فنلاند شادترین کشور روی کره ی زمین است. آن ها معیارهای حکمرانی، پایداری و ایمنی را در سراسر جهان تعیین کرده اند و پیوسته در زمینه نوآوری و فناوری پیشرو هستند. علاوه بر این، سیستم آموزش عالی آن ها نیز به عنوان رهبر جهان رتبه بندی شده است. این کشور اسکاندیناوی بالغ بر 12000 مدرک کارشناسی سالانه و تقریباً به همان میزان دوره های کارشناسی ارشد را ارائه می دهد.

 

ده دانشگاه برتر کشور فنلاند

 

آن ها بیش از 400 برنامه کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی را به طور چشمگیری ارائه می دهند. این برنامه ها در 35 دانشگاه و دانشگاه های علمی کاربردی ارائه می شود. حتی نکته ای که بیشتر قابل توجه است این موضوع است که کمی بیش از نیمی از فارغ التحصیلان زن هستند و بار دیگر جایگاه خود را به عنوان پیشگام بودن در زمینه ی فرصت های جنسیتی برابر اثبات می کند.

ممکن است به نظر برسد که تحصیل در کشوری که زبان انگلیسی زبان رسمی آن نیست، سخت باشد اما با توجه به اینکه از هر 100 فارغ التحصیل 7 نفر خارجی هستند، فرصت جهت تحقق رویاهای تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان بین الملل فراهم است. به علاوه، اخیرا حدود یک چهارم مدارک دکتری به دانشجویان بین المللی اعطا شده است. قبل از سال 2017 تحصیلات عالی برای دانشجویان خارجی رایگان بود، اما قوانین از آن زمان تغییر کرده است. اما بسیاری از موسسات عالی این کشور هنوز بورسیه تحصیلی یا گزینه هایی برای صرفه نظر کردن از پرداخت شهریه توسط دانشجو ارائه می دهند.

جدای از صرفا تحصیل کردن، مناظر خیره کننده  فنلاند، این کشور را به کشوری بسیار مطلوب برای زندگی تبدیل کرده است. چشم اندازهای زیبای این کشور بدین معناست که این کشور مقصدی مناسب برای کسانی است که جهت تفریحات سالم دوست دارند در خارج از منزل باشند و به اسکی، ماهیگیری و ورزش های آبی که در میان محبوب ترین سرگرمی های فنلاند است، بپردازند. آب و هوای فنلاند بسیار متفاوت و متنوع است و شما می توانید شاهد آفتاب نیمه شب در تابستان، زمستان های قطبی، و شفق قطبی (نور شمالی) در این کشور زیبا و منحصر به فرد باشید.

در پایتخت دانشگاه هلسینکی، قدیمی ترین دانشگاه فنلاند و همچنین دانشگاه آلتو وجود دارد، در حالی که پایتخت سابق این کشور، تورکو، به طور فزاینده ای میان مردم از سرتاسرجهان محبوب شده است. هر سال در این شهر جشنواره های متعددی برگزار می شود و دانشجویان دانشگاه تورکو بخش قابل توجهی از جمعیت شهر را تشکیل می دهند. فنلاندی های معروف شامل رنی هارلین کارگردان فیلم، ژان سیبلیوس آهنگساز و ماتی نیکونن، بازیکن سابق اسکی المپیک هستند.

در این مقاله به ده دانشگاه برتر این کشور زیبا به طور مختصر و مفید می پردازیم .

 

ده دانشگاه برتر کشور فنلاند

 

دانشگاه هلسینکی فنلاند

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که از سال 1829 در هلسینکی فنلاند واقع شده است، اما در شهر تورکودر سال 1640 به عنوان آکادمی سلطنتی تأسیس شد. ابو، در آن زمان بخشی از امپراتوری سوئد بود. این دانشگاه قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه فنلاند با وسیع ترین رشته های موجود است. در سال 2020، حدود 31،600 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در 11 دانشکده و 11 موسسه تحقیقاتی مربوط به این دانشگاه ثبت نام کردند.

از 1 اوت 2005، دانشگاه با ساختار هماهنگ فرآیند بولونیا در سراسر اروپا مطابقت پیدا کرد و مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری را ارائه می دهد. پذیرش در مقاطع تحصیلی معمولاً با امتحانات ورودی، در مورد مقاطع کارشناسی و با نتایج دوره قبلی، در مورد مقاطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس تعیین می شود. ورودی به طور خاص انتخابی است (حدود 15درصد متقاضیان سالیانه پذیرفته می شود.) این دانشگاه جزو 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

این دانشگاه دو زبانه است و تدریس قانونی به دو زبان فنلاندی و سوئدی ارائه می شود. از آنجایی که زبان سوئدی، هرچند زبان رسمی فنلاند است اما زبان اقلیت است، به همین دلیل فنلاندی تا حد زیادی زبان غالب در دانشگاه است. تدریس به زبان انگلیسی در سراسر دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا گسترده است و از این رو به عنوان سومین زبان آموزشی در نظر گرفته شده است.

دانشگاه هلسینکی با حفظ وفاداری سنتی خود در هومبولد، تأکید زیادی بر آموزش و تحقیقات با کیفیت بالا و استاندارد بین المللی دارد. این دانشگاه عضو شبکه های مختلف دانشگاهی بین المللی برجسته ویکی از اعضای بنیانگذار لیگ دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است. این دانشگاه همچنین از حمایت مالی بین المللی برای رفاه جهانی برخوردار شده است.

 

دانشگاه آلتو

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در اسپو، فنلاند واقع شده است. این دانشگاه در سال 2010 به عنوان ادغام سه دانشگاه اصلی فنلاند تاسیس شد: دانشگاه صنعتی هلسینکی، دانشکده اقتصاد هلسینکی و دانشگاه هنر و طراحی هلسینکی. همکاری نزدیک بین جوامع علمی، تجاری و هنری برای تقویت آموزش و تحقیقات چند رشته ای در نظر گرفته شده است.

دولت فنلاند در سال 2010 قصد ایجاد دانشگاهی را داشت که نوآوری را تقویت کرده و سه موسسه را در یک واحد ادغام کند. این دانشگاه از شش دانشکده با نزدیک به 17،500 دانشجو و 4000 کارمند تشکیل شده است و این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ فنلاند است. پردیس اصلی دانشگاه آلتو در اوتانیمی، اسپو واقع شده است.

نام این دانشگاه به افتخار آلوار آلتو، معمار برجسته فنلاندی، طراح و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی هلسینکی سابق، که در طراحی بخش بزرگی از محوطه اصلی دانشگاه در اوتانیمی نیز نقش داشته است، نامگذاری شده است. دانشگاه آلتو دارای بزرگترین و فعال ترین جامعه کارآفرینی دانشجویی در اروپا است که مفاهیم اصلی کارآفرینی در حوزه ی تکنولوژی مانند برنامه شتاب دهنده ساونا و رویداد استارتاپ اسلش را به جهانیان ارائه داده است.

نام این دانشگاه به افتخار آلوار آلتو، معمار برجسته فنلاندی، طراح و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی هلسینکی سابق، که در طراحی بخش بزرگی از محوطه اصلی دانشگاه در اوتانیمی نیز نقش داشته است، نامگذاری شده است.

 

ده دانشگاه برتر کشور فنلاند

 

دانشگاه تورکو

واقع در تورکو در جنوب غربی فنلاند، سومین دانشگاه بزرگ کشور است که از نظر میزان ثبت نام دانش آموزان پس از دانشگاه هلسینکی و دانشگاه تامپره واقع شده است. این دانشگاه در سال 1920 تأسیس شد و همچنین دارای امکانات در چهار شهر دیگر فنلاند است.

دانشگاه تورکو دارای پردیس با دانشگاه ابوآکادمی و عناصر پارک علمی تورکو است. این منطقه همچنین شامل بیمارستان دانشگاه تورکوو دهکده دانشجویی است. ساختمان اصلی و مجموعه اطراف آن در دهه پنجاه میلادی در محلی که به تپه دانشگاه معروف شد، ساخته شد. پردیس دائما در حال گسترش است، آخرین نمونه آن ساختمان مدیسینا است که امکانات دانشکده پزشکی را در خود جای داده است. این دانشگاه همچنین صاحب باغ گیاه شناسی و همچنین ایستگاه تحقیقاتی در جزیره سیلی است.

نقاط قوت دانشگاه در تحقیقات عبارتند از: آینده زیستی، آینده دیجیتال، حافظه فرهنگی و تغییرات اجتماعی، کودکان، جوانان و یادگیری، توسعه و تشخیص دارو و مطالعات دریایی.

دانشگاه تورکو در پروژه های تحقیقاتی زیادی در آمازون پرو شرکت داشته است.

 

دانشگاه تامپره

یک دانشگاه دولتی در تامپره فنلاند بود که با دانشگاه صنعتی تامپره ادغام شد و در 1 ژانویه 2019 دانشگاه جدید تامپره را ایجاد کرد. این دانشگاه برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را با 20178 دانشجو در این مقاطع و 1،981 کارمند تا سال 2016 داشته است. در سال 1925 در هلسینکی به عنوان کالج مدنی تأسیس شد و از سال 1930 به بعد به عنوان مدرسه علوم اجتماعی شهرت پیدا کرد. موسسه در سال 1960 به تامپره منتقل شد و در سال 1966 به دانشگاه تامپره تغییر نام داد.

در سال 2016، بودجه آن 184.6 میلیون یورو بود که 59 درصد آن بودجه دولتی بود. در مجموع 14712 دانشجو در دانشگاه تامپره در سال 2016 تحصیل کردند که 11810 دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 1646 دانشجوی دکتری بودند. این مرکز از سال 2016 میزبان چهار مرکز عالی در زمینه تحقیقات، مانند بیماری میتوکندری و مطالعات روسی بود.

از سال 2017، شهریه تقریباً 10،000 یورو به طور کلی از شهروندان غیر اتحادیه اروپا گرفته می شود ولی برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی در دسترس است که 50 یا 100 درصد هزینه ی تحصیل را پوشش می دهد. دانشجویان تبادل یا دکتری، از پرداخت هزینه معاف هستند.

این دانشگاه در رتبه بندی دانشگاه های جهانی تایمز در رتبه 201-250 قرار گرفته است.

 

دانشگاه فنلاند شرقی

دانشگاه فنلاند شرقی از ادغام دو دانشگاه سابق مستقل بوجود آمد. این دو دانشگاه با شروع فعالیت دانشگاه فنلاند شرقی در ژانویه 2010 تعطیل شدند. این ادغام تحت تأثیر اصلاحات بخش دانشگاهی انجام شده در فنلاند در سال های 2009 تا 2010 قرار گرفت، که زمانی اتفاق افتاد که قانون دانشگاه های قبلی 1997 با یک قانون جدید در سال 2009 لغو شد.

قانون جدید دانشگاه ها با اعطای شخصیت حقوقی مستقل به هر دانشگاه، چه به عنوان یک شرکت دولتی و چه به عنوان بنیاد، استقلال دانشگاه های فنلاند را بیشتر کرد. در همان زمان، سیستم مدیریت و تصمیم گیری دانشگاه ها اصلاح شد. پارلمان فنلاند در 16 ژوئن 2009 قانون دانشگاه ها را تصویب کرد.

دانشگاه فنلاند شرقی یک دانشگاه چند رشته ای است. چهار دانشکده تدریس در تقریبا 100 رشته ی اصلی و برنامه های تحصیلی  را در درجات مختلف را ارائه می دهند. تعداد دانشجویان پذیرفته شده سالانه این دانشگاه تقریباً 2200 نفر است و این دانشگاه سالانه نزدیک به 24000 درخواست برای پذیرش جذب می کند. دانشگاه  تحصیلات کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در رشته های زیر ارائه می دهد: داروسازی، دندانپزشکی، علوم انسانی، آموزش، اقتصاد و مدیریت بازرگانی، علوم طبیعی، پزشکی، علوم جنگل، روانشناسی، الهیات، علوم بهداشتی، علوم اجتماعی و حقوق.

 

ده دانشگاه برتر کشور فنلاند

 

دانشگاه اولو

یکی از بزرگترین دانشگاه های فنلاند است که در شهر اولو واقع شده است. این دانشگاه در 8 جولای 1958 تأسیس شد. این دانشگاه حدود 13000 دانشجو و 2900 کارمند دارد. بیست و یک برنامه کارشناسی ارشد بین المللی در دانشگاه ارائه می شود. این دانشگاه اغلب به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های فنلاند و در بین 400 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی می شود.

دانشگاه در 70 حوزه تحقیقاتی فعالیت می کند. پنج حوزه تمرکز تحقیقاتی وجود دارد که توسط چهار موسسه متمرکز هماهنگ می شوند. از جمله حوزه های تحقیقی این دانشگاه عبارتند از:

  • تحقیقات منطقه ای
  • مبنای مولکولی و محیطی برای سلامت مادام العمر
  • درک انسان در هنگام تغییرات اساسی
  • راه حل های دیجیتالی در حس و تعامل انسان ها
  • ایجاد پایداری از طریق مواد و سیستم ها
  • زمین و سیستم نزدیک به فضا و تغییرات محیطی

سالانه حدود 60 رونمایی از اختراعات در این دانشگاه انجام شده است. این دانشگاه همچنین محل تولد بیش از 60 شرکت تحقیقاتی بوده است.

 

دانشگاه جیواسکیلا

این دانشگاه در واقع، اولین دانشکده ی تربیت معلم فنلاندی (به اصطلاح حوزه ی تعلیم و پرورش معلمان) است که در سال 1863 تأسیس شد. در حال حاضر حدود 15000 دانشجو در برنامه های تحصیلی دانشگاه ثبت نام کرده اند. این دانشگاه با توجه به تعداد مقاطع کارشناسی ارشد اعطا شده به عنوان دومین دانشگاه بزرگ فنلاند رتبه بندی می شود. هدف این دانشگاه این است که به دانشجویان خود فرصت تحصیل در فنلاند از کشور و بین المللی شدن را در داخل کشور ارائه دهد. همچنین دانشگاه جیواسکیلا در انواع برنامه های بین المللی مانند برنامه یادگیری مادام العمر و تبادلات بین المللی دانشجویی فعال است. این دانشگاه همچنین موافقت نامه های دو جانبه ای در زمینه تبادل دانشجو با 25 دانشگاه در سراسر جهان منعقد کرده است. در مجموع، دانشگاه درگیر تبادل دانشجو با بیش از 360 دانشگاه در سراسر جهان است.

 

دانشگاه فناوری LUT

این دانشگاه در سال 1969 در فنلاند تأسیس شد. پردیس دانشگاهی دانشگاه LUT در ساحل دریاچه سایما – چهارمین دریاچه بزرگ در اروپا – واقع شده است. دومین پردیس دانشگاهی این دانشگاه در شهر لختی فنلاند است.

حدود 930 کارمند در LUT مشغول به کار و 5200 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه LUT درجه های زیر را اعطا می کند: لیسانس علوم (اقتصاد)، کارشناسی علوم (فناوری)، کارشناسی ارشد علوم (فناوری)، کارشناسی ارشد علوم (اقتصاد)، مجوز علم (اقتصاد)، مجوز علم (فناوری)، دکتری علوم (فناوری)، دکتری علوم (اقتصاد) و دکتری فلسفه.

دانشگاه LUT برنامه های معتبر کارشناسی ارشد در رشته های مختلف ارائه می دهد. ناگفته نماند که این دانشگاه دولتی ست و از بودجه ی دولتی برخوردار است.

 

دانشگاه آبوآکادمی

تنها دانشگاه فنلاند است که دارای چند دانشکده ی منحصراً زبان سوئدی در فنلاند (یا هر جایی خارج از سوئد) است. این شهر عمدتا در تورکو واقع شده است ( آبو نام سوئدی شهر است.) اما در شهر واسا نیز فعالیت دارد. ابو آکادمی را نباید با آکادمی سلطنتی ابو که در سال 1640 تاسیس شد اشتباه گرفت، اما پس از آتش سوزی تورکو در 1827 به هلسینکی نقل مکان کرد و امروزه به عنوان دانشگاه هلسینکی شناخته می شود.

این دانشگاه با کمک های بخش خصوصی در سال 1918 به عنوان سومین دانشگاه در فنلاند تأسیس شد، هم برای اینکه تورکو دوباره تبدیل به یک شهر دانشگاهی شود و هم اینکه احساس می شد که زبان سوئدی در دانشگاه هلسینکی نادیده گرفته شده است. دانشگاه فنلاندی تورکو هم در سال 1920 تأسیس شد، باز هم با کمک های بخش خصوصی و به دلایل مشابه. این دانشگاه تا سال 1981 یک موسسه خصوصی بود و سپس به یک موسسه دولتی تبدیل شد.

دانشگاه آبو آکادمی به عنوان تنها دانشگاه چند زبانه سوئدی در جهان خارج از سوئد و در نتیجه تنها دانشگاه در فنلاند، مسئول آموزش عالی بخش بزرگی از مردم سوئدی زبان است. این نقش نتایج مثمر ثمری برای آموزش و پژوهش و همچنین محیط اجتماعی دارد. از آنجا که تعداد دانشجویان در اکثر دروس کم است، همکاری بین دانشکده ها و سایر دانشگاه ها بسیار مهم است.

اقلیتی از دانش آموزان فنلاندی هستند که در آزمون زبان سوئدی ورودی دانشگاه قبول شده اند. در حالی که تورکو به خودی خود شهری دو زبانه است، دانشگاه یک محیط قوی برای ترویج زبان سوئدی را فراهم می کند. اکثر فارغ التحصیلان این دانشگاه، صرف نظر از زبان اصلی، هنگام پایان تحصیل از لحاظ حرفه ای، عملکردی دو زبانه خواهند داشت.