طبق اعلام شرکت ملی پست از زمان شیوع ویروس کرونا بسیاری از كشورهای عضو اتحادیه پستی جهانی از ارائه خدمات پست خارجه بازمانده‌‌اند. به دنبال شیوع جهانی ویروس کرونا و لغو پرواز بیشتر شرکت‌های هواپیمایی، ۶۱ کشور عضو اتحادیه پستی جهانی امکان خدمات پست خارجه صادره، وارده و ترانزیت به مشتریان خود را ندارند. از جمله مهم‌ترین کشور‌های عضو اتحادیه پستی جهانی  می‌توان به آمریکا، آلمان، فرانسه، اتریش، دانمارک، فنلاند، ایتالیا، ایرلند، نروژ، اسپانیا، لهستان، سوئد، سوئیس، کره جنوبی و آفریقای جنوبی اشاره کرد.این کشور‌ها با وجود برخورداری از امکانات سخت افزاری قوی در ارائه خدمات پستی، در اختیار داشتن خطوط هوایی گسترده و همچنین بهره‌مندی از شیوه‌های متنوع ارسال مرسولات، قادر به ارائه سرویس پستی در دوران شیوع کرونا نبودند. 

سوئد و ۶۰ كشور عضو اتحادیه پستی جهانی از ارائه خدمات پست خارجه بازمانده‌‌اند

کشور‌های دیگر عضو اتحادیه پستی جهانی نیز با مشکلات مشابه مواجه بودند، به طوری که یا از قبول مرسولات صادره از سوی برخی کشور‌ها به مقاصد خود اجتناب کرده یا در ارائه خدمات مذکور با اختلال مواجه شدند.

شواهد موجود نشان می‌دهد، از ۱۹۲ کشور عضو این اتحادیه ۱۳۵ کشور به صورت رسمی تایید کرده‌اند که بسیاری از فرآیند‌های عملیات پستی از جمله بخش‌های صادره و وارده و ترانزیت سرویس‌های پست‌نامه، امانت و پیشتاز در مراحل توزیع مرسولات، اخذ امضا از گیرنده برای مرسولات ثبتی، پیشتاز و امانت، ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان (صدور مطالبه‌نامه)، ثبت و ارسال داده‌ها و اطلاعات پستی، خدمات ترانزیت و تعداد نیروی‌کار تحت تاثیر فراگیری ویروس کرونا، با اختلال و مشکلات زیادی مواجه شده است.

منبع: yjc