کشور کانادا به خصوص در سال های اخیر، به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در سراسر دنیا، مطرح شده است. از سال 2020 تا 2023، کانادا پذیرای بیش از یک میلیون مهاجر جدید است. با این حال، باید به این نکته اشاره کرد که مهاجرت به کانادا آسان نیست. برای موفقیت در درخواست و تأیید مهاجرت به کانادا، مراحل زیادی را باید طی کرد

اگرچه کانادا سالانه بیش از 250،000 مهاجر جدید می پذیرد، اما همه مهاجران باید شرایط ورود خاصی را داشته باشند. برای موفقیت در درخواست و تأیید مهاجرت به کانادا، مراحل زیادی را باید طی کرد. همچنین، این روند می تواند چند ماه و در برخی موارد چند سال به طول انجامد. اما اگر بدانید چه گزینه هایی در دسترس است، می توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید و از “مشکلات”، ناامیدی ها و تاخیرها جلوگیری کنید. مهاجرت به کانادا با درخواست اقامت دائم آغاز می شود. قوانین مهاجرت کانادا درخواست های ویزای اقامت دائم را در چهار دسته اصلی در نظر می گیرد. برای اقامت در کانادا تحت هر یک از این دسته بندی ها شرایط مختلفی وجود دارد.

اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اصول اولیه مهاجرت به کانادا هستید، در ادامه ی مقاله با ما همراه باشین.

 

مهاجرت به کانادا

 

برنامه اکسپرس اینتری

برنامه مهاجرتی کانادا که به مهاجران اجازه می دهد تا از طریق اکسپرس اینتری به عنوان یک کارگر ماهر در کانادا زندگی و کار کنند. این سیستم جدید به شهروندی و مهاجرت کانادا اجازه می دهد تا مهاجران حرفه ای و/یا دارای شرایط مناسب تحت برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال را به طور فعال ارزیابی، جذب و انتخاب کند:

 • برنامه کارگران ماهر فدرال
 • برنامه کسب وکار ماهر فدرال
 • کلاس تجربه کانادایی

برنامه اکسپرس اینتری همچنین به استان ها و مناطق جداگانه اجازه می دهد تا از این سیستم برای جذب نامزدهای مناسب به عنوان بخشی از برنامه های نامزدی استانی استفاده کنند تا خواسته های بازار کار برآورده شود.

 

 1. کلاس کارگر ماهر

گروه کارگر ماهر فدرال برای افرادی است که می خواهند بر اساس صلاحیت و داشتن تجربه کاری در یک حرفه تخصصی خاص، ساکن دائم شوند. متقاضیان برنامه کارگران ماهر فدرال بر اساس توانایی آنها برای اقامت در کانادا و مشارکت در امور اقتصادی، واجد شرایط اقامت دائم هستند. دسته کارگران ماهر شامل کارگران و افرادی است که دارای مهارت های شغلی، تحصیلات و تجربه هستند که در بازار کار کانادا مطلوب تلقی می شوند.

در واقع، کارگران ماهر فدرال افرادی هستند که دارای تحصیلات مناسب، تجربه کاری، سن و توانایی های زبانی یکی از زبان های رسمی کانادا هستند و تحت برنامه مهاجرت سریع ورود به سیستم برای درخواست اقامت دائم انتخاب می شوند.

برای واجد شرایط بودن برای پذیرش در استخر اکسپرس اینتری به عنوان یک کارگر ماهر فدرال، متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند:

شرایط ضروری:

 • دارا بودن یک سال سابقه کار مداوم تمام وقت مستمر یا معادل اشتغال مستمر پاره وقت در 10 سال گذشته در یکی از 347 مشاغل واجد شرایط ذکر شده در سیستم طبقه بندی مشاغل ملی قابل اجرا
 • تجربه کاری باید در چارچوب مهارت Zero (مشاغل مدیریتی) سطح مهارت A (مشاغل حرفه ای) یا سطح مهارت B( مشاغل فنی و مشاغل ماهر) برمبنای سیستم طبقه بندی مشاغل ملی طبقه بندی شود.
 • امتیازات کافی را در سیستم امتیازبندی کارگر ماهر شامل شش عامل انتخابی کسب کنید. نمره قبولی فعلی 67 امتیاز است.
 • آزمون زبان شناخته شده و استاندارد بین المللی را بدهید و مهارت های سطح متوسط ​​زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را با معیار زبان کانادایی 7 نشان دهید.( CLB 7)
 • از پس زمینه امنیتی خوبی برخوردار باشید و معاینه پزشکی را انجام داده باشید.

متقاضیان واجد شرایط در برابر شش عامل ارزیابی می شوند تا شایستگی آنها برای مهاجرت به کانادا مشخص شود. متقاضیان برای کسب صلاحیت باید در مجموع 67 امتیاز از 100 امکان را کسب کنند. عوامل انتخاب عبارتند از:

 • تحصیلات
 • زبان
 • سابقه کار
 • سن
 • تنظیم اشتغال
 • تطبیق پذیری

برنامه جدید به دنبال انتخاب نامزدهایی با بیشترین احتمال موفقیت و مشارکت اقتصادی در کانادا است. این معیارهای قبلی را با تغییر در اهمیت نسبی و ساختار نقطه ای برای هر عامل انتخاب حفظ می کند.

عوامل انتخاب:

برای انتخاب تحت برنامه کارگر ماهر فدرال، متقاضیانی که دارای تجربه کاری کافی و مهارت زبان هستند، باید حداقل 67 امتیاز در شبکه انتخاب کارگران ماهر جمع آوری کنند که امتیازاتی را برای تحصیل، زبان، تجربه استخدامی، سن، اشتغال و سازگاری کانادایی اختصاص می دهد.

تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز

حداکثر امتیاز اعطا شده برای تحصیل 25 امتیاز است و حداکثر امتیاز به متقاضیان دارای مدرک دکترا تعلق می گیرد. مدارک تحصیلی و کاری خارجی توسط شخص ثالثی ارزیابی می شود تا معادل کانادایی آنها تعیین شود و بر اساس این معادل امتیاز به متقاضی تعلق می گیرد. در حال حاضر، سازمان های تعیین شده برای ارزیابی اعتبار عبارتند از:

خدمات آموزشی مقایسه ای:

 • دانشکده مطالعات دانشگاه تورنتو؛
 • خدمات ارزیابی اعتبار بین المللی کانادا؛
 • خدمات آموزشی جهان
 • شورای پزشکی کانادا

 

مهاجرت به کانادا

 

 زبان: حداقل محدوده 16 امتیاز، حداکثر 28 امتیاز

فقط متقاضیانی که بتوانند در یکی از زبان های رسمی کانادا، انگلیسی یا فرانسوی، مهارت متوسط ​​تا بالا را نشان دهند، واجد صلاحیت در نظر گرفته می شوند. متقاضیانی که حداقل امتیاز هر قسمت  را رعایت می کنند باید حداقل 16 امتیاز این قسمت را کسب کنند. مهارت بالای زبان می تواند منجر به اختصاص حداکثر 24 امتیاز شود.

مزایای دو زبانه بودن برای موفقیت اقتصادی افراد در کانادا حاشیه ای تلقی می شود و سیستم جدید امتیاز زبان دوم رسمی را حداکثر به 4 محدود می کند.

سابقه کار: حداقل 9 امتیاز، حداکثر 15 امتیاز

برنامه جدید حداقل 1 سال برای واجد شرایط بودن و برای کسب حداکثر امتیاز به 6 سال نیاز است.

سن: حداکثر 12 امتیاز

حداکثر 12 امتیاز به داوطلبان بین 18 تا 35 سال تعلق می گیرد. هر سال بالای 35 سال میزان تخصیص را 1 برابر کاهش می دهد، در حالی که از 47 سالگی هیچ امتیازی تعلق نمی گیرد.

استخدام منظم: 0 یا 10 امتیاز

این امتیاز به افرادی که دارای پیشنهاد کار معتبر در کانادا هستند تعلق می گیرد. در تلاش برای ساده سازی فرایندهای مربوط به بازار کار و کاهش زمان پردازش برای کارفرمایان و کارکنان احتمالی آنها، فرایند اعتباربخشی اشتغال به کار در بازار کارجایگزین می شود که عموماً در پردازش برنامه های مجوزهای کار کانادا مورد استفاده قرار می گیرد.

به منظور تأیید پیشنهاد اشتغال و کسب امتیاز برای این عامل انتخابی، کارفرمای پیشنهادی کاندیدا باید به منابع انسانی و توسعه مهارت های کانادا نشان دهد که استخدام یک کارگر خارجی اثرات اقتصادی خنثی یا مثبتی بر بازار کار محلی خواهد داشت.

داوطلبانی که دارای پیشنهاد استخدامی معتبر هستند 10 امتیاز و 5 امتیاز دیگر در ضریب انتخاب سازگاری در مجموع 15 امتیاز کسب می کنند.

سازگاری: حداکثر 10 امتیاز

به متقاضیانی که حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت کانادایی در مشاغل تجاری مدیریتی، حرفه ای، فنی یا ماهر دارند حداکثر امتیاز تعلق می گیرد. همانطور که در بالا ذکر شد، یک پیشنهاد معتبر اشتغال 5 امتیاز سازگاری را ارائه می دهد. سایر ملاحظات اعطای امتیاز تحت این عامل انتخاب عبارتند از: متقاضی یا همسر در کانادا تحصیل کرده است. همسر دارای سابقه کار قبلی کانادایی است. همسر مسلط به یکی از زبان های رسمی کانادا است.

 1. کلاس تجربه کانادایی

دسته کلاس تجربه کانادا برای مهاجرانی است که قبلاً در کانادا هستند و در حال حاضر وضعیت موقت دارند اما می خواهند برای اقامت دائم درخواست دهند. مهاجرانی که مدتی در کانادا زندگی کرده اند، از جمله کارگران موقت خارجی یا دانشجویان خارجی دارای توانایی زبان انگلیسی و/یا زبان فرانسه خوب و کارگران ماهر ممکن است واجد شرایط اقامت دائم باشند.

 1. کلاس تجاری

دسته های تجاری مانند کارآفرینان، مهاجران خوداشتغالی و سرمایه گذاران برای مهاجرانی هستند که از بودجه، مهارت و تجربه لازم برای انجام تجارت در کانادا برخوردارند.

تحت برنامه اکسپرس اینتری، کارگران ماهر فدرال در 347 مشاغل واجد شرایط که دارای حداقل معیارهای ورود هستند، مشخصات علاقه خود را به استخر اکسپرس اینتری ارسال می کنند. مشخصات نامزدها در مجموعه تحت یک سیستم رتبه بندی جامع، رتبه بندی می شوند. نامزدهای دارای رتبه برتر برای دعوتنامه درخواست اقامت دائم در نظر گرفته می شوند. داوطلبانی که دعوت نامه دریافت می کنند باید یک درخواست کامل را در 90 روز بعد ارسال کنند.

برنامه ی مهاجرتی استانی

برنامه نامزدی استانی مجموعه ای از برنامه های مهاجرتی کانادایی است که توسط دولت کانادا و با مشارکت استان های جداگانه اجرا می شود، که هر کدام دارای الزامات و جریان های خاص خود هستند (یعنی گروه های هدف). به عنوان مثال، در جریان برنامه استان ها و مناطق ممکن است: تاجران، دانشجویان، کارگران ماهر یا کارگران نیمه ماهر را هدف قرار دهند.

در حالی که دولت های استانی برنامه های مهاجرتی هر استان را با توجه به اهداف، سیاست ها و نیازمندی های خود مدیریت می کنند، اداره مهاجرت دولت فدرال، مهاجرت و شهروندی کانادا، در نهایت برنامه های اقامت دائم را اداره و تصمیم گیری می کند.

شما برای نامزدی تحت یک جریان غیر اکسپرس اینتری به استان یا منطقه، درخواست خود را ارائه می کنید. شما باید واجد شرایط برای استانی  که درخواست شرکت در برنامه ی مهاجرتی آن را کردید، باشید. پس از نامزدی، یک درخواست کاغذی برای اقامت دائم به اداره مهاجرت و شهروندی کانادا ارائه می دهید.

 

مهاجرت به کانادا

 

اسپانسرشیپ اعضای خانواده

تحت برنامه های حمایتی خانواده، یک شهروند کانادایی یا مقیم دائم کانادا، 18 ساله یا بیشتر، می تواند از اعضای خاصی از خانواده حمایت کند تا صاحب اقامت دائم کانادا شوند. با داشتن اقامت دائم، آن اعضای خانواده قادر به زندگی، تحصیل و کار در کانادا هستند.

برای واجد شرایط بودن، فردی که به دنبال حمایت مالی است باید:

 • همسر، همسر عادی یا شریک زندگی مشترک
 • کودک وابسته
 • والدین
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • خواهر، برادرزاده، خواهرزاده یا نوه زیر 18 سال که ازدواج نکرده و والدین آنها فوت شده اند.

ویزای استارت آپ

برنامه ویزای استارت آپ کانادا به کارآفرینان این فرصت را می دهد تا برای ایجاد یک تجارت جدید به کانادا مهاجرت کنند. کارآفرینان مهاجر باید نشان دهند که کسب و کارشان نوآورانه است، مشاغل جدیدی را برای کانادایی ها ایجاد می کند و می توانند در مقیاس جهانی رقابت کنند.

اگر سرمایه گذاری از طریق صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر کانادایی انجام می شود، باید حداقل 200،000 دلار سرمایه گذاری داشته باشید.

درخواست ویزای استارت آپ تقریباً در عرض 12 تا 16 ماه انجام می شود. شما باید “کلاس اقتصادی”، سپس “استارت آپ” را انتخاب کنید.

برای واجد شرایط بودن برای برنامه ویزای استارت آپ، باید:

 • دارای کسب و کار واجد شرایط
 • دریافت نامه پشتیبانی از یک سازمان تعیین شده
 • شرایط زبان را برآورده کند
 • پول کافی به عنوان تمکن مالی بیاورید

ویزای تحصیلی

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیل کانادا را دریافت کنید که به عنوان ویزای دانشجویی کانادا در طول مدت اقامت شما عمل می کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به مجوز تحصیل کانادا ندارید. با این وجود، ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از آمدن به کانادا برای مجوز اقدام کنید؛ در غیر این صورت اگر تصمیم دارید تحصیلات خود را در برنامه دیگری ادامه دهید، باید کانادا را ترک کنید تا از طریق ویزا برای مجوز تحصیل درخواست دهید.

هنگامی که مجوز تحصیل کانادایی را دریافت کردید، در صورت تصمیم به ادامه تحصیل می توانید برای تمدید آن از داخل کانادا اقدام کنید.

برای دانشجویان تمام وقت ثبت نام شده در یک موسسه آموزش عالی معتبر، مجوز تحصیل همچنین به شما امکان می دهد به صورت پاره وقت در دانشگاه کار کنید. همچنین ممکن است بتوانید در خارج از دانشگاه کار کنید، به عنوان بخشی از برنامه خود به عنوان  کارآموز کار کنید، بعنوان مقیم دائم در کانادا بمانید یا بعد از فارغ التحصیلی کار پیدا کنید.