انگلیس دارای برخی از بهترین و برترین دانشکده های مهندسی در جهان است. در محدوده وسیع حرفه مهندسی، هزاران فعالیت چالش برانگیز در زمینه هایی مانند تحقیق، توسعه، طراحی، ساخت و بهره برداری از محصولات و خدمات وجود دارد و این یکی از دلایل تحصیل در انگلیس است.

مهندسین عضو یکی از بزرگترین حرفه های جهان هستند. آن ها مسئول هر آنچه را که ما استفاده می کنیم، مصرف می کنیم و فعالیت هایی که هر روز در آن ها شرکت می کنیم هستند. از فعالیت های اوقات فراغت گرفته تا درمان پزشکی، ارتباطات سیار تا سیستم حمل و نقل مدرن. جایگاه مهندسان غالباً در موقعیت های کلیدی در صنعت و تجارت است.

با این حال، این روند فراتر و گسترده تر از مشاغلی است که صرفاً به عنوان ‘مهندسی’ طبقه بندی می شوند. انتخاب صحیح رشته مهندسی و دانشگاه می تواند دشوار باشد و دانستن اینکه آیا با توجه به سوابق تحصیلی، اهداف شغلی در آینده و حیطه ای که مایل هستید درآن تخصص پیدا کنید، دانشگاه خاصی برای شما مناسب هست یا خیر، بسیار مهم است.

تحصیل در رشته های فنی مهندسی در انگلستان

از آنجا که طول دوره تحصیلی در انگلستان کوتاه ‌تر است، هزینه‌های تحصیل در آن نیز نسبت به سایر کشور‌های هم‌تراز، کمتر و مقرون به صرفه‌تر است. هزینه تحصیل مهندسی در کشور انگلستان بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود، ولی بطور تقریبی این هزینه‌ مبلغی بین ۱۷ تا ۳۲ هزار پوند در سال می‌باشد که با توجه به اعتبار، آینده شغلی و درآمد بالای این رشته در انگلستان، هزینه‌های تحصیل در همان سال اول شروع به کار جبران خواهد شد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی نیز بر اساس نوع دانشگاه بین ۱۴ تا ۲۸ هزار پوند می‌باشد.

انواع مدرک مهندسی در انگلستان

تقاضا برای مهندسین خوب بالا ست. به ویژه در بخش های مالی، مکانیک، فناوری اطلاعات و الکترونیک، کمبودهای جهانی در مهندسین خوب و ماهر به چشم می خورد و بیکاری در بین مهندسین حرفه ای در مقایسه با تقریباً هر حرفه دیگری پایین تر است.

تنها در انگلیس، صنایع تحت نظارت مهندسی حدود 40٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و بخش مهمی از اقتصاد ملی است. از مسابقات اتومبیلرانی تا برقکاری خانگی، نقش مهندسین بسیار مهم است. برای هر کسی که به دنبال آینده ای درخشان با طیف گسترده ای از چشم اندازهای اشتغال است، الان بهترین زمان برای شروع کار در یکی از رشته های مهندسی است.

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی سه الی چهار سال به طول می انجامد. برای ورود به این مقطع داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است؛ همچنین مدرک دیپلم فرد متقاضی باید از سمت این کشور مورد تایید واقع گردد. از شروط دیگر تحصیل داشتن مدرک زبان است که حداقل آیلتس ۶ را لازم می باشد اگر متقاضی آیلتس پنج ونیم داشته باشد، می تواند با شرکت در دوره ای این کمبود نمره ی خود را جبران نموده و سپس تحصیل در مقطع کارشناسی را آغاز کند. میزان شهریه ی دانشگاه بسته به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است ولی به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند را در سال به خود اختصاص می دهد. در این مقطع رشته های متنوع در دانشگاه های انگلستان ارائه می شود که می توان به مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران اشاره کرد.

در ادامه به دانشکده های برتر انگلیس در زمینه ی فنی مهندسی و توضیح هاتی پیرامون آن ها می پردازیم.

تحصیل در دانشکده مهندسی کاردیف

دانشکده مهندسی کاردیف، با حدود 1600 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، 100 هیأت علمی، 170 پرسنل یکی از بزرگترین دانشگاه ها به شمار می آید و موفق ترین دانشکده این دانشگاه است. دانشکده مهندسی کاردیف یکی از بهترین دانشکده های مهندسی بریتانیا از لحاظ منابع و اطلاعات آموزش پژوهش و امکانات محسوب می شود.

دانشکده مهندسی کاردیف، دانشکده ای جامع و معروف در کیفیت بالای آموزشی و پژوهشی خود است. معروفیت این دانشکده بدلیل آموزش و امکانات پژوهشی به روز و مدرن و ارتباط مستحکم آن با صنایع است. این دانشکده برای امتیازات آموزشی و پژوهشی خود در ارزیابی های رسمی و جداول اتحادیه های مختلف غیررسمی از جایگاه شناخته شده و مستقلی برخوردار گشته است. تقاضای بسیاری برای دانشجویان فارغ التحصیل دانشکده مهندسی کاردیف، در صنایع و بخش های دولتی سرتاسر بریتانیا و عرصه های بین المللی وجود دارد

دانشکده مهندسی کاردیف، محیط بسیار عالی برای تحصیل و کار است. این دانشکده از امکانات آزمایشگاهی مدرن و پیشرفته ای برای مهندسی عمران، ساختمان، محیط زیست، مکانیکی، پزشکی، مهندسی برق و الکترونیک برخوردار است که از جمله آن می توان به امکاناتی در مقیاس بزرگ مانند آزمایشگاه برق بوتی، مرکز پژوهش توربین گاز، مرکز مهندسی ساخت و تولید، آزمایشگاه عملکرد سازه دانشگاه کاردیف، مرکز تحقیقات محیط زیست آبی، و مرکزی برای تولید انرژی و تامین انرژی تجدید پذیر و جامع اشاره کرد.

این دانشکده همچنین دارای اتاق سخنرانی و آزمایشگاه آموزش با آخرین و جدیدترین تجهیزات و فن آوری های آموزشی است که دانشجویان را در کسب مهارت های نظری و عملی مورد نیاز برای بازار کار امروز یاری می کند.

تحصیل در دانشکده مهندسی سوانسی

دانشکده مهندسی سوانسی، از محیط یادگیری مدرن و امکانات آموزشی پیشرفته ای برخوردار است. این دانشکده  در رشته های سنتی و جدید در زمینه مهندسی و کار با شرکت های بزرگ صنعتی، پیشرفت تکنولوژیکی برجسته ای داشته است. مجموعه گسترده ای از دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده سوانسی برگزار می شود و این منعکس کننده نقاط قوت و منافع پژوهشی و همکاری آن با صنایع است.

دانشگاه سوانسی همچنان به دنبال حفظ موقعیت خود به عنوان یکی از دانشگاه های برتر بریتانیا در مهندسی است. پژوهش های مدرن این دانشکده در سطح بین المللی شناخته شده و 73 درصد از اعضای هیات علمی آن به پژوهش های پیشرو در جهان و یا در سطح بین المللی با کیفیتی فوق العاده می پردازند.

دانشکده مهندسی دانشگاه ادینبورگ

دانشکده مهندسی این دانشگاه، از برتری آموزش و پژوهشی در سطح جهانی برخوردار است. طیف کاملی از دوره های آموزشی مقطع کارشناسی رشته های مهندسی و کارشناسی ارشد در این دانشکده ارائه می شود. این دانشگاه  با

همکاری صنعت و دولت مجموعه ی قوی ای ازبرنامه های دکترا وفعالیت های تحقیقاتی در پنج موسسه ی تحقیقاتی خود درسطوح ملی و بین المللی دارد.

دانشکده مهندسی ادینبرگ بخشی از دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه ادینبورگ است که در پردیس ساختمان های کینگز واقع شده است.

در این دانشکده از سال 1673، مهندسی در یک یا چند نوع تدریس شده است و کرسی دانشگاهی منصوب مهندسی در سال 1868 بنا شد.  از آن زمان به بعد این دانشکده با بیش از 1،200 دانشجوی مشغول به تحصیل در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره های آموزشی که توسط حدود 80 عضو دائم هیات علمی و استادان مهمان دیگر تدریس می شود، تحصیل می کنند.

چهار رشته ی مهندسی دراین دانشکده ارایه می شوند:

 • مهندسی شیمی
 • مهندسی عمران و محیط
 • مهندسی برق والکترونیک
 • مهندسی مکانیک

تحصیل در دانشکده گلاسکو کالدویین

در دانشکده مهندسی و محوطه سازی، گزینه های انعطاف پذیر ازجمله آموزش از راه دور مبتنی بر وب با هدف یادگیری کارمحورتا پشتیبانی از مطالب آموزشی برای دانشجویان تمام وقت و نیمه وقت ارایه می شود. این دانشکده دارای استادان اعضای انجمن پژوهشی فوق دکترا و دستیاران پژوهشی است. بیش ازدویست دانشجوی کارشناسی ارشد وسی و پنج دانشجوی دکتری از سراسر جهان در این دانشگاه تحصیل می کنند. این افراد بخش ارزشمند ولاینفکی از جامعه ی دانشگاهی به شمار می آیند.

گروه های آموزشی

این دانشکده دارای بیش از 100 هیات علمی در سه بخش مختلف خود است. مهم ترین بازدهی این افراد همگام با استراتژی دانشگاه، آموزش دانشجویان با بالاترین استاندارد ممکن و پرورش فارغ التحصیلانی مجرب با مدارک تحصیلی ملی و بین المللی معتبر است. آن ها با نقش آفرینی در آموزش دانشجویان با زمینه های اجتماعی چالش انگیز، از طریق حمایت های نوآورانه از بخش عمومی و با پژوهش های خود به نفع جامعه  از “رفاه عمومی” حمایت و پشتیبانی می کنند.

تحصیل در رشته های فنی مهندسی در انگلستان

گروه ساخت وساز و نقشه برداری

گروه ساخت و ساز و نقشه برداری، برای سال های متمادی و بیش از هر دانشگاه دیگری در بریتانیا، به پرورش فارغ التحصیلان برای بخش های ساخت و ساز و املاک می پردازد.

گروه مهندسی مکانیک برق و محیط زیست

گروه مهندسی مکانیک، برق و محیط زیست این دانشکده، برای آموزش، پژوهش و مشاوره در سطوح ملی و بین المللی، از اعتبار بالایی برخوردار است.

گروه کامپیوتر ارتباطات و سیستم های تعاملی

گروه کامپیوتر، ارتباطات و سیستم های تعاملی این دانشکده توسط پرفسور تام باگی هدایت شده و از مهندسی امنیت و شبکه های ارتباطی، مهندسی کامپیوتر و سیستم های الکترونیکی، طراحی رسانه های دیجیتال، مهندسی طراحی تعاملی و مهندسی نرم افزار تشکیل شده است.

تحصیل در دانشکده استرات کلاید

دانشکده مهندسی استرات کلاید یکی از بزرگترین مجهزترین و بهترین دانشکده های اسکاتلند و کل بریتانیا ست.این دانشکده میزبان بیش از 4000 دانشجو از 80 کشور جهان است.از این تعداد 3000 دانشجوی لیسانس 650 دانشجو در مقطع ارشد آموزش محور و 500 دانشجو در مقطع ارشد پژوهش مشغول به تحصیل می باشند. دانشکده مهندسی استرات کلاید برای پرورش فارغ التحصیلانی شایسته از شهرت بالایی برخوردار بوده و خود را نسبت به ارتقای تجارب دانشجویی از طریق توسعه آموزش آگاهانه پژوهش و سرمایه گذاری در آموزش و زیرساخت ها، و سرمایه گذاری امکانات آموزشی و آزمایشگاه هایی در سطح جهان، متعهد می داند.

گروه های آموزشی

دانشکده مهندسی استرات کلاید، دارای 9 گروه آموزشی است که همگی در زمینه تخصصی خود در سطوح ملی و بین المللی شناخته شده هستند. به عنوان یکی از مراکز برتر آموزش و پژوهش مهندسی در بریتانیا، گروه های آموزشی این دانشکده از شهرت بالایی برای آموزش با کیفیت بالا، روش های نوین و ارتباط با صنایع برخوردار هستند.

 • معماری
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی شیمی و فرآیند
 • گروه مهندسی محیط و عمران
 • طراحی مدیریت مهندسی و ساخت
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • مهندسی مکانیک و هوا و فضا
 • مهندسی دریایی و معماری دریایی

تحصیل در دانشکده مهندسی ناتینگهام

دانشکده مهندسی یکی از قوی ترین دانشکده های ناتینگهام است که تمامی دپارتمان های در زمره ی بهترین های آموزش عالی شناخته شده اند. هدف این دانشکده، پذیرش دانشجویان و تحویل فارغ التحصیلانی ماهر ومجرب به بازار کار است که با بهبود منافع اقتصادی بهداشتی و درمانی، جامعه ای پایدار وپویا را به ارمغان می آورد.

اهمیت روزافزون مهندسی در دنیایی که به سرعت در حال دگرگونی و تحول است، اغراق نیست. راه حل های مهندسی پیرامون ما را فراگرفته اند که از جمله آن ها می توان به دستگاه های پرتابل، تصفیه آب و محصولات بهداشتی اشاره کرد که ما را قادر به زندگی طولانی تر و مسلما، بهتر داشته باشیم؛ که این نوآوری ها نیاز به افرادی شایسته و کاردان دارد. افرادی که بتوانند با چالش ها روبرو شوند، افرادی که می توانند بسازند و مهم تر از همه کسانی که می توانند دانش خود را صرف ساخت محصولات و فرآیند های جدید کنند. این ها تنها مشتی از خرواری است که شما در بسیاری از دوره های مهندسی آن ها را فرا میگیرید.

گروه های آموزشی

دانشکده مهندسی دارای پنج گروه آموزشی است که مسئول مدیریت و اجرای دوره های کارشناسی و دوره های کارشناسی ارشد هستند:

معماری ومحوطه سازی

شیمی و محیط زیست

عمران

برق و الکترونیک

مکانیک مواد و ساخت

در جدول زیر هزینه‌های تحصیل در رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، در دانشگاه‌های مختلف آورده شده است تا درک بهتری از هزینه‌های تحصیل مهندسی در انگلستان داشته باشید.

تحصیل در رشته های فنی مهندسی در انگلستان

کارشناسی

مدت زمان تحصیل هزینه تحصیل مهندسی در انگلستان در مقطع کارشناسی سالیانه (پوند) دانشگاه رشته
3 سال ۱۵,۰۳۲ دانشگاه وست انگلستان مهندسی مکانیک خودرو
3 سال ۱۷,۹۲۳ دانشگاه نورتمبیا مهندسی مکانیک خودرو
3 سال ۱۵,۰۳۲ دانشگاه وست انگلستان مهندسی هوا وفضا
4 سال ۲۷,۳۹۴ دانشگاه فنی ورمونت خلبانی حرفه ای
4 سال ۱۰,۶۹۶ دانشگاه جان مورس لیورپول مهندسی عمران
3 سال ۲۶,۰۹۲ دانشگاه نیو انگلند مهندسی عمران
3 سال ۱۰,۶۹۶ دانشگاه شرق آنگلیا مهندسی برق
4 سال ۱۵,۰۳۲ دانشگاه وست انگلستان مهندسی الکترونیک
3 سال ۲۶,۰۹۲ دانشگاه نیوانگلند مهندسی مکانیک
4 سال ۳۲,۱۷۶ دانشگاه نیو انگلند مهندسی مکانیک

کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل هزینه تحصیل مهندسی در انگلستان در مقطع کارشناسی سالیانه (پوند) دانشگاه رشته
1 سال ۱۸,۲۶۹ دانشگاه کاونتری مهندسی هوا و فضا
1 سال ۱۵,۴۹۴ دانشگاه ولز جنوبی مهندسی هوانوردی
1 سال ۱۸,۵۰۱ دانشگاه لینکلن مهندسی رباتیک
1 سال ۱۶,۱۸۸ دانشگاه کاونتری مهندسی طراحی خودرو و حمل و نقل
1 سال ۱۵,۰۳۲ دانشگاه ساندرلند مهندسی مکانیک
1 سال ۱۴,۶۲۷ دانشگاه هرتفورد شایر مهندسی خودرو
1 سال ۱۶,۵۴۷ دانشگاه سالفورد مهندسی رباتیک
1 سال ۲۵,۰۸۰ دانشگاه بیرمنگام مهندسی شیمی
1 سال ۱۵,۹۳۴ دانشگاه لندن جنوبی مهندسی شیمی ومدیریت فرآیند
1 سال ۱۲,۰۶۰ دانشگاه منچستر مهندسی شیمی مواد