هزینه های تحصیل در کانادا

تحصیل در خارج از کشور می تواند یک امر گران باشد، اما خوشبختانه کانادا یکی از کشورهایی است که تحصیلات با کیفیت با نرخ شهریه کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر در دسترس است. در واقع، در مقایسه با بسیاری از کشورها، تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. شما به احتمال زیاد بین 20000 دلار کانادا و 30 هزار دلار کانادا سالانه برای پوشش شهریه نیاز خواهید داشت. این محدوده فقط میانگین است و با توجه به موسسه و برنامه ای که در آن ثبت نام کرده اید متفاوت خواهد بود. هزینه های مسکن، غذا و سایر هزینه های زندگی بستگی به موقعیت و نیاز شما دارد، اما سالانه 15000 دلار کانادا برآورد غیر معمول نیست. اما قبل از عزیمت از کشورتان، بهتر است هزینه های تحصیل و زندگی را خود محاسبه کنید. هنگام محاسبه ی هزینه برآورد شده تحصیل در کانادا، اطمینان حاصل کنید که هزینه هایی مانند محل اقامت، غذا، پوشش بهداشتی و سفر همراه با شهریه خود را در نظر گرفته اید. این به شما کمک می کند بودجه خود را به طور موثرتری برنامه ریزی کنید تا در کانادا به مشکل برنخورید.

هزینه تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا

تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی کانادا برای افراد مقیم در این کشور رایگان است. اگر قصد این را دارید که فرزندتان را برای تحصیل به کانادا بفرستید، با مدرسه مورد نظر هماهنگی های لازم را انجام دهید تا مشخص شود که از دانش آموزان بین المللی نیز شهریه دریافت می کند یا خیر.

بعضی اوقات مدارس هزینه های کمی برای شرکت کردن فرزندتان در فعالیت های خارج از کلاس، نظیر شرکت در تیم های ورزشی یا سفرهای تفریحی از شما دریافت می کنند. بسیاری از دانش آموزان نهار را از منزل با خود می آورند، با این وجود، بعضی از مدارس دارای رستوران سلف سرویس هستند و فرزند شما می تواند از آن جا نهار خریداری کند.

هزینه تحصیل در دبیرستان کانادا

تحصیل در دبیرستان های دولتی در کانادا برای افراد مقیم در این کشور رایگان است. بسیاری از مدارس از دانش آموزان بین المللی شهریه دریافت می کنند، که حدوداً عددی بین 8000 الی 14000 دلار کانادا خواهد بود. حتماً قبل از فرستادن فرزندتان به مدرسه مورد نظر از شرایط دریافت شهریه آن مدرسه اطلاعات لازم را به دست آورید.

مانند مدارس ابتدایی، بعضی اوقات دبیرستان ها هزینه های کمی برای شرکت کردن فرزندتان در فعالیت های خارج از کلاس، نظیر شرکت در تیم های ورزشی یا سفرهای تفریحی از شما دریافت می کنند. بسیاری از دانش آموزان نهار را از منزل با خود می آورند، با این وجود، بعضی از مدارس دارای رستوران سلف سرویس هستند و فرزند شما می تواند از آن جا نهار خریداری کند.

هزینه ی مربوط به شهریه ی دانشگاه

شهریه دانشجویان بین المللی در استان ها و دانشگاه ها و برنامه های مختلف متفاوت است. برای تأمین هزینه های تحصیل، شما بین 7000 تا 29000 دلار کانادا در سال نیاز دارید. به طور معمول، دوره های علوم انسانی، آموزش و هنر ارزان تر هستند؛ در حالی که موضوعاتی مانند پزشکی و مهندسی به احتمال زیاد گران تر هستند. اگر مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستید، هزینه تحصیل معمولاً کمتر است و هزینه ها بسته به برنامه متفاوت است. مانند بسیاری از کشورهای دیگر، برنامه های MBA اغلب گران ترین هستند. هزینه متوسط ​​این دوره ها حدود 40000 دلار کانادا است.

شهروندی و مهاجرت کانادا حکم می کند که قبل از شروع تحصیل، ثابت کنید که هنگام تحصیل در کانادا پول کافی برای رفع نیازهای مالی خود دارید. بنابراین مهم است که ابتدا امور مالی خود را مرتب کنید. به یاد داشته باشید که هزینه های مربوط به شرکت در برنامه های آموزشی دانشگاه فراتر از شهریه است. همچنین باید برای مواردی مانند کتاب، هزینه زندگی و مسکن بودجه تهیه کنید. برای کاهش هزینه های تحصیلی خود، می توانید از بورسیه های تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین المللی نیز استفاده کنید.

جدول زیر میانگین وزنی شهریه (به دلار کانادا) برای دانشجویان خارجی تمام وقت، بر اساس رشته تحصیلی را نشان می دهد.

هزینه ی شهریه در مقطع کارشناسی ارشد به دلار کانادا هزینه ی شهریه در مقطع کارشناسی به دلار کانادا نام گروه تحصیلی
15,764 20,875 آموزش
14,737 25,127 هنرهای تجسمی، نمایشی و فناوری های ارتباطی
13,667 28,676 علوم انسانی
15,032 27,647 علوم اجتماعی و رفتاری
17,237 33,192 حقوق، مشاغل حقوقی و مطالعات مربوطه
24,693 26,680 مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی
66,665 در دسترس نیست MBA اجرایی
38,950 در دسترس نیست MBA عادی
15,421 31,536 تربیت بدنی، علوم زندگی و تکنولوژی
16,647 33,012 ریاضیات، کامپیوتر و علوم اطلاعات
19,301 33,703 مهندسی
23,992 26,457 معماری
14,452 26,208 کشاورزی، منابع طبیعی و حفاظت
22,472 56,621 دندانپزشکی
در دسترس نیست 32,450 پزشکی
16,168 21,922 پرستاری
14,014 در دسترس نیست بینایی سنجی
12,876 40,960 داروسازی
10,099 63,323 دامپزشکی
18,551 24,626 رشته های مرتبط با بهداشت، تفریح و تناسب اندام
در دسترس نیست 20,332 رشته های مرتبط با خدمات شخصی، حفاظتی و حمل و نقل

 

در جدول بعدی به میانگین شهریه های مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه های کانادا می پردازیم.

متوسط شهریه سالانه به دلار کانادا برنامه ی آموزشی به تفکیک مقطع تحصیلی شماره
25,000 تا  12,000 برنامه های کارشناسی 1
35,000 تا 14,000 برنامه های کارشناسی ارشد 2
15,000 تا 7,000 برنامه های دکتری 3
40,000 تا 30,000 برنامه های MBA 4

 

هزینه های ویزای دانشجویی

هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های ویزای دانشجویی

برای تحصیل در کانادا، اولین قدم تأمین مجوز تحصیلی معتبر و هزینه های مربوط به آن است (تقریباً  150دلار کانادا ست.)

هزینه ی مسکن یا محل اقامت

اکثر دانشگاه ها برای دانشجویان، محل اقامت در محوطه دانشگاه ارائه می دهند؛ برخی از آنها به طور خاص برای دانشگاهیان بین الملل است. اما پذیرش در یک مدرسه کانادایی به طور خودکار به این معنی نیست که شما می توانید از یک اتاق برای اقامت استفاده کنید. دست کم اکثر دانشگاه ها می توانند در یافتن مسکن در داخل و خارج از محوطه دانشگاه کمک کنند و از طریق دفتر مسکن یا خدمات دانشجویی به سوالات شما پاسخ دهند.

دانشجویان باید به طور جداگانه برای مسکن در محوطه دانشگاه اقدام کنند و هزینه آن در موسسات مختلف متفاوت است و بستگی به این دارد که به عنوان مثال اتاق خصوصی با برنامه غذایی بخواهید یا خیر. زندگی به عنوان یک مقیم در محوطه دانشگاه یک گزینه بسیار مقرون به صرفه است. با این حال، شما باید برای آن جداگانه درخواست کنید و بهتر است خیلی زودتر از موعد برای تأمین یک جایگاه برای خود اقدام کنید. هزینه اقامت در محوطه دانشگاه ممکن است از 8000 تا  10.000 دلار کانادا (سالانه) متغیر باشد.

یک گزینه اضافی اقامت خانگی است که در آن شما با یک خانواده میزبان در کانادا اقامت دارید. در این صورت، شما باید مبلغ 200 دلار را ماهیانه بابت مخارجی از قبیل برق و آب پرداخت کنید به علاوه  بین 950_750 دلار را در ازای غذا و اتاق بپردازید. با این حال، می توانید با میزبان در فعالیت های محلی شرکت کرده و از نزدیک با فرهنگ کانادا آشنا شوید.

برخی از دانشجویان بین المللی خارج از دانشگاه در یک آپارتمان زندگی می کنند. اجاره یک آپارتمان معمولی دو خوابه در کانادا بطور متوسط ​​1577 دلار در ماه است، اما بسته به شهر یا محله و نوع محل اقامت متفاوت است. به عنوان یک مستأجر، ممکن است لازم باشد هزینه های ماهانه اضافی را برای خدمات عمومی مانند برق، تلفن خانه، اینترنت و تلویزیون کابلی و همچنین هزینه های شخصی و بیمه اجاره پرداخت کنید. برخی از دانش آموزان به منظور کاهش هزینه های مسکن خود، آپارتمان ها یا کل خانه ها را به اشتراک می گذارند، یا اتاق هایی را در خانه های خصوصی اجاره می کنند، گاهی اوقات هزینه استفاده از آشپزخانه را نیز پرداخت می کنند.

هزینه های تحصیل در کانادا و اسکان

بسیاری از دانشگاه ها خوابگاه های دانشجویی در پردیس دانشگاهی به دانشجویان ارائه می دهند، و برخی از این خوابگاه ها به طور ویژه برای دانشجویان خارجی ایجاد شده است. ولی در نظر داشته باشید که پذیرش در دانشگاه کانادا بدین معنی نیست که شما به طور خودکار واجد شرایط اسکان در خوابگاه می شوید. بلکه می بایست به صورت مجزا درخواست اسکان در خوابگاه را به دانشگاه ارسال کنید.

هزینه اقامت در این خوابگاه ها بسته به دانشگاه مورد نظر، و همچنین بسته به اینکه شما از اتاق های تک نفره یا رستوران خوابگاه استفاده کنید، متفاوت خواهد بود.

بعضی دانشجویان بین المللی ترجیح می دهند در آپارتمان های شخصی در خارج از دانشگاه زندگی کنند. میانگین اجاره یک آپارتمان معمولی دوخوابه در کانادا 1025 دلار در ماه است، ولی این مقدار بسته به شهر یا محله و نوع خانه متفاوت خواهد بود.

همچنین به عنوان یک اجاره نشین ممکن است که پرداخت هزینه های اضافی نظیر برق، تلفن، اینترنت و سایر خدمات شهری و همین طور بیمه بر عهده شما باشد. بعضی از دانشجوها به صورت اشتراکی در خانه سکونت می کنند تا از هزینه ها بکاهند، یا در منازل شخصی اتاق اجاره می کنند.

هزینه های زندگی

شما باید کمی پول برای خرید مواد غذایی، فعالیت های اجتماعی و شرایط اضطراری خود کنار بگذارید. هنگام زندگی در یک کشور خارجی به عنوان دانشجو، بهتر است هزینه های خود را پیگیری کنید تا بیش از حد خرج نکنید. با توجه به هزینه های مختلف و هزینه های زندگی، بودجه دانشجویی در کانادا تقریباً 15000 دلار سالانه برآورد می شود. هنگام اختصاص دادن بودجه خود نیز باید این هزینه های مشترک را در نظر بگیرید:

هزینه های ارتباطی

به عنوان دانشجویی از خارج کشور، اغلب با دوستان و خانواده خود در خانه تماس می گیرید. بنابراین، همیشه بخشی از بودجه خود را برای قبوض تلفن و هزینه های اینترنت نگه دارید. به دنبال برنامه های تماس مقرون به صرفه و تخفیف های دانشجویی باشید تا بتوانید در بودجه ماهانه خود با عزیزان خود ارتباط برقرار کنید. شما می توانید یک برنامه تلفن متناسب با نیازهای خود پیدا کنید، با این حال، هزینه متوسط ​​تقریباً 20 دلار در ماه است.

کتاب ها و لوازم

خرید کتاب های درسی می تواند کمی گران باشد. به عنوان مثال، کتاب های دوره های مهندسی می تواند تقریباً برای شما350_250 دلار هزینه داشته باشد. برای دوره هایی مانند حقوق، پزشکی و داروسازی، ارزش می تواند هزینه حتی بیشتر باشد. با انتخاب کتاب های دست دوم، خرید نسخه های دیجیتالی یا حتی تأمین عضویت در کتابخانه، می توانید این کار را با بودجه خود را مدیریت کنید.

هزینه های شخصی و سایر موارد

هزینه های تحصیل در کانادا

 

هزینه های روزانه شما شامل لباسشویی، لوازم آرایشی، لباس، غذاخوری و غیره می شود. این بستگی به نوع شیوه زندگی شما دارد.

هزینه ی بیمه

برای همه دانشجویانی که به کانادا سفر می کنند الزامی است قبل از شروع برنامه بیمه درمانی دریافت کنند. در کانادا، بیمه درمانی دانشجویان بین المللی بین 600 تا 900 دلار در سال قیمت دارد. در بریتیش کلمبیا، کبک، آلبرتا، نیوفاندلند، منیتوبا، لابرادور یا ساسکاچوان، شما بر اساس مدت زمان اقامت خود تحت برنامه های بهداشتی استان مربوطه بیمه خواهید شد.

از طریق وب سایت های دانشگاه و وزارتخانه های بهداشت استان محل اقامت خود می توانید جزئیات بیشتری در مورد پوشش بهداشتی بیابید.

برخی از کالج ها ممکن است هیچ گونه بیمه نامه ای ارائه ندهند، بنابراین شما مجبور خواهید بود بیمه درمانی خصوصی ترتیب دهید.

هزینه های حمل و نقل

بسته به محل زندگی شما، ممکن است بتوانید با پیاده روی یا دوچرخه به دانشگاه بروید. بسیاری از دانش آموزان، به ویژه کسانی که در شهرهای بزرگتر هستند، حمل و نقل عمومی را انتخاب می کنند: اتوبوس، مترو، قطارهای مسافرتی یا کشتی. کرایه حمل و نقل عمومی یک طرفه معمولاً چند دلار هزینه دارد و هزینه های ماهانه از حدود 80 تا 150 دلار متغیر است، اگرچه بسیاری از دانشگاه ها حمل و نقل تخفیف دانشجویی ارائه می دهند.

برای مسافت های کوتاه

از قطارها، اتوبوس ها و متروهای منطقه ای استفاده کنید. شهرهای بزرگ مانند تورنتو، ونکوور و مونترال اتوبوس و مترو ارائه می دهند. شهرهای کوچکتر ممکن است مترو داشته باشند یا نداشته باشند، اما همیشه می توانید از اتوبوس، قطارهای مسافرتی یا خدمات تاکسی محلی استفاده کنید. هزینه رفت و آمد می تواند بین 80 تا 110 دلار کانادا به مدت یک ماه متغیر باشد. این ایده خوبی است که برای رفت و آمد به دانشگاه مجوزهای ماهانه دریافت کنید زیرا آنها بسیار ارزان هستند.

خدمات پارک و سواری

اگر دور از ایستگاه اتوبوس زندگی می کنید، برخی از شهرها به شما این امکان را می دهند که به منطقه مخصوص پارکینگ بروید، جایی که می توانید ماشین خود را پارک کنید و سپس از قطار یا اتوبوس استفاده کنید. همچنین می توانید با اخذ گواهینامه بین المللی رانندگی، خودرو اجاره کنید. هزینه رفت و آمد شما متناسب با آن متفاوت است.

برای مسافت های طولانی

برای سفر بین شهرهای مختلف، می توانید از اتوبوس های طولانی مدت، راه آهن و پروازها استفاده کنید.

مالیات خود را نادیده نگیرید

دانشجویان بین الملل که دارای شماره بیمه اجتماعی هستند و در کانادا تحصیل می کنند مجاز به کار 20 ساعت در هفته در طول سال تحصیلی دانشگاهی و تمام وقت در تعطیلات هستند. در صورت انتخاب شغل همراه با تحصیل، درآمد کانادایی شما مشمول مالیات خواهد بود. در کنار این، اگر بورسیه تحصیلی یا از موسسه خود دارید یا دستیار تحقیقی یا دستیار تدریس هستید، دولت های فدرال و ایالت ممکن است از این بخش ها مالیات بگیرند.

به یاد داشته باشید، تغییرات نرخ ارز ممکن است بر بودجه بندی شما نیز تأثیر بگذارد. به شما پیشنهاد می کنیم هنگام تحصیل در کانادا یا جستجوی بورس تحصیلی در دانشگاه هایی که برای آنها درخواست می دهید، به دنبال کار پاره وقت باشید. این موضوع می تواند هزینه تحصیل شما در خارج از کشور را تا حد زیادی کاهش دهد.

در جدول بعدی به هزینه های بعضی اقلام و خدمات ضروری در شهر های مختلف کانادا می پردازیم.

حداقل هزینه ناهار یا شام به دلار کانادا هزینه ی حمل و نقل به دلار کانادا هزینه ی غذا به دلار کانادا نام شهر کانادا
17 122 200 – 400 تورنتو
16 80 350 مونترال
  77 240 سنت جان

 

سایر هزینه های تحصیل در کانادا

همچنین برخی هزینه های ضروری و نگهداری وجود دارد که نمی توان بدون آنها زندگی کرد. برق، آب، دفع زباله و غیره. هزینه های ضروری تلفن همراه و اینترنت می تواند حدود 50 تا 70 دلار کانادا باشد.

 • متفرقه (برق، آب، گرمایش و غیره): حدود 150 دلار کانادا در ماه
 • اینترنت: 50 دلار کانادا تا 70 دلار کانادا در ماه

چند مورد بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی برای دانشجویان بین الملل

 • بورسیه های دولتی
 • بورسیه های پسا دکترای بنتینگ
 • بورسیه های مختص به دانشجویان کارشناسی ارشد
 • جوایز تحقیقاتی آی دی آر سی
 • بورسیه های مختص به دانشجویان ان اس ای آر سی
 • بورسیه ی ونیر
 • بورسیه های غیر دولتی
 • بورسیه های بنیاد ترودو
 • بورسیه های صندوق زیست محیطی آن والی