همه چیز درباره امریکا

ایالات متحده امریکا کشوری در آمریکای شمالی به پایتختی شهر واشنگتن دی سی میباشد. این کشور سومین کشور پهناور جهان است و از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان را داراست. سومین کشور پرجمعیت و چهارمین کشور پهناور دنیاست. تولید ناخالص ملی این کشور بیش از 15 هزار میلیارد دلار است که بزرگ‌ترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را از آن خود کرده است. ایالات متحده امریکا در سال 2015 بودجه ای در حدود 600 میلیارد دلار به قوای نظامی اختصاص داد که 4 درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل میشود. ایالات متحده آمریکا از شمال با کشور کانادا و در جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد، این کشور از طریق پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. این کشور در شمال غرب قاره آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد. چهل و هشت ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل می‌دهند، به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها و مناطق متعلق به ایالات متحده در سراسر جهان پراکنده‌اند.

نظام سیاسی ایالات متحده آمریکا جمهوری است. سیستم تفکیک قوا در این کشور به شکل کاملاً بارزی به مرحله اجرا درآمده‌است. نظام فدرالی ایالات متحده آمریکا نیز از ویژگی‌های حکومتی این کشور به شمار می‌آید. بنیانگذاران و نویسندگان اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا و قانون اساسی ایالات متحده به دلیل نگرانی از ظهور نظام سلطنتی اروپایی که در آن پادشاه قدرت مطلق را در دست داشت، نظام سیاسی جدید خود را به گونه‌ای طراحی کردند که در آن فرد یا نهادی نتواند قدرت مطلق بدست آورد.

جمعیت این کشور در حدود ۳۰۴ میلیون نفر با میانگین سنی ۳۷ سال است. امید به زندگی برای زنان ۸۱ و برای مردان ۷۵ سال است. بخش زیادی از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند. زبان رسمی دراین کشور انگلیسی است اما به دلیل نزدیکی به آمریکای لاتین و تعداد زیاد مهاجران این منطقه حدود 11 درصد از مردم این کشور به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.