رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی در کانادا بسیار شدید است. بنابراین مهم است که متقاضیان اطمینان حاصل کنند شرایط ورود هر دانشکده پزشکی را که درخواست می کنند، کاملاً برآورده کنند. گواهی دبیرستان متقاضی و نوع مقطع کارشناسی و پیش دانشگاهی و موسسه تحصیلی نباید مانع از اعمال آن در هر دانشکده پزشکی شود، مشروط بر اینکه تمام پیش نیازهای دانشگاهی یک دانشگاه خاص برآورده شود. متقاضیان نه تنها باید برای برآوردن همه پیش نیازهای دانشگاهی برنامه ریزی کنند، بلکه رعایت تمام تاریخ های ذکر شده در سایت دانشگاه نیز مهم است. به طور کلی، پس از گذشتن از مهلت مقرر یک برنامه ی تحصیلی مدارک یا اسناد نادیده گرفته می شود. پرونده های ناقص متقاضیان برنامه نیز رد می شوند.

 

تحصیل پزشکی در کانادا

 

دوره پزشکی در کانادا بسته به دانشگاه ها و سابقه هر دانشجو 3 تا 5 سال است. برای برنامه تحصیلی پزشکی 5 ساله در کانادا، سال اول سال آمادگی است و برای دانشجویانی طراحی شده است که مدرک کارشناسی خود را در زمینه علوم مرتبط ندارند. برای شرکت در برنامه پزشکی 4 ساله، دانشجو باید دارای مدرک کارشناسی در زیست شناسی یا سایر زمینه های مناسب باشد.

با وجود اینکه کانادا دارای 17 دانشگاه پزشکی است که برنامه های پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و غیره) را به انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند، تحصیل پزشکی در کانادا همچنان یکی از پر رقابت ترین رشته ها در جهان است. تنها 15 درصد از دانشجویان کانادایی ای که دوره ی پیش از پزشکی را می گذرانند، در دوره ی پزشکی پذیرفته می شوند. برای تحصیل در رشته ی پزشکی، اکثر دانشجویان کانادایی ترجیح می دهند این رشته را در کشور های خارجی مثل اروپای شرقی تحصیل کنند.

دلایل ادامه تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

مشاغل خالی: طبق بانک مشاغل کانادا، قرار است از سال 2019 تا 2028 50.900 موقعیت خالی جدید برای پزشکان عمومی و پزشکان خانواده ایجاد شود. با این حال، تنها 19.400 کارجوی جدید وارد بازار خواهند شد. بنابراین، شکاف عظیمی بین تقاضا و عرضه وجود خواهد داشت. فرصت های بیشتری را برای کسانی که از رشته ی پزشکی در کانادا فارغ التحصیل می شوند، ایجاد خواهد شد.

کمبود پزشک: در سال 2018، کانادا تنها 2.8 پزشک برای هر 1000 نفر داشت. این کشور از نظر تعداد سرانه پزشکان در بین 30 کشورسازمان همکاری و توسعه اقتصادی رتبه ی 24 را دارد.

شرایط کار پزشکان: فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در کانادا از تعادل خوب کار و زندگی برخوردارند و فقط 35 تا 40 ساعت در هفته کار می کنند. نرخ بیکاری پزشکان نیز در سال 2018 بسیار پایین بود یعنی 0.9 درصد در مقایسه با میانگین کشوری 5.8 درصد برای سایر رشته هاست.

آزمون پذیرش کالج پزشکی

یک آزمون استاندارد و چند گزینه ای است که برای ارزیابی توانایی حل مسئله ، تفکر انتقادی و مهارت های نوشتاری طراحی شده است .علاوه براین، هدف از این امتحان آزمودن میزان تسلط متقاضی بر مفاهیم و اصول علمی پیش نیاز مطالعه پزشکی است.

این آزمون شامل چهار بخش آزمایشی است: بخش استدلال شفاهی، علوم فیزیکی و علوم زیستی شامل سوالات چند گزینه ای است و نمرات از 1 تا حداکثر 15 برای هر بخش متغیر است. بخش نمونه نوشتاری شامل دو مقاله است و نمره کل از حداقل G تا حداکثر T متغیر است.

آزمون کامپیوتری در مراکز آزمایشی مستقر در کانادا، ایالات متحده و خارج از کشور انجامی شود. برای اطلاع از تاریخ و مکان به وب سایت آن مراجعه کنید. طول کل آزمون تقریباً چهار و نیم ساعت است. هزینه این آزمون 270 دلار آمریکا ست.

دانشجویان پزشکی خارجی در کانادا

دانشجویان بین المللی پزشکی آینده که قصد ورود به دانشگاه پزشکی کانادا را دارند باید در نظر داشته باشند که همه دانشکده های پزشکی درخواست دانشجویان خارجی را نمی پذیرند. برعکس، برخی از دانشکده های پزشکی با دولت ها یا موسسات خارجی قرارداد دارند تا تعدادی از متقاضیان خارجی را برای تعدادی موقعیت تحصیل در رشته ی پزشکی پذیرش کنند. شرایط پذیرش ممکن است مستلزم پرداخت کل هزینه آموزش پزشکی به دانشکده پزشکی باشد، دانشجو برای کار پس از دریافت مدرک (اقامت) در کانادا درخواست نخواهد کرد و این فارغ التحصیلان برای انجام فعالیت پزشکی به کشورهای مبدأ خود باز می گردند.

برای کار در کانادا به عنوان پزشک، دانشجویان فارغ التحصیل پزشکی باید توسط شورای پزشکی کانادا ارزیابی شوند. این شورا به پزشکان فارغ التحصیل که شرایط لازم را دارند، مدرکی در پزشکی که معروف به مجوز شورای پزشکی کانادا است، اعطا می کند.

برای پذیرش در ارزیابی شورای پزشکی کانادا، به عنوان دانشجوی پزشکی بین المللی یا فارغ التحصیل پزشکی بین المللی باید دانشجو باشید یا فارغ التحصیل از دانشگاه ذکر شده در وب سایت این شورا باشید.

 

تحصیل پزشکی در کانادا

 

اطلاعات کلی در مورد دوره ی پزشکی در کانادا

دکترای پزشکی درجه ی معادل
لیسانس در علوم زیست شناسی با حداقل 60 معیارهای واجد شرایط بودن
مدرک آیلتس یا تافل و قبولی در آزمون کالج پزشکی آزمون ورودی مورد نیاز
سال3-4 مدت دوره به طور معمول
انگلیسی زبان برنامه ی آموزشی
WHO/ MCI/DCI شناخته شده توسط سازمان های
سال3-7 مدت اقامت برای تحصیل

 

طول مدت تحصیل در رشته ی پزشکی در دانشگاه های مختلف کانادا

طول مدت تحصیل نام دانشگاه
4 سال دانشگاه شربروک
4 سال دانشگاه کویینز
3 سال دانشگاه مک مستر
4 سال دانشگاه تورنتو
4 سال دانشگاه مک گیل
4 سال دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

دانشگاه های معروف پزشکی در کانادا

کانادا به خاطر دانشکده های پزشکی خود در سراسر جهان مشهور است. با توجه به آموزش های بسیار فنی و حرفه ای که توسط این موسسات ارائه می شود، بیشتر توجه دانشجویان بین المللی به یک صندلی در آنجا است. استان های کانادا بسته به الزامات شان برای پزشکان تعداد محدودی صندلی به دانشکده های پزشکی اختصاص می دهند. جایگاه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی محدودتر است و به طور متوسط به 3 تا 4 صندلی در هر دانشگاه محدود می شود. در زیر شش دانشگاهی که مدرک کارشناسی ارشد را به دانشجویان بین المللی در کانادا ارائه می دهند به همراه رتبه ها و هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها آورده شده است:

شهریه به دلار کانادا رتبه طبق سایت QS نام دانشگاه
367,041 13 دانشگاه تورنتو
183,004 31 دانشگاه مک گیل
287,991 45 دانشگاه مک مستر
345,000 151-200 دانشگاه کویینز
104,532 401-450 دانشگاه شربروک
120,000 501-550 دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

شایستگی شخص متقاضی برای تحصیل در رشته ی پزشکی

در زیر شرایط لازم برای ادامه تحصیل در رشته ی پزشکی آمده است:

 • برای مدرک کارشناسی، داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی در زیست شناسی یا علوم با حداقل نمرات مورد نیاز باشند.
 • در صورت گذراندن دوره کارشناسی، داشتن نمره خوب در آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و غیره حداقل 6.5 نمره در آیلتس و 80 نمره برای تافل مورد نیاز است. و اگر در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، به کسب نمره ی 7 در آیلتس و90 در تافل نیازمند هستید.
 • داوطلبان باید آزمون کالج پزشکی را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 • به غیر از این، برخی از دانشگاه ها ممکن است از متقاضیان بخواهند که آزمون اولیه ورودی به آن دانشگاه خاص را قبول شوند.

نکته ها: نمرات تقریبی است، ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

برای دوره های پزشکی، در شهرهایی مانند کبک، شما باید دارای مدرک 10+2 و یک دوره دیپلم 1 ساله خاص این استان باشید.

 

تحصیل پزشکی در کانادا

 

دانشگاه های کانادا بدون آزمون ورودی کالج پزشکی

کالج های پزشکی مختلفی در کانادا وجود دارد که لیسانس و فوق لیسانس پزشکی در کانادا را ارائه می دهند. اما ممکن است از دانش آموزان خواسته شود که قبلاً مدرک کارشناسی داشته باشند یا برنامه ی تحصیلی پایه ای را گذرانده باشند. اکنون نگاهی به مدارس اصلی پزشکی کانادا می اندازیم که برای تحصیل در رشته ی پزشکی نیازی به گذراندن آزمون ورودی کالج پزشکی نیست:

دانشگاه لاوال، دانشگاه اتاوا، دانشگاه مونترال، دانشکده پزشکی شمال انتاریو، دانشگاه شربروک، دانشگاه مک گیل

تحصیل در رشته ی پزشکی و رشته های مربوطه پس گذراندن کلاس دوازدهم

حداقل شرط تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا مدرک کارشناسی است، اما دانشجویان بین المللی می توانند در برنامه های کارشناسی در رشته پزشکی را که توسط بسیاری از کالج های برتر پزشکی کانادا پس از دوازدهم ارائه می شود، تحصیل کنند. بنابراین، اگر قصد تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا را  بعد از دوازدهم دارید، می توانید مستقیماً برای برنامه کارشناسی پزشکی در کالج پزشکی برتر کانادا درخواست دهید و پس از اتمام فارغ التحصیلی خود به تحصیل در این رشته ادامه دهید. در اینجا برترین دوره های پزشکی در کانادا بعد از سال دوازدهم آمده است:

 • کارشناسی پزشکی
 • آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی
 • لیسانس کینزیولوژی
 • لیسانس پرستاری
 • برنامه های پیش از درمان
 • لیسانس علوم بهداشتی

در اینجا برترین مدارس پزشکی برای تحصیل پزشکی در کانادا پس از سال دوازدهم آمده است:

 • دانشگاه کوئینز
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ویکتوریا
 • دانشگاه دره ی فریزر

برنامه درسی دوره ی پزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی برای تبدیل شدن به یک پزشک در کانادا باید سه مرحله دانشگاهی را پشت سر بگذارند. این موارد به تفصیل در زیر شرح داده شده است:

 • لیسانس: مدرک کارشناسی 3 تا 4 ساله معادل کالج های کانادا در زمینه های پزشکی یا غیر پزشکی برای درخواست تحصیل در دوره ی پزشکی لازم است که مشابه کارشناسی پزشکی در کانادا ست.
 • دکترای پزشکی: این یک مدرک 3 تا ساله 4 است که به دو قسمت تقسیم می شود: پایه و کارآموزی. موضوعاتی که در 2 سال اول پوشش داده می شوند به عنوان دوره های پایه شناخته می شوند و با برخی فعالیت های آزمایشگاهی صرفاً آکادمیک هستند. در طول دو سال، دانشجویان با پزشکان مجرب در بیمارستان ها و کلینیک ها همکاری می کنند تا تجربه عملی را کسب کنند. این دوره به عنوان کارآموزی شناخته می شود.
 • اقامت: اقامت پزشکی در کانادا یک برنامه آموزشی 3 تا 5 ساله است. پس از اتمام، گواهینامه تخصصی را از کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا یا گواهی پزشک خانواده از کالج پزشکان خانواده کانادا دریافت می کنید.

مراحل پذیرش در رشته ی پزشکی در کانادا

دانشگاه های کانادا برای پذیرش در برنامه های تحصیلی دانشجویانی از همه زمینه ها را می پذیرند. با این حال، آنها باید شایستگی در زیست شناسی، شیمی و فیزیک را نشان دهند. جزئیات بیشتر در مورد پذیرش در دانشگاه های برتر کانادا در این قسمت به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

مراحل درخواست تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی متقاضی برای تحصیل در رشته ی پزشکی در یکی از دانشگاه های واقع در انتاریو می توانند از طریق سرویس برنامه کاربردی دانشکده پزشکی انتاریو درخواست دهند. سایر جزئیات مانند هزینه ی اپلیکیشن فی و ماه شروع کلاس ها در جدول زیر آمده است:

ماه شروع کلاس ها اپلیکیشن فی به دلار کانادا اپلای از طریق نام دانشگاه
اکتبر 350 Ontario Medical School Application Service دانشگاه تورنتو
نوامبر 115 University’s Portal دانشگاه مک گیل
اکتبر 345 Ontario Medical School Application Service دانشگاه مک مستر
سپتامبر 345 Ontario Medical School Application Service دانشگاه کویینز
نوامبر 90 University Portal دانشگاه شربروک
سپتامبر 232 CaRMS Portal دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

تحصیل پزشکی در کانادا

 

شرایط پذیرش در رشته ی پزشکی

حداقل شرایط برای پذیرش در دانشگاه های برتر کانادا در بالا، مدرک کارشناسی 3 تا 4 ساله و نمره ی آزمون ورودی به کالج پزشکی در کانادا ست. سایر شرایط خاص دانشگاه های مختلف به شرح زیر ارائه می شود:

سایر ملزومات معیار اصلی برای صلاحیت علمی نام دانشگاه
سه توصیه نامه از اساتید مقطع تحصیلی قبلی

طرح ها و بیانیه های مربوط به اشتغال، فعالیت داوطلبانه و غیره (هر کدام 250 کلمه)

پاسخ به سوالات مقاله 250کلمه؛

لیسانس 4 ساله غیر پزشکی؛ حداقل معدل 89 دانشگاه تورنتو
بررسی سوابق کیفری؛ مهارت های اولیه IT

موفق شدن در مصاحبه ی ورودی

لیسانس 4 ساله؛ دوره مقدماتی زیست شناسی، شیمی، فیزیک را به پایان رسانده است دانشگاه مک گیل
گذراندن موفقیت آمیز آزمون ورودی 90 دقیقه ای

طرح اتوبیوگرافی

گذراندن موفقیت آمیز مصاحبه

سه توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

لیسانس 3 ساله؛ با حداقل معدل 83 دانشگاه مک مستر
بررسی سوابق پلیس گذراندن موفقیت آمیز مصاحبه

گذراندن موفقیت آمیز آزمون ورودی نود دقیقه ای

طرح اتوبیوگرافی

سه توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

 

لیسانس 4 ساله دانشگاه کویینز
گذراندن موفقیت آمیز مصاحبه

گذراندن موفقیت آمیز آزمون ورودی نود دقیقه ای

 

مدرک کارشناسی یا دیپلم کالج در علوم بهداشت دانشگاه شربروک
گذراندن موفقیت آمیز مصاحبه

گذراندن موفقیت آمیز آزمون ورودی نود دقیقه ای

دو عدد توصیه نامه از اساتید مقطع قبلی

مدرک کارشناسی؛ معدل حداقل 85٪ دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

نمرات مورد نیاز برای آزمون های زبان و آزمون  کالج های پزشکی در دانشگاه های مختلف کانادا

دانشجویان بین المللی می توانند نمرات آزمون آیلتس یا تافل را برای نشان دادن مهارت در زبان انگلیسی ارسال کنند. آزمون کالج های پزشکی یکی از آزمون های مهم مورد نیاز برای تحصیل در کانادا است و نمره ی آن برای کسب پذیرش در بسیاری از دانشکده های پزشکی کانادا مهم و از ملزومات است. نمرات مورد نیاز در این آزمون ها در دانشگاه های مهم و مشهور کانادا به شرح زیر است:

نمره ی مورد نیاز در آزمون کالج های پزشکی نمره ی مورد نیاز در آزمون تافل نام دانشگاه
 در هر قسمت125 100 دانشگاه تورنتو
 یا هشتاد درصد نمره ی کل508 100 دانشگاه مک گیل
 123در بخش های تحلیل انتقادی و استدلال 86 دانشگاه مک مستر
نیازی نیست 100 دانشگاه کویینز
نیازی نیست   دانشگاه شربروک
با 127 در بخش CIAS 510 90 دانشگاه مموریال نیوفاندلند

 

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در رشته ی پزشکی در کانادا

 • ریز نمرات دبیرستان و لیسانس( متن هر یک از مدارک باید به انگلیسی ترجمه شده و توسط WAS ارزیابی شود.)
 • نمرات آزمون ورودی کالج پزشکی در کانادا
 • اثبات مهارت انگلیسی یا فرانسوی از طریق شرکت در آزمون های مربوطه و کسب نمرات مورد نیاز دانشگاه مورد درخواست
 • بررسی سوابق کیفری
 • نامه های مرجع( توصیه نامه )، طرح های زندگینامه ای و غیره

اقامت جهت تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

اکثر موسسات برنامه های آموزشی اقامتی را برای کسانی که دارای اقامت دائم در کانادا هستند یا در حال گرفتن آن هستند ارائه می دهند.برخی از آنها همچنین دانشجویان بین المللی از کشورهایی را که با دانشگاه های ارائه دهنده اقامت همکاری می کنند، می پذیرند.

 • نامه آژانس حامی مالی
 • رزومه به روز شده
 • کپی رونوشت های پزشکی
 • نامه های مرجع
 • معرفی نامه شخصی

مشاغل در دسترس بعد از تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

فارغ التحصیلان پس از تحصیل در رشته ی پزشکی در محدوده ی 71000 تا 306000 دلار کانادا در سال درآمد دارند. بر اساس گزارش موسسه اطلاعات سلامت کانادا، متوسط هزینه هر سرویس برای پزشکان متخصص مختلف عبارتند از:

 • پزشک خانواده: 47000 دلار کانادا
 • متخصص پزشکی:82000 دلار
 • متخصص جراحی:89000 دلار

ممکن است به نظر برسد که پزشکان خانواده در مقایسه با دیگران درآمد کمتری دارند، اما آنها همچنین بیماران بیشتری را در یک روز ملاقات می کنند؛ بنابراین، متوسط درآمد مشاغل پزشکی در کانادا برای همه تخصص ها کم و بیش یکسان است.