اشک دالن در سال ۱۳۵۱ در تفرش متولد شد. آموزگاری او را، که طفلی شیرخوار بود، بر درِ خانه‌ای در کوچهٔ میکده در خیابان مولوی نزدیک خیابان پهلوی در تهران پیدا کرد و تحویل پرورشگاه نارمک داد. در پرورشگاه، به‌دلیلِ گریهٔ فراوانی که می‌کرد، او را «اشک» نامیدند (اشک هم نام بنیان‌گذار شاهنشاهی ایرانی اشکانیان است). هفت ماه بعد، زن و شوهری سوئدی او را به فرزندخواندگی پذیرفتند و با خود به سوئد بردند. او در شهر استکهلم بزرگ شد.

“اشک دالن” در سوئد بزرگ شد و حالا او بنیانگذار و رئیس انجمن ایران شناسی در منطقه اسکاندیناوی است‌. پروفسور اشک دالن : من در نوجوانی فهمیدم که ایرانی ام و تصمیم گرفتم زبان و ادبیات فارسی رو یاد بگیرم.

آشنایی با زندگی یک ایرانی موفق در سوئد

من از وقتی توانستم اشعار حافظ و مولانا رو بفهمم به ریشه ایرانی خودم افتخار کردم حتی اگر والدینم رو نشناسم. ترجمه ی اشعار مولانا و حافظ به زبان های بین المللی، چهار مقاله درباره ی نظامی و فخرالدین عراقی از آثار اوست.مجموعه تلویزیونی سفر سبز به کارگردانی محمدحسین لطیفی که سال ۱۳۸۱ خورشیدی از شبکه ۳ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد، از داستان زندگی اشک دالن الهام گرفته است.اشک دالن همسر شاعر و مترجم ایرانی، مانا‌آقایی است. آقایی کارشناس ارشد زبان‌های ایرانی از دانشگاه اوپسالای سوئد و یکی از بنیان‌گذاران و گردانندگان پادکست شعروفون است.

مانا آقایی در سال ۱۳۶۶ همراه خانواده به استکهلم مهاجرت کرده‌است. وی دخترِ نویسنده و شاعر ایرانی شیرزاد آقایی و همسر اشک دالن است.

منبع: uppsala