تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

اسپانیا هر ساله حدود هشتاد و پنج هزار دانشجوی بین المللی را دارد که در پی آموزش عالی به این سرزمین می آیند. این تعداد برای یک کشور نسبتاً کوچک اروپایی بسیار زیاد است. اما این امار به این خاطر است که طی چند دهه گذشته، سیستم و استاندارد آموزش در اسپانیا به استانداردهای بسیار بالایی رسیده است. اسپانیا به دانشجویانش طیف وسیعی از دوره ها در میان رشته های اکادمیک، از مقاطع لیسانس (تحصیل مقطع لیسانس در اسپانیا) تا پست دکتری ارائه می دهد، و اکثر این دوره ها هزینه های بسیار کمی دارند یا رایگان هستند.

 

ویدئو اختصاصی موسسه Eustudy در مورد دانشگاه پلی‌تکنیک کاتالونیا

 

 

از میان دوره هایی که توسط دانشجویان بین المللی انتخاب می شوند، شاید رشته های مهندسی از محبوب ترین رشته ها باشند. بهترین بخش در مورد تحصیل در اسپانیا این واقعیت است که هم اکنون دوره های مهندسی به زبان انگلیسی برگزار می شود.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

اطلاعاتی درباره رشته های مهندسی

مهندسی عمومی و فناوری به درک گسترده ای از مهندسی کاربردی و دانش عمومی در مورد تجهیزات، روش ها و فرآیندهای فناوری اشاره دارد. رشته های مهندسی حوزه های بین رشته ای هستند که مهارت های ریاضی و کامپیوتر، فهم پایه ای مکانیک، فیزیک مواد و آمار را در بر می گیرند. اگرچه دانش تئوری کمتری دارند، اما فارغ التحصیلان رشته های مهندسی عمومی در استفاده از اصول مهندسی در موضوعات مختلف فن آوری مهارت دارند و می توانند طرح های مفهومی را به سیستم های عملکردی تبدیل کنند.

رشته های مهندسی جامع العلوم هستند، به همین خاطر دانشکده ها و کالج ها مهندسی معمولا دوره لیسانس مهندسی را عمومی ارائه می دهند که در دوره های تحصیلات تکمیلی می توانند رشته خود را به صوت تخصصی تر دنبال کنند. برای مثال تخصصی ترین رشته های مهندسی شامل: مهندسی راه و ساختمان، مهندسی مکانیک، مهندسی کنترل برق، تکنولوژی خودرو سازی، انتقال قدرت و تکنولوژهای مربوط به کامپیوتر می شوند.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

شرایط پذیرش در رشته های مهندسی اسپانیا

معمولا شرایط پذیرش در رشته های مهندسی از موسسه ای به موسسه دیگر فرق می کند چون در اسپانیا شرایط پذیرش را خود دانشگاهها تعیین می کنند. اما معمولا دوره های مهندسی در اسپانیا چهار ساله هستند.

معرفی برخی از برترین رشته های مهندسی در اسپانیا

  • مهندسی صنایع: موضوع اصلی این رشته آموزش افرادی حرفه ای و واجد شرایط در زمینه مهندسی صنایع برای پیشرفت در فعالیت های شغلی در محیط رقابتی ملی و بین المللی است.

دانشجویان در این رشته با یک زمینه علمی و حرفه ای و همراه با دانشی وسیع درباره فناوری های صنایعی همچون مکانیک، برق، الکترونیک، مواد، ساخت صنایع، محیط، انرژی و… اماده می شوند. همه این موارد حاکی از یک آموزش بین رشته ای است که فارغ التحصیلان را قادر می سازد تا کار حرفه ای خود را در صنایع، شرکت ها، تمرین حرفه ای مهندسی صنایع و سازمان های عمومی توسعه دهند.

در  مقطع لیسانس فرصت های شغلی بی شماری برای مهندسین صنعتی توسط شرکت ها در زمینه های بسیار مختلف ارائه می شوند. فارغ التحصیلان دارای اشتغال تقریبا کامل هستند، همانطور که توسط مطالعات مختلف انجام شده توسط انجمن های حرفه ای یا سرویس راهنمایی و برنامه ریزی شغلی UC3M تأیید شده است. این مطالعات همچنین نشان می دهد که مهندس صنایع قادر به توسعه طیف گسترده ای از پیش زمینه های حرفه ای مانند رهبری و مدیریت پروژه، مشاوره، مدیریت عمومی، سازمان و مدیریت تجاری یا طراحی تجهیزات صنعتی است. این نشانگر انعطاف پذیری و سازگاری مهندسان صنایع در برابر تقاضای نیروی کار جدید جامعه است.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

  • مهندسی مکانیک: اهداف کلی دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک این است که متخصصانی را آموزش دهد که قادر به طراحی، هدایت و هماهنگی کلیه فعالیتهای مربوط به مهندسی مکانیک از قبیل ساخت و ساز، اصلاحات، تعمیر، حفاظت، تخریب، ساخت، نصب، مونتاژ یا بهره برداری از سازه ها، تجهیزات مکانیکی، سیستم های انرژی، کارخانه های صنعتی و ساخت فرآیندها باشند.
  • مهندسی برق: مهندسی برق طیف گسترده ای از زمینه ها تولید برق، انرژی تجدید پذیر (خورشیدی، باد، هیدرو، زیست توده، و غیره.)، طراحی خطوط برق و پست های برق، طراحی ماشین های برقی، تاسیسات برقی و اتومبیل های برقی را در بر می گیرد.
  • مهندسی زیست پزشکی: زیست‌پزشکی شاخه‌ای از دانش پزشکی می‌باشد که در آن برای کارهای بالینی و درمانی، دانش زیست‌شناسی و دیگر دانشهای طبیعی به کار گرفته شده‌اند. در رشته مهندسی زیست پزشکی سعی بر این است که اصول و روش های مهندسی را برای فهم، تعریف و حل مشکلات مسائل زیست شناسی و پژشکی به کار برد. هدف این برنامه ارتقاء آموزش پیشرفته و چند رشته ای در متخصصان در تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها، سیگنال ها و تصاویر پزشکی برای ایجاد سیستم های پشتیبانی برای تشخیص و تصمیم گیری در عمل بالینی است.

تحصیل رشته های مهندسی در اسپانیا

برخی از بهترین دانشگاهها در رشته های مهندسی در اسپانیا عبارتند از:

  • دانشگاه لئون
  • دانشگاه معروف کارلوس سوم مادرید
  • دانشگاه ری جوآن کارلوس
  • دانشگاه دی بورگاس
  • دانشگاه اویودو
  • دانشگاه بین المللی کاتولینا