کشور کانادا تحصیلاتی ارزان، تحقیقات محور و با کیفیت ارئه می دهد که در سطح جهان شناخته شده است. امینت و سلامت در کانادا در سطح بالایی است و جامعه آن متشکل از فرهنگ های مختلف است در نتیجه با روی باز از دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را دارند استقبال می کند.

طبق رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در سال2020، هفت دانشگاه کانادایی وجود دارند که در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

فرصت های تخصصی: مدرک کارشناسی ارشد در تعدادی از زمینه های تحصیلی مانند پزشکی، فناوری اطلاعات، مهندسی و فناوری، امور مالی، مدیریت، مدیریت کسب و کار، معماری، پرستاری، طراحی و غیره ارائه می شود.

مقرون به صرفه بودن: هزینه تحصیل در کانادا در بین کشورهای انگلیسی زبان کمترین است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا با متوسط (55000-30000) دلار کانادا شهریه در سال، نسبتاً مقرون به صرفه تر از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایالات متحده آمریکا یا استرالیا با متوسط (82000-35000) دلار کانادا شهریه در سال است.

گزینه های تأمین مالی: حدود 70 درصد فاند و بورسیه ی بیشتر در مقایسه با ایالات متحده آمریکا به دانشجویان ارائه می شود.

فرصت های شغلی: بر اساس داده های نظرسنجی نیروی کار، بین مارس 2009 تا مارس 2019، حدود 1.8 میلیون شغل جدید برای فارغ التحصیلان دانشگاه در کانادا ایجاد شد. دانشجویان می توانند مشاغل پردرآمد را پس از فارغ التحصیلی در کانادا پیدا کنند.

مهاجرت و فرایند ویزا: در کانادا بیشتر از سایر مقاصد تحصیلی خارج از کشور از مهاجرین استقبال می کنند. دانشجویان بین المللی، پس از فارغ التحصیلی می توانند برای  مشاغل پردرآمد درخواست دهند.

کار در حین تحصیل: در حین تحصیل، دانشجویان بین المللی می توانند از گزینه های مختلف شغلی پاره وقت برای کسب تجربه کاری ارزشمند و همچنین کسب درآمد استفاده کنند تا حداقل بتوانند هزینه های زندگی را تامین کنند.

پیشگام در جهان در زمینه ی تحقیق و توسعه: دانشگاه های کانادا 40 درصد از هزینه های تحقیق و توسعه که بیش از 13 میلیارد دلار کانادا می شود را دارند. عمده ترین فرصت های تحقیقاتی در کانادا در زمینه های پزشکی بالینی است و همچنین در زمینه ی زیست شناسی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ کشاورزی؛ شیلات و جنگلداری؛ زمین و علوم محیطی؛ و اقتصاد و تجارت.

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

کانادا به عنوان یکی از بهترین کشور های برای زندگی شناخته می شود. طبق آمار سال 2016 حدودا بیش از 350000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها/کالج ها کانادا پذیرش شدند. بسیاری از دانشگاه های کانادا در بین 100دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

حدود 34% از دانشجویان بین المللی از چین، 14% از هند، 6% از فرانسه و 6% دیگر نیز از کره جنوبی هستند.

ایالت آنتاریو و بریتیش کلمبیا با 65% بیشتر حجم دانشجویان بین المللی را در خود جای داده اند.

به ترتیب، تورنتو، مونترال و ونکوور بزرگترین شهر های کانادا هستند.

با ارزش ترین مدارک: مدریت بازرگانی، مهندسی شیمی/نفت، علم اقتصاد، داروسازی و زمین شناسی از با ارزش ترین رشته ها در کانادا هستند.

درخواست تحصیل فوق لیسانس در کانادا

هر دانشگاه در کانادا سیستم و سایت خاص خود را دارد که به دانشجویان اجازه می دهد از طریق آن برای ثبت نام و پذیرش در رشته ها و مقاطع مورد علاقه خود اقدام کنند. شما نیز می توانید بعد از انتخاب دانشگاه مورد نظر خود به سایت آن وارد شده و اقدام به ثبت درخواست کنید.

در کانادا، برنامه کارشناسی ارشد یک دوره ی 1-2 ساله است که به عنوان یک مدرک دانشگاهی یا حرفه ای ارائه می شود. کارشناسی ارشد در کانادا یا یک برنامه دوره ای آموزش محور است یا یک برنامه پایان نامه برای تحصیلات عالی در کانادا. با این حال، برخی از دانشگاه های کانادا آن را به صورت ترکیبی از هر دو ارائه می دهند. میانگین شهریه برای تحصیلات تکمیلی در کانادا سالانه بین  30.000-20.000 دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی است.

مهلت پذیرش برای دانشگاه های کانادایی که دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهند، معمولاً در اکتبر یا ژانویه است. شما باید مدرک کارشناسی چهار ساله، نمره آیلتس (6.5 یا بیشتر/معادل های دیگر) نمره ی GRE (مورد نیاز برای دانشگاه های برتر) و دو الی سه معرفی نامه از اساتید دوره ی کارشناسی خود برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد در کانادا داشته باشید. در صورت اتمام موفقیت آمیز دوره ی کارشناسی ارشد در این کشور زیبا، می توانید از مجموعه مشاغل مورد نیاز کانادا دیدن کنید و به طور متوسط سالانه 169000دلار درآمد داشته باشید و نهایتا به اقامت دائم کانادا برسید.

به دانشجویانی که دوره کارشناسی ارشد را در دانشگاه های کانادا می گذرانند، مدرک کارشناسی ارشد علوم یا کارشناسی ارشد هنر اعطا می شود. فارغ از این موارد، دانشجویان همچنین دارای گزینه هایی برای مقاطع کارشناسی ارشد تخصصی مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا، کارشناسی ارشد مهندسی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و غیره هستند. هزینه های هر نوع دوره کارشناسی ارشد بسته به جایی که می خواهید تحصیل کنید بسیار متفاوت خواهد بود. برای کمک به شما در هزینه های مربوطه، تعداد زیادی بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا ارائه می شود.

نکات مهم برای قبولی در کارشناسی ارشد کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دوره های آماده سازی (Preparation Courses) را بگذرانید:

این دوره ها به دانشجویان کمک می کنند تا قبل از شروع تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا یا دیگر مقاطع فوق لیسانس سطح آمادگی و دانش خود را بالاتر ببرند. برای رشته های مختلفی مانند وکالت، پزشکی یا مدیریت بازرگانی (MBA) می توانید از این دوره ها کمک بگیرید.

زبان انگلیسی خود را با شرکت در دوره های آماده سازی زبان انگلیسی بهبود ببخشید: برای ورود به هر مقطعی (لیسانس، فوق لیسانس، دکترا) در کانادا باید ابتدا مهارت خود در زبان انگلیسی به منظور شرکت در کلاس ها و درک دروس اثبات کنید. این دوره های شما را برای شرکت در آزمون های زبان انگلیسی ای که دانشگاه ها از شما می خواهند در آن شرکت کنید نیز آماده می کنند.

پیش نیاز های پذیرش در دانشگاه های کانادا

برای واجد شرایط بودن برای پذیرش در دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاه های کانادا متقاضی باید:

 • دارای حداقل معدل غالباً 3.0 یا 4.0 (معادل 65-70) یا مدرک UG بین المللی معادل آن در یک رشته ی تحصیلی مرتبط باشد.
 • بسته به برنامه ی انتخابی، نمرات آزمون Gmat یا GRE ارایه دهد.
 • حداقل نمرات Gmat: حداقل نمره کلی برای این آزمون 550 است؛ در قسمت شفاهی 140 و در قسمت تحلیلی 150

انگلیسی زبانان غیر بومی باید مدرک مهارت انگلیسی خود را از طریق کسب نمره ی 6.5 آیلتس یا بالاتر یا معادل آن در تافل و غیره ارایه دهند.

تعداد کمی از برنامه های کارشناسی ارشد (مانند، تجارت یا مدیریت) نیز نیاز به 1-3 سال سابقه کار دارند.

نکته ی مهم : اگرچه اکثر برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اما در برخی از آن ها ممکن است زبان تدریس زبان فرانسه باشد. این امر بستگی زیادی به استانی که در آن هستید (به عنوان مثال، کبک) دارد. به عنوان اثبات تسلط بر فرانسه، شخص باید نمره ی مورد نیاز را در آزمون TOF یا DELF ارایه دهد.

شرایط زبان انگلیسی برای دوره ی کارشناسی ارشد در کانادا

دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر بومی انگلیسی زبان ملزم به ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسی هستند. حداقل نمرات مورد نیاز آزمون ALP بسته به برنامه متفاوت است؛ با این حال، نمرات عمومی در دانشگاه های برتر ارائه دهنده کارشناسی ارشد در کانادا عبارتند از:

 • تافل iBT: 90 به بالا
 • آیلتس: 6 تا 7

مدارک مورد نیاز برای دوره ی کارشناسی ارشد در کانادا

به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش، دانش آموزان باید مدارک زیر را برای پذیرش در کارشناسی ارشد در کانادا ارائه دهند:

 • یک فرم درخواست پذیرش تکمیل شده
 • رونوشت های معتبر از تمام مدارک دانشگاهی و گواهینامه های تمام موسسات آموزشی شرکت کرده است.
 • رزومه یا CV
 • منابع یا توصیه نامه ها
 • انگیزه نامه یا نمونه کارهای نوشتاری

نمرات آزمون های استاندارد برای تحصیل در کانادا شامل موارد زیر است:

 • نمرات آزمون Gmat یا GRE
 • مدارک مبنی بر تسلط بر زبان ( انگلیسییا فرانسوی)
 • پرداخت هزینه برنامه غیر قابل استرداد
 • کپی گذرنامه
 • اثبات بورس تحصیلی یا داشتن بودجه ی لازم برای تحصیل و زندگی در کانادا

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

 

هزینه های تحصیل و شهریه ها

هزینه تحصیل در کانادا از آمریکا پایین تر است. شهریه و به طور کل هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی ممکن است از 15000 تا 50000 دلار کانادا متغییر باشد (بیشتر رشته ها حدود 25000 دلار هستند).

پزشکی و رشته های مرتب به آن گران هستند و ممکن است نزدیک به 50000 دلار کانادا هزینه داشته باشند.

هزینه های تحصیل در خارج از کشور مستلزم آن است که دانشجویان بین المللی بودجه مالی خود را قبل از شروع فرایند برآورد کنند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا شامل هزینه های قابل پرداخت قبل از ورود، شهریه و همچنین هزینه های زندگی می باشد.

هزینه های قبل از ورود به کانادا

این هزینه های قبل از ورود شامل هزینه های درخواست پذیرش، ثبت نام در آزمون های استاندارد، مجوز تحصیل در کانادا، بلیط هواپیما و غیره است. این هزینه های برآورد شده عبارتند از:

هزینه به دلار کانادا نام
220 – 345 تافل
250 آیلتس
250 PTE
280 – 320 GRE
345 Gmat
متغیر اپلیکیشن فی
150 + 85 ویزای دانشجویی شامل بایومتریک و درخواست مجوز تحصیل

 

هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا

هزینه زندگی در کانادا حدود 2 درصد کمتر از ایالات متحده است. با این حال، در چند ایالت ممکن است هزینه های بسیار کمتری داشته باشند. هزینه اقامت ماهیانه بسته به استان کانادا متفاوت است. میانگین هزینه اقامت ماهیانه حدود 850 تا 1000 دلار کانادا سالانه است.

سایر هزینه های زندگی شامل هزینه های مربوط به غذا، حمل و نقل، کتاب و لوازم و غیره است. این هزینه های برآورد شده عبارتند از:

هزینه به دلار کانادا نام
327 کتابها و لوازم التحریر
250- 300 غذا و خواروبار
100- 250 حمل و نقل
150- 300 سایر هزینه های متفرقه

 

جدول زیر حداقل و حداکثر هزینه ماهانه اقامت در بهترین شهرهای کانادا را برای دانشجویان بین المللی نشان می دهد:

حداکثر هزینه ی اقامت به دلار کانادا حداقل هزینه ی اقامت به دلار کانادا نام شهر
2000 600 انتاریو
1500 500 آلبرتا
1500 500 کبک
2240 525 نوا اسکوشیا
1600 950 ساسکاچوآن
2100 450 نیوبرانزویک

 

دانشگاه های برتر برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

 • با داشتن بیش از 96 دانشگاه دولتی در کانادا و بیش از 15000 برنامه تحصیلی، دانشگاه های برتر کانادا برنامه های کارشناسی ارشد مختلفی را ارائه می دهند. جدول زیر دانشگاه های برتر کانادا را با توجه به سایت THA به همراه  محبوب ترین برنامه های کارشناسی ارشد نشان می دهد.
  رتبه طبق سایت THA نام دانشگاه
  18 دانشگاه تورنتو
  34 دانشگاه مک گیل
  42 دانشگاه مک مستر
  72 دانشگاه مونترال
  85 دانشگاه آلبرتا
  136 دانشگاه واترلو
  250_201 دانشگاه وسترن
  250_201 دانشگاه کلگری
  141 دانشگاه اتاوا
  34 دانشگاه بریتیش کلمبیا

   

  تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

   

  دوره های کارشناسی ارشد مورد استقبال و شهریه های آن

  در کانادا دوره ی کارشناسی ارشد، تنها شامل سخنرانی ها و آموزش های سنتی نمی شود، بلکه بازدید از سایت، پروژه ها و کارهای گروهی را نیز دربرمی گیرد. اکثر برنامه های کارشناسی ارشد شامل پایان نامه هایی هستند که بیشتر اعتبار دوره به آن ها اختصاص می یابد. با داشتن چند گزینه برای ادامه تحصیل، دانشجویان تمایل دارند نهایتا مقرون به صرفه ترین دانشگاه ها را برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد انتخاب کنند. با این حال، آن ها همچنین باید معیارهای دیگری مانند در دسترس بودن برنامه، رتبه بندی، شهر محل تحصیل و غیره را در نظر داشته باشند. جدول زیر دوره کارشناسی ارشد محبوب در کانادا به همراه برخی از دانشگاه های برتر ارائه دهنده این برنامه ها و شهریه ی آن ها را نشان می دهد:

  نام برنامه ی محبوب نام دانشگاه های ارایه دهنده ی آن شهریه به دلار کانادا
  MBA دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو، دانشگاه کویینز، دانشگاه یورک 125.000-45.000
  مهندسی کامپیوتر نرم افزار دانشگاه مک مستر ، دانشگاه کلگری ، دانشگاه وسترن ، دانشگاه کنکوردیا ، دانشگاه رجینا  

  82.000-22000

  پرستاری دانشگاه مک مستر ، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه تورنتو 72.000-15.000
  علوم کامپیوتر دانشگاه واترلو ، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه تورنتو 90.000-70.000

   

  دانشگاه های برتر برای کارشناسی ارشد در کانادا با درصد دانشجویان بین المللی

  نام رشته درصد نام دانشگاه 1
  حقوق 21% دانشگاه تورنتو 2
  علوم کامپیوتر 32% دانشگاه بریتیش کلمبیا 3
  مهندسی معدن 29% دانشگاه مک گیل 4
  اقتصاد 17% دانشگاه مک مستر 5
  آمار 22% دانشگاه مونترال 6
  مدیریت مهندسی 26% دانشگاه آلبرتا 7
  علوم سیاسی 19% دانشگاه اتاوا 8
  ریاضی 20% دانشگاه واترلو 9
  MBA 18% دانشگاه وسترن 10
  مهندسی الکترونیک 19% دانشگاه کلگری 11

   

کمک های مالی در کانادا برای کارشناسی ارشد در کانادا

به جز انواع مختلف بورسیه های تحصیلی، دانشجویان بین المللی همچنین می توانند سایر گزینه های کمک مالی را انتخاب کنند، از جمله:

وام های آموزشی: دانش آموزان می توانند وام های آموزشی ارائه شده توسط موسسات بانکی مختلف، شرکت های مالی غیربانکی و غیره را انتخاب کنند. برخی از وام های محبوب برای تحصیل در کانادا شامل:

 • SBI Ed Vantage Education Loan
 • ICICI GICبرنامه
 • HDFC Credila

کار ضمن تحصیل: دانشجویان بین المللی می توانند گزینه های مختلف کاری را انتخاب کنند و می توانند در تعطیلات به عنوان پرستار تمام وقت تا 20 ساعت کار کنند. برخی از گزینه های تحصیل هنگام کار در کانادا عبارتند از:

برنامه تعاونی (آموزش تعاونی): چندین دانشگاه کانادایی از طریق برنامه های تعاونی کارشناسی ارشد ارائه می دهند. این به دوره های متناوب تحصیلات آکادمیک و تجربه کار اشاره می کند که در آن دانش آموزان برای تجربه کار خود دستمزد دریافت می کنند.

کارآموزی: شامل تجربه کاری با حقوق یا بدون دستمزد، برای اعتبار تحصیلی یا موقعیت های بهتر است.

سایر فرصت ها شامل پروژه های تحقیق کاربردی، تمرین حرفه ای و داوطلب شدن است.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

 

پرسش و پاسخ هایی در مورد تحصیل و زندگی در کانادا

 • آیا برای پذیرش گرفتن در دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد در کانادا باید هم انگلیسی و هم فرانسوی صحبت کنم؟

خیر، اگر استان مورد نظر شما یک استان انگلیسی زبان است، اثبات مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز است. در حالی که برای استان های فرانسوی زبان، تسلط به زبان فرانسوی الزامی است.

 • مدرک کارشناسی ارشد در کانادا چقدر طول می کشد؟

کارشناسی ارشد تمام وقت در کانادا یک برنامه 1-2 ساله در دانشگاه های کانادا است. با این حال، برنامه های کارشناسی ارشد نیمه وقت می تواند حدود 2-6 سال طول بکشد و می تواند در قالب کلاس های آنلاین، ماژول های عصرانه یا به عنوان یک برنامه آموزش از راه دور تکمیل شود.

 • هزینه کارشناسی ارشد در کانادا چقدر است؟

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا سالانه تقریبا بین 200.000 – 30.000 دلار کانادا ست.

 • کجا می توانم برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا به دنبال بورسیه تحصیلی باشم؟

تعدادی فرصت بورسیه برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کارشناسی ارشد در کانادا هستند، وجود دارد. دانشجویان می توانند برای بورسیه های خاص دانشگاه، بورسیه های بین المللی با بودجه دولتی، بورسیه هایی که توسط آژانس ها یا سازمان های خصوصی اعطا می شود، درخواست دهند.

 • پردرآمدترین رشته های کارشناسی ارشد در کانادا کدام است؟

برخی از پردرآمدترین رشته های کارشناسی ارشد در کانادا امور مالی با 106000 دلار در سال، داروسازی 103000 دلار در سال، حسابداری با 102000 دلار در سال، بیزینس با 100000دلار در سال، حقوق با 98000دلار در سال، پرستاری با 95000، دلار در سال

 • آیا دانشجویان کارشناسی ارشد در کانادا حقوق می گیرند؟

معمولاً هیچگونه حقوق خاصی به دانشجویان ارائه نمی شود. با این حال، اگر دستیاری تحقیق یا تدریس را به عهده بگیرید، می توانید یک کمک هزینه خاص دریافت کنید که به میزان دانشگاه و دانشکده انتخابی شما متفاوت است.

 • آیا کار کردن پس از کارشناسی ارشد در کانادا آسان است؟

بر اساس گزارش های آمار کانادا، در سه ماهه اول سال 2019، 10 درصد افزایش مشاغل وجود داشت و 433 هزار فرصت شغلی برای دانشجویان وجود داشت. این نشان می دهد که فرصت های زیادی برای دانشجویان پس از تحصیل در کانادا وجود دارد. در سال 2019، متوسط ​​دستمزد در کانادا 2873 دلار بود.

 • آیا می توانم بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا کار کنم؟

پس از اتمام کارشناسی ارشد در کانادا، دانشجویان می توانند برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی درخواست کنند تا واجد شرایط کار در کانادا شوند. مجوز کار برای 36-8 ماه معتبر خواهد بود.