کشور کانادا که به خاطر تنوع جمعیت و استانداردهای بالای زندگی، در جهان شناخته شده است. درباره کشور کانادا خوب است بدانید که یکی از بهترین کشورها برای زندگی و ادامه تحصیل به شمار می رود.

 

درباره کشور کانادا

 

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان از نظر وسعت (پس از روسیه) است و تقریباً دو پنجم شمالی قاره آمریکای شمالی را اشغال کرده است. با وجود وسعت زیاد کاناا ، این کشور یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. این واقعیت، آمیخته با عظمت چشم اندازهای زیبای طبیعی این کشور، به کانادای مرکزی احساس هویت ملی بخشیده است. اگرچه تعداد کانادایی ها نسبتاً کم است، اما آنها آنچه را که بسیاری از ناظران آن را یک جامعه نمونه چند فرهنگی می دانند، ایجاد کرده اند و از جمعیت مهاجر از هر قاره دیگر استقبال کرده اند. علاوه بر این، کانادا دارای منابع طبیعی و سرمایه فکری زیادی ست که معادل تعداد کمی از کشورهای دیگر است.

کانادا رسماً با دو زبان انگلیسی و فرانسوی دوزبانه است و تاریخ این کشور را منعکس می کند که زمانی مورد مناقشه بین دو قدرت بزرگ اروپا قرار گرفته بود. کلمه کانادا برگرفته از کلمه ای به معنای دهکده یا آبادی است. در قرن شانزدهم، کاشف فرانسوی ژاک کارتیه از نام کانادا برای اشاره به منطقه اطراف شهرکی که امروزه شهر کبک است، استفاده کرد. بعدها، کانادا به عنوان مترادف فرانسه جدید مورد استفاده قرار گرفت، که از 1534 تا 1763، شامل تمام املاک فرانسوی در امتداد رودخانه سنت لورنس و دریاچه های بزرگ بود.

پس از تسخیر شدن فرانسه جدید، گاهی از نام کبک به جای کانادا استفاده می شد. نام کانادا به طور کامل پس از 1791، زمانی که بریتانیا کبک قدیمی را به استان های بالا و پایین کانادا تقسیم کرد (به ترتیب در 1841 به ترتیب کانادای غربی و شرق کانادا و در مجموع کانادا نامیده شد) دوباره احیا شد. در سال 1867، قانون آمریکای شمالی بریتانیا یک کنفدراسیون از سه مستعمره (نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک و کانادا) به نام “سلطه کانادا” ایجاد کرد. این قانون همچنین مستعمره قدیمی کانادا را به استان های جداگانه انتاریو و کبک تقسیم کرد. وضعیت سلطه به کانادا اجازه می داد تا میزان زیادی از استقلال را در اختیار داشته باشد، اما موضوعات مربوط به دیپلماسی بین المللی و اتحادهای نظامی مختص به سلطنت انگلیس بود.

کانادا در سال 1931 از امپراتوری بریتانیا کاملاً مستقل شد. هرچند استقلال کامل قانونگذاری تا سال 1982 بدست نیامد.

کانادا دارای مرز 5،525 مایل (8،890 کیلومتر) با ایالات متحده (از جمله آلاسکا) است -طولانی ترین مرز در جهان که توسط نیروهای نظامی گشت زنی نشده است- و اکثریت قریب به اتفاق جمعیت آن در فاصله 185 مایلی (300 کیلومتر) زندگی می کنند.

اگرچه کانادا شباهت های زیادی با همسایه جنوبی خود دارد – و در واقع، فرهنگ عامه این کشور و ایالات متحده در بسیاری از موارد قابل تشخیص نیست – تفاوت های بین دو کشور از نظر آب و هوا، بسیار بارز است. نورثروپ فرای، منتقد ادبی قرن بیستم، می گوید: “واقعیت اصلی تاریخ کانادا” رد انقلاب آمریکا است.

کانادایی های معاصر تمایل دارند دولت مرکزی منظم و احساس اجتماع بودن را بر فردگرایی ترجیح دهند. در روابط بین الملل، آنها به احتمال زیاد به جای جنگجو نقش صلح طلب را ایفا می کنند و چه در داخل و چه در خارج از کشور، به احتمال زیاد شیوه ای تکثر گرا از جهان بینی دارند. فراتر از این، کانادایی ها در جامعه ای زندگی می کنند که در بیشتر مسائل قانونی و رسمی شبیه انگلیس است -حداقل در بخش انگلیسی زبان کشور.

کبک الگو برداری از فرانسه را نشان می دهد: بیش از سه چهارم مردم آن به عنوان زبان اصلی خود به زبان فرانسه صحبت می کنند. شخصیت فرانسوی در کبک در تفاوت های مذهبی، معماری و تحصیل نیز منعکس شده است. در دیگر نقاط کانادا، تأثیر فرانسه کمتر مشهود است و عمدتا به استفاده دوگانه از زبان فرانسوی و انگلیسی برای نام مکان، برچسب محصولات و علائم جاده محدود می شود.

تأثیرات فرانسه و انگلیس با فرهنگ های مردم بومی آمریکا در این کشور (در کانادا که غالباً به عنوان مجموعاً ملل اول نامیده می شوند) و مردم اینوئیت تکمیل می شود، که اولی از نظر تعداد بسیار بیشتر بوده و دومی از وضعیت نیمه خودمختار در جدیدترین سرزمین کانادا برخوردار هستند. علاوه بر این، افزایش روزافزون مهاجران از دیگر کشورهای اروپایی، آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین باعث شده است که کانادا حتی چند فرهنگی تر باشد.

 

درباره کشور کانادا

 

کانادا یکی از اعضای با نفوذ کشورهای مشترک المنافع بوده و نقش اصلی را در سازماندهی کشورهای فرانسوی زبان ایفا کرده است. این کشور یکی از اعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد بود و در تعدادی از آژانس های اصلی سازمان ملل متحد و دیگر اقدام های جهانی فعال بوده است. در سال 1989 کانادا به سازمان ایالات متحده پیوست و یک قرارداد تجارت آزاد با ایالات متحده امضا کرد، پیمانی که در 1992 با توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (که مکزیک را نیز شامل می شود) جایگزین شد. یکی از اعضای بنیانگذار (1961) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، کانادا همچنین عضو گروه هفت (G7) است که شامل هفت بزرگترین دموکراسی صنعتی جهان است و به عنوان گروه هشت (G8) روسیه را تا زمان تعلیق نامحدود عضویت خود در سال 2014 شامل می شد.

پایتخت ملی اوتاوا، چهارمین شهر بزرگ کانادا است. این شهر در فاصله 250 مایلی (400 کیلومتری) شمال شرقی تورنتو و 125 مایلی (200 کیلومتری) غرب مونترال، به ترتیب از نظر جمعیت و اهمیت اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، شهرهای اول و دوم کانادا است. سومین شهر بزرگ ونکوور است، مرکزی برای تجارت با کشورهای حاشیه اقیانوس آرام و دروازه اصلی غربی برای توسعه داخلی کانادا. سایر کلان شهرهای بزرگ عبارتند از کلگری و ادمونتون، آلبرتا، کبک، وینیپگ و منیتوبا.

مساحت کل کانادا شامل هزاران جزیره مجاور، به ویژه نیوفاندلند در شرق و جزایر مجمع الجزایر قطب شمال در شمال است. کانادا از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از شمال شرقی به گرینلند (بخش خودمختار پادشاهی دانمارک)، از شرق به اقیانوس اطلس، از جنوب به 12 ایالت ایالات متحده، و اقیانوس آرام و ایالت آلاسکا در غرب؛ علاوه بر این، سنت پیر و میکلون (قلمرو مجمع الجزایر فرانسه) در نزدیکی نیوفاندلند قرار دارد. با مناطق وسیع قطبی و زیر قطبی، کانادا اغلب تنها کشوری در شمال دور محسوب می شود.

کانادا دارای موقعیت استراتژیک جهانی است و در مسیرهای دایره ای بزرگ (کوتاهترین خطی که به هر دو نقطه در جهان متصل می شود) بین ایالات متحده و اروپا و به میزان کمتر آسیا قرار دارد. در نتیجه، بسیاری از پروازهای تجاری بین المللی در سراسر کانادا دنبال می شوند.

ترکیبی از جغرافیای فیزیکی و سکونت ناپیوسته منجر به احساس قوی منطقه گرایی در کانادا شده است و اصطلاحات منطقه ای محبوب اغلب با یکدیگر همپوشانی دارند. استان های اقیانوس اطلس شامل تمام مناطق آپالاچی به جز بخش کبک است. در صورت حذف استان نیوفاندلند و لابرادور، سه استان باقیمانده در ساحل شرقی استان های دریایی یا دریانوردی نامیده می شوند. معمولاً به کبک و انتاریو به طور جداگانه، اما گاهی اوقات با هم، کانادای مرکزی گفته می شود. غرب معمولاً به معنای هر چهار استان در غرب انتاریو است اما ممکن است بریتیش کلمبیا به تنهایی و سه استان دیگر به عنوان استان های پریری یا پرریس نامیده شود. یوکان، سرزمین های شمال غربی و نوناووت به عنوان شمال نامیده می شوند.

درباره جمعیت کشور کانادا

جمعیت کانادا طبق سرشماری سال 2016 کمی بیشتر از 35 میلیون نفر است، که در مقایسه با اندازه وسیع این کشور بسیار کم به نظر می رسد. وسعت کانادا چیزی حدود 6 برابر کشور خودمان است، اما جمعیت ایران چیزی حدود 2 برابر کانادا است.

حدود 22 درصد جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می دهند.

اکثریت جمعیت کانادا در نواحی شهری زندگی می کنند و نواحی زیر از پرجمعیت ترین نواحی کانادا به شمار می روند: انتاریوی جنوبی، منطقه مونترآل، شهر ونکوور و جزیره ونکوور جنوبی، و کوریدور کلگری–ادمونتون. نود درصد جمعیت کانادا در 160 کیلومتری مرز آمریکا زندگی می کنند، در حالیکه شمال کانادا به خاطر آب و هوای ناخوشایندی که دارد بسیار کم جمعیت است.

درباره طبیعت و آب و هوای کشور کانادا

کانادا کشوری چهارفصل است. تابستان که در کانادا بین ماه های ژوئن و سپتامبر رخ می دهد گهگاهی گرم و مرطوب است و دما تا بیش از 30 درجه نیز بالا می رود. بهار و پاییز فصل های پرتغییر به شمار می روند و معمولاً باران و افت و خیز دما در این فصل ها بیشتر مشهود است.

زمستان در بیشتر نواحی کانادا بسیار سرد است و دما به طور معمول زیر صفر درجه خواهد بود. در بین ماه های دسامبر تا ابتدای آوریل انتظار بارش برف را داشته باشید. بعضی نواحی ساحلی مثل ونکوور و ویکتوریا زمستان های ملایم تری را تجربه می کنند، و در این جاها بیشتر باران می بارد تا برف.

پارک استانی دایناسور مکانی است که در آن شمار زیادی فسیل پیدا شده است. بیش از 500 نمونه از بیش از 40 گونه در اینجا کشف شده است.

حدود 60 درصد خرس های قطبی جهان در کانادا هستند.

در کانادا 42 پارک ملی و 167 بنای تاریخی ملی وجود دارد.

معروف ترین شهرهای کانادا

تورنتو (استان انتاریو)

درباره کشور کانادا

تورنتو مرکز تجاری کانادا است، و دارای محله های پرجمعیتی از ملیت های مختلف نظیر یونانی ها، ایتالیایی ها، کره ای ها و چینی ها است، و همچنین یکی از ایرانی نشین ترین شهرهای کانادا به شمار می رود.

تورنتو احتمالا معروف ترین شهر کانادا در دنیا است، و این شهرت را مدیون شلوغی های زمان جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، برج بلند سی ان، و همین طور فرانشیزهای بزرگ ورزشی نظیر تیم بیس بال تورنتو بلو جِیز، تیم هاکی تورنتو میپل لیفز، و تیم بسکتبال تورنتو رپترز است.

علاوه بر در اختیار داشتن تجملاتی که از یک شهر بزرگ انتظار می رود (نظیر موزه ها، مراکز خرید بزرگ، و سالن های تئاتر)، ساکنین تورنتو به راحتی می توانند به کیلومترها ساحل دریاچه انتاریو و سه دریاچه ای که در شهر به هم می رسند دسترسی داشته باشند و از چشم اندازهای طبیعی آن ها لذت ببرند.

چشم انداز صنعت کار و اقتصاد کانادا

به دلیل همه گیری بیماری کرونا در سال 2020 نه تنها کانادا بلکه تمام اقتصاد های جهان تحت تاثیر قرار گرفتند.

چشم انداز اقتصادی کانادا در سال 2021 مشابه سایر کشورهای توسعه یافته است: پس از بزرگترین انقباض اقتصادی از سال 1945 (کاهش 5.5 درصد از تولید ناخالص داخلی)، اقتصاد باید به اندازه ای رشد کند که تا حد زیادی ضررهای 2020 را جبران کند.

مصرف شدید و افزایش صادرات به اقتصاد کانادا رونق می بخشد. پیشبرد پروژه های سرمایه گذاری دولتی نیز باید به دنبال رشد اقتصادی کانادا باشد.

برعکس، تعویق سرمایه گذاری های تجاری و کندی بازار مسکن، میزان بهبود را محدود می کند. از تابستان 2021 اقتصاد کانادا می تواند به رشد 4.5 درصدی یا بیشتر برساند. استقرار بعدی سودها را به 4 درصد محدود می کند.

هزینه های مصرف کننده و صادرات: موتورهای رشد کانادا

برنامه های کمکی دولت کانادا به بهبود بازار کار بسیار قوی تر از وضعیت ایالات متحده کمک کرده است: تا اکتبر، 80 درصد از 3 میلیون شغل از دست رفته در مارس و آوریل در کانادا بازگردانده شده بود.

همانطور که در ایالات متحده، مصرف و بازار مسکن به دنبال کاهش قرنطینه بهاری به سرعت برگشت. صادرات کالا (از جمله انرژی) در کانادا نیز به سرعت بهبود یافت، در حالی که صادرات خدمات به هیچ وجه افزایش نیافته است.

با نگاهی به آینده تا سال 2021، کانادا باید از شرایط مطلوبی برای صادرات برخوردار باشد و مصرف باید توسط بازار کار مقاوم و همچنین برنامه های حمایتی مستمر خانوارها پشتیبانی شود.

بازیابی با سرمایه گذاری های تجاری محدود می شود

 

نظرسنجی ها از کارآفرینان نشان می دهد که مشاغل با توجه به نیاز به نظم دادن به امور مالی خود احتمالاً سرمایه گذاری ها را به تعویق می اندازند یا لغو می کنند.

برخی از بخش های خدمات – به ویژه بخش های وابسته به گردشگری، مانند خدمات اقامت و غذا – دومین سال سخت را تجربه خواهند کرد. پیش بینی می شود که بیماری همه گیر فعالیت های آنها را در سه ماهه اول محدود کند و قبل از بهبود نسبی با بازگشت بهار بهبود یابد. توزیع واکسن موثر چشم اندازهای آنها را برای پایان سال تعیین می کند.

انتظار می رود که بخش املاک و مستغلات – که تا کنون تحت تأثیر بحران قرار نگرفته است – در بهترین حالت رکود داشته باشد. کاهش قابل توجه مهاجرت در کوتاه مدت، و همچنین افزایش احتمالی محدودیت های وام مسکن ، خطرات منفی را به ویژه در مراکز شهری نشان می دهد.

تاثیر آن بر کارآفرینان چیست؟

شرایط اقتصادی بستگی به روند همه گیری دارد: برای بخش های مرتبط با گردشگری، همه چیز تا سال 2022 به حالت عادی باز نخواهد گشت.

طرز فکر “خرید محلی” در حال محبوب شدن است و می تواند یک فرصت رشد برای مشاغل کانادایی باشد. با این حال، روند حمایتی که در بسیاری از کشورها در حال افزایش است ممکن است تهدیدی برای صادرکنندگان باشد.

سرمایه گذاری در فناوری، کار از راه دور و فروش آنلاین همچنان روندهای مهمی برای پیشرفت و رشد کانادا در سال 2021 خواهد بود.

انتظار می رود انتاریو بهترین رشد را در سال 2021 ثبت کند.

به طور کلی، انتظار می رود رشد اقتصادی در استان هایی که در سال 2020 بیشترین ضربه را از پیامدهای اقتصادی کووید 19 متحمل شده اند، داشته باشد.

انتاریو، که سخت ترین محدودیت های بهداشتی را در سال 2020 داشت، می تواند قوی ترین رشد اقتصادی کشور را در سال 2021 تجربه کند.

انتظار می رود سرمایه گذاری جدید در بخش تولید خودرو به بخش تولید استان رونق بیشتری دهد. افزایش مجدد مهاجرت همچنین باید اقتصاد را به ویژه در منطقه تورنتو بزرگ احیا کند. در انتاریو رشد 4.5 درصدی پیش بینی می شود.

انتظار می رود بریتیش کلمبیا و کبک نرخ رشد بالایی در حدود 4 درصد داشته باشند. گرمای کمتر بازار مسکن در بریتیش کلمبیا و کند شدن بخش هوافضا در کبک برای این استانها مهمترین عامل خواهد بود.

در دشت ها، آلبرتا در سال 2020 به دلیل محدودیت و تاثیر آن بر قیمت نفت دو برابر ضربه شدیدی خورد. این استان از کنترل بهتر بیماری همه گیر در هر دو جبهه سود خواهد برد. با توجه به سطح پایین سرمایه گذاری مورد انتظار در بخش نفت، انتظار می رود رشد کمتر از متوسط ​​(3.5 درصد) باشد.

ساسکاچوان، که منابع آن کمی کمتر تحت تأثیر کرونا قرار گرفته است، می تواند انتظار رشد 4 را داشته باشد. منیتوبا، که در سال 2020 بهترین عملکرد را در گروه خود ثبت کرد، رشد اقتصادی کمی کمتر از میانگین ملی 3.5 درصد خواهد داشت.

وضعیت استان های آتلانتیک بطور کلی به کنترل همه گیری در کانادا بستگی دارد.

با این حال، به این به کانادا اجازه داد بهترین پرونده بهداشتی را  حفظ کند. ادامه وضعیت تابستان آینده، چشم انداز اقتصادی 2021 را در محدوده 2.0 تا 2.5 درصد محدود می کند. کاهش این محدودیت ها می تواند یک درصد افزایش اضافی را ایجاد کند.

فناوری در خط مقدم

 

درباره کشور کانادا

 

در سال 2020، رشد شدید در کار از راه دور، آموزش از راه دور، پزشکی از راه دور و تجارت الکترونیکی، سرعت پذیرش فناوری ها را در همه بخش های اقتصاد تسریع کرد. در نتیجه، تولید در بخش فناوری بین فوریه تا آوریل 2020 تنها 3 درصد کاهش یافته است، در حالی که در کل اقتصاد 18 درصد کاهش یافته است.

نزدیک به 40 درصد از شرکت های کوچک و متوسط ​​کانادایی قصد دارند تا در سال 2021 بر روی فناوری سرمایه گذاری کنند که این امر به نفع این بخش خواهد بود. به طور کلی، پیش بینی می شود که بخش فناوری در سال 2020، 1.1 درصد و سپس در سال 2021، 2.2 درصد رشد کند.

برای اکثر بخش های دیگر، بحران بیشتر شبیه یک رکود اقتصادی معمولی است. پیش بینی می شود سطوح تولید در ابتدای بحران که تا حد زیادی آسیب دیده است، تا سال 2022 به تدریج به سطح قبل از همه گیری برسد.

با این حال، بهبود در بخش گردشگری، اقامت و خدمات غذایی به احتمال زیاد کندتر است. این بخش های آسیب دیده احتمالاً باید منتظر بمانند تا همه گیری تقریباً کاملاً تحت کنترل قرار گیرد تا سطح فعالیت آنها به حالت عادی بازگردد.

4٪ انتظار رشد کانادا

امسال یک سال چالش برانگیز برای بخش نفت کانادا بوده است. کاهش تاریخی تقاضای نفت بسیاری از تولیدکنندگان عمده را مجبور به موافقت با کاهش چشمگیر تولید کرده است.

با این وجود، آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که قیمت نفت به حدی بالا باشد که بتواند تولید کانادا را به سطح نزدیک به 2019 برساند – افزایش 20 درصدی از نقطه پایین در بهار 2020. با این حال، این ممکن است برای تشویق سرمایه گذاری جدید در کوتاه مدت کافی نباشد.