انواع ویزا در آمریکا

ویزای اشتغال H1 در آمریکا

این نوع ویزا محبوب ترین ویزای کاری غیر مهاجرتی برای آمریکاست که از سوی ایالات متحده امریکا صادر میشود. این نوع ویزا برای کارکنان خارجی‌ است که می خواهند به آمریکا سفر کنند و به طور موقت برای یک کارفرمای آمریکایی‌ کار تخصصی‌ انجام دهند. در این نوع ویزا داشتن حداقل مدرک لیسانس تایید شده ، و کارفرمای واجد شرایط اداره مهاجرت امریکا از شرایط لازم می باشد. سالها تجربه کاری در رشته خاص و توانایی اثبات آن می تواند به متقاضی در مورد گرفتن این نوع ویزا برای آمریکا کمک کند. در صورتی که کارفرمای امریکایی واجد شرایط لازم اداره مهاجرت را در خصوص درخواست گرین کارت برای نیروی کار خود را داشته باشد، متقاضی می تواند از طریق کارفرمای خود درخواست گرین کارت آمریکا کند و اجازه اقامت دائم در امریکا را به دست آورد. حداقل مدت زمان صدور این ویزا یک ساله است و همسر و فرزندان زیر بیست و یک سال دارنده ویزای کار می توانند به عنوان همراه وارد آمریکا شوند ولی اجازه کار به آنها داده نخواهد شد.

ویزای سرمایه گذاری E در آمریکا

این نوع ویزا برای بازرگانانی است که قصد سرمایه گذاری و شروع یک بیزینس را در کشور امریکا دارند. این شخص می تواند برای گسترش کار خود به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت کند.

ویزای دانشجویی  F-1 در آمریکا

اگر شما از جمله افرادی هستید که مشتاق به کسب علم و دانش در آمریکا هستید ، این ویزا متعلق به شماست . این ویزایی است که هیچ محدودیت سنی ندارد و یک دانش آموز دبیرستانی تا یک دانشجوی فوق دکترا با هر سنی می تواند برای این ویزا در آمریکا اقدام کنند . لازم به ذکر است که شخص دارنده ویزای F-1 می تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را نیز به آمریکا به همراه بیاورد . با وجود اینکه این ویزا اجازه می دهد که دانشجوی مشتاق به کسب علم و دانش به آمریکا بیاید ، همه موسسات تحصیلی شرایط لازم را ندارند که دانشجو بتواند با پذیرش (I-20)  آنها برای آمریکا ویزا بگیرند . یکی از مزایای این ویزا این است که دانشجو تا زمانیکه بتواند پذیرش از دانشگاههای آمریکایی (I-20) داشته باشد و مشغول تحصیل در موسسات تحصیلی آمریکا باشد می تواند در آمریکا زندگی کند . یکی دیگر از نقاط مفید این ویزا اجازه کار به مدت یک سال پس از فارغ التحصیلی دانشجو است. ویزای F-1 به اتباع خارجی امکان می دهد به عنوان یک دانشجوی آکادمیک یا دانشجوی زبان تمام وقت به آمریکا بیایند و در یک برنامه تحصیلی نام نویسی کنند تا یک مدرک یا گواهینامه تحصیلی دریافت کنند.

 

ویزای F2 یا ویزای همراه برای آمریکا

در صورتی که یکی از زن یا شوهر از آمریکا پذیرش گرفته باشند، نفر اصلی باید برای ویزای F1 اقدام کند و برای همسر و فرزند زیر 21  خود (که پذیرش ندارد) درخواست ویزای F2 کند.
دانشگاه برای هر دو زن و شوهر I-20 صادر می‌کند. I-20 نفر اصلی با I-20 همسر متفاوت است. در صورتی که زن و شوهر همزمان درخواست ویزا برای آمریکا کنند ،داشتن هر دو I-20 موقع مصاحبه لازم است. همچنین موقع ورود به امریکا، همسر نمی‌تواند زودتر از شخص دارنده پذیرش وارد خاک امریکا شود. در نتیجه یا هر دو باید همزمان وارد خاک امریکا شوند یا این که نفر اصلی باید ابتدا وارد شود.

 

مزیت و محدودیت ویزای F-1 برای آمریکا
دارنده گان ویزای دانشجویی‌ در آمریکا می توانند که در داخل دانشگاه و در طول سال تحصیلی‌ و به صورت پاره وقت ، مشغول به کار باشند . ولی‌ برای کار کردن در طول تعطیلات تابستانی باید تقاضا کنند . از دیگر مزایای این ویزا این است که اجازه کار آموزی پس از پایان تحصیل به مدت ۱۲ ماه می دهد . دانشجویان رشته های مهندسی‌ ، ریاضیات ، تکنولوژی و علوم تجربی‌ می توانند علاوه بر آن ۱۷ ماه ویزای خود را تمدید کنند .

 

ویزای J1 برای آمریکا

ویزای مخصوصی است که فقط به محققین و پژوهشگران داده می شود . طبق قانون مهاجرتی آمریکا محقق و پژوهشگر کسی است که حداقل لیسانس داشته باشد و در رشته فوق لیسانس به بالا در آمریکا بخواهد در یک موسسه آموزشی ویا تحقیقاتی مشغول به تحقیق شود و پس از پایان تحقیق مدرک فوق لیسانس و یا مدرک بالا را اخذ نماید.

 

M1 ویزای
این نوع ویزا برای دانشجویان فنی و حرفه ای یا دوره های غیر دانشگاهی است. دانشجوهای این نوع ویزا می توانند فقط در کارآموزی عملی آنهم بعد از اتمام تحصیلاتشان  وارد به کار شوند.

ویزای توریستی یا B2

درمان، دیدار با خانواده، شرکت در کنفرانس ها یا سمینارهای معتبر علمی و توریستی. این نوع ویزا معمولا 90 روزه صادر میشود و شامل حق کار نمی شود یعنی شما اجازه کار در طی این مدت را ندارید. نکته حائز اهمیت در اخذ این ویزا این است که شما مدارکی مستند و قوی دال بر وابستگی به کشور خود را ارائه دهید و ثابت کنید که قصد اقامت در ایالات متحده را نداشته و باز خواهید گشت.