راهنمای جامع آزمون دولینگو

 

آزمون دولینگو یا همان DET یک آزمون بین المللی برای ارزیابی زبان انگلیسی شما می باشد که به صورت آنلاین برگزار می شود. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر بوده و نیازی به حضور فیزیکی متقاضی در محل آزمون  و رزرو زود هنگام یا سفر به کشوری دیگر برای شرکت در آن نیست. در نتیجه می توانید در هر زمان و مکانی، تنها از طریق دسترسی به یک کامپیوتر سطح زبان خود را بسنجید. مدت اعتبار این آزمون دو سال می باشد.

دولینگو آزمونی  تطبیقی است به این معنا که روند تست، پرسش به پرسش جلو می رود. در آزمون های تطبیقی هر پرسش بر اساس عملکرد داوطلب در پرسش قبلی نشان داده می‌شود. برای نمونه اگر به سوالات پاسخ درست داده شود، آنها یکی پس از دیگری دشوارتر می‌شود. مادامی که به پرسش‌ها پاسخ درست بدهید سطح دشواری آنها هم افزایش خواهد یافت. اما اگر به پرسشی پاسخ غلط بدهید سطح دشواری کاهش می‌یابد تا شما مجددا توانایی ارائه پاسخ درست به پرسش‌ها را بیابید و پس از آن دوباره سوالات سخت خواهند شد. هدف از آزمون‌های تطبیقی ارائه سؤالاتی است که سطح دشواری آنها منطبق بر میزان مهارت و دانش داوطلبان است. در واقع آزمون دولینگو براساس توانایی شما در زبان انگلیسی سوالاتش را طراحی می‌کند، بنابراین در مقایسه با آزمونهای سنتی، به طور دقیق‌تر و کارآمدتر مهارت شما مورد ارزیابی قرار میگیرد. دولینگو یک مصاحبه ویدئویی و نمونه رایتینگ هم از شما به دانشگاه یا موسسه مورد نظرتان ارائه می‌دهد که توسط دولینگو همراه با نتایج و نمرات آزمون به موسسه مورد نظر شما ارسال می‌گردد.

 

راهنمای جامع آزمون دولینگو

 

این آزمون تفاوت های زیادی نسبت به آزمون های دیگر دارد که 6 مورد از اصلی ترین مزایای آن در ادامه ذکر شده :

 1. بر خلاف آزمون های دیگر که معمولا هر 10 روز یکبار برگزار می شوند، دولینگو در هر زمان از شبانه روز و در 365 روز سال قابل انجام است.

 2. هزینه ی این آزمون تنها 49 دلار بوده و در مقایسه با آزمون های دیگر بسیار ارزان تر است.

 3. در دولینگو نیز همانند آزمون های آیلتس و تافل هر چهار مهارت زبان انگلیسی شما سنجیده می شود با این تفاوت که در این آزمون از متن های طولانی برای خواندن، نوشتن یا گوش کردن استفاده نخواهد شد.

 4. مدت زمان این آزمون در مقایسه با آزمون های دیگر بسیار کمتر بوده، و تنها حدود 1 ساعت طول می کشد.

 5. نتیجه این آزمون دو روز بعد از انجام آن اعلام خواهد شد در حالیکه آزمون های دیگر حداقل بین 10 تا 13 روز زمان لازم دارند.

 6. کارنامه ی ارائه شده نیز بدون پرداخت هزینه ی اضافی به هر تعداد موسسه یا دانشگاهی که مدنظرتان باشد ارسال می شود.

این آزمون مورد تایید بیش از 1000 موسسه و دانشگاه مختلف می باشد و این لیست همچنان در حال گسترش است، اما بهتر است قبل از شرکت در آزمون اسم دانشگاه مد نظرتان را در سایت (کلیک کنید) چک کرده و مطمئن شوید که دانشگاه یا موسسه مورد نظرتان در این لیست قرار داشته باشد. در حال حاضر تعداد زیادی از دانشگاه های آمریکا و کانادا و تعداد محدودی از دانشگاه ها در کشور های اروپایی نظیر انگلستان، ترکیه، سوئیس، اسپانیا، آلمان، هلند و فرانسه این آزمون را قبول دارند.

 

دوره زبان انگلیسی در سوئد

 

در قسمتی از سایت دولینگو به نشانی (کلیک کنید) آزمونهای آزمایشی قرار دارند که رایگان بوده و در پایان نیز حدود نمره ی شما را تخمین می زند. توصیه می شود قبل از انجام آزمون اصلی، حتما در این تست های آزمایشی شرکت کنید تا با انواع سوالات، شرایط و محیط آزمون آشنا شده و بهترین عملکرد خود را داشته باشید. در نظر داشته باشید که این آزمون ها حدود 8 دقیقه کوتاه تر از آزمون اصلی بوده و نمره ی ارائه شده نیز غیر رسمی است و با دقت کمتری نسبت به تست اصلی سنجیده می شود.

 

به طور کلی زمان بندی آزمون دولینگو را می توان در سه بخش توضیح داد:

 • بخش اول آماده سازی سریع است که 5 دقیقه طول می کشد:

در این قسمت مقدمه ای ارائه می شود تا متقاضی با قوانین و الزامات این آزمون آشنا شود. این بخش نمره ای نخواهد داشت.

 • بخش دوم برگزاری تست اصلی است که 45 دقیقه به طول می انجامد: این قسمت نمره خواهد داشت و مهارت های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و شنیدن شما را ارزیابی می کند. همچنین توانایی شما در زمینه ی استفاده از واژگان انگلیسی، نحوه نگارش و قرارگیری کلمات و عبارات به صورت درست در جمله و تلفظ صحیح واژگان نیز بررسی خواهد شد. ترتیب انواع مختلف سؤالات در آزمون دولینگو، به استثناء دو سوال آخر، کاملا تصادفی است. دو سوال آخر نیز به صورت یک پاسخ تشریحی طولانی (بین 50 تا 100 کلمه) و یک پاسخ شفاهی (30 تا 90 ثانیه) مطرح می شود که برای بخش شفاهی باید با کلیک بر روی گزینه ی Recording صدای خود را ضبط کنید.

 •  بخش سوم نیز یک مصاحبه ی ویدیوئی 10 دقیقه ای می باشد:

در این قسمت باید به چند سوال که پاسخ قطعی ندارند یا دارای موضوعی بحث برانگیز هستند جواب دهید. این بخش نمره ای ندارد اما پاسخ‌های شما به دانشگاه‌ها و یا اساتیدی که نمرات شما را دریافت می‌کنند ارسال خواهد شد. در واقع این بخش، این امکان را به تیم پذیرش می‌دهد تا در مورد شما اطلاعات بیشتری کسب کنند و برای خود شما هم فرصتی است برای نشان دادن مهارت زبان انگلیسی تان.

در مرحله اول دو موضوع به شما داده می‌شود و شما باید یکی از موضوعات را انتخاب کرده و درحالیکه ویدیو شما ضبط می شود به صورت شفاهی حدود ۲ الی ۳ دقیقه درباره آن صحبت کنید. در مرحله دوم هم دو موضوع به شما پیشنهاد می‌شود که پس از انتخاب یکی از آنها، باید در مدت ۳ الی ۵ دقیقه درباره آن یک متن بنویسید. در این بخش یک تایمر زمان را به شما نشان خواهد داد، پس نگران از دست دادن وقت نباشید.

برای هرکدام از این دو مرحله 30 ثانیه زمان دارید تا موضوع را بخوانید و انتخاب کنید و در مورد پاسخ خود فکر کنید. در نظر داشته باشید که عملکرد شما در بخش سوالات تطبیقی، تعیین کننده سوالات بخش مصاحبه ویدئویی و نمونه رایتینگ است.

شما می‌توانید پاسخ‌های خود را قبل از ارسال نتایج خود به دانشگاه‌ها، بررسی کنید و اگر از عملکرد خود راضی نبودید، مجددا در آزمون دولینگو شرکت کنید.

 

راهنمای جامع آزمون دولینگو

 

برای شرکت در آزمون موارد زیر را باید فراهم کنید:

 1. گذرنامه، گواهینامه ی رانندگی یا کارت ملی معتبر
 2. یک اتاق آرام و روشن
 3. 60 دقیقه زمان آزاد
 4. اتصال به اینترنت قوی و مطمئن
 5. یک کامپیوتر

کامپیوتر شما نیز باید قادر به ارائه یک مرورگر پشتیبانی شده، دوربین جلو، میکروفن و بلندگو باشد تطبیقی و کامپیوتری بودن آزمون دولینگو سبب می‌شود، نحوه نمره دهی این آزمون کاملا اتوماتیک و سریع باشد.

برای سوالات جای خالی، انتخاب واژه انگلیسی درست، گوش دادن و نوشتن جمله، نمره‌دهی براساس درست یا غلط بودن پاسخ شماست. اما هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی نمره‌دهی برای سوالات خواندن و صحبت کردن در دسترس نیست، اما احتمالا نمره این نوع از سوالات آزمون دولینگو براساس الگوریتمی محاسبه می‌شود که مواردی از قبیل سرعت صحبت کردن، مدت زمان مکث ها و زیر و بمی صدا و لهجه را مورد ارزیابی قرار می دهد.

نمره بندی آزمون دولینگو بین 10 تا 160 می باشد که بر اساس نمره ی کسب شده، در 5 سطح دانش و مهارت شرکت کننده را تعیین میکند و دسته بندی آن به شرح زیر است:

 • نمره بین 10 تا 55: اطلاعات بسیار پایه ای در زبان انگلیسی و درک محدود از آن
 • نمره بین 60 تا 85: توانایی درک اطلاعات و مطالب اصلی در مکالمه و متون روزمره مثل تحصیل و کار
 • نمره بین 90 تا 115: مهارت در برقراری ارتباط و درک اکثر موضوعات حتی مطالب نا آشنا
 • نمره بین 120 تا 160: تسلط بر زبان انگلیسی مکتوب و همچنین مکالمات محاوره ای روزمره و قابلیت استفاده از این زبان با تسلط کامل

برای معادل سازی نمره ی آیلتس و تافل با دولینگو میتوانید به سایت (کلیک کنید) مراجعه کنید.

یکی از موارد بسیار مهم در این آزمون عدم انجام تقلب است. از آنجایی که این آزمون در منزل انجام می شود، قوانین زیادی وضع شده تا دولینگو از عدم انجام تقلب توسط متقاضیان اطمینان کامل کسب کند. در هنگام انجام آزمون باید در اتاقی بسیار پرنور تنها باشید. گوش هایتان باید کاملا مشخص باشد، حتی اگر حجاب دارید هم باید گوش هایتان بیرون باشند. امکان استفاده از قلم و کاغذ هم وجود ندارد. به عبارت دیگر یادداشت برداری ممنوع است. درصورتی که در هنگام برگزاری آزمون زبان انگلیسی دولینگو چیزی بنویسید، نتیجه آزمون شما صادر نشده و دیگر مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود.

برای انجام آزمون باید نرم افزار های خاصی را نصب کنید. در هنگام انجام تست علاوه بر اینکه دوربین مدام رفتار شما را چک می کند، تمامی مرورگرها و حتی نرم افزارهای مختلف مثل انواع دیکشنری از دسترس شما خارج می‌شود. در صورتی که احساس شود خطایی مرتکب شده‌اید آزمون شما بدون برگشت مبلغ لغو می‌شود و اگر احساس شود تقلب کرده‌اید برای همیشه از شرکت در آزمون منع می‌شوید.

استفاده از افزونه های plug-in یا add-on (مثل grammarly) بر روی مرورگر مجاز نیست.

اگر از این موارد استفاده می کنید باید قبل از شروع تست آنها را غیر فعال کنید. برای آگاهی از دستورالعمل های اضافه یا حذف این افزونه ها می توانید به سایت (کلیک کنید) مراجعه کنید.

برای انجام آزمون تنها از یک آدرس آیمیل یا حساب کاربری دولینگو می‌توانید استفاده کنید و اگر حساب کاربری دومی دارید، مسدود خواهد شد.

حتما ارتباط چشمی خود را در طول آزمون با صفحه کامپیوتر حفظ کنید. اما ایرادی ندارد که در زمان تایپ کردن به صفحه کلید نگاه کنید چون ناظران آزمون و سیستم های خودکار نگاه شما به صفحه کلید به منظور تایپ کردن را تشخیص داده و مشکلی در نتیجه آزمون شما پیش نخواهد آمد. به مکان قرارگیری وب کم هم توجه داشته باشید. اگر وب کم شما در مرکز قسمت فوقانی مانیتور نباشد ممکن است پیغامی مبنی بر اینکه وب کم نباید روی میز یا کنار کامپیوتر باشد دریافت کنید، پس دوربین باید مستقیما در بالای مانیتور و در مرکز قرار بگیرد.

استفاده از تلفن، گوشی موبایل، هدفون و ایرپاد نیز ممنوع است.

برای انجام آزمون حق استفاده از کروم بوک، آی پد، تبلت و دیگر دستگاه های هوشمند را نخواهید داشت و تنها مجاز به استفاده از کامپیوتر هستید.

در طی یک ماه، می توانید دوبار در این آزمون شرکت کنید، یعنی اگر به هردلیلی، مانند، اشکالات فنی یا قطع اینترنت در زمان آزمون، آزمون شما تکمیل نشد، مجاز هستید آزمون را در زمان دیگری مجددا انجام دهید، و برای شما انجام تنها یک بار آزمون محسوب می‌شود.

 

راهنمای جامع آزمون دولینگو

 

قبل از شروع آزمون مطمئن شوید که چهره شما توسط عینک آفتابی یا سایر لوازم جانبی پوشیده نشده باشد. همچنین در طول آزمون با فرد دیگری صحبت نکنید.

اگر هر یک از قوانین آزمون زبان انگلیسی دولینگو را نقض کنید، دولینگو مجاز است بدون بازپرداخت هزینه آزمون، نتیجه آزمون شما را تایید نکند یا نتایج آزمون‌های قبلی را بی اعتبار سازد. بسته به میزان تخلف، ممکن است داوطلبان از شرکت دوباره در آزمون دولینگو برای همیشه محروم شوند. پس از اتمام آزمون نیز، یک ناظر، ویدیو تست شما را بررسی می کند تا مطمئن شود از تمام قوانین در طول آزمون پیروی کرده‌اید.

در رابطه با منابع آزمون دولینگو نیز می توان گفت که از آنجاییکه این آزمون بسیار نوپا ست نمونه سوال ها و جزوات مرتبط با آن تقریبا در دسترس نیست اما می توان گفت هیچ روشی به جز ارتقا کلی مهارت زبان در هر چهار مهارت تضمین کننده موفقیت شما نخواهد بود. نکته دیگر این است که سوال های این آزمون، با تکیه بر تکنولوژی هوشمند استفاده شده در آن، در زمان برگزاری آزمون متناسب با سطح زبان متقاضی دچار تغییر خواهد شد. اما برای آشنایی با نحوه سوالات می توانید به سایت اصلی آزمون مراجعه کنید.

به طور کلی میتوان گفت این آزمون اندکی ساده تر از آزمون های دیگر بوده و از آنجاییکه به صورت آنلاین برگزار شده و هزینه ی پایینتری دارد، استرس متقاضی را کمتر کرده و فرد با تمرکز بیشتری در آزمون شرکت خواهد کرد.