هزینه های زندگی در اسپانیا

افرادی که قصد مهاجرت دارند و هنوز درباره کشور مقصد تصمیم نهایی را نگرفته اند از جمله چیزهای مهمی که در مقایسه کشورها باید مدنظر داشته باشند هزینه های زندگی است که در واقع اهمیت این مقوله یک حقیقت انکار ناپذیر است. در این مقاله برای کسانی که اسپانیا را برای مهاجرت برگزیده اند ما در پی پاسخ به این سوال هستیم که آیا کشور اسپانیا چنان که گفته می شود کشوری ارزان است؟

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی زندگی در اسپانیا زیاد گران نیست. بنا بر گزارش OECD (سازمان مقایسه اقتصاد و توسعه) درآمد سرانه در اسپانیا 10.000 دلار پایین تر از میانگین سطح OECD (حدود 20.000 یورو) است. با داشتن یک حقوق متوسط ​​پایین، همراه با نرخ بیکاری n بالاتر از سایر نقاط اروپا می توان فهمید که سطح قیمت ها در این کشور پایین تر است.

ویدئو اختصاصی موسسه جهت Eustudy هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا

البته باید در نظر داشت هزینه های زندگی در شهر ها و مناطق متفاوت اسپانیا برابر نیست مثلا شهر هایی مثل مادرید، بارسلونا و سن سباستین تا 40 درصد گران تر از دیگر مناطق این کشور است.

اما در یک نگاه و به طور کلی هزینه های زندگی در اسپانیا را می توان چنین ارزیابی کرد:

  • مواد غذایی: 150 یورو در ماه
  • اسکان و اجاره بها: 102127 تا 108713 یورو
  • حمل و نقل: 1-150 یورو ماهانه
  • تلفن و اینترنت: 3.14 یورو

به صورت جزئی تر نیز هزینه ها را می توان چنین ارزیابی کرد:

هزینه مواد غذایی

خرید مواد غذایی از سوپر مارکت تا خوردن غذا در رستوران در مناطق مختلف اسپانیا هزینه های متفاوتی خواهد داشت اما به صورت میانگین می توان این هزینه ها را این گونه ارزیابی کرد:

مواد ضروری مثل شیر، نان، تخم مرغ معمولا هرکدام حدود 1 یورو هزینه دارد. و خوردن غذا های سنتی در رستوران نیز معمولا قیمت مناسبی دارد. معمولا یک غذای مناسب در رستوران 15-20 یورو هزینه دارد. فست فود نیز از گزینه های مناسب است که هر وعده حدوا 6 یا 8 یورو هزینه دارد.

ویدئو اختصاصی موسسه جهت Eustudy هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در اسپانیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی یا آمریکا بسیار مناسب تر است هرچند شهریه دانشگاههای مختلف تفاوت هایی وجود دارد. اما میانگین هزینه حدود 1000 یورو در هر نیمسال است. درباره هزینه تحصیل کودکان نیز والدین چندین گزینه دارند که یا فرزندان را در مدارس عمومی ثبت نام کنند چون در اسپانیا خارجی ها می توانند کودکان خود را در مدارس دولتی و بدون شهریه ثبت نام کنند یا تصمیم بگیرند فرزندانشان را در مدارس بین المللی یا خصوصی ثبت نام کند که به مراتب در برگیرنده هزینه هایی خواهد بود اما این هزینه ها بستگی به شهر و سابقه آن مدرسه خواهد داشت. میانگین هزینه های تحصیل کودکان 392.75 یورو است.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه محل اقامت (اجاره بها)

مبلغی  که برای اقامت هزینه می شود از بیشترین میزان مخارج زندگی است. معمولا هم گزینه های پیش رو برای اقامت اجاره یا خریداری ملک است. اغلب توصیه می شود که قبل از اقدام به خرید، برای شناخت یک منطقه بهترین راه این است که مکانی را اجاره کنید.

معمولا هزینه اجاره یا خرید محل اقامت نیز مانند دیگر هزینه ها وابسته به شهر یا مکانی است که مد نظر است. مثلا شهرهایی مثل مادرید و بارسلونا بالاترین قیمت ها را به خود اختصاص می دهند. به طور متوسط ​​در حدود 11 تا 21 یورو در هر متر مربع در ماه در مادرید و 15 تا 22 یورو در بارسلونا باید پرداخت، گرچه اینکه کدام منطقه از شهر انتخاب می شود تا حد زیادی تأثیرگذار است. ولی در شهرهایی مثل سویل و شهرهای ساحلی قیمت ها ارزان تر است.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه حمل و نقل

در راستای کاهش هزینه های حمل و نقل اولین گزینه مقرون به صرفه استفاده از سیستم حمل نقل عمومی است. که اکثر شهرها دارای اتوبوس های شهری و تاکسی و دیگر وسائط نقلیه هستند اما شهرهای بزرگ اسپانیا مثل مادرید، بارسلونا، سویل و والنسیا از جمله شهرهایی هستند که دارای سیستم مترو زیر زمینی هستند. استفاده از مترو هزینه های رفت و آمد را تا پنجاه درصد نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی کاهش می دهد. خرید هر بلیط استفاده از وسایل نقلیه عمومی 1-1.5 یورو است که در یک ماه این هزینه حدودا 50 یورو می شود.

اما کسانی هم که تمایل به رانندگی دارند باید تو جه داشته باشند که تقریباً 1.44 یورو برای هر لیتر سوخت باید بپردازند البته این نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار ارزان است.

هزینه خدمات عمومی

این هزینه ها شامل هزینه آب، برق، گاز، سیستم گرمایشی و سرمایشی، جمع آوری زباله و اینترنت می شود. ماهانه این هزینه به صورت میانگین حدود 10 یورو می شود. که تنها یک هزینه اندک است. که البته این مجموع هزینه ها نیز ممکن است بسته به منطقه تفاوت هایی داشته باشد هرچند هزینه برق و گاز در اسپانیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است.

هزینه های زندگی در اسپانیا

هزینه بیمه درمانی

مهاجرانی که در اسپانیا زندگی می کنند و دارای شغل هستند با کسر از حقوق از حقوقشان می توانند مشمول بیمه درمانی شوند واز مراقبت های بهداشتی با یارانه دولت بهره مند شوند.