تحصیل رایگان در نروژ

وقتی فردی تصمیم به مهاجرت به کشوری دیگر با هدف تحصیل دارد، باید بداند که تلاش برای گرفتن یک مدرک تحصیلی مستلزم پرداخت هزینه های بالا است. بنابراین دانشجویان بین المللی معمولا این دغدغه ها را دارد که هزینه های تحصیل چقدر است؟ و آیا دولت کشور مقصد در قبال هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی برنامه ای دارد یا خیر؟ و اینکه هزینه های زندگی در آن کشور برای یک دانشجوی بین الملل چقدر است؟

نروژ از جمله کشورهایی است که از جنبه اقتصادی برای دانشجویان بین المللی مناسب و کم هزینه است. در واقع نروژ کشوری است که در زمینه آموزش عالی برای دانشجویان بین المللی تجربه ای منحصر به فرد و ارزنده است. در این کشور با سرمایه گذاری های عمومی، تحصیل رایگان برای دانشجویان نروژی و بین المللی تضمین شده است.

تحصیل رایگان در نروژ

دانشگاه های دولتی نروژ هیچ گونه شهریه ای در قبال آموزش دریافت نمی کنند و آموزش برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رایگان است. این قانون برای دانشجویان بین الملل نیز عملی است بدون  در نظر گرفتن اینکه  کشورشان عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هست یا خیر. البته دانشگاههای خصوصی یا آزاد نروژ شهریه ای بین 7000 تا 9000 پورو برای کارشناسی و 9000 تا 19000 یورو برای کارشناسی ارشد دریافت می کنند.

در دانشگاههای دولتی تنها هزینه ای که دانشجویان باید بپردازند عضویت در سازمان رفاه دانشجویی نروژ به نام لونکاسن(Lånekassen) است. این سازمان در راستای کمک به دانشجویان برای هزینه های تحصیلی وام های آموزشی تعیین کرده است که دانشجویان نروژی و بین المللی با هدف ارتقاء آموزش و پژوهش می توانند دریافت کنند. از جمله یک وام حمایتی شهروندان خارجی است که دانشجویان با داشتن حق اقامت و تحصیل می توانند دریافت کنند . صندوق رفاه با هدف امکان آموزش عالی به طور برابر برای دانشجویان با صرفنظر از وضعیت اقتصادی و جغرافیایی، جنسیت و…شرایط استفاده از این تسهیلات را فراهم می کند.

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین الملل:

هزینه هایی که در دوره تحصیل برای یک دانشجو وجود دارد شامل: مسکن، کتاب ها و دیگر لوازم مورد نیاز برای تحصیل، غذا و خدمات شهری است.میانگین هزینه های ماهانه زندگی در نروژ بالاتر از میانگین هزینه های زندگی در دیگر کشورهای اروپایی است اما این کشور همچنان از بهترین کشورهای شمال اروپا است. از امتیازات این کشور سطح بالای کیفیت و استاندارد زندگی به نسبت دیگر کشور های اروپایی است.به طور میانگین هزینه های زندگی در هر جای نروژ حدودا 800 تا 1400 یورو در ماه است.

البته این هزینه ها ممکن است متناسب با شهر محل سکونت متغیر باشد. مثلا در شهرهایی چون اسلو پایتخت نروژ این میانگین بین 1200 تا 2000، در شهر برگن 1100 تا 1800 یا در شهر ترومسو و تروندهایم 1000 تا 1600 است ولی درشهرهای کوچکتر چیزی میان 800 تا 1000 یورو است.حدود 36 درصد از هزینه های ماهانه دانشجویان صرف هزینه اقامت و مسکن آنها می شود. معمولا بهترین گزینه ها برای سکونت خوابگاه های دانشجویی و آپارتمان های اجاره ای مشترک هستند. در مجموع هزینه مسکن بسته به شهری که در آن زندگی می کنید یا  به میزان نزدیکی به مرکز شهر و اینکه تنها زندگی می کنید یا خیر متفاوت است. اما میانگین هزینه را می توان بین 300 تا 700 یورو در ماه در نظر گرفت.

برای هزینه خوراک نیز می توان میانگین آن را حدودا بین 250 تا 400 یورو در نظر گرفت. البته با آموختن آشپزی و خرید از فروشگاههایی که تخفیف دارند، می توان هزینه ها را کاهش داد و پس انداز هم داشت.درصد زیادی از هزینه هایی که باید بدان توجه داشت هزینه های حمل و نقل شهری است. 41 درصد از دانشجویان معمولا از وسائط حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. آنچه در کاهش این هزینه ها می تواند به دانشجویان کمک کند تخفیف هایی است که از طریق کارت دانشجویی به دانشجویان تعلق می گیرد.

تحصیل رایگان در نروژ

هزینه ماهانه حمل و نقل 55 تا 72 یورو می شود. گزینه های مقرون به صرفه برای رفت و آمد در سطح شهر تاکسی و دوچرخه اجاره ای است. قیمت تاکسی از یک و نیم یورو شروع تا ده یورو ادامه می یابد و قیمت دوچرخه از 12 یورو تا 25 یورو در روز می باشد.هزینه های جانبی که دانشجو باید بدان ها توجه داشته باشد خرید کتاب، مجله و دیگر لوازم مورد نیاز تحصیل است. اینها معمولا حدود 50 یورو در ماه است که با استفاده از کتابخانه و کتاب های دست دوم می توان این هزینه ها را به حداقل رساند.

با توجه به هزینه های موجود در دوران تحصیل معمولا دانشجویان به این فکر می کنند که آیا می توانند در این دوره شغلی داشته باشند؟ کار در نروژ در دوره تحصیل مستلزم دانستن زبان این کشور است. بنابراین با توجه به اینکه دانشجویان به این زبان تسلط ندارند داشتن شغل کاری دشوار است.  اما دانشجویان پس از گذشت یک سال تحصیلی در نروژ و آشنایی با این کشور می توانند به برخی شغل های پاره وقت فکر کنند. از کارهایی که دانشجویان می توانند متقاضی آن باشند کار در خود دانشگاه است.  از مزیت گرفتن شغل های دانشجویی در خود دانشگاه نداشتن محدودیت زبانی است چون می توانند به انگلیسی صحبت کنند. به مرور زمان دانشجویان با آشنایی با زبان نروژی می توانند در بیرون از دانشگاه نیز شغلهای پاره وقت داشته باشند.