بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بورسیه های تحصیلی محدودی در اسپانیا قابل دسترسی است. بورسیه های موجود هم تنها برای پرداخت حدی از شهریه و هزینه های زندگی در نظر گرفته شده است. تحت شرایط فعلی در اسپانیا دانشجویان باید قادر به پرداخت 15 تا 25 درصد از هزینه های تحصیل باشد چون بورسیه هایی که کل هزینه تحصیل را در بر بگیرد در اسپانیا وجود ندارد.

وضعیت کلی بورسیه های تحصیلی اسپانیا

بوررسیه های تحصیلی اسپانیا غالبا برای مقاطع تحصیلات تکمیلی درنظر گرفته شده اند. در مقطع تحصیلی دولتی که کل هزینه ها را در بر می گیرد برای دانشجویان تربیت معلم است. در مقاطع پایین تر هم بورسیه هایی در دسترس هستند اما به دانشجویانی تعلق می گیرند که برای تحصیل نیاز مالی دارند. بورسیه های دولتی مهمی نیز برای دانشجویان بین الملل فراهم می شود که صرفا به مقاطع بالا تعلق می گیرند.

البته تعداد زیادی بورسیه های خصوصی نیز قابل دسترسی هستند و غالبا به دانشکده های خاص یا برای دانشجویانی با پیش زمینه خاص ارائه می شوند. بنابراین هدف اصلی دانشجویان اسپانیایی هستند، مهارت زبانی از الزامات مبنایی برای همه بورسیه های ارائه شده است.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا

انواع بورسیه های تحصیلی و موسسات ارائه دهنده امتیاز بورسیه

چنان که گفته شد دولت اسپانیا تعداد محدودی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد. اینها توسط وزارت آموزش و پرورش اسپانیا تأمین و مدیریت می شوند. بورسیه های خصوصی نیز توسط طیف وسیعی از سازمانها و غالبا برای گروههای خاص و هدفمند ارائه می شود.

دسترسی و شرایط گرفتن یک بورسیه

برای بورسیه های دولتی دانشجویان باید ساکن مالی اسپانیا یا شهروند کشورهای عضو تحادیه اروپا در اسپانیا باشد. این بورسیه ها به دانشجویانی که قصد سفر به اسپانیا صرفا با هدف تحصیل دارند تعلق نمی گیرد. برای دانشجویانی که کارشناسی خود را تمام کرده و قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا دارند کمک هزینه همکاری (Collaboration Grant )وجود دارد که دولت اسپانیا مبلغ 2000 یورو اعطا می کند که با هدف استفاده دانشجویان شایسته در یک پروژه تحقیقاتی است. برای بورسیه های خصوصی نیز دانشجویان باید از گروههایی خاص باشند مثلا دانشجویانی از آمریکای لاتین، یا مهاجران اسپانیایی که قصد بازگشت به اسپانیا را دارند. البته تمام بورسیه های مربوط به اتحادیه اروپا می تواند برای مطالعه در اسپانیا نیز مورد استفاده قرار گیرد همانطور که اکثر بورسیه های تحصیلی توسط نهادهای خارج از کشور اعطا می شود.

بورسیه های تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا

بورسیه های اسپانیایی برای دانشجویان خارجی

دانشجویانی که برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به اسپانیا می روند می توانند از برنامه ای که دولت اسپانیا برای آنها در نظر گرفته است دسترسی پیدا کنند. شرایط دستیابی دانشجویان به این بورسیه ها این است که دانشجو زیر 35 سال سن داشته باشد. مدرک تحصیلی پایین تراز دانشگاه معتبر دریافت کرده باشد و قبلا با ورود به برنامه هایشان موافقت شده باشد.  این بورسیه ماهانه 600 یورو به علاوه اقامت در یکی از دو سالن اقامت مادرید در بر می گیرد. برای تحصیل در خارج از مادرید یا اگر امکان اسکان در دسترس نباشد، میزان کمک هزینه به 1200 یورو افزایش می یابد. پشتیبانی شهریه حداکثر 2000 یورو نیز شامل می شود.

برخی بورسیه ها برای تحصیل در اسپانیا

  • بورسیه های تحصیلی خارجی اسپانیایی مبتنی بر شایستگی: در دو بورسیه از سال 2001 مبلغی بالغ بر 230000 دلار اعطا می شود. این دو بورسیه شامل بورسیه شایسته محور و بورسیه چندگانه است که برای برنامه های آکادمیک در اسپانیا، پورتوریکو، کوبا و آرژانتین ارائه می شود. بورسیه مبتنی بر شایستگی به اسپانیا به دانشجویی اعطا می شود که داری داستانی از زندگی شخصی هستند که نشان دهنده پیگیری برای یادگیری اسپانیایی و چگونگی تلاش برای فراگیری این زبان است.

  • بورسیه چندگانه تحصیلی بین المللی خارجی (ISA) : ISA بورسیه هایی به دانشجویان اعطا می کند تا در اسپانیا تحصیل کنند. این بورسیه برنامه خود را در 1987و در شهر سالامانکا آغاز به کار کرد. امروزه ISA برنامه های تابستانه، ترمیک، ماهانه و سالانه در 15 دانشگاه در شهرهای بارسلونا، بیلبائو، گرانادا، مادرید، مالاگا، سالامانکا، سانتاندر، سویا و والنسیا ارئه می دهد.

  • برنامه فولبرایت(اسپانیا): برنامه فولبرایت(برنامه ی تبادل دانشجو و استاد بین امریکا و کشورهای دیگر به هزینه ی دولت امریکا)کمک هزینه هایی به دانشجویان شایسته و متخصصان جوان اعطا می کند تا تحقیقات مستقل را در اسپانیا دنبال کنید. برنامه دانشجویی فولبرایت ایالات متحده، به افراد برگزیده کمک می کند تا از طریق کمک هزینه تحصیلی ، تحقیقاتی و کمک هزینه کمک به تدریس انگلیسی در یک کشور خارجی مانند اسپانیا به مدت یک سال به کار، زندگی و یادگیری بپردازند. تعداد کل کمک های مالی توزیع شده در هر سال به در دسترس بودن بودجه اختصاص یافته فدرال بستگی دارد.

  • بورسیه The Istituto Europeo di Design Creactívate : یک شبکه بین المللی در زمینه طراحی، مد ،رسانه های بصری و مدیریت صنایع خلاق متشکل از دانشکده های اسپانیا، ایتالیا و برزیل است و 17 دوره کمک هزینه به دانشجویان در دوره های مختلف دانشگاهی ارائه می دهد. متقاضیان از همه ملیت ها قادر به درخواست دادن برای بورسیه Istituto Europeo di Design’s Creactívate هستند. این بورسیه ها برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه هایی با مدرک دیپلم ارئه می شود. تنها الزامات این است که متقاضیان باید مدرک دیپلم دبیرستان یا آموزش حرفه ای بگیرند و بیشتر از 26 سال سن نداشته باشند.