دانشگاه های برتر کانادا

کشور کانادا میزبان برخی از دانشگاه های برتر جهان است. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی تایمز در سال 2021، 30 دانشگاه کانادا از برترین دانشگاه های جهان است و در حقیقت، کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی جهان محسوب می شوند.

شاید نام همه این دانشگاه ها را نشنیده باشید، اما کانادا با داشتن هشت دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر، فرصت های زیادی را برای تحصیل در سطح جهانی ارائه می دهد.

در مقایسه با ایالات متحده آمریکا، کانادا گزینه های تحصیلی ارزان تری پیش روی شما قرار می دهد. همچنین فرایندهای درخواست ادامه تحصیل به این کشور ساده تر است و فرصت های بیشتری برای اقامت دائم در کانادا وجود دارد.

دو دانشگاه برتر کانادا در سال 2021 -دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا- در زمینه تحقیق دارای رتبه های بسیار خوبی هستند، به این معنی که این مدارس کارهای علمی با کیفیت بالا تولید می کنند که شایان توجه است.

بسیاری از دانشگاه های کانادا به دلیل ارتقاء چشم انداز جهانی با جذب دانشجویان و کارکنان بین المللی و تشویق همکاری های بین المللی شهرت دارند، بنابراین می توانید در محیط دانشگاه انتظار محیط علمی با استاندارد های جهانی داشته باشید.

بر اساس نظرسنجی بین المللی دانشجویی اداره آموزش و پرورش بین المللی کانادا، بیش از 90 درصد از دانشجویانی که مورد پرسش قرار گرفته اند از تحصیل خود در کانادا راضی یا بسیار راضی بوده اند و 95 درصد نیز کانادا را به عنوان مقصد تحصیلی توصیه می کنند.

ده دانشگاه برتر کانادا در سال 2021

  1. دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو (University of Toronto) رشته پزشکی

این دانشگاه ابتدا توسط کلیسای انگلستان کنترل می شد. اولین دانشگاهی که در مستعمره “کانادای بالایی” تأسیس شد، مانند دانشگاه های معتبر در بریتانیا دارای یک سیستم دانشگاهی هدفمند است. هفت دانشکده ی این دانشگاه، همگی دارای تاریخ و سنت های متمایزی هستند.

دانشگاه تورنتو دارای بسیاری از دستاوردهای پیشگام از جمله اولین انتشارات دانشگاهی کانادا، اولین دانشکده علوم جنگل در این کشور و تبدیل شدن به اولین دانشگاه کانادایی است که به بیش از 1 میلیارد دلار کانادا (586 میلیون پوند) در موقوفه کمک کرده است.

جنبش های دانشگاهی تاثیرگذاری که در این دانشگاه شروع شد: از جمله مکتب نقد ادبی و نظریه ارتباطات تورنتو، نظریه تکامل NP در علوم کامپیوتر و تحقیق در مورد درمان سلول های بنیادی.

محوطه دانشگاه تورنتو در مرکز شهر شامل چندین ساختمان و حیاط تاریخی است که با بهترین های اروپا رقابت می کنند.

بیش از 700 مدرک کارشناسی و 200 مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه تورنتو ارائه می شود و این دانشگاه یکی از بهترین های جهان در زمینه پزشکی است. در مجموع، 10 نفر از برندگان جایزه ی نوبل از دانشگاهیان این دانشگاه هستند.

  1. دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)

 

قدیمی ترین دانشگاه استان، دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از مهم ترین دانشگاه های کانادا است. این دانشگاه دو پردیس دانشگاهی دارد: یکی در ونکوور و دیگری در کلونا. پردیس اصلی در ونکوور در نزدیکی چندین ساحل قرار دارد و دارای چشم اندازی از کوه های ساحل شمالی است.

تعدادی باغ گیاه شناسی و یادبود در محوطه دانشگاه و همچنین یک مرکز هنرهای نمایشی مشهور در این دانشگاه وجود دارد.

این دانشگاه تعدادی بورسیه تحصیلی از جمله جایزه بین المللی دانشجویی دونالد ای ورانگ برای دانشجویان بین الملل ارائه می دهد.

هشت برنده جایزه نوبل به نوعی به این دانشگاه مرتبط هستند، وهمچنین 71 دانشمند رودس و 65 مدال آور المپیک.

بزرگترین سیکلوترون جهان – نوعی شتاب دهنده ذرات – در دانشگاه، درآزمایشگاه ملی فیزیک ذرات و هسته ای کشور مستقر است.

این دانشگاه در 12 دانشکده در پردیس ونکوور و 7 دانشکده دیگر در محوطه ی دانشگاهی کلونا سازماندهی شده است. این دانشگاه یک برنامه مشترک ویژه کارشناسی با ساینس پو در پاریس ارائه می دهد.

سه نخست وزیر کانادا در دانشگاه بریتیش کلمبیا تحصیل کرده انداز جمله نخست وزیر فعلی جاستین ترودو، که دارای مدرک کارشناسی تحصیلات عالی است.

  1. دانشگاه مک گیل

دانشگاه های برتر کانادا - دانشگاه مک گیل (McGill University)

 

دانشگاه مک گیل تنها موسسه کانادایی است که در مجمع جهانی رهبران انجمن جهانی اقتصاد نماینده است، که شامل سران 26 موسسه برتر آموزش عالی جهان است.

این دانشگاه در سال 1821 تاسیس شد و پردیس اصلی آن در پایه کوه رویال در مرکز شهر مونترال است. بسیاری از دانش آموزان سال اول نیز در محوطه پارک مانند آن زندگی می کنند.

تمام ساختمان های اصلی با استفاده از سنگ آهک خاکستری محلی ساخته شده اند و به محوطه دانشگاه زیبایی خاصی می بخشد.

در سال 1829، مک گیل اولین دانشکده پزشکی کشور را تاسیس کرد و تا به امروز این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در زمینه ی رشته های مختلف رتبه ی ویژه ای کسب کرده است.

این دانشگاه بیش از 300 رشته تحصیلی را به بیش از 31000 دانشجو از 150 کشور ارائه می دهد. دانشگاه مک گیل یکی از متنوع ترین موسسات بین المللی کانادا در زمینه ی ارائه ی برنامه های آموزشی است.

لئونارد کوهن خواننده و ترانه سرا و بازیگر ویلیام شاتنر فارغ التحصیلان مک گیل هستند. این دانشگاه همچنین بیشتر از سایر موسسات کانادایی دانشمندان رودز را آموزش داده است.

  1. دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر(McMaster University)

 

دانشگاه مک مستر در همیلتون، انتاریو واقع شده است و پردیس اصلی آن در زمین 121 هکتاری در نزدیکی باغ گیاه شناسی همیلتون واقع شده است.

این دانشگاه به نام ویلیام مک مستر، سناتور و بانکدار برجسته کانادایی نامگذاری شده است که 900.000 دلار کانادا برای تأسیس این موسسه اهدا کرده است.

دانشکده پزشکی مک مستر شهرت جهانی دارد و دارای دانشکده های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم تجربی است. این دانشگاه تأکید زیادی بر تحقیقاتی دارد که برخی از ضروری ترین نیازهای جامعه، به ویژه در زمینه علوم بهداشتی را هدف قرار می دهد. این تحقیقات شامل تحقیقات سلول های بنیادی و سرطان است که بخش هایی از پوست انسان را به سلول های خونی تبدیل کرده است که می تواند به کاهش کمبود اهداکنندگان خون کمک کند.

دانشجویان و اساتید از بیش از 90 کشور جهان هستند و این دانشگاه حدود 70 توافق نامه مبادله بین المللی با موسسات سراسر جهان دارد.

شعار این دانشگاه، که از انجیل انتخاب شده است، غیر معمول است زیرا به جای لاتین یا انگلیسی سنتی به یونانی نوشته شده است.

  1. دانشگاه مونترال

دانشگاه های برتر کانادا - دانشگاه مونترال (University of Montreal)

دانشگاه مونترال تنها دانشگاه فرانسه زبان در بین پنج دانشگاه برتر، دومین دانشگاه بزرگ کشور از نظر تعداد دانشجو است و بیش از 36000 دانشجو در آن ثبت نام کرده اند. یک چهارم کل دانشجویان بین المللی دانشجویان این دانشگاه هستند.

پردیس اصلی دانشگاه مونترال در دامنه کوه رویال است. ساختمان مرکزی با معماری متمایز به سبک آرت دکو ساخته شده است.

هفتاد و چهار درصد از دانش آموزان در مقطع کارشناسی ثبت نام کرده اند. اتحادیه دانشجویی نماینده دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است و دارای انجمن های وابسته ی برادری و خواهری است.

بسیاری از رهبران تجاری مشهور فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند، از جمله لوییس آر شنورت مدیر اجرایی یونایتد تکنولوژیز. سایر فارغ التحصیلان این دانشگاه به دلیل مشارکت خود در تحقیقات علمی، از جمله نوآوری در قدرت هسته ای، ادراک بصری و رمزنگاری کوانتومی شناخته می شوند.

این دانشگاه همچنین پیر ترودو، نخست وزیر سابق و 10 نخست وزیر کبک را در میان فارغ التحصیلان خود دارد.

  1. دانشگاه آلبرتا

دانشگاه های برتر کانادا

 

دانشگاه آلبرتا یک موسسه عمومی است که در سال 1908 تاسیس شد. این دانشگاه واقع در استان آلبرتا در غرب کانادا است و حدود 80 درصد از دانشجویان آن در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند.

این دانشگاه از پنج پردیس تشکیل شده است که چهار مورد از آنها در شهر ادمونتون هستند، از جمله پردیس اصلی شمالی، که حدود 50 بلوک شهر را پوشش می دهد. پنجمین پردیس دانشگاه، پردیس آگوستانا، تقریباً در فاصله یک ساعت با ادمونتون در شهر کوچک کامروز واقع شده است. حدود 1000 دانشجو در پردیس کوچکتر آگوستانا، که بر هنرها و علوم لیبرال تمرکز دارد، تحصیل می کنند.

این دانشگاه  رشته های مختلفی مانند هنر، تجارت، مهندسی و پزشکی را ارائه می دهد. انگلیسی به جز دانشگاه پردیس سنت ژان، که زبان اصلی فرانسه است، زبان آموزش است. بیش از 20 درصد مجموعه دانشجویان دانشگاه آلبرتا بین المللی هستند و هزینه تحصیل برای این دانشجویان بیشتر است. تقویم تحصیلی دانشگاه از شرایط پاییز و زمستان و همچنین ترم های کوتاه تر و اختیاری بهار و تابستان تشکیل شده است. خوابگاه دانشگاه برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد در ادمونتون و در محوطه دانشگاه آگوستانا در دسترس است. دانشگاه آلبرتا وابسته به موسسات تحقیقاتی بزرگی مانند موسسه ملی چندرشته ای فناوری نانو است. این دانشگاه همچنین دارای بیش از 400 قرارداد تحقیق، آموزش و مبادله با مدارس و سایر سازمان های سراسر جهان مانند دانشگاه مونیخ در آلمان و دانشگاه استرالیای غربی است.

  1. دانشگاه اتاوا

دانشگاه های برتر کانادا

 

دانشگاه اتاوا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی دو زبانه در اتاوا، انتاریو، کانادا است. پردیس اصلی آن در قلب مرکز شهر اتاوا، در مجاورت محله مسکونی سندی هیل، مجاور کانال ریدو اتاوا واقع شده است.
دانشگاه اتاوا برای اولین بار در سال 1848 توسط اولین اسقف اسقف اعظم کاتولیک اتاوا، جوزف برونو گیگوئز، به عنوان کالج بای تاون تاسیس شد. در 5 فوریه 1889، این دانشگاه از طرف پاپ لئو سیزدهم منشور پاپی دریافت کرد و این دانشگاه را به یک دانشگاه پاپی ارتقا داد. دانشگاه اتاوا در 1 ژوئیه 1965 به عنوان یک شرکت مستقل از هر ارگان یا سازمان مذهبی خارجی سازماندهی شد. در نتیجه، منشورهای مدنی و پاپی توسط دانشگاه تازه تاسیس سنت پل، که با دانشگاه فدراسیون شده بود، حفظ شد. دانشکده های عمرانی باقی مانده توسط دانشگاه سازماندهی شده است.
دانشگاه اتاوا بزرگترین دانشگاه دو زبانه انگلیسی-فرانسوی در جهان است. این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های دانشگاهی را ارائه می دهد که توسط ده دانشکده از جمله دانشکده پزشکی دانشگاه اتاوا، دانشکده حقوق دانشگاه اتاوا، دانشکده مدیریت تلفر و دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه اتاوا اداره می شود. کتابخانه دانشگاه اتاوا شامل 12 شعبه است که دارای مجموعه ای از بیش از 4.5 میلیون عنوان کتاب است.
بیش از 35000 دانشجوی کارشناسی و بیش از 6000 دانشجوی کارشناسی ارشد در این دانشگاه ثبت نام می کنند. این مدرسه تقریباً 7000 دانشجوی بین المللی از 150 کشور دارد که 17 درصد از جمعیت دانشجویی را تشکیل می دهد. این دانشگاه دارای بیش از 195000 فارغ التحصیل است.
فارغ التحصیلان در بسیاری از زمینه ها موفق بوده اند و به عنوان سرپرست موسسات مختلف در بخش های دولتی و خصوصی خدمت کرده اند. دانشکده ها و فارغ التحصیلان جوایز متعددی از جمله جوایز فرماندار کل و جایزه پولیتزر در زمینه داستان نویسی را دریافت کرده اند. از جمله فارغ التحصیلان بنام این دانشگاه میشل بوک، کریستل وردوین و کارول شیلدز برنده جایزه پولیتزر از جمله دریافت کنندگان جایزه فرماندار کل هستند.

  1. دانشگاه کلگری

دانشگاه های برتر کانادا

 

دانشگاه کلگری یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در کالگری، آلبرتا، کانادا واقع شده است. دانشگاه کلگری در سال 1944 به عنوان شاخه کلگری دانشگاه آلبرتا شروع به کار کرد، ولی این دانشگاه در سال 1908 تاسیس شد، قبل از اینکه در 1966 به عنوان یک دانشگاه مستقل جداگانه شروع به کار کند. این دانشگاه شامل 14 دانشکده و بیش از 85 موسسه و مرکز تحقیقاتی است. پردیس اصلی در چهار ضلع شمال غربی شهر در نزدیکی رودخانه بو و یک پردیس جنوبی کوچکتر در مرکز شهر واقع شده است. پردیس اصلی بیشتر امکانات تحقیقاتی را در خود جای داده است و با آژانس های تحقیقاتی و نظارتی استانی و فدرال همکاری می کند. محوطه اصلی دانشگاه تقریباً 200 هکتار (490 هکتار) را شامل می شود.

دانشگاه کلگری یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی کانادا (بر اساس تعداد جایگاه های تحقیقاتی کانادا) است. این دانشگاه دارای 380.4 میلیون دلار درآمد تحقیقاتی است، با مجموع درآمدها از 1.2 میلیارد دلار. این دانشگاه ارتباطات تنگاتنگی با صنعت نفت و علوم زمین از طریق گروه علوم زمین و دانشکده مهندسی شولیچ دارد. این دانشگاه همچنین دارای چندین گروه و دانشکده دیگراست از جمله دانشکده پزشکی کامینگ، دانشکده هنر، دانشکده سیاست عمومی، دانشکده حقوق و مدرسه تجارت .

دانشجویان برجسته سابق عبارتند از استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، جیمز گاسلینگ مخترع زبان رایانه جاوا، گرت کمپ بنیان گذار اوبر، رابرت تیرسک فضانورد و چیپ ویلسون. این دانشگاه بیش از 170.000 فارغ التحصیل دارد که در 152 کشور زندگی می کنند.

  1. دانشگاه واترلو

دانشگاه های برتر کانادا

 

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی با محوطه اصلی در واترلو، انتاریو، کانادا است. محوطه اصلی دانشگاه در 404 هکتار (998 هکتار) زمین در مجاورت بالا شهر واترلو و پارک واترلو است. این دانشگاه همچنین دارای سه پردیس خودگردان و چهار کالج دانشگاهی وابسته است. این دانشگاه برنامه های آکادمیک ارائه شده توسط شش دانشکده و سیزده مدرسه مستقر در دانشکده را ارائه می دهد. بیش از 20000 دانشجوی کارشناسی در برنامه ی تحصیلی این دانشگاه ثبت نام کرده اند. واترلو عضو U50 گروهی از دانشگاه های تحقیقاتی در کانادا است.

منشا این دانشگاه به دانشکده های دانشکده واترلو، که در 4 آوریل 1956 تأسیس شد، بر می گردد. یک نهاد نیمه مستقل از کالج واترلو، که وابسته به دانشگاه وسترن انتاریو بود. این نهاد به طور رسمی از کالج واترلو جدا شد و با تصویب قانون دانشگاه واترلو توسط مجمع قانونگذار انتاریو در سال 1959 به عنوان یک دانشگاه ادغام شد. و برای تأمین نیاز به آموزش مهندسین و تکنسین ها برای رشد اقتصادی پس از جنگ کانادا تأسیس شد. دانشگاه واترلو در دهه بعد به طور قابل ملاحظه ای رشد کرد و دانشکده هنرها در 1960 اضافه شد و کالج بینایی سنجی انتاریو (در حال حاضر دانشکده بینایی سنجی و علم بینایی) که در 1967 از تورنتو نقل مکان کرد.

این دانشگاه یک موسسه آموزشی مشترک است و تقریباً 36000 دانشجوی کارشناسی و 6200 دانشجوی کارشناسی ارشد در سال 2020 در آنجا ثبت نام کرده اند. فارغ التحصیلان و دانشجویان سابق دانشگاه را می توان در سراسر کانادا و در بیش از 150 کشور یافت. تعدادی از برندگان جایزه، مقامات دولتی و رهبران تجاری که با واترلو ارتباط داشته اند.

  1. دانشگاه وسترن

دانشگاه های برتر کانادا

 

دانشگاه وسترن انتاریو یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در لندن، انتاریو، کانادا است. پردیس اصلی در زمینی واقع شده است که محله های مسکونی و رودخانه تیمز که قسمت شرقی پردیس را به دونیم تقسیم کرده است. این دانشگاه دارای دوازده دانشکده و مدرسه علمی است. همچنین این دانشگاه عضو U50 گروهی از دانشگاه های تحقیقاتی در کانادا است.

این دانشگاه در 7 مارس 1878 توسط اسقف ایزاک هلموت از اسقفان انگلیکن هورون به عنوان دانشگاه وسترن لندن، انتاریو تاسیس شد. این دانشگاه شامل کالج هورون بود که در سال 1863 تاسیس شد. چهار دانشکده اول هنر، الهیات، حقوق و پزشکی بود. این دانشگاه در سال 1908 غیرمذهبی شد. از سال 1919، دانشگاه به چند کالج وابسته بود. این دانشگاه در دوران پس از جنگ جهانی دوم به میزان قابل توجهی رشد کرد و تعدادی دانشکده و مدرسه به آن اضافه شد.

وسترن یک دانشگاه دارای برنامه ی مشترک آموزشی با بیش از 24000 دانشجو و بیش از 306000 فارغ التحصیل زنده در سراسر جهان است. فارغ التحصیلان برجسته شامل مقامات دولتی، دانشگاهیان، رهبران تجارت، برندگان نوبل، محققان رودز و همکاران برجسته است.