فرهنگ آداب ورسوم انگلیس از عجیب وغریب تا شگفت انگیز از سنتی تا محبوب واز ساده تا بزرگ متفاوت است. شکل گیری ایده ها مفهوم ها ومراسمی که سبک زندگی امروز انگلیسی را تشکیل می دهد قرن ها پیش آغاز شده است وبه وجود مردم این کشور زیبا اهمیت و معنی می بخشد. این آداب ورسوم امتحان زمان را گذرانده اند البته نه بدون تغییراتی جهت سازگاری با دنیای مدرن. با وجود تحول اجتناب ناپذیر در ارزش ها وهنجارهای انگلیسی ریشه های آداب و رسوم را به راحتی می توان در تمدن قدیمی انگلیس جستجو کرد. این کمک بزرگی بود تا تاریخ این ملت به طور گسترده و موثر ثبت شود. شناختن و درک کردن آداب و رسوم یک کشور به ما اجازه می دهد درک عمیق تری در مورد سبک زندگی مردم  طرز حرف زدن شان و همچنین کارهایی که انجام می دهند داشته باشیم. ادامه ی مطلب را بخوانید و به این موضوع پی ببرید که در انگلیس چیزهایی بیشتر از ماهی و چیپس  چای خوردن وبیتلز وجود دارد.

 

آشنایی با فرهنگ مردم انگلستان

 

دراینجا لیستی از بزرگترین ومهم ترین فرهنگ ها آداب و رسوم و جشن ها در انگلیس آورده شده است.

1.قل دادن پنیر

قل دادن پنیر یک سنت غیر معمول در انگلیس است که شامل یک پنیر توپ مانند دابل گلوسستر و جمعیتی ست که مشتاق هستند محض تفریح آن را دنبال کنند. این رویداد در تپه ی کوپر در گلوسسسترشایرانگلیس برگزار می شود. این سرازیری شیب بسیار تندی دارد. شرکت کنندگان چاره ای ندارند مگر اینکه به خط پایان بروند به امید اینکه پنیر آنجا منتظر آنها باشد. این مراسم هر دوشنه در تعطیلات بانکی در فصل بهار برگزار می شود. شرکت کنندگان محلی و سایر شرکت کنندگان از سراسر دنیا ساعت دوازده بعدازظهر دور هم جمع می شوند تا در این ورزش شرکت کنند یا شاهد آن باشند. قدمت این ورزش به قرن پانزده میلادی باز می گردد. زمانی که تصور می شد مردم فعالیت هایی مشابه مراسم برداشت را انجام می دهند. این سنت بریتانیایی آنقدر خطرناک است که در سال 1997 سی وسه نفر از شرکت کنندگان آسیب دیدند.

 

2.رقصیدن به سبک موریس

رقص به سبک موریس هنر و تاریخ در حرکت توام با یکدیگر است. این نوع رقص معمولا شامل رقصیدن با چوب دستمال یا شمشیر است به نحوی که عمدتا براساس موقعیت مکانی به تصویر کشیده می شود. برخی از انواع این سبک رقص کاتس ولد از سوث مید لندز ولانگزورد از یورکشایر است. این نوع رقص در فصول و مناسبت های خاص مانند اوایل تابستان برای آکسفوردشایر و در طول کریسمس و سال نو برای یورکشایر انجام می شود. با این حال رقص موریس را می توان در موارد دیگر هم انجام داد.

 

3.چای بعد از ظهر

چای بعد از ظهر احتمالا یکی از چیز های کاملا بریتانیایی برای خوردن است. چای بعد از ظهر یک بهانه ی اجتماعی قابل قبول و لذت بخش برای ملاقات یکدیگر به منظور خوردن نوعی چاشنی از ساعت دو تا چهار بعد از ظهر تبدیل شده است. چای عصرانه شامل چای های منتخب، شیرینی های سنتی، ساندویچ های سنتی و کیک های ریز است. مکمل شیرینی ها خامه و سرشیر و میوه های سفت است. تولد چای بعدازظهر در سال 1840 زمانی اتفاق افتاد که آنا راسل هفتمین دوشس بدفورد تقاضای میان وعده میان ناهار و شام کرد. این اتفاق بارها تکرار شد و او شروع به دعوت دوستانش کرد تا از معاشرت با او لذت ببرند. درحال حاضر چای بعد از ظهر به طور منظم در سراسر جهان ارایه می شود.

این نوع چای بیشتر به عنوان پیشنهاد ویژه در هتل های زیبا و رویایی رستوران های انگلیسی ارائه می شود. یک زوج با هزینه ی 550 پوند می توانند در خانه ی کلایودن در برکشایر یکی از گران ترین چای های بعد از ظهر که در انگلیس ارایه می شوند را صرف کنند. این میان وعده شامل چای های گران قیمت شکلات های انحصاری و مواد غذایی عالی می شود.

 

4.صف کشیدن

دفعه ی بعدی که خود را بی صبرانه در حال صف گرفتن برای بلیط نمایش یک فیلم دیدید به تاریخ صف بستن که به جنگ جهانی دوم باز می گردد فکر کنید. به نظر می رسد این اقدام اجتماعی که درحال حاضر مردم انگلیس به آن شناخته شده اند برای اولین بار وقتی به وجود آمد که افرادی برای تهیه ی لوازم پرونده تشکیل می دادند. امروزه ما شاهد این هستیم که انگلیسی ها خطوط نامریی را دنبال می کنند و تقریبا برای هر چیزی خطی سازمان یافته دارند. بهرحال نگرش در صف بودن موضوع خوبی برای بحثی دیگر است. اگرچه خطوط به صورت سیستماتیکی نگهداری می شود اما هیچ کس نمی تواند آنهایی را که در صف منتظر هستند، در حالی که نظم در صف را رعایت می کنند از غر زدن در مورد انتظار طولانی منع  کنند. بعضی از آداب و رسوم اجتماعی هستند که معمولا برای مردم صف کشیده ی انگلیس غیر قابل قبول است. ازجمله ی این کارها حرف زدن با بقیه مردم در صف و قبول کردن پیشنهاد کسی برای جلو تر از نوبت خود ایستادن در صف است.

 

5.رگاتا

رگاتا یک مسابقه ی قایق رانی میان تیم های قایق رانی دو تیم آکسفورد و کمبریج است. تاریخ مسابقه به سال 1829 باز می گردد که نتیجه ی چالش بین دو دوست چارلزوردزورث (آکسفورد) و چارلز مریوال(کمبریج) بود. اکنون این مسابقه هر سال زمانی در تعطیلات عید پاک در رودخانه ی تیمز در جنوب غربی لندن برگزار می شود. مسابقه ی اتومبیلرانی به عنوان مسابقات قهرمانی شناخته می شود تقریبا طول آن به هفت کیلومتر می رسد و بین پوتنی و.مورتلیک واقع شده است.

 

6. سخنرانی ملکه

سخنرانی ملکه یا به عبارت طولانی  و کامل تر سخنرانی ملکه از تخت سخنرانی از پادشاه ست که در زمان سلطنت در مراسم بازگشایی پارلمان انجام می شود. در این سخنرانی ملکه قانون گذار را مورد خطاب قرار می دهد و درمورد دستور کار دولت صحبت می کند. این سخنرانی معمولا توسط مشاورین سلطنتی نوشته می شود و ملکه تصمیم نهایی درمورد محتوای آن را می گیرد. مواردی وجود دارد که ملکه بنا به دلایلی قادر به سخنرانی نیست. در انگلستان پادشاه حاکم آزاد است تا نماینده ای را انتخاب کند تا به نیابت از او سخنرانی کند. سخنرانی ملکه در روز کریسمس حدود ساعت سه بعد از ظهر یکی از سنت های کریسمس انگلیس است. این زمانی ست برای پادشاه بر تخت که پیام ها و خواسته های شادمانه ی خود را راحت از داخل کاخ یا قلعه ی انگلیس برای مردم بفرستد.

 

7.روز جعبه

روز جعبه یک روز بعد از کریسمس و در روز بیست و شش دسامبر است. در انگلیس و ایرلند این روز به عنوان روز تعطیل رسمی به حساب می آید. تصورات زیادی در مورد اینکه ایده ی پشت این سنت ها و جشن های غیر معمول چیست وجود دارد. یکی از این ایده ها حاکی از این است که این روز برای هدیه دادن به افراد کم بضاعت یا به زبان دیگر افرادی که رتبه ی پایین تری دارند، اختصاص یافته است. هرچند امروزه چیزی که اتفاق می افتد این است که مردم دور هم جمع می شوند تا از خوردن باقی مانده ی غذای جشن دیروز لذت ببرند. همچنین گفته می شود زمانی برای استراحت در کنار جشن ها و مهمانی های تعطیلات است. برخی می گویند نام این رسم کریسمس انگلیس اصطلاح دیگری برای هدایا _جعبه کریسمس_ بوده است. دیگران می گویند این جعبه از جعبه هایی بود که در کلیسا ها پیدا شده بود. آن جعبه ها پر از هدایای خیریه بود و روز بعد از کریسمس باز می شدند. یکی دیگر از رسم های کریسمس که روی میز هر خانه ای وجود دارد بیسکویت های کراکر است. محبوب ترین کراکرها، کراکرهای کریسمس بریتانیا ست که در داخل هر بیسکویت هدیه های کوچک و جوک های جالبی وجود دارد.

 

آشنایی با فرهنگ مردم انگلستان

 

8.جشنواره گلستنبری

جشنواره گلستنبری یک جشنواره ی هنرهای معاصر است که هر سال در وردزفارم در جنوب غربی انگلیس اتفاق می افتد. این جشنواره توسط مایکل اویس در دهه ی هفتاد میلادی تاسیس شد. امروزه این جشنواره مشهورترین جشنواره در انگلیس است که هر سال تابستان برگزار می شود. لباس مخصوص جشنواره و چادر برای اردو زدن از ملزومات برای لذت بردن از جو و انرژی عالی جشنواره است. رزرو بلیط این جشنواره یک سال جلوتر پیشنهاد می شود زیرا بلیط های جشنواره ی گلستنبری در عرض چند ساعت پس از عرضه شدن به فروش می روند. بلیط اولین جشنواره ی گلستنبری به مبلغ یک پوند فروخته شد به اضافه ی شیر مجانی از مزرعه.

 

9.ورزش ها

بسیاری از ورزش های معروف که مردم در سرتاسر جهان از انجام دادن آن لذت می برند در واقع ریشه ی انگلیسی دارند. به عنوان مثال کریکت، گلف، فوتبال، تنیس روی میز و… . محبوب ترین ورزش در انگلیس فوتبال است. هر کشوری تیم فوتبال ملی خودش را دارد. آنها در مسابقات مختف جهانی مثل جام جهانی فیفا یا جام ملت های اروپا با تیم های دیگر از سراسر جهان رقابت می کنند. مردم از کشورهای مختلف به داشتن نماینده از کشور خود در این مسابقات بسیار افتخار می کنند. هواداران هر تیم مایل اند در تمام مسابقات تیم خود را تشویق کنند. جدا از عرصه ی بین المللی فوتبال در مناطق محلی هم با استقبال زیاد مردم روبرو می شود. مردم نیز در تمام جاهای پارک های محلی خود فوتبال بازی می کنند. ممکن است فوتبال در انگلیس مشهور باشد ولی ورزش ملی این کشور کریکت است.

 

10.کیوسک تلفن قرمز رنگ

یکی از قابل شناسایی ترین نشانه های انگلیس کیوسک های تلفن قرمز رنگ است. این کیوسک ها توسط سرگیلز گیلبرت اسکات در سال 1924طراحی شد و به عنوان کیوسک تلفن کنار دفتر پست دو سال بعد نصب شد. بعد ها به افتخار شاه جرج دوباره بازطراحی شد. این نسخه احتمالا از تمامی مدل ها شناخته شده تر است. به دلیل افزایش استفاده از تلفن همراه میان مردم استفاده از کیوسک تلفن قرمز طی سال های اخیر کاهش داشته است. با توجه به تمایل برای حفظ میراث انگلیس این کیوسک اکنون از اهداف کاربردی متنوع تری برای خود استقبال می کند. از محل توقف برای سالاد خوردن گرفته تا محل استقرار کتابخانه ای برای کتاب ها روش های مبتکرانه ای برای نجات این نماد از نابودی کامل وجود دارد. حدود 2000 کیوسک قرمز رنگ به عنوان ساختمان های کامل ذکر شده است.

 

11.سیستم حمل و نقل عمومی بریتانیا

اتوبوس سریع، ارزان و نمادین؛ اگر به دنبال یافتن این سه ویژگی در یک وسیله ی حمل و نقل هستید. اتوبوس دو طبقه ی انگلیس برای شما مناسب است. این وسیله یک وسیله سفر کارآمد، یک معامله ی ارزان قیمت برای گشت و گذار و یک روش کلاسیک برای انجام یک سفر است.

تاکسی؛ همه می گویند سفر به انگلیس بدون استفاده کردن از تاکسی سیاه کامل نیست. ولی روش گران تری نسبت به اتوبوس است.

قطار شهری؛ سیستم قطار شهری بریتانیا قدیمی ترین سیستم در دنیا است. تقریبا هر شهرستانی بوسیله ی قطار قابل دسترسی ست. شرکت های مختلفی دارای شبکه ی قطارها هستند. قطار سوار شدن احتمالا دیدنی ترین نوع سفر است.

سیستم راه آهن زیرزمینی؛ سیستم راه آهن زیرزمینی لندن تمام مناطق اصلی آنرا به هم وصل می کند. گرچه در ساعات شلوغی بسیار شلوغ است ولی کارآمد ترین روش گردش در لندن است.

 

آشنایی با فرهنگ مردم انگلستان

 

 

12.غذای بریتانیایی

ماهی و چیپس یک غذای سریع و بیرون بر برای خوردن در انگلیس است. همانطور که از اسم آن پیدا ست این غذا شامل ماهی هایی ست که در خمیر غلتانده و سپس سرخ می شوند و با چیپس سیب زمینی همراه هست. ماهی تازه رایج ترین ماهی ای ست که برای این نوع غذا استفاده می شود. ماهی و چیپس معمولا در کاغذ روزنامه بسته بندی می شد تا اینکه اخیرا کاغذ بهداشتی جایگزین آن شد. بسیاری از رستوران ها با توجه به روزه ی بدون گوشت کاتولیک های رومی ماهی سرخ شده و چیپس را به عنوان غذای ویژه ی جمعه ارایه می دهند.

شام تفت داده شده که به طور کلاسیک به عنوان کباب یکشنبه شناخته می شود. به عنوان یکی از غذاهای اصلی انگلیس شناخته می شود. این غذا شامل گوشت سوخاری سبزیجات و انواع مخلفات مانند پودینگ یورکشایر وخردل است. اصطلاح کباب یکشنبه از ریشه این غذا آمده است جایی که گفته شده است این وعده ی غذایی سنتی خانواده های انگلیسی پس از حضور در کلیسا ها در روز یکشنبه است. روز با بیرون آوردن گوشت از فر اضافه کردن سبزیجات و سپس جمع شدن برای شرکت کردن در مراسم دسته جمعی انجام می شود. بعد از انجام دادن این کارها آنها با بوی یک وعده غذای مختص جشن کاملا برشته شده که آماده ی خوردن است به خانه می آیند.

 

13.ادب و نزاکت بیش از حد

گفته می شود بریتانیایی ها بیش از حد از ببخشید و متاسفم در لابه لای صحبت های خود استفاده می کنند. به کار را می توان از دو دیدگاه متضاد نگاه کرد: ابراز کردن ادب و نزاکت یا کاملا بی معنی. هریک از این دو واقعیت داشته باشند این موضوع را نمی توان انکار کرد که این رفتار به زندگی روزمره ی مردم انگلیس راه یافته است.

 

14.طعنه

گفته می شود مردم انگلیس روزانه از کنایه استفاده می کنند. از آنجا که تقریبا در همه چیز از طنز استفاده می کنند. آنها تمایل دارند از سخنان کنایه آمیز برای مسخره کردن اوضاع استفاده کنند. غالبا اغراق کردن برای آنها راهی برای پیشبرد مقاصد است. اگر کسی برای اولین بار کمدی از ین دست را بشنود ممکن است همراهی کردن با آن برایش سخت باشد. به غیر از کنایه، انگلیسی ها از خود تحقیری، کنایه و سایر اظهارات برای شوخی کردن با یکدیگر استفاده می کنند.

 

15.ادویه کاری

عشق انگلیس به کاری چشمگیر است. این ادویه توسط خود ملکه ویکتوریا بسیار محبوب شده است. از آنجا که ملکه عاشق فرهنگ هند بود طبیعی است که خدمتکار مشهور هندی وی عبدالکریم کاری خوب را به او معرفی کند. از آن زمان بسیاری از رستوران های مشهور هندی به وجود آمده اند.

 

16.چای خوب کوپا

مردم انگلیس یکی از بزرگترین مصرف کنندگان چای در دنیا هستند. در دوران قدیم چای نوشیدنی ای بود که مردم ثروتمند از نوشیدن آن لذت می بردند. با این حال در قرن هجدهم مردم عادی نیز نوشیدن چای را بخشی از عادات روزمره ی خود قرار دادند.