برای ادامه تحصیل در خارج از کشور در اولین قدم باید براساس فاکتورهای مورد نظر تحقیقات خود را کامل نموده که این فاکتورها براساس شرایط هر دانشجو متفاوت است. به طور مثال به چند مورد می توان اشاره نمود.

۱-۱) شرایط مالی:

در برخی موارد شرایط مالی از الویتها می باشد مثلا رایگان بودن تحصیل و یا غیر رایگان بودن که باز در کشورهایی که تحصیل شامل هزینه می شود این هزینه ها متفاوت است. برای برخی کشورها مانند نروژ و آلمان تحصیل دانشگاهی رایگان می باشد و برای برخی کشورها مانند اتریش و استونی تحصیل همراه با هزینه است. این هزینه شاید در حد هزینه های دانشگاه های آزاد ایران و پردیس ها باشد. در برخی موارد نیز این هزینه های چشمگیر است. مانند سوئد و دانمارک و فنلاند و آمریکا که در حدود سالی ۱۰ هزار یورو می باشد که باز بستگی به دانشگاه و رشته این عدد متفاوت است.

۲-۱)  خدمات اجتماعی:

در ابتدا باید عنوان نمود که در مواردی که دانشجو متاهل است خدمات اجتماعی که به ازای خانواده تعلق می گیرد از جمله بیمه، اجازه کار همراه، حق تحصیل فرزندان و … می تواند تاثیر بسزایی برای تصمیم گیری داشته باشد.

 

۳-۱) شرایط ویزا :

به عبارتی شانس اخذ ویزا هم از موارد مورد توجه است. بطور نمونه در برخی کشورها مانند آمریکا و آلمان اخذ پذیرش ضامن اخذ ویزا نمی باشد ولی در کشورهای اسکاندیناوی (سوئد، نروژ، فنلاند و دانمارک) چنانچه دانشجو موفق به اخذ پذیرش گردید با توجه به اینکه ویزای خود و همراه را با هماهنگی دانشگاه اخذ می نمایند، می توان گفت ویزا ۹۹ درصد صادر گردد. حال چنانچه دانشجو همراه داشته باشد در برخی کشورها مانند ایتالیا ویزای همراه صادر نمی گردد و در برخی دیگر یک تا سه ماه بعد ویزا صادر می گردد و در برخی مانند سوئد ویزای همراه همزمان با ویزای دانشجو صادر می گردد.

۴-۱) شانس کار:

مثلا زمانی که شما به کشور دیگری جهت ادامه تحصیل مراجعه فرمایید انتظار پیدا کردن کار دانشجویی را حداقل شش ماه اول نخواهید داشت حتی اگر اجازه ی کار را از بدو ورود داشته باشید. زیرا باید با محیط تطابق پیدا نموده  و سپس به فکر کار باشید و بعد از تحصیل در هر کشورشانس کار مرتبط متفاوت خواهد بود.

۵-۱) زبان تحصیل:

ممکن است شما برای آموزش زبان خود قبلا اقدام نموده اید ودارای پشتوانه آموزش در زمینه زبان خاصی باشید که خود این مطلب در انتخاب شما موثر است بطور مثال اگر قبلا با زمان آلمانی آشنایی داشته باشید و کسب مدرک زبان آلمانی از زبان انگلیسی برای شما راحت تر باشد مسلما به سمت کشورهای آلمان و اتریش خواهید رفت.

در انتها این شرایط فراهم گردیده که در صورت تمایل می توانید با پرکردن فرم ارزشیابی آنلاین نظر کارشناسان موسسه را دریافت نمایید و سپس برای مشاوره ی حضوری با تعیین وقت قبلی به دفتر مراجعه نمایید.