هزینه های زندگی در نروژ

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان مهاجرت به کشور های اروپایی، نروژ را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای مهاجرت می باشد. در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

به راستی زندگی در این کشور اسکاندیناوی چقدر هزینه بردار است؟

کشور نروژ یکی از گران ترین کشور های جهان می باشد و هزینه های زندگی در این کشور بالا می باشد. اگر فرد به قصد زندگی، کار و یا ادامه تحصیل در نروژ به این کشور مهاجرت می کند باید این نکته را در نظر بگیرد که او در ازای کاری که انجام می دهد، کرون نروژ دریافت می کند و کرون نروژ نیز پرداخت می نماید. بنابراین جای نگرانی نیست و کافی است که افراد از مقایسه هزینه های زندگی در این کشور با کشور خود دست بردارند. البته این مساله در چند ماه اولیه کمی سخت به نظر می رسد و پس از گذشت چند ماه افراد خود را به طور کامل با مسائل اقتصادی وفق می دهند و متوجه درآمد بالای خود به نسبت کشور قبلی می شوند.

هزینه های زندگی در نروژ

به طور کلی درآمد در کشور نروژ بالا است و هزینه زندگی در این کشور با توجه به محل سکونت فرد متفاوت است. شهر اسلو پایتخت کشور نروژ و شهر استاونگر بالاترین سطح هزینه ها را دارند. میانگین هزینه های زندگی در نروژ به شیوه زندگی فرد بستگی دارد. به طور کلی فرد باید این انتظار را داشته باشد که هزینه های زندگی او در این کشور اسکاندیناوی ماهیانه بین 20000 تا 40000 کرون نروژ است.

در ادامه به بررسی موارد زیر می پردازیم:

  •  هزینه حمل و نقل
  • هزینه مواد غذایی
  • هزینه تحصیل
  • هزینه محل اقامت (اجاره بها)
  • هزینه تفریح و سرگرمی
  • هزینه بیمه درمانی

هزینه حمل و نقل در نروژ

رفت و آمد در این کشور بسیار ساده است به این سبب که سیستم حمل و نقل عمومی کاملا قابل اعتماد است و فرد می تواند با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به راحتی جا به جا شود. برای مثال امکان دسترسی فرد به ایستگاه اتوبوس در مدت زمان 2 تا 3 دقیقه وجود دارد. هزینه عبور و مرور ماهیانه بین 750 تا 800 کرون می باشد. اگر محل زندگی و کار فرد نزدیک باشد می تواند مبلغ زیادی از این پول را صرفه جویی نماید.

اگرچه هزینه استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه می باشد، هر آنچه که در ارتباط با رانندگی و ماشین شخصی است بسیار گران است. هزینه خرید وسیله نقلیه، سوخت، پارک وسیله نقلیه و … بسیار زیاد است. از این رو بسیاری از مردم نروژ ترجیح می دهند که از وسیله نقلیه عمومی استفاده نمایند.

هزینه مواد غذایی در نروژ

مواد غذایی بسیاری به این کشور وارد می شوند از این رو مواد غذایی نسبتا گران می باشد. قیمت محصولات لبنی و سبزیجات و سایر اقلامی که افراد به صورت روزانه احتیاج دارند مناسب می باشد. غذا خوردن در رستوران با هزینه بالایی همراه است به این سبب که مبلغ بالایی به عنوان دستمزد به کارکنان داده می شود. معمولا مردم این کشور نیز در مقایسه با سایر کشور های اروپایی کمتر به رستوران می روند. 2 وعده غذایی برای دو نفر به همراه نوشیدنی در یک رستوران متوسط هزینه ای حدود 1000 کرون دارد. هزینه یک وعده غذای هندی، چینی و تایلندی 160 تا 225 کرون می باشد. هزینه های نوشیدنی در کافه در این کشور بالا است و بین 70 تا 85 کرون می باشد. این هزینه در مکان هایی نظیر فرودگاه به 100 کرون نیز می رسد.

هزینه تحصیل در نروژ

اگر فردی به قصد ادامه تحصیل به کشور نروژ مهاجرت می کند باید بداند که مقصد مناسبی را برای این امر انتخاب کرده است به این سبب که هزینه تحصیل در این کشور کاملا رایگان می باشد. لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند پس از تحصیل و بدست آوردن موقعیت کاری مناسب ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.

هزینه های زندگی در نروژ

هزینه محل اقامت (اجاره بها) در نروژ

همانطور که قبلا نیز گفته شد هزینه های زندگی از جمله اجاره بها در شهرهای بزرگ این کشور نظیر اسلو و استاونگر در بالاترین سطح قرار دارد. هزینه های زندگی در شهرک های اطراف از جمله برگن و تروندهایم ارزان تر می باشد. اجاره تخت یک نفره در منزل اشتراکی حدود 3000 کرون هزینه دارد. اجاره آپارتمان تک خوابه از 7500 تا 12500 کرون می باشد. لازم به ذکر است که آپارتمان هایی که نزدیک مرکز شهر می باشد هزینه بیشتری دارد. مبلغ اجاره بها برای آپارتمان بزرگتر که افراد به صورت خانوادگی اجاره نمایند بین 12500 تا 20000 کرون می باشد.

هزینه تفریح و سرگرمی در نروژ

اگرچه هزینه فعالیت هایی در حوزه تفریح و سرگرمی در این کشور بالا می باشد، این هزینه ها نسبت به سایر کشور های اروپایی پایین تر می باشد. برای مثال بلیط مسابقه فوتبال در این کشور حدود 200 کرون می باشد و این مبلغ ارزان تر از بلیط مسابقه فوتبال در لیگ برتر انگلیس می باشد. بلیط سینما در آخرین سانس حدود 140 کرون می باشد. هزینه های بازی هایی نظیر اتاق فرار بین 350 تا 450 کرون برای هر فرد می باشد.

هزینه بیمه درمانی در نروژ

برخلاف تصور عموم و آنچه به صورت شایعه وجود دارد هزینه خدمات درمانی در این کشور رایگان نمی باشد. افراد ملزم به پرداخت ویزیت و نسخه پزشک خود می باشند. اگر این مبلغ بیش از 2200 کرون در سال باشد افراد می توانند بدون پرداخت پول از خدمات درمانی استفاده نمایند. لازم به ذکر است که افرادی که به درمان های جدی نیاز دارند نیز نگران هزینه های درمانی خود نباشند.