تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

با اینکه در نگاه اول اسپانیا به عنوان کشوری با جاذبه های گردشگری شناخته می شود اما باید توجه داشت که اسپانیا دارای سیستم آموزش عالی مدرن نیز هست (تحصیل در اسپانیا) که سالانه دانشجویان بسیاری را برای تحصیل جذب می کند. سیستم آموزشی اسپانیا از زمانی که عضو حوزه آموزش عالی اروپا شد بسیار پیشرفت کرد و اکنون مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاههای این کشور همچون دیگر کشورهای اروپایی دارای اعتبار بالایی است. شاید این نکته هم جالب توجه باشد که بدانیم یکی از قدیمی ترین موسسات آکادمیک جهان یعنی دانشگاه  سالامانکا که در قرن 11 تاسیس شده است در اسپانیا قرار دارد. امروزه بیش از 70 دانشگاه این کشور آموزش کارشناسی ارشد هم به زبان اسپانیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

کارشناسی ارشد در اسپانیا

ساختار انواع کارشناسی ارشد در اسپانیا با دیگر مدارک ارائه شده در دیگر کشورهای اروپایی تفاوتی ندارد.  اسپانیا مانند اکثر کشورهای اروپایی، امضا کننده روند بولونیا است. این بدان معناست که مدرک دانشگاهی آن مطابق با برنامه سه دوره دانشگاهی یعنی دوره کارشناسی، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری است. کارشناسی ارشد نیز به همین ترتیب چون دیگر کشورهای اروپایی به طور کلی بین 12 تا 24 ماه طول می کشد و هر دانشجو موظف است طی هر سال از دوره کارشناسی ارشد خود 60 اعتبار ECTS کسب کند که طی 2 سال این امتیاز باید در مجموع به  120 اعتبار برسد.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

روش ارائه اکثر حوزه های تحصیلی در اسپانیا کنفرانس محور و مشارکتی است، بنابراین دانشجویان شانس تبادل نظر و گفت و گو با اساتید خود را دارند. تحقیقات دانشجویان خصوصا طی کار رساله منظم و دقیق دنبال می شود.

نکته ای که دانشجویان باید بدان توجه کنند هزینه های تحصیل در این مقطع  است که میانگین آن برای دانشجویان کارشناسی ارشد بین 120 تا 240 یورو در سال خواهد بود.

در اسپانیا در چه رشته ای در مقطع کارشناسی ارشد بخوانیم

در دانشگاههای اسپانیا می توان در هر رشته و هر مقطعی تحصیل کرد. رشته های شناخته شده در اسپانیا به طور خاص حقوق، زبان اسپانیایی و علوم اجتماعی هستند و مدارک حوزه هایی چون علوم کامپیوتر، مهندسی وعلوم طبیعی نیز بسیار معتبر و شناخته شده هستند.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

برخی از محبوب ترین گزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اینها هستند:

 • کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی: مدیریت بازرگانی به دانشجویان می آموزد که چگونه منابع محدود در اختیار را برای تبدیل سود و رشد یک کسب و کار مدیریت کنند.
 • کارشناسی ارشد معماری: در این رشته هدف آموزش چگونگی طراحی ساختمانها به صورت کاربردی و با رعایت اصول هنری است.
 • کارشناسی ارشد اقتصاد: رشته اقتصاد همه عوامل دخیل در تولید، توزیع و مصرف کالا و خدمات بررسی می کند. اقتصاد هر دو عامل اقتصادی در مقیاس کوچک (اقتصاد خرد) و جهانی (اقتصاد کلان) را تحلیل می کند.
 • کارشناسی ارشد گردشگری: گردشگری به دانشجویان می آموزد که محصولات و خدمات مرتبط با فعالیتهایی مانند سفر برای تفریح ​​، تفریح ​​شخصی و رویدادهای مختلف اجتماعی را مدیریت کنند. گردشگری حوزه های علوم مدیریت، بازاریابی و مهمان داری را در بر می گیرد.
 • کارشناسی ارشد روابط بین الملل: در رشته روابط بین الملل اصول سیاسی، امور خارجی، و ارتباط میان کشورها آموزش داده می شود.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

الزامات پذیرش کارشناسی ارشد در اسپانیا

برای  پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا دانشجویان باید به این نکات توجه داشته باشند:

 • مدرک کارشناسی دانشجو باید از دانشگاههایی متعلق به کشورهای EHEA (منطقه آموزش عالی اروپا) یا از کشوری مورد قبول اسپانیا باشد یا معادل مدرک کارشناسی اسپانیا باشد.
 • باید یک درخواست به دانشگاه مد نظر برای تحصیل ارسال شود. یک درخواست هزینه به همراه آن وجود دارد که باید ضمیمه درخواست شود و ارسال شود.
 • اگر حضور دانشجو برای بیش از سه ماه باشد دانشجو نیاز به ویزا دارد و باید کپی ویزا را به به دانشکده ارائه دهد. در صورتی که اقامت دانشجو برای بیش از شش ماه باشد باید هم کارت اقامت و هم ویزا به دانشگاه ارائه شود.
 • همه اطلاعاتی که در درخواست به دانشگاه ثبت شده باید به اسپانیایی ثبت شود. درحالی که دانشجو از کشوری غیر اسپانیایی زبان باشد ترجمه باید از دفتر رسمی صورت بگیرد. ارسال مدارک خود به زبانی غیر از اسپانیایی، پذیرش شما در دانشگاه را به تاخیر می اندازد.
 • مطمئن شوید که تمام اطلاعات شما (برنامه های مربوط به پذیرش، اسناد مربوط به برنامه های ویزا، رونوشت ها، ترجمه ها و غیره) خیلی زودتر از موعد ارسال می شود تا مطمئن باشید همه چیز به درستی پردازش شده است.
 • دانشجو باید یکCV که نشان دهنده هر تجربه حرفه ای و یا تحقیقاتی مربوط به دوره است را به دانشگاه مد نظر ارائه دهد.
 • دانشجو حتما باید مدرک زبان انگلیسی یا اسپانیایی داشته باشد.
 • بیانیه شخصی که نشان دهنده علاقه دانشجو به دوره و موضوع است و همچنین این بیانیه باید متناسب با اهداف و خصوصا اهداف شغلی وی باشد.
 • دانشجو طی دو سال باید این مدارک را تکمیل کرده و ارسال کند.