نکاتی جالب درباره کشور لتونی

مردمانی بسیار قدبلند، عریض ترین آبشار در اروپا و جشن و سرورهای غیرمسیحی … با ما با این وقایع فوق العاده ولی واقعی درباره کشور لتونی همراه باشید!

مردم لتونی که جزو آخرین دسته ها از اروپایی ها بودند که به مسیحیت گرویدند، هنوز هم در درونشان غیرمسیحی هستند. آنها در جشن نیمه تابستان از روی آتش میپرند تا طبیعت را بپرستند، و بسیاری از نام های خانوادگی این افراد ریشه در پرندگان، حیوانات یا درختان دارد.

1 کشور لتونی

مردمان لتونی بسیار قدبلند هستند. آنها رکورددار قدبلندترین زنان را در جهان دارند. متوسط قد زنان در لتونی عدد شگفت انگیز 170 سانتی متر است. مردانشنان را نیز دست کم نگیرید، آنها رکورد چهارم را در جهان دارند.

2 کشور لتونی

بازار مرکزی ریگا یکی از بزرگترین بازارها در اروپا است. خیمه های موجود در آن که در آشیانه های غول آسای زپلین های به جا مانده از ارتش آلمان در جنگ جهانی اول قرار گرفته اند باعث شهرت جهانی این بازار شده اند.

3 کشور لتونی

لاتیوا با بیش از 500 کیلومتر خط ساحلی مملو از مکان های ساحلی است. اینجا برای همه جا هست، چه بخواهید زیر نور آفتاب خوش بگذرانید و یا اینکه کیلومترها ماسه را زیر پای خود حس کنید، و از همه بهتر، این سواحل برای عموم قابل دسترس است.

4 کشور لتونی

بیش از نیمی از این سرزمین پوشیده از جنگل است، از این رو لتونی کشوری بسیار سرسبز است. از کارهای مورد علاقه افراد محلی قارچ جمع کردن و توت چیدن است، و در نیمه تابستان زوج های جوان در جنگل به دنبال گل سرخس افسانه ای می گردند (که در افسانه های بالت ها کسی که آن را پیدا کند خوشبخت خواهد شد). چنین گیاهی وجود ندارد، ولی جستجو همچنان ادامه دارد …

5 کشور لتونی

یکی از جاذبه های شهر بندری لیپایا تجربه گذران شب در زندان است. منطقه فراموش نشدنی کاروستا، اسکان در زندان های قدیمی نظامی را برای توریست ها فراهم می کند؛ جایی که در آن با شما مانند زندانی های دوران شوروی سابق رفتار می کنند.

6 کشور لتونی

لتونی، در مقابل جمعیت بسیار کمی که دارد، پایتختی بسیار بزرگ دارد، به طوری که بیش از یک سوم جمعیت این کشور در ریگا زندگی می کنند. ولی در آخر هفته ها در فصل تابستان بسیاری از این افراد به کلبه های خود در روستاها می روند.

Image result for latvian countryside

شهر ریگا با بیش از 800 ساختمان که با سبک معماری هنر نو ساخته شده اند، میزبان یکی از بزرگترین گالری ها از این سبک معماری دلنشین است. خیابان آلبرتا ‌یک خیابان در ریگا است که تقریبا به طور کامل توسط نابغه هنر نو، میکائیل انیشتین برپا شده، و همین طور پسر وی، سرگِی انیشتین، یکی از پایه گذاران سینمای مدرن بود.

7 کشور لتونی

شما در لتونی برای پیدا کردن غذای اورگانیک نیاز نیست که به فروشگاه های مخصوص رجوع کنید، زیرا افراد محلی خودشان مواد اولیه فوق العاده را دست چین می کنند. از شیره درخت توس در بهار گرفته تا توت و تمشک در تابستان و قارچ در پاییز، مردم لتونی مردمی هستند که مایحتاج خود را از دل طبیعت به دست می آورند.

8 کشور لتونی

لتونیایی ها، با دارا بودن بیش از 1 میلیون شعر و سرود، مردمانی شعردوست هستند. شما می توانید به بیش از ده هزار عدد از این ترانه ها در فستیوال های سرود گوش دهید، و ستاره های اوپرا نظیر Inese Galante، Elīna Garanča، Aleksandrs Antoņenko و Egils Siliņš شادی و سرور را برای شنونده ها در منزل و همین طور خارج از کشور فراهم می کنند.

9 کشور لتونی

لتونی بهشتی از جنس وای فای است. این کشور دارای رکورد چهارمین اینترنت پرسرعت جهان است. با بیش از 800 نقطه اتصال رایگان، شما حتی نیاز به پرداخت هزینه برای اینترنت ندارید. همچنین لتونی رکورددار طولانی ترین مکامله تلفنی در دنیاست: 54 ساعت و 4 دقیقه.

10 کشور لتونی

آبشار ونتا رپید (Ventas Rumba) در شهر کولدیگا (Kuldīga) عریض ترین آبشار در اروپا است، و در بهار شما می توانید ماهی ها را ببینید که از تندآب ها به بالا می پرند و به سمت نواحی تخم ریزی حرکت می کنند.

11 کشور لتونی

دفعه بعدی که شلوار جین به پا می کنید، از جیکوب دیویس، خیاط متولد لتونی تشکر کنید! او در سال 1871 در شهر رنو در ایالت نوادا پارچه جین را اختراع کرد تا به عنوان پارچه ای محکم برای شلوار ایفای نقش کند، و در آینده با همکاری با لِوی اشتراوس که تاجر پارچه بود تبدیل به فردی ثروتمند شد.

12 کشور لتونی

ورزش ملی لتونی اسکی روی یخ است، و با توجه به جمعیت کمی که این کشور دارد ورزش بسیار موفقی به شمار می رود. بسیاری از لتونیایی ها در لیگ ملی هاکی (NHL) و لیگ قاره ای هاکی (KHL) بازی می کنند، و طرفداران تیم ملی لتونی از پرغوغاترین و پرشورترین طرفدارها به شمار می روند.

13 کشور لتونی

در لتونی در میانه تابستان روشنایی روز حدوداً 20 ساعت به طول می انجامد، و افراد محلی بیشترین استفاده را از این اوقات می برند، آن ها در هوای آزاد مهمانی و جشن برگزار می کنند و همچنین در طبیعت به استراحت می پردازند. نور طلایی دوست داشتنی که در این نواحی جغرافیایی یافت می شود باعث شگفتی چندین نسل از نقاش ها و عکاس ها شده است.

14 کشور لتونی

لتونی کشور کوچکی است، ولی در یک برهه مستعمره هایی در خارج داشته است. در دهه اول قرن هفدهم، قلمرو دوک نشین کورلند که بخش غربی لتونی را دربر می گرفت ملت کرانه زی قدرتمندی بودند و بخشی از گامبیا در آفریقا و جزیره کارائیب توباگو را تحت سلطه داشتند.

نقاش نامدار، مارک روتکو، در دوگوپیلس که در جنوب شرقی لتونی است متولد شد و سپس در آمریکا به شهرت دست یافت. نقاشی شماره 6 وی (بنفش، سبز و قرمز) که در سال 2014 با قیمت نجومی 140 میلیون دلار به فروش رفت یکی از گران ترین نقاشی های تاریخ است.

15 کشور لتونی

همه ساله در آگوست، دهکده آگلونا که در ناحیه لاتگاله قرار گرفته است برای مدت کوتاهی دومین شهر پرجمعیت کشور می شود، به گونه ای که بیش از 200 هزار نفر در کلیسای باسیلیکای این شهر به هم ملحق می شوند تا لقب یکی از بزرگترین سفرهای زیارتی اروپا را از آن خود کنند.

16 کشور لتونی