مهندسی یکی از قدیمی ترین رشته های تحصیلی است. با تعدادی از زمینه های انتخابی، عمران، کامپیوتر، برق و مهندسی مکانیک، اتفاقاً به عنوان “چهار بزرگ” در نظر گرفته می شود. دوره های مهندسی همه در مورد ترکیب دانش نظری و کار عملی کاربردی است. در رشته های مهندسی مخصوصا رشته های مهندسی پر تقاضا به شما آموزش داده می شود تا اصول ریاضی و علمی را به منظور توسعه راه حل های موثر برای مشکلات فنی و واقعی استفاده کنند.

 

تحصیل مهندسی در کانادا

 

چرا کانادا را انتخاب کنیم؟

شهریه مقرون به صرفه، آموزش با کیفیت، گزینه های کار پس از تحصیل و همچنین موسسات معتبر جهانی، کانادا را به یکی از مقاصد اصلی تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. دانشکده های مهندسی در کانادا با داشتن مدارک و گواهینامه هایی که در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است، از استانداردهای دانشگاهی بسیار بالا و کنترل کیفیت دقیق پیروی می کنند که این امر تضمین می کند که دانشجویان با کیفیت بالا آموزش ببینند. در حالی که کیفیت تحصیل و استانداردهای زندگی در کانادا از بالاترین ها در جهان است، هزینه زندگی و شهریه دانشجویان بین المللی به طور کلی پایین تر از سایر کشورها است. بنابراین کانادا مقصدی ایده آل برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در رشته مهندسی هستند..

انتخاب موسسه

از بین تعداد زیادی از کالج های مهندسی در کانادا، مهم است که بتوانید کالج مناسب برای خود را انتخاب کنید. این تصمیمی است که باید پس از بررسی مناسب اتخاذ شود. عواملی که قبل از انتخاب موسسه باید در نظر بگیرید عبارتند از:

 • زیرساخت: نه ساختمان دانشکده، بلکه عمدتا ظرفیت پذیرش کالج
 • دانشکده
 • امکانات
 • سوابق و پیشینه ی دانشکده
 • فعالیت های فوق برنامه
 • محل

الزامات

شرایط خاص پذیرش در رشته مهندسی در کانادا از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است زیرا هر موسسه ایده متفاوتی از حداقل مدارک مورد نیاز برای دوره های خود دارد. اما الزامات اساسی عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی: حداقل میانگین معدل برای پذیرش سالانه تعیین می شود.
 • نمره مهارت زبان انگلیسی
 • نمرات آزمون GRE ( برای پذیرش در همه ی دانشگاه ها الزامی نیست.)

چشم انداز کلی اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در کانادا

بیش از 115.000 شرکت مهندسی ثبت شده در کانادا وجود دارد که برجسته ترین در سطح جهانی هستند. نیروی کار محلی کانادا به دلیل نداشتن مهارت های لازم کافی نیست، بنابراین تقاضا برای مهندسان در زمینه های مختلف در کانادا زیاد است. پیش بینی می شود که تمام بخش های مهندسی تا سال 2025 رشد چشمگیری داشته باشند. پیش بینی های سالانه اشتغالزایی توسط بازار کار به شرح زیر است:

 • طبق آمار کانادا، مهندسان حرفه ای به تنهایی بیش از 75000 مهندس در انتاریو ثبت نام کرده اند.
 • اکثریت قریب به اتفاق به عنوان مهندس عمران یا مکانیک کار می کنند و تعداد قابل توجهی نیز در مهندسی برق و کامپیوتر کار می کنند.
 • انتظار می رود برای مهندسان تقاضا بیشتری وجود داشته باشد و بیشترین تقاضا را از خدمات معماری، مهندسی و مهندشان در این حوزه داشته باشند.
 • مهندسین شیمی حدود 1300 فرصت شغلی جدید خواهند داشت.
 • انتظار می رود در حدود تا1800 فرصت شغلی در بخش مهندسی برق و الکترونیک افزایش یابد.

این امر کانادا را به یک مقصد عالی تحصیل در خارج از کشور برای متقاضیان بین المللی که قصد اقامت در کانادا با شغلی را دارند که چنین بازار کاری را ارائه می دهد، تبدیل می کند.

هزینه تحصیل مهندسی در کانادا

بسیاری از دانشجویان بین المللی نگران مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دانشگاه یا کالج هستند زیرا فکر می کنند هزینه آن بسیار زیاد است. اما مزایایی که به دست می آورید، پرداخت هزینه های تحصیل را راحت می کند. هزینه ی شهریه ی برنامه ی تحصیل در یک رشته ی مهندسی می تواند بین 7000 دلار تا 20000 دلار در سال متغیر باشد. دانشگاه ها ممکن است یک گزینه کاهش شهریه، برنامه های پرداخت یا حتی کمک هزینه و بورس تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط ارائه دهند.

 

چرا کانادا را انتخاب کنیم؟ شهریه مقرون به صرفه، آموزش با کیفیت، گزینه های کار پس از تحصیل و همچنین موسسات معتبر جهانی، کانادا را به یکی از مقاصد اصلی تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. دانشکده های مهندسی در کانادا با داشتن مدارک و گواهینامه هایی که در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است، از استانداردهای دانشگاهی بسیار بالا و کنترل کیفیت دقیق پیروی می کنند که این امر تضمین می کند که دانشجویان با کیفیت بالا آموزش ببینند. در حالی که کیفیت تحصیل و استانداردهای زندگی در کانادا از بالاترین ها در جهان است، هزینه زندگی و شهریه دانشجویان بین المللی به طور کلی پایین تر از سایر کشورها است. بنابراین کانادا مقصدی ایده آل برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل در رشته مهندسی هستند.. انتخاب موسسه از بین تعداد زیادی از کالج های مهندسی در کانادا، مهم است که بتوانید کالج مناسب برای خود را انتخاب کنید. این تصمیمی است که باید پس از بررسی مناسب اتخاذ شود. عواملی که قبل از انتخاب موسسه باید در نظر بگیرید عبارتند از: •	زیرساخت: نه ساختمان دانشکده، بلکه عمدتا ظرفیت پذیرش کالج •	دانشکده •	امکانات •	سوابق و پیشینه ی دانشکده •	فعالیت های فوق برنامه •	محل الزامات شرایط خاص پذیرش در رشته مهندسی در کانادا از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است زیرا هر موسسه ایده متفاوتی از حداقل مدارک مورد نیاز برای دوره های خود دارد. اما الزامات اساسی عبارتند از: •	مدارک تحصیلی: حداقل میانگین معدل برای پذیرش سالانه تعیین می شود. •	نمره مهارت زبان انگلیسی •	نمرات آزمون GRE ( برای پذیرش در همه ی دانشگاه ها الزامی نیست.) چشم انداز کلی اشتغال برای فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در کانادا بیش از 115.000 شرکت مهندسی ثبت شده در کانادا وجود دارد که برجسته ترین در سطح جهانی هستند. نیروی کار محلی کانادا به دلیل نداشتن مهارت های لازم کافی نیست، بنابراین تقاضا برای مهندسان در زمینه های مختلف در کانادا زیاد است. پیش بینی می شود که تمام بخش های مهندسی تا سال 2025 رشد چشمگیری داشته باشند. پیش بینی های سالانه اشتغالزایی توسط بازار کار به شرح زیر است: •	طبق آمار کانادا، مهندسان حرفه ای به تنهایی بیش از 75000 مهندس در انتاریو ثبت نام کرده اند. •	اکثریت قریب به اتفاق به عنوان مهندس عمران یا مکانیک کار می کنند و تعداد قابل توجهی نیز در مهندسی برق و کامپیوتر کار می کنند. •	انتظار می رود برای مهندسان تقاضا بیشتری وجود داشته باشد و بیشترین تقاضا را از خدمات معماری، مهندسی و مهندشان در این حوزه داشته باشند. •	مهندسین شیمی حدود 1300 فرصت شغلی جدید خواهند داشت. •	انتظار می رود در حدود تا1800 فرصت شغلی در بخش مهندسی برق و الکترونیک افزایش یابد. این امر کانادا را به یک مقصد عالی تحصیل در خارج از کشور برای متقاضیان بین المللی که قصد اقامت در کانادا با شغلی را دارند که چنین بازار کاری را ارائه می دهد، تبدیل می کند. هزینه تحصیل مهندسی در کانادا بسیاری از دانشجویان بین المللی نگران مهاجرت به کانادا برای تحصیل در دانشگاه یا کالج هستند زیرا فکر می کنند هزینه آن بسیار زیاد است. اما مزایایی که به دست می آورید، پرداخت هزینه های تحصیل را راحت می کند. هزینه ی شهریه ی برنامه ی تحصیل در یک رشته ی مهندسی می تواند بین 7000 دلار تا 20000 دلار در سال متغیر باشد. دانشگاه ها ممکن است یک گزینه کاهش شهریه، برنامه های پرداخت یا حتی کمک هزینه و بورس تحصیلی برای دانشجویان واجد شرایط ارائه دهند.

 

برترین دانشگاه های مهندسی در کانادا

برای پیگیری مهندسی از دانشگاه های کانادا، باید دانشگاه های زیر را در سطح جهانی و همچنین بر اساس رتبه موضوعی مطابق با رتبه بندی QS 2020 بررسی کنید:

دوره های تحصلی ارائه شده در زمینه ی مهندسی و مقاطع تحصیلی آن رتبه بندی موضوعی طبق وب سایت QS نام دانشگاه
4 برنامه ی کارشناسی، 12 برنامه ی کارشناسی ارشد و 4 برنامه ی دکتری. 22 دانشگاه تورنتو
13برنامه ی کارشناسی، 2 کارشناسی ارشد و 1 برنامه ی دکترا 32 دانشگاه بریتیش کلمبیا
13 برنامه ی کارشناسی، 16 برنامه ی کارشناسی ارشد و 9 برنامه ی دکتری 47 دانشگاه مک گیل
17 برنامه ی کارشناسی، 6 برنامه ی کارشناسی ارشد و 3 برنامه ی دکتری 112 دانشگاه آلبرتا
10 برنامه ی کارشناسی، 10 برنامه ی کارشناسی ارشد، و 7 برنامه ی دکترا 126 دانشگاه کویینز

 

دانشگاه های مهندسی در کانادا: انواع تخصص و درجه

مهندسی یک دوره وسیع است و تحت مشخصات مختلف در کانادا ارائه می شود. درجه مهندسی علاوه بر چندین دوره کوتاه مدت در کانادا، در قالب های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود. بنابراین، اگر علاقه زیادی به تحصیل مهندسی از کانادا دارید، این کشور به شدت توصیه می شود.

تخصص های مختلف مهندسی که کانادا به هر دانشجوی مایل به تحصیل ارائه می دهد به همراه دانشگاه هایی که این برنامه را ارائه می دهند به شرح زیر است:

دانشگاه هایی که این رشته ی مهندسی را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می دهند دانشگاه هایی که این رشته ی مهندسی را در مقطع کارشناسی ارائه می دهند نام برنامه ی تحصیلی
دانشگاه کنکوردیا، دانشکاه ریرسون، دانشگاه تورنتو دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه تورنتو مهندسی هوا فضا
دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه دالهوزی دانشگاه اتاوا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه تورنتو مهندسی مکانیک
دانشگاه کویینز، دانشگاه لیکهد، دانشگاه ریرسون، دانشگاه اتاوا دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو، دانشگاه آلبرتا مهندسی شیمی
دانشگاه وسترن، دانشگاه رجینا، دانشگاه کنکوردیا دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل مهندسی کامپیوتر نرم افزار
دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه مک مستر دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه واترلو، دانشگاه آلبرتا مهندسی عمران
دانشگاه مک گیل، دانشگاه ساسکاچوان، دانشگاه منیتوبا دانشگاه وسترن، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه واترلو، دانشگاه مک گیل مهندسی پزشکی
دانشگاه دالهوزی، دانشگاه وینزور، دانشگاه تورنتو دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه بریتیش کلمبیا مهندسی صنایع
دانشگاه واترلو، دانشگاه گالف، دانشگاه واترلو دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مک گیل مهندسی کامپیوتر
دانشگاه اتاوا، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه لیکهد دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا مهندسی محیط زیست

 

دانشگاه های مهندسی در کانادا: برنامه های کارشناسی

همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، مهندسی در کانادا در انواع مختلف در دسترس است، بنابراین کسی که مشتاق تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا است باید چند مدرک لیسانس محبوب ارائه شده توسط دانشگاه های زیر را به همراه مدت زمان درجه و ساختار هزینه ی آن را بررسی کنند:

هزینه ی سالانه ی شهریه به دلار کانادا نام دانشگاه طول دوره مقطع دوره
47,092 دانشگاه تورنتو  چهار سال کارشناسی مهندسی
36,000 دانشگاه بریتیش کلمبیا چهار سال کارشناسی مهندسی
31,794 دانشگاه مک گیل چهار سال کارشناسی مهندسی
47,092 دانشگاه آلبرتا چهار سال کارشناسی مهندسی
18000- 11000 دانشگاه کویینز چهار سال کارشناسی مهندسی

دانشگاه های مهندسی در کانادا: واجد شرایط بودن برای لیسانس

داوطلبانی که مشتاق درخواست درجه مهندسی کارشناسی از کانادا هستند باید از صلاحیت اولیه لازم برخوردار باشند. برخی از معیارهای واجد شرایط بودن مورد نیاز در زیر ذکر شده است که ممکن است در همه موارد اعمال شود یا نشود:

 • دانش آموزان باید مدرک پایان پایه های 10 و 12 خود را داشته باشند.
 • دانش آموزان باید دارای سابقه علمی باشند (دانش اجباری در مورد موضوعاتی مانند شیمی، فیزیک، ریاضیات، زیست شناسی و کامپیوتر) سطح استاندارد خواسته شده بستگی به دانشگاه دارد
 • همه دانشجویان بین المللی باید مدرک مبنی بر تسلط به انگلیسی را ارائه دهند.( مدرک آیلتس یا تافل یا معادل آن)

مدارک مورد نیاز

 • معرفی نامه (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
 • توصیه نامه (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
 • اسناد دانشگاهی (اجباری): اینها شامل گواهینامه ها و برگه های مبنی بر نمرات استاندارد 10 و 12 است.

 

تحصیل مهندسی در کانادا

 

دانشگاه های مهندسی در کانادا: هزینه ی ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

متوسط ​​هزینه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های مهندسی از کانادا بسته به رشته و دانشگاهی که فرد انتخاب می کند، می تواند تقریباً 12.000 تا 50.000 دلار باشد.

بورسیه های تحصیلی مختلف برای تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی برای دانشجویان کانادایی در دسترس است. با این حال، بسیاری از دانشگاه های کانادا بورسیه های خاصی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند تا به آنها در ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی در کانادا کمک کنند.

شهریه ی سالیانه به دلار کانادا نام دانشگاه طول دوره نام برنامه ی تحصیلی
45000-18000 دانشگاه تورنتو  دو سال کارشناسی ارشد مهندسی
15,185 دانشگاه بریتیش کلمبیا دو سال کارشناسی ارشد مهندسی
3,583 دانشگاه مک گیل دو سال کارشناسی ارشد مهندسی
8000-7000 دانشگاه آلبرتا دو سال کارشناسی ارشد مهندسی
14,619 دانشگاه کویینز دو سال کارشناسی ارشد مهندسی

 

دانشگاه های مهندسی در کانادا: واجد شرایط بودن برای کارشناسی ارشد

متقاضیان دانشجویانی که مایل به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی از کانادا هستند، می توانند با رعایت چند معیار اساسی که در زیر ذکر شده است، برای ادامه تحصیل در این مقطع پذیرفته شوند:

 • کلیه متقاضیان باید بر اساس مقرراتی که توسط دانشگاه ها/مدارس تحصیلات تکمیلی تعیین شده است، پذیرفته شوند.
 • دانشجویان باید الزامات گروه های آموزشی خاصی را که مایل به پذیرفته شدن در برنامه های آموزشی آنها هستند، برآورده کنند.
 • دانشجویانی که تمایل به درخواست دارند باید دارای مدرک کارشناسی 4 ساله در زمینه تحصیلی مرتبط باشند. با حداقل معدل سطح Bبسته به دانشگاه و دوره انتخاب شده
 • همه دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در کانادا آزمون زبان بدهند. تافل یا آیلتس یا معادل آن در سایر آزمون های زبان بین المللی

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا را می توان به طور کلی به موارد زیر تعمیم داد:

 • معرفی نامه (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
 • توصیه نامه (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)
 • مدارک تحصیلی (اجباری)
 • رزومه/ CV (بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد)

دانشگاه های مهندسی در کانادا: هزینه برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متوسط ​​هزینه سالانه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی در کانادا، بسته به رشته و دانشگاهی که فرد انتخاب می کند، می تواند بین 10000 تا 45000 دلار باشد. این هزینه بستگی زیادی به انتخاب رشته تخصصی دارد. هر نوع کارشناسی ارشد مهندسی می تواند هزینه های متفاوتی برای دانشجوی بین المللی داشته باشد. هزینه تحصیل در کانادا شامل هزینه زندگی در کانادا نیز می شود. این یکی از هزینه های عمده ای است که توسط دانشجویان بین المللی پرداخت می شود.

بورسیه های متعددی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد مهندسی برای دانشجویان کانادایی در دسترس است. با این حال، چندین دانشگاه کانادایی نیز بورسیه های خاصی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند تا به آنها در ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی از کانادا کمک کنند.

دانشگاه های مهندسی در کانادا: برنامه های دکترا

مدرک دکترا در مهندسی می تواند مدارک کلی یک دانشجوی بین المللی را تکمیل کند و همچنین ممکن است به او کمک کند تا حرفه ای برجسته در پیش داشته باشد، زیرا تحصیلات در این دانشگاه ها دانشجو را قادر می سازد تا شغلی با درآمد بالا داشته باشند. با توجه به رتبه بندی سایت QS بیش از 20 دانشگاه برتر در کانادا وجود دارد که دارای برنامه ی آموزشی مهندسی در مقطع دکترا هستند.

دانشجویانی که علاقه زیادی به پیگیری مدرک کارشناسی ارشد دارند می توانند برنامه های ذکر شده توسط چند دانشگاه مشخص را همراه با مدت زمان و شهریه مورد بررسی قرار دهند:

شهریه سالیانه به دلار کانادا نام دانشگاه طول مدت برنامه نام برنامه
4,657 دانشگاه تورنتو پنج ساله دکترای مهندسی
6,582 دانشگاه بریتیش کلمبیا چهار ساله دکترای مهندسی
11,728 دانشگاه مک گیل سه تا چهار سال دکترای مهندسی
7,100 دانشگاه آلبرتا سه تا پنج سال دکترای مهندسی
9,695 دانشگاه کویینز چهار ساله دکترای مهندسی

 

 

دانشگاه های مهندسی در کانادا: واجد شرایط بودن برای تحصیل در مقطع دکترا

مدرک کارشناسی ارشد مهندسی به عنوان درجه برتر دارای معیارهای خاصی است که باید توسط دانشجویانی که مایل به حضور در مقطع دکترا در کانادا هستند انجام شود. مدرک دکترا در مهندسی می تواند دانشجو را برای دستیابی به اهداف کاری بالاتر و کسب درآمد بیشتر آماده کند. بنابراین، دانش آموزان باید شرایط زیر را برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی در مقطع دکترا از کانادا احراز کنند:

دانشجویان باید مدرک کارشناسی ارشد خود را با داشتن پایان نامه در رشته مهندسی یا رشته های مرتبط گذرانده باشند.

دانشجویان باید حداقل نمره سه از چهار را در سیستم نمره دهی مربوطه یا نمره ی B را در سیستم نمره دهی براساس حروف در آخرین امتحانات خود داشته باشند.

همه دانشجویان بین المللی باید مدرک مهارت زبان انگلیسی را ارائه دهند و نمره ی درخواست شده ی دانشگاه مربوطه در آزمون های استاندارد بین المللی مثل تافل یا آیلتس یا نظیر آن را کسب کرده باشند.

 مدارک مورد نیاز

 • معرفی نامه
 • توصیه نامه
 • خلاصه سوابق کاری
 • اسناد دانشگاهی

دانشگاه های مهندسی در کانادا: هزینه ی تحصیل در مقطع دکترا

متوسط ​​هزینه سالانه برای تحصیل در مقطع دکترا در رشته ی مهندسی در کانادا بسته به رشته و دانشگاهی که فرد انتخاب می کند، می تواند حدود 5000 تا 12000 دلار باشد.

بورسیه های زیادی برای تحصیل در مقطع دکتری مهندسی برای دانشجویان در کانادا وجود دارد. با این حال، چندین دانشگاه کانادایی نیز بورسیه های خاصی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند تا به آنها در ادامه تحصیل در مقطع دکتری مهندسی از کانادا کمک کنند.

دانشگاه های مهندسی در کانادا: بورسیه تحصیلی ارائه می شود

پیگیری تحصیلات عالی در یک کشور بین المللی به دلیل شرایط مالی کمی ممکن است دشوار به نظر برسد، اما بورسیه های تحصیلی مختلفی توسط کشورها و دانشگاه های بین المللی ارائه می شود که تمایل فرد به ادامه  تحصیل بیشتر شود.

کسی که مایل است تحصیلات عالی خود را در رشته مهندسی از کانادا بگذراند، نباید زیاد نگران باشد، زیرا این کشور و دانشگاه ها دارای تعداد زیادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی هستند.

نکات کلیدی هنگام درخواست بورسیه تحصیلی

 • ترجیحاً دانشجویان دارای سوابق تحصیلی خوب باشند.
 • دانشجویان باید پروژه تحقیقاتی خود را توسط دانشگاه پذیرنده خود تأیید کنند.
 • بورسیه تحصیلی یا بر اساس شایستگی یا با انجام آزمون اعطا می شود. (بستگی به نوع بورسیه دارد)