تحصیل دکتری در اسپانیا

اسپانیا علاوه بر اینکه کشوری فوق العاده برای گردشگری و تعطیلات است همچنین با داشتن دانشگاههای تاریخی و طیفی گسترده ار فرصت های مطالعاتی برای PhD هدف تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی نیز هست. برنامه های نظام یافته دکتری در اسپانیایی به خوبی می تواند آموزش با کیفیت و پیشرفت حرفه ای را برای دانشجویان ارائه دهد.در مقاله حاضر ما در پی این هستیم که دانشجویانی را که قصد تحصیل دوره دکتری در دانشگاه های اسپانیا را دارند راهنمایی کنیم.

چرا اسپانیا؟

اسپانیا با اقلیم مدیترانه ایی و سواحل زیبا مکانی ارام و روح نواز برای یادگیری و تحقیق است. دانشگاه های اسپانیا به خاطر کیفیت بالای آموزش و تاثیر چشمگیر بر برخی حوزه های تحقیق معروف و شناخته شده هستند.اسپانیا بر آموزش دکتری و توسعه با دوره های نظام مند و ارتباطات قوی با همکاران غیر آکادمیک تأکید ویژه ای دارد (تحصیل در اسپانیا). البته اسپانیا میراث فوق العاده ای در هنر، ادبیات و علوم دارد.  از جمله اسپانیا چهره هایی مانند پابلو پیکاسو، سالوادور دالی، فرانسیسکو لا گویا، آنتونی گائو، میگوئل دو سروانتس، سالوادور د ماداریا و سانتیاگو رامین یون کاژال دارد.

تحصیل دکتری در اسپانیا

نکاتی دیگر درباره تحصیل دکتری در اسپانیا

  • دانشگاههای اسپانیا از دانشجویان بین لمللی و استقبال می کند و کشوری است که ارتباط قوی با دیگر کشور های اروپایی دارد.
  • زبان اسپانیایی دومین زبان جهان است که از لحاظ جمعیت با آن صحبت می شود. حتی اگر آموزش PhD به زبان اسپانیایی نباشد شرایط آموختن آن در دانشگاه فراهم است.
  • اسپانیا سومین کشور از لحاظ داشتن میراث ثبت شده فرهنگی جهانی در یونسکو است با شهرهای زنده و جشن های مهیج. اسپانیا سرشار از میراث تاریخی و جاذبه ها فرهنگی است.
  • هزینه زندگی در اسپانیا و شهریه ها برای دانشجویان دکتری به نسبت کمتر از دیگر کشورهای اروپایی است.

ساختار آموزشی –پژوهشی مقطع دکتری در دانشگاههای اسپانیا

دکتری در اسپانیا پیرو دستور العمل های معین ساختار و نظارت است. که این دستور العمل ها توسط کمسیون آکادمیک دانشگاه سازمان داده شده است و متشکل از محققان و دانشگاهیان برجسته است.

در اسپانیا دوره تمام وقت دکتری حداکثر تا سه سال است. البته امکان این نیز وجود دارد که این دوره را برای دو سال اضافه نیز تمدید کرد، اما تمدید برای دوسال مبنی بر تصمیم کمسیون دانشگاهیان دانشگاه است. دوره های نیمه وقت دکتری نیز حداقل پنج سال طول می کشد.با اینکه کار اصلی دوره دکتری پژوهش و تحقیق می باشد، همچنین ممکن است دوره های آموزشی ، ترم ها و مشارکت در دیگر فعالیت های آکادمیک نیز برای دانشجویان در نظر گرفته شود. اینها به کمیسیون دانشگاهیان مربوط می شود.غالبا دوره دکتری در اسپانیا از دو مرحله تشکیل شده است: مرحله اول بر دوره های آموزشی متمرکز است(طی سال اول) و دانشجو باید ارزش 60 اعتبار ECTS  را بدست آورد. دومین مرحله بر پژوهش و نوشتن رساله متمرکز است.

تحصیل دکتری در اسپانیا

شرایط پذیرش دکتری در اسپانیا

  • متقاضیان دوره کارشناسی باید مدرک کارشناسی یا معادل آن و مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن را ارائه دهد و باید حداقل 300 اعتبار ECTS در این دو دوره کسب کرده باشند. که این مورد شامل کسانی که برای PhD دوم هم اقدام می کنند می شود.
  • حداقل 60 اعتبار کسب شده از این 300 اعتبار باید متعلق به دوره کارشناسی ارشد متقاضی باشد.
  • صلاحیت رسمی 300 اعتبار ECTS دانشجو توسط یکی از دانشگاههای اسپانیایی بررسی و اعطا می شود. صلاحیت به اعتبارات آموزشی و پژوهشی معادل موارد ارائه شده در برنامه های کارشناسی ارشد باشد. در صورت عدم تحقق این نیاز، متقاضیان باید به صورت اجباری واحدهای آموزشی خاص و مؤلفه های برنامه مورد نیاز برای پذیرش را در دوره دکتری پاس کند.
  • مدرک کارشناسی ارشد باید توسط دانشگاه کشور مبدأ تأیید شود و به محض اینکه معادل سازی توسط دانشگاه مقصد صورت گرفت در صورت نیاز متقاضی دکتری ملزم به برداشتن پیش نیاز برای ورود به دوره دکتری خواهد بود.

تحصیل دکتری در اسپانیا

هزینه تحصیل دکتری در اسپانیا

در کل هزینه تحصیل دکتری در اسپانیا به نسبت کشورهای اروپای غربی کمتر است. شهریه دانشگاهها در اسپانیا بسته به استطاعت دانشجو دارد و چندین منبع قابل دسترس کمک هزینه های تحصیلی دوره دکتری برای دانشجویان وجود دارد.

شهریه های دوره دکتری در اسپانیا  براساس اعتبار ECTS به ازای هر ترم یا سال محاسبه می شوند. این میزان در حال حاضر بین 22 تا 36 یورو برای هر اعتبار تعیین شده است. از آنجایی که بیشتر ساعتهای تحصیل مقطع دکتری در سال اول انجام می شود، این رقم برای سال اول تحصیل در حدود 1،500 و 2،500 یورو است. که سال های بعد این هزینه به نسبت کاهش می یابد. دانشجویان بین المللی معمولاً نسبت به دانشجویان داخلی میزان شهریه بالاتری را دریافت می کنند و ممکن است هزینه آن براساس رشته دانشگاهی و رشته تحقیقاتی متفاوت باشد.

تحصیل دکتری در اسپانیا