هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا

تحصیل در خارج علی رغم تمام جذابیتی که با خود دارد و تجربه ای شگفت انگیز است، همراه با این دغدغه و نگرانی است که برای کسب این تجربه تا چه میزان باید هزینه پرداخت کرد؟ این هزینه ها در بر گیرنده شهریه دانشگاه، هزینه اسکان و مخارج زندگی در دوره تحصیل است.

برای کسانی که تصمیم به تحصیل در کشور اسپانیا را دارند این نوید وجود دارد که هزینه های تحصیل در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی پایین تر است و توسط دولت اسپانیا مقرر شده است. هرچند این هزینه توسط دولت مقرر شده است میزان هزینه ای که برای تحصیل پرداخته می شود به فاکتورهایی چون دانشگاه، نوع و موضوع دوره های تحصیلی بستگی دارد.

آنچه که درباره پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاههای اسپانا باید توجه داشت این است که پرداخت ها در قالب پرداخت اعتباری محاسبه می شوند. این بدین معنی است که ممکن است دانشجو بیش از یک بار و چندبار در یک برنامه یا دوره درسی شرکت کند پس باید هزینه بیشتری پرداخت کند. اما به صورت میانگین هزینه ای که سالانه باید در دانشگاههای عمومی پرداخته شود حدود 2000- 3500 یورو خواهد بود.

شهریه دانشگاههای اسپانیا

شهریه دانشگاههای اسپانیا بر مبنای برخی عواملی چون موسسه آموزش عالی(خصوصی یا عمومی)، مقطع تحصیلی، میزان اعتبار(دانشگاه های اسپانیا به پیروی از دانشگاه بولونیا هر دانشجو را موظف کرده  حداقل 60 اعتبار (ECTS) را برای یک سال دانشگاه بدست آورند و شهریه با توجه به اعتبار محاسبه می شود.)، محل تحصیل و ملیت دانشجو متغیر است.

دانشجویانی که از  کشورهایی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند درباره پرداخت شهریه باید به این نکته توجه داشته باشند که آنها موظف به پرداخت شهریه ای دو تا سه برابر بالاتر از شهروندان عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند این شهریه حدودا بین 1000 تا 1500 یورو در سال می باشد. که الیته این مبلغ با توجه به عواملی که اشاره شد متغیر است.

شهریه دانشگاههای عمومی

دانشگاههای عمومی در اسپانیا دو نوع مدرک ارائه می دهند: مدرک رسمی و مدرک خاص دانشگاهی.برای مدرک خاص هر دانشگاه مستقل محدوده شهریه را تعیین می کند. شهریه این مدرک برای مقطع کارشناسی 150-3500 یورو در سال و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 300-3500 یورودر سال است.برای مدرک خاص دانشگاهی هر موسسه به طور آزاد شهریه را را مقرر می کند، زیرا هیچ محدودیتی توسط مقامات تعیین نشده است.

هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا

شهریه دانشگاههای خصوصی اسپانیا

دانشگاههای خصوصی معمولا شهریه بالاتری خواهند داشت، اما معمولا بالاتر از 20000 یورو در یک سال تحصیلی نیستند. اما برخی از دانشگاههای بازگانی هزینه ای بالغ بر 25000 یورو در سال شهریه دارند. همچنین مدارک MBA و مدیریت بین الملل شهریه ای حدودا 30000 یورو یا بیشتر دارند.

شهریه دانشگاههای کم هزینه تر اسپانیا

برخی دانشگاهها در اسپانیا دارای شهریه های مقرون به صرف تر هستند از جمله:

 • دانشگاه گرانادا: میانگین شهریه 821 یورو در سال است.
 • دانشگاه والنسیا: میانگین شهریه بنا بر رشته 2000 یورو در سال است.
 • دانشگاه سانتیاگو دکامپوستلا: میانگین شهریه 3000 تا 5.200 یورو در سال است.
 • دانشگاه روویرا ویرجلی: میانگین هزینه 2800 یورو در سال است.

شهریه دانشگاههای برتر اسپانیا

 • دانشگاه خودگردان مادرید: میانگین شهریه بین 3000 -4000  یورو در سال است.
 • دانشگاه فابرا پمپئو: بین 4000 تا 6.700 یورو در سال شهریه دارد.
 • دانشگاه خود مختار بارسلونا: حدودا 4500 یورو در سال شهریه دارد.

هزینه های زندگی برای دانشجویان بین المللی

از جمله هزینه هایی که یک دانشجو باید در نظر بگیرد هزینه مسکن، هزینه غذا، هزینه رفت و آمد و هزینه های اضافی است.

میانگین هزینه ها: به طور کلی اسپانیا نسبتا یک کشور مقرون به صرفه است که معمولا زیاد به دانشجویان فشار وارد نمی شود. یک دانشجو برای زندگی در اسپانیا ماهانه حدودا 900 تا 1100 یورو برای زندگی نیاز دارد. در صورت انتخاب مادرید و بارسلونا هزینه های زندگی بالاتر هستند زیرا شهرهای گران اسپانیا هستند. در شهرهایی مثل والنسیا، سویل یا کادیز  هزینه های زندگی کمتر است و حدودا 700 تا 900 یورو در ماه کافی است.

هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا

هزینه منزل برای یک دانشجوی بین الملل

گزینه های پیش روی دانشجویان برای انتخام منزل اینها هستند.

 • خوابگاههای اقامت دانشجویی: هزینه ای بین 360 تا 650 یورو در ماه دارد.
 • اجاره یک اپارتمان: اکثرا دانشجویان این گزینه را ترجیح می دهند. معمولا قیمت اجاره یک آپارتمان از 200 یورو شروع و تا بالا 1000 یورو در ماه می رود. که معمولا از لحاظ اقتصادی اجاره منزل به صورتی اشتراکی گزینه مناسبی است.
 • زندگی با یک خانواده اسپانیایی: در این مورد قیمت ها بنا بر منطقه و محل زندگی ممکن است بسیار متغیر باشد.

هزینه غذا:  هزینه غذا معمولا بستگی به عادات غذایی فرد دارد که آشپزی می کند یا عادت به غذا خوردن در بیرون دارد. اما میانگین هزینه های خوراک را می توان حدود 200 تا 400 یورو در ماه ارزیابی کرد.

هزینه رفت وآمد: در اسپانیا هم برای کاهش هزینه های رفت و آمد بهتر است از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کرد که مبلغی حدود 42 یورو در ماه هزینه دارد و در شهر های بزرگ تر این هزینه تا 54 یورو در ماه است.

هزینه های اضافی

 • کتاب ها، لوازم و متریال مورد نیاز تحصیل 900 یورو در سال
 • کلاس ها و گارگاه های خاص با قیمت ها متفاوت از 30 تا حدود 200 یورو در سال
 • بیمه درمانی بین 70 تا 180 یورو در سال

کمک هزینه های تحصیلی در اسپانیا:

گزینه های بسیار عالی برای کمک مالی به دانشجویان بین الملل در اسپانیا وجود دارند، از جمله این کمک هزینه ها وام ها، بورسیه تحصیلی(که برخی توسط دولت اسپانیا ارائه می شود) و گرنت های مختلف است. نمونه این کمک هزینه ها اینها هستند:

 • بورسیه Erasmus Mundus برای دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شد.
 • بورسیه ALB و MBA  برای دانشجویان آفریقایی ارائه می شود.
 • ارسموس یک بورسیه برای دانشجویان کارشناسی عضو اتحادیه اروپا ارائه می دهد
 • برخی مواقع دانشگاهها گرنت هایی برای دانشجویان بین الملل در نظر می گیرند