مقطع دکترا به عنوان دانشجویان بین المللی بپردازیم.

تصمیم گیری در مورد نوع دکتری دوره ای که می خواهید ادامه دهید

شما می توانید PHD آزاد یا دارای ساختار را انتخاب کنید. در دوره های آموزشی دکتری دارای ساختار، طرح های تحقیق توسط خود دانشگاه تعیین می شود. برای یک دکتری آزاد، شما باید پروژه تحقیقاتی خود را به تنهایی پیشنهاد و طرح کنید.

برای هر یک از دو دوره، باید یک سرپرست را تعیین کنید که شما را در فرایند تحقیق راهنمایی کند. پس از داشتن یک سرپرست، برخی از دانشگاه ها ممکن است به همراه برنامه های کاربردی شما از سرپرست شما نامه پشتیبانی بخواهند.

ارائه طرح تحقیق

در صورت انتخاب دکتری باز در کانادا، باید یک پیشنهاد تحقیقاتی ارائه دهید که شرح کلی پروژه شما و اهمیت آن در زمان کنونی است. پیشنهاد تحقیقاتی باید مطابق با دستورالعمل های تحقیقاتی انتخاب شده ی دانشگاه تهیه شود.

درخواست آنلاین و ارائه مدارک مربوطه

با انتخاب دانشگاه، برنامه های خود را بصورت آنلاین انجام دهید، هزینه های برنامه را بپردازید و مدارک مورد نیاز را ارسال کنید. برخی از مدارکی که دانشگاه ها هنگام درخواست دکتری درخواست می کنند عبارتند از:

 • انگیزه نامه
 • ریز نمرات مقطع مقاطع پایین تر
 • نتایج آزمون های زبان تافل یا آیلتس
 • دو یا سه عدد توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی: شانس پذیرش خود را از این طریق افزایش دهید
 • رزومه یا CV
 • پورتفولیو ( در صورت درخواست برای تحصیل در رشته های مرتبط با هنر)

مصاحبه برای گرفتن پذیرش

برخی از دانشگاه های کانادایی ممکن است از شما بخواهند قبل از ارائه پذیرش مصاحبه آنلاین/مجازی انجام دهید.

 گرفتن مجوز تحصیل

پس از پذیرش دانشگاه، باید برای دریافت مجوز تحصیل کانادا اقدام کنید. برای دریافت مجوز تحصیل باید مدارک زیر را آماده کنید:

 • بیمه درمانی و گواهی پزشکی
 • تمکن مالی (داشتن بودجه کافی برای تامین هزینه ها در کانادا)
 • نامه پذیرش از دانشگاهی در کانادا
 • نمرات آزمون زبان آیلتس یا تافل
 • داشتن قصد بازگشت به کشور خود

واجد شرایط بودن برای تحصیل دکتری در کانادا

 • مدرک کارشناسی ارشد با موقعیت علمی خوب و توانایی و پتانسیل اثبات شده برای تحقیق.
 • با داشتن نمره ی خوب در آزمون GREیا Gmat
 • اثبات تسلط بر زبان

آیلتس6.5: هیچ مهارتی کمتر از 6 نباشد.

تافل : 100 با نمره ی 22 در بخش Writing.

در موارد نادر، بدون داشتن مدرک کارشناسی ارشد، می توانید مدرک دکترا بگیرید ( دکترای مستقیم). در این مورد، از شما خواسته می شود که در دو سال آخر لیسانس خود دارای نمرات برجسته باشید یا از طریق نشریات پژوهشی پتانسیل خود را نشان دهید.

هزینه تحصیل دکتری در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل دکتری در کانادا

مقرون به صرفه بودن هزینه ی تحصیلات

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بین 4000 تا  19000دلار در سال متغیر است. این میزان در مقایسه با مقاصد تحصیلی مانند ایالات متحده و انگلستان بسیار کمتر است.

به عنوان نمونه ای از هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا:

شهریه سالانه دانشگاه بریتیش کلمبیا (British Columbia) برای کارشناسی ارشد تحقیقات یا دکترا 7641 دلار کانادا (5760 دلار آمریکا) است در حالی که شهریه دکترا در دو سال اول دانشگاه مانیتوبا (Manitoba) 10240 دلار کانادا (7700 دلار آمریکا) است.

هزینه تحصیل در خارج از کشور یکی از عوامل مهم در انتخاب دانشگاه و مکان برای یک دانشجوی بین المللی است. هزینه کلی برای دانشجویان بین المللی نه تنها شامل هزینه های تحصیل و زندگی بلکه هزینه هایی است که وی قبل از خروج از کشور خود انجام می دهد. هزینه های کلی تحصیل در کانادا در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

 

هزینه های قبل از ورود

در جدول زیر هزینه های یکبار مصرف عمومی که یک دانشجوی بین المللی هنگام برنامه ریزی برای تحصیل در خارج از کشور هزینه می کند، آورده شده است

هزینه به دلار کانادا نام
156-95 اپلیکیشن فی
309 آزمون آیلتس
330-210 آزمون تافل
235 هزینه ی ویزا ( اپلیکیشن فی و بایومتریک)
800-600 بیمه

هزینه ی زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از عوامل تعیین کننده عبارتند از: محل تحصیل، نوع محل اقامت، شیوه زندگی و غیره. هزینه های مختلف دیگری نیز وجود دارد که شما باید هزینه کنید. به طور کلی، دولت کانادا از دانشجویان بین المللی می خواهد که در صورت تمایل به تحصیلات عالی در کانادا، سالانه حدود 10000 دلار کانادا داشته باشند. در جدول زیر هزینه زندگی در کانادا آمده است:

هزینه به دلار کانادا نام
2.631-1.960 ملزومات تحصیلی
4.574-3.267 غذا و نوشیدنی ها
9.800-6.534 خدمات رفاهی اینترنت و خط موبایل
1.306-1.045 پوشاک و تفریح

چه بورس های تحصیلی ای در مقطع دکترا در کانادا وجود دارد؟

تعداد  بورس های تحصیلی برای دکتری در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسیار است. برخی از بورسیه های محبوب عبارتند از بورسیه های انتاریو تریلیوم، بورسیه های تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا، بورسیه های تحصیلات تکمیلی انتاریو و موارد دیگر برخی از این بورسیه ها سالانه 15،000 تا 40،000  دلار از هزینه ها را پوشش می دهد.

چند نمونه از بورس های تحصیلی مقطع دکترا برای تحصیل در کانادا:

 • بورس های تحصیلی وانیر (Vanier) کانادا به مبلغ سالانه 50000 دلار کانادا (37700 دلار آمریکا) برای دانشجویان کانادایی و بین المللی برتر برای تحصیل در مقطع دکترا در زمینه های مانند مهندسی، سلامت و/یا علوم اجتماعی، انسانی و طبیعی.
 • بورس تحصیلی دکترا بنیاد پیر الیوت ترودو (Pierre Elliott Trudeau).
 • فلوشیپ چهار ساله دکترا دانشگاه بریتیش کلومبیا با بودجه سالانه حداقل 18200 دلار کانادا (13700 دلار آمریکا) در سال به علاوه کمک هزینه کامل شهریه های تحصیل برای دانشجویان برتر بین المللی و کانادایی.

کار آموزی تدریس/تحقیقات

دانشجویان بسیاری برای تامین هزینه های تحصیلات خود شرکت در دوره های کار آموزی تحقیقات یا تدریس شرکت می کنند. با شرکت در این دوره ها به عناون دستیار تحقیقات یا تدریس می توانید حقوق دریافت کنید (یا هزینه های تحصیل خود را به طور کامل پوشش دهید).

به عنوان دستیار تحقیقات باید به اعضای دانشکده در جمع آوری اطلاعات، تجزیه تحلیل، نوشتن گزارش، سازماندهی دفتر/آزمایشگاه و کارهای دیگر کمک کنید.

به عنوان دستیار تدریس شما به گروه آموزشی خود در تدریس برخی درس ها در دوره های لیسانس، انجام برخی کارهای آزمایشگاهی، تحصیح برگه های امتحانی و غیره کمک می کنید، البته باید ابتدا اشراف خود به درس و توانایی در استفاده در آموخته های دانشجویان را اثبات کنید.

برای درخواست کارآموزی باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید و احتمالا فرم آنلاین مربوط را پر کنید.

اجازه کار نیمه وقت در دوره تحصیلی دکتری

همگی دانشجویان تمام وقت با یک مجوز تحصیل معتبر می توانند به صورت نیمه وقت در دانشگاه یا خارج از آن تا 20 ساعت در هفته در طول سال تحصیلی و به صورت تمام وقت در دوران تعطیلات کار کنند.

البته بعضی دوره های دکترا ممکن است به شما اجازه کار بیش از 10 ساعت در هفته در طول سال تحصیلی را ندهند، به خصوص اگر به شما بورس تحصیلی برای تحصیل در کانادا تعلق گرفته باشد. البته باید توجه داشته باشید که مقطع دکترا در کنار کار چالش برانگیر وقت زیادی نیز از شما می گیرد به همین خاطر شاید بهتر باشد تما وقت خود را به تحصیل اختصاص دهید.

به علاوه، به منظور تامین هزینه های زندگی استفاده از کار نیمه وقت توصیه نمی شود. برای کار در کانادا شما به شماره بیمه اجتماعی (SIN) احتیاج دارید.

اقامت و کار بعد از فارغ التحصیلی

تحصیل دکتری در کانادا

اگر مایلید بعد از فار غ التحصیلی در کانادا بمانید و کار بیابید می توانید برای برنامه مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) ثبت نام کنید که به شما اجازه می دهد تا حداکثل مدت سه سال در کانادا بمانید و تجربه کاری کسب کنید.

اگر هم علاقه به اقامت دائم دارید این تجربه کاری به شما در گرفتن اقامت دائم از طریق ورود اکسپرس (Express Entry) کمک خواهد کرد.

گذراندن دکترای تخصصی در کانادا با  گشودن دنیایی از فرصت ها، به شما امکان می دهد با متخصصان برجسته کار کنید و از امکانات مدرن و با تکنولوژی بالا که در دانشگاه های کانادا ارائه می شود، بهره ببرید.

فرصت های تحقیقاتی بی شماری در کانادا وجود دارد که باید به عنوان یک دانشجوی بین المللی پس از اتمام تحصیلات عالی به دنبال آن باشید. متقاضیان بین المللی که به دنبال تحصیل در دوره دکترا هستند، باید توجه داشته باشند که مدرک تحصیلی بین 3 تا 6 سال طول می کشد. هر دو دوره حرفه ای (دکتری در مدیریت بازرگانی) و دکتری آکادمیک (دکترا در علوم و غیره) در کانادا در دسترس هستند.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری متفاوت خواهد بود، نه تنها به این دلیل که هر دانشگاه هزینه متفاوتی از شما دریافت می کند، بلکه همچنین به دلیل وجود تعداد زیادی فرصت برای دستیار تحقیق یا دستیار تدریس شدن. در ایالات متحده یا بریتانیا به عنوان یک دانشجوی بین الملل، شما سالانه بین 3 تا 10 هزار دلار برای شهریه خود و 5.7 هزار دلار دیگر برای هزینه های زندگی و سفر خود هزینه خواهید کرد. ولی در کانادا می توانید بسیار کمترهزینه کنید. در کنار فرصت هایی برای دستیار تحقیق یا دستیار تدریس شدن، بورسیه های تحصیلی مختلفی برای دکتری وجود دارد که در کانادا که می توانید از آن استفاده کنید. پس از اتمام دوره دکتری در کانادا، به شما اجازه داده می شود که تقریباً سه سال با مجوز کار پس از فارغ التحصیلی در کانادا کار و زندگی کنید. با داشتن مدرک دکترا از کانادا، می توانید تا140.000 دلار در سال درآمد داشته باشید.

تحصیل دکتری در کانادا

 

دانشگاه های برتر برای دکترا در کانادا

در زیر لیست برترین دانشگاه های کانادا بر اساس رتبه بندی تایمز در سال2021 به همراه هزینه های تحصیل در آن آمده است:

شهریه به دلار کانادا رتبه ی جهانی نام دانشگاه
4.500 تا 8.900 18 دانشگاه تورنتو
8.700 34 دانشگاه بریتیش کلمبیا
19.000 40 دانشگاه مک گیل
16.000 69 دانشگاه مک مستر
7.500 73 دانشگاه مونترال
9.200 131 دانشگاه آلبرتا
6.900 145 دانشگاه اتاوا
12.600 200 دانشگاه کلگری
13.400 250-201 دانشگاه واترلو
11.180 250-201 دانشگاه وسترن
11.995 300-251 دانشگاه دالهوزی
27.790 300-251 دانشگاه لاوال
12.927 300-251 دانشگاه کویینز
5.955 300-251 دانشگاه سایمون فریزر
9.500 400-351 دانشگاه منیتوبا

 

دانشگاه های دکتری در استان های کانادا

استان در کانادا و سه منطقه وجود دارد، اکثر استان ها رویکرد مشابهی در زمینه آموزش دکترا و پذیرش دانشجو بین المللی دارند.

با این حال، گاهی اوقات سیاست ها می تواند بر میزان (و نوع) بودجه موجود برای دانشجویان بین المللی که از استان خاصی به دنبال برنامه های دکتری هستند، تأثیر بگذارد. بخشی از کانادا که برای تحصیل انتخاب می کنید ممکن است تعیین کند که آیا دانشگاه شما برنامه هایی به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو ارائه می دهد.

دوره های دکتری محبوب در کانادا

برخی از دوره های محبوب که دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری انتخاب می کنند. در کانادا عبارتند از:

تعداد برنامه نام برنامه ی در دسترس در مقطع دکترا نام دانشگاه ها
58 علوم طبیعی و ریاضی دانشگاه کلگری، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا
51 علوم اجتماعی دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال
34 پزشکی و سلامت دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه مک گیل
23 تجارت و مدیریت دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری
18 مدیریت و مهندسی دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه اتاوا، دانشگاه مک گیل
13 علوم کامپیوتر و آی تی دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه تورنتو
14 کشاورزی و جنگلداری دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه تورنتو
5 علوم کاربردی دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه اتاوا
14 محیط زیست و علوم زمین دانشگاه واترلو، دانشگاه تورنتو

تحصیل دکتری در کانادا

دکتری در کانادا: ساختار دوره و نکات برجسته

بیشتر دوره های دکتری حداقل به سه سال مطالعه و تحقیق تمام وقت نیاز دارند، اما اغلب دیده می شود که برای دانشجویان بیش از سه سال طول می کشد تا دوره ی دکتری خود را به پایان برسانند. حداکثر مدت زمانی که باید دوره دکتری خود را در کانادا تکمیل کنید، شش سال است.

دکتری در کانادا معمولاً زیر نظر حداقل یک سرپرست دانشگاهی تکمیل می شود. در پایان دوره، شما باید یک پایان نامه دکتری قابل توجه ارائه دهید. سپس این مقاله به مجموعه ای از محققین ارسال می شود که کار تحقیقاتی شما را بررسی کرده و می خوانند. علاوه بر این، در پایان دوره ی دکتری شما به دفاع شفاهی از پایان نامه ی خود می پردازید، جایی که شما در مورد جوانب مختلف موضوع تحقیق خود توضیح می دهید، بحث می کنید، پرسش هایی در مورد آن مطرح می کنید و به آن پرسش ها پاسخ می دهید.  ممکن است از شما انتظار داشته باشند که یک ارائه آماده داشته باشید تا کار خود را برای آن ها توضیح دهید. عملکرد کلی و پایان نامه شما به شما در اخذ دکتری کمک می کند.

نکات مهم در مورد دوره ی دکترا در کانادا

سه تا شش سال طول دوره
حدود صد تا دانشگاه های ارایه دهنده ی مقطع دکترا در کانادا
سپتامبر تا آپریل سال تحصیلی
19.000تا 4.000 دلار کانادا شهریه در سال
تا40.0000دلار ارزش بورسیه ها در سال
تا ده ساعت در هقته کار ضمن تحصیل
حداقل سه سال مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

پرسش و پاسخ هایی در مورد تحصیل و زندگی در کانادا

 • آیا دکترا در کانادا رایگان است؟

خیر، تحصیل در مقطع دکترا در کانادا حدود 4000 تا 19000 دلار هزینه دارد. با این حال، شما می توانید با اخذ بورسیه تحصیلی که هزینه تحصیل و هزینه های زندگی را پوشش می دهد، تحصیل در مقطع دکترا را در کانادا انجام دهید.

 • آیا مدرک GRE برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا مورد نیاز است؟

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا ممکن است نمره ی GRE مورد نیاز باشد. این نیاز بستگی زیادی به انتخاب دانشگاه دارد.

 • در کانادا حقوق دانشجویان دکترا دریافت می کنند؟

بله، کمک هزینه مختصری به دانشجویان دکتری در کانادا داده می شود. با این حال، این کمک هزینه عمدتا پشتیبانی اولیه را ارائه می دهد و مبلغ آن نسبتاً کم است. بنابراین، اگر قصد دارید تنها به کمک هزینه خود تکیه کنید، وقت آن است که در این تصمیم تجدید نظر کرده و به دنبال جایگزین های دیگری باشید.

 • کدام کشورها برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری مناسب است؟

برخی از کشورهای برتر برای تحصیل در مقطع دکترا. استرالیا، آلمان، ژاپن، کانادا و روسیه هستند.

 • در آمد فارغ التحصیلان مقطع دکترا در کانادا چقدر است؟

با اتمام دوره دکترا، می توانید انتظار داشته باشید که از70.000 تا 150.000 دلار در سال کسب کنید. میزان درآمد شما به نقش شغلی شما، بخش اشتغال و محل اشتغال شما دارد.

 • بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا کدامند؟

برخی از دانشگاه های برتر برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه تورنتو و غیره هستند.

 • شرایط برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا چیست؟

برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا، شما باید مدرک کارشناسی ارشد خود را با حداقل نمره ی 17 گذرانده باشید. نمرات آزمون زبان آیلتس یا تافل یا معادل آنها در آزمون های زبان استاندارد بین المللی (در صورت لزوم) را داشته باشید، در صورت لزوم نمرات آزمون GRE یا Gmat ارائه دهید. در مصاحبه ی ورودی دانشگاه مد نظر خود قبول شوید ( در صورت وجود مصاحبه) علاوه بر این، اگر دکتری آزاد را انتخاب کنید، به طرح کلی پروژه تحقیقاتی خود نیز نیاز خواهید داشت.