لیتوانی

لیتوانی

مانند سایر کشورهای دیگر دنیا، در لیتوانی نیز برخی موضوعات نباید در صحبت های روزانه و گفتگوها وارد شود. آداب و فرهنگ کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از این موضوعات را که نباید با مردم لیتوانی صحبت کنید در این مقاله برایتان توضیح دادیم.

“شما هنوز هم بخشی از روسیه هستید؟”

مردم کشور لیتوانی تاریخ دور و دراز و مفصلی با روسیه دارند، به این صورت که برای مدت طولانی ای تحت حکومت امپراطوری روسیه و شوروی بودند. با این حال این موضوع مربوط به گذشته است و امروزه لیتوانی یک کشور آزاد و با افتخار است که هم عضو اتحادیه اروپا و هم عضو NATO می باشد. با همه ی اینها لیتوانیایی ها هنوز راجع به این موضوع بسیار حساس هستند به خصوص زمانی که کسی تصور کند که لیتوانی هنوز بخشی از روسیه است. بنابراین قبل از شروع این موضوع و یا شوخی با این موضوع بسیار احتیاط کنید.

“بسکتبال ورزش احمقانه ایه”

برای مردم لیتوانی بسکتبال دین دوم حساب می شود و به طور دیوانه وار و دو آتیشه طردار این ورزش هستند. با اینکه کشور لیتوانی کشور با 3 میلیون جمعیت، نسبتا کشور کوچکی محسوب می شود، در رشته بسکتبال در 5 کشور اول قرار دارد. کودکان این کشور بلافاصله بعد از اینکه راه رفتن را میاموزند آنها را با توپ بستکبال آشنا می کنند و آرزوی اکثر جوانان این است که در تیم ملی کشور بازی کنند. بنابراین حتی اگر فکر میکنید بستکبال ورزش جذابی نیست این عقیده را برای خودتان نگه دارید چون کسی در لیتوانی از این نظر شما خوشش نخواهد آمد.

طرفداران تیم بسکتبال لیتوانی

طرفداران تیم بسکتبال لیتوانی

“برادران فارست راهزن و غارتگر بودند.”

برادران فارست از رهبران پارتیزان در جنگ مقابل شوروی بودند. این دو برادر تمام زندگی خود را برای دفاع از کشور لیتوانی فدا کردند و به عبارتی قهرمانان ملی لیتوانی محسوب می شوند. البته دولت شوروی تلاش کرد تا این دو برادر را غارتگر و راهزن معرفی کند که از مردم غذا می دزدند و به زنانشان تجاوز می کنند. به نفع خودتان است تا این حرف ها را با مردم لیتوانی نزنید تا عصبانی نشوند.

“چرا همیشه در لیتوانی باران می بارد؟”

یک موضوع در لیتوانی بسیار بدیهی است، آنها به وضوح می دانند که در لیتوانی معمولا هوا بارانی است. شاید شما فکر کنید که با شوخی کردن راجع به هوای بارانی لیتوانی بامزه به نظر برسید اما این کسل کننده ترین موضوع صحبت برای مردم لیتوانی است.

ویلنیوس بارانی

ویلنیوس بارانی

“سپلینای اصلا خوشمزه نیست!”

مردم لیتوانی در مورد غذاهای سنتی خودشان بسیار متعصب هستند و به آنها افتخار می کنند، مخصوصا به سپلینای. اگر بگویید که مزه این غذا را دوست ندارید برای آنها توهین محسوب نمی شود اما از این به بعد به ذائقه ی شما اعتماد نخواهند کرد. بنابراین اگر نمیخواهید اعتبار ذائقه خودتان را زیر سوال ببرید از این غذای لیتوانیایی ها تعریف کنید.

سپلینای غذای اصلی منوی غذایی محسوب می شود و کوفته هایی از سیب زمینی کبابی و له شده است که با گوشت های گوله شده و قارچ و پنیر پر می شود.

سپلینای غذای سنتی مردم لیتوانی

سپلینای غذای سنتی مردم لیتوانی

“پایتخت لیتوانی ریگا است درسته؟”

از نظر شباهت گفتاری و نوشتاری مردم اغب لیتوانی را با لتونی اشتباه می گیرند، و این مساله مرود پسند هیچکدام از این دو کشور نیست. این مساله زمانی بیشتر آزار دهنده است که مردم خارجی در این کشور برای پز دادن و به رخ کشیدن اطلاعاتشان در میان صحبت هایشان با قطعیت می گویند که ریگا پایتخت لیتوانی است.

باید این را بدانید که پایتخت لیتوانی ویلنیوس و پایتخت لتونی ریگا است. یا با تمام وجود این را یاد بگیرید و یا این موضوع رو برای صحبت با مردم لیتوانی انتخاب نکنید.

“زندگی کردن در دوره ای که بخشی از شوروی بودید را بیشتر دوست داشتید یا الان؟”

هنوز هم در لیتوانی پیرمرد و پیرزن هایی زندگی می کنند که دشان برای زندگی در دوره ای که بخشی از شوروی بودند تنگ می شود. اما با این وجود پیش کشیدن این موضوع کار عاقانه ای نیست چون سایر مردم لیتوانی از اینکه تحت کنتر و اشغا کشور دیگری باشند متنفرند و حتی فکر اینکه زندگی در آن شرایط سابق بهتر بوده برایشان توهین محسوب می شود.