هزینه های تحصیل در کشور هلند

هلند کشوری است در قلب اروپا و از سراسر جهان دانشجو جذب می کند و کیفیت آموزشی شناخته شده ای دارد.  اما باید توجه داشت تحصیل در کشور هلند با اینکه تجربه ای عالی خواهد بود اما به خاطر شهریه مقرر برای دانشجویان بین المللی تجربه ای پرهزینه نیز خواهد بود.

دانشگاههای این کشور از تمام دانشجویان بین المللی خواستار پرداخت شهریه است. این شهریه بسته به کشور مبدأ حدودا ما بین 2000 تا 20000 یورو برای یک سال است. علاوه بر شهریه دانشجویان باید 10350 یورو برای مسکن، غذا و بیمه درمانی نیز پرداخت کنند. البته دانشجویان در جهت کاهش هزینه های تحصیل می­توانند درخواست یک کمک هزینه بدهند یا کاری پاره وقت پیدا کنند.

هزینه های تحصیل در کشور هلند

در دانشگاههای هلند برای دانشجویان دو نوع شهریه مقرر شده است و همه دانشجویانی که از خارج از کشور می آیند باید شهریه پرداخت کنند. اما این شهریه برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا، سوئیس و سورینام هستند با دانشجویانی که از کشورهای دیگر هستند متفاوت است. پس دو نوع پرداخت شهریه در دانشگاههای هلند وجود دارند:

  • شهریه قانونی: این شهریه مبلغ معینی است که دولت هلند برای دانشگاهها معین کرده است. اکثر دانشجویان از هلند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا باید این شهریه را پرداخت کنند. این نوع شهریه برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

  • شهریه نهادی: این شهریه توسط خود دانشگاه تعیین می شود و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا است. این مبلغ وابسته به تخصص، رشته و دیگر شرایط متغیر است.

این شهریه ها معمولا وابسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. مثلا بالاترین شهریه برای رشته های مدیریت بازرگانی و ارتباطات است یا دانشگاههایی مثل رادبوج، تونته Twente ، اوترکت Utract یا دانشگاه علوم کاربردی HAN برای دانشجویان بین المللی شهریه های مناسب تری مقرر کرده اند.

پرداخت شهریه تنها برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد است و هزینه تحصیل برای دانشجویان دکترا در این کشور مانند دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا رایگان است و لزومی ندارد دانشجوی دکتری هزینه ای پرداخت کنند. اکثر دوره های دکتری در دانشگاههای هلند به عنوان محقق متخصص در دانشگاه مشغول به کار هستند. به عبارت دیگر این دانشجویان به عنوان کارمند دانشگاه قلمداد می شوند و برای تحقیقاتشان حقوقی به عنوان کمک هزینه دریافت می کنند.

علی رغم شهریه های سنگین دانشگاههای هلند، دولت و خود دانشگاهها هر ساله برای دانشجویان مستعد و با انگیزه بین المللی کمک هزینه های تحصیلی فراهم می کنند. این هزینه ها برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل استفاده هستند. این کمک هزینه ها معممولا بخشی یا کل هزینه های تحصیل یک دانشجو را پوشش می دهند.

کمک هزینه هایی که کل شهریه را پوشش می دهند

برخی از دانشگاههای تحقیقاتی به دانشجویان خارجی در پرداخت کل هزینه تحصیل کمک می کنند. دانشجویانی که از این کمک هزینه ها استفاده می کنند می توانند به طور یکسان در دانشگاههای آمستردام، دانشگاه ویرج آمستردام، دانشگاه تونته ،  دانشگاه رادبوج نیمگن، دانشگاه تیلبورگ، دانشگاه فنی ایندهاون و برخی دیگر از دانشگاههای هلند تحصیل کنند.

هزینه های تحصیل در کشور هلند

کمک هزینه هایی که بخشی از شهریه را پوشش می دهند

برخی دانشگاهها کمک هزینه هایی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می دهند. این کمک هزینه ها که معمولا توسط دانشگاههای علوم کاربردی ارائه می شوند معمولا برای دوره کارشناسی این کمک هزینه نیمی از شهریه را پوشش می دهد و برای دوره ارشد تا صد درصد شهریه را نیز می تواند پوشش دهد.

کم هزینه ترین دانشگاههای هلند

برخی از دانشگاههای هلند برای دانشجویان بین المللی نرخ پایین تری در پرداخت شهریه مقرر کرده است ازجمله این دانشگاهها می توان به اینها اشاره کرد:

  • دانشگاه اوترکت: از دانشگاههای برتر در زمینه تحقیق و فناوری است که از چندین دپارتمان متفاوت و سه موسسه متمایز تشکیل شده است. به خاطر کیفیت بالا آموزش در این دانشگاه برخی از فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به کسب جایزه نوبل شده اند.

  • دانشگاه صنعتی دلفت: بزرگترین دانشگاه فنی هلند است و به طور خاص به آموزش دانشجویان در رشته مهندسی می پردازد. دانشجویان این دانشگاه در تحقیقات، نوآوری و فناوری به تولید اختراعات هنری بسیاری دست یافته اند و این دانشگاه همچنان دانشجویان خود را به چالش می کشد تا هدف بالاتری داشته باشند.

  • دانشگاه آمستردام: این دانشگاه که در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد، از آنجایی که بودجه آن توسط دولت تأمین می شود شهریه کمتری برای دانشجویان بین المللی خود مقرر کرده است.

  • دانشگاه گرونینگن: نام این دانشگاه در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه به دلیل همکاری های جدی در مشارکت و سازمان های بین المللی معروف است و مزایای بسیاری برای دانشجوهای بین المللی خود فراهم می کند.

  • دانشگاه تونته: از دانشگاههای معروف در زمینه مهندسی است.

  • دانشگاه واجنینگن Wageningen: این دانشگاه که همچنین به عنوان WUR شناخته می شود، به دلیل تمرکز بر روی تولید مواد غذایی شناخته شده است. تلاش این دانشگاه و دانشجویان آن بهبود شرایط سلامتی و زندگی است و مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاههای تخصصی آن درپی کسب دستاوردهای بسیاری در دنیای علمی است.

  • دانشگاه صنعتی آیندهوون: این دانشگاه از مراکز اصلی علم و فناوری در هلند است.