یکی دیگر از راه های تحصیل در آلمان و اخذ ویزای تحصیلی آلمان دوره های آوسبیلدونگ است. در این دوره ها شما می توانید تصیل رایگان در آلمان داشته باشید. ‘Ausbildung’ اصطلاحی آلمانی برای کارآموزی در مشاغل مختلف است. این یک نوع برنامه آموزش حرفه ای در حرفه های خدماتی به عنوان صنعتگر، نظافتچی، نجار، پرستار، قصاب، منشی یا راننده قطار است. با داشتن “Ausbildung”عنوان کامل: (“Berufsausbildung”) یک مدرک دولتی تحت عنوان یک کارگر ماهر دریافت می کنید که چشم اندازهای زیادی برای زندگی و کار در آلمان ارائه می دهد، حتی اگر شهروند یک کشور غیر اتحادیه اروپا باشید. آوسبیلدونگ هر سال در ماه اوت یا سپتامبر شروع می شود.

 

دوره های آوسبیلدونگ

 

“آموزش حرفه ای در آلمان” فقط یک اصطلاح دیگر برای  Ausbildung in Germany است و به همان معناست. یک آموزش حرفه ای یا آوسبیلدونگ یک آموزش 2-3 ساله برای تبدیل شدن به یک کارگر ماهر است. در آلمان، این آموزش شهرت بالایی دارد و گزینه های شغلی و حقوق خوبی را ارائه می دهد! آلمان دارای برنامه های مهاجرتی متنوعی است؛ برای مثال: ویزا جاب آفر، ویزا جاب سیکر، ویزا جستجوی آوسبیلدونگ، ویزا آوسبیلدونگ و ویزا تحصیلی.

 

جهت مشاوره رایگان کافیست کلیک کنید

 

شروع این طرح از جایی بود که دولت آلمان متوجه شد که تعداد زیادی پناهنده در این کشور وجود دارد و این افراد وقتی وارد آلمان شدند واجد شرایط پناهندگی نبوده اند. این کشور از این عده افراد خواست که به کشورهای خود برگردند اما تعداد بسیار زیادی از این افراد به دلیل شرایط جنگ یا فقر در کشور های خود به این مناطق بازنگشتند.

طبق قانون این کشور تا زمانی وضعیت این افراد مشخص نشده است باید سوشیال دریافت کنند. سوشیال شامل خدمات زندگی می شود. از سال 2015 تا سال 2019 بسیاری از این افراد بدون این که تکلیف پرونده آنان مشخص شود یا مشغول به کاری باشند، در آلمان حضور داشتند و از این خدمات استفاده می کردند که این هزینه گزافی بر دوش دولت آلمان گذاشت.

در سال 2019 دولت آلمان تصمیم گرفت که این افراد را آموزش دهد. در ابتدا برای آنان کلاس های زبان برگذار می شد و پس از این دوره های برای آنان تخصصی یا شغلی در نظر گرفته می شد. از آن جایی که این افراد به دلیل نداشتن مدرک یا سن بالا نمی توانستند دانشگاه بروند، برنامه جدیدی به نام دوره های آوسبیلدونگ ایجاد شد. افرادی که شرایط سنی آن ها از 18 تا 25 سال بود و مدرک دیپلم داشتند می توانستند در این طرح شرکت کنند.

برای legalize شدن مدارک، شما مدارک خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده، سپس دادگستری و وزارت خارجه باید مدارک شما را تایید کنند. در پایان شما مدارک خود را به سفارت تحویل می دهید. سؤالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر دیپلم ما 12 ساله نبود و مانند مدارک فنی حرفه ای دیپلم 11 ساله داشتیم باید چه کنیم؟

نکته در همین جاست. افرادی که دیپلم 12 ساله دارند معمولا دروس را به صورت نظری گذرانده اند اما بچه هایی که مدارک فنی و حرفه ای دارند تعداد زیادی واحد های کارآموزی به صورت عملی گذرانده اند. این واحدهای عملی به آن ها کمک می کند اگر بخواهند دوره های 3 ساله آوسبیلدونگ را بگذرانند، به دلیل داشتن مهارت و تجربه دیگر احتیاجی به گذراندن 3 سال ندارند و دوره های آن ها کوتاه تر می شود.

تفاوت های آوسبیلدونگ با دانشگاه

در آلمان با این که دانشگاه رایگان است اما شما هزینه ها خورد وخوراک، Application fee،معمولا 200 یا 300 یورو به عنوان هزینه ترم باید هر ترم پرداخت کنید یا هزینه های جانبی دیگری که باید پرداخت نمایید. مسئله بعدی درباره دانشگاه این است که شما پس از چهار سال تحصیل یک مدرک دریافت خواهید کرد. شما هجده ماه فرصت دارید که ویزا تحصیلی خود را به ویزا کاری تبدیل کنید. در نظر داشته باشید که در کشورهای اروپایی همیشه پیدا کردن کار یا تبدیل ویزا تحصیلی به کاری سختی های مخصوص به خود را دارد.

در طرح مورد نظر زمانی که شما پذیرش این دوره ها را دریافت می کنید، صرفا ً ویزا تحصیلی دریافت نمی کنید بلکه وارد بازار کار می شوید. بسیاری از افراد این دوره ها را با دوره های علمی-کاربردی یا فنی حرفه ای در کشور خودمان مقایسه می کنند اما این دو موضوع تفاوت های زیادی با هم دارند. در دوره هایی که در ایران برگذار می شوند شما در کلاس حضور می یابید اما در دوره های آوسبیلدونگ، 5 روز در هفته به مدت 8 ساعت باید در محیط کاری که انتخاب کرده اید مشغول به کار شوید. از این 5 روز 2 زمان 4 ساعته در هفته باید در کلاس های تئوری حضور داشته باشید و طبق کتاب به شما آموزش داده خواهد شد.

سیستم آموشی آلمان به این صورت است که هر 4 هفته از شما آزمون گرفته می شود و فارغ از خارجی بودن یا بومی بودن و سطح زبان شما، کتاب هایی دارید که باید آن ها را بگذرانید. پس باید سطح زبان خوبی داشته باشید و از سد این کتاب ها بگذرید. در نظر داشته باشید که شما باید سطح B2 زبان آلمانی را داشته باشید.

 

دوره های آوسبیلدونگ

 

در طول دوره ها چه اتفاقی می افتد

در این دوره ها شما باید در تمام دپارتمان هایی که در برنامه درسی شما موجود است شرکت کنید. برای مثال: شما یک فروشنده ماشین در یک شرکت سرشناس هستید، شما باید به عنوان منشی تلفن ها را پاسخگو باشید، به عنوان حراست جلو درب بایستید یا به عنوان تعمیرکار کار کنید. شما باید در تک تک این دوره ها شرکت کنید. به همین علت است که در این جا ذکر شد شما هر چه قدر تجربه داشته باشید طول دوره شما کوتاه تر می شود. کمترین و بیشترین طول دوره های آوسبیلدونگ 2 سال و 3 سال است. شما در این دوره باید بیاموزید که به ای هر کدام از افراد نام برده در بالا کار کنید.

آیا در دوره های آوسبیلدینگ فرد حقوق دریافت می کند؟

یکی از سوالاتی که متقاضیان از ما می پرسند این است که آیا ما در این کشور اجازه کار داریم یا خیر. یکی دیگر از تفاوت های دوره های آوسبیلدونگ و دوره های تحصیلی این است که شما همزمان با کاری که دارید انجام می دهید دستمزد دریافت می کنید و شما می توانید هزینه های خود را پرداخت کنید.

دستمزدی که دریافت می کنید بستگی به دوره ای دارد که انتخاب می کنید. این مبلغ از 500 یورو تا 1200 یورو متغیر است. در نتیجه نه تنها شما برای این دوره ها هزینه ای پرداخت نمی کنید بلکه مبلغی به عنوان دستمزد هم دریافت می کنید. به این دستمزد مالیات تعلق نمی گیرد ولی شاید شما بخواهید بیمه ای که دریافت می کنید از این مبلغ کسر گردد.

 

جهت مشاوره رایگان کافیست کلیک کنید

 

در  نظر داشته باشید برای این که یک فرد در آلمان بتواند از پس هزینه های خود بر بیاید معمولا ً به 900 یورو احتیاج دارد. مشکلی که برای بچه هایی با حقوق حداقل پیش می آید این است که چگونه این ما به التفاوت بین دریافتی و هزینه را جبران کنند. زیرا این افراد در این دوره اجازه کار ندارند. موسسات زیادی در آلمان وجود دارد که به شما در این مورد کمک می کند و این هزینه را به شما پرداخت می کند. مؤسسه BAB مکانی است که هزینه ای که شما در ماه کم دارید را به شما پرداخت می کند.

آیا برای دوره های آوسبیلدونگ تمکن مالی نیاز است؟

تمکن مالی آلمان برای افراد که می خواهند ویزا دانشجویی یا جاب سیکر دریافت کنند، معادل 10.300 یورو می باشد که این پول باید همراه شما باشد. یعنی شما وقتی وارد فرودگاه آلمان می شوید چک می کنند که آیا این پول را دارید یا خیر. ما می دانیم که نمی توانیم بیش از یک مبلغ مشخص ارز از کشور خارج کنیم پس چاره چیست؟

در دوره های آوسبیلدونگ شما مبلغی به عنوان دستمزد دریافت می کنید. برای مثال شما ماهانه 600 یورو دستمزد از آوسبیلدونگ دریافت می کنید. پس تمکن مالی شما می شود معادل مبلغ گفته شده در بالا که دستمزد یک سال شما از آن کسر گردیده. در مثال بالا تمکن مالی شما معادل 3.100 یورو می شود.

جالب است بدانید وقتی شما در دوره های تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد شرکت کرده اید، هر دو روزی که در این کشور حضور دارید به عنوان روزز شهروندی یک روز حساب می شود؛ اما در دوره های آوسبیلدونگ هر روز شما محاسبه می شود. یعنی همان کارفرمایی که برای شما هزینه کرده است و شما را در دوره های آوسبیلدونگ پذیرش کرده است شما را استخدام می کند. پس وقتی پس از 2 یا 3 سال که شما این دوره ها را گذراندید شغل شما برای 2 سال بعد تضمین شده است. بعد از این 5 سال شما می توانید در خواست شهروندی آلمان را بدهید.

پس مزیتی که دوره های آوسبیلدونگ نسبت به دوره های تحصیلی دارد این است که دوران تحصیل شما در این دوره ها هم جزء سال هایی که شما کار کرده اید محاسبه می شود. در نتیجه شما دیگر نگرانی بابت پیدا کردن کار ندارید و طول زمانی که طول می کشد تا منجر به شهروندی آلمان شود کاهش می یابد

 

دوره های آوسبیلدونگ

 

شرایط تحصیل برای آوسبیلدونگ در آلمان

اگر شما غیر اروپایی هستید و از کشورهایی مانند هند هستید، باید دارای گواهینامه قبولی در امتحانات مدرسه در پایه دوازدهم باشید. یعنی باید حداقل مدرک دیپلم دوازده ساله یا دیپلم یازده ساله و پیش دانشگاهی را داشته باشید که می تواند در هر گروه رشته ای باشد. این حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای متقاضی از یک کشور غیر اروپایی برای درخواست برنامه آوسبیلدونگ در آلمان است.

کسانی که مدارک تحصیلی بالاتری را پس از تحصیل در مدرسه دوازدهم کسب کرده اند، به عنوان مثال ؛ کارشناسی یا کارشناسی ارشد، همچنین می تواند اعمال شود. برخی از شرکت ها و مؤسسات آموزشی، معیارهای صلاحیت هر فردی را که زیر 30 سال باشد، جدا از حداقل مدارک پایه دوازدهم بررسی می کنند.

چه رشته هایی را می توان در دوره های آوسبیلدونگ گذراند؟

پاسخ به این سؤال این است که تمام رشته ها را می توان در دوره های آوسبیلدونگ گذراند. برای مثال رشته ی امنیت پرواز، آشپزی، رستوران دار، مهندس نرم افزار، پرستار، اوپتومتر، خیاط، قصاب، نجار یا کابینت کار دوره های آوسبیلدونگ دارد. رشته های پزشکی، پرستاری، شنوایی سنجی، اوپتومتری، بینایی سنجی رشته های آوسبیلدونگ برای پزشکان و پیرا پزشکان هستند.

چگونه یک شهروند غیر اتحادیه اروپا می تواند برای آوسبیلدونگ در آلمان درخواست دهد؟

در حال حاضر، حدود 330 شغل وجود دارد که نیاز به آموزش رسمی در آلمان دارند. مشاغلی که در طرح آموزش دوگانه شرکت می کنند، آموزش حرفه ای را بهترین شکل استخدام شخصی می دانند. در سراسر اروپا و سراسر جهان آگاهی فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه آموزش و پرورش حرفه ای عالی مبتنی بر کار برای رقابت و مشارکت اجتماعی حیاتی است. بنابراین، اجازه دهید مجموعه ای از سوالات را در مورد چگونگی درخواست شما برای برنامه آوسبیلدونگ به عنوان دانشجوی غیر اتحادیه اروپا بررسی کنیم.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا چیست؟

برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان به دو سند مهم نیاز دارید:

  • رزومه (CV)

این اولین شرطی است که باید انجام دهید. رزومه شما باید مختصر باشد. این باید شامل اطلاعاتی در مورد جزئیات دقیق آموزش، تجربیات کاری (فقط در صورت وجود) و غیره باشد.

  • در صورت لزوم نامه همراه

نامه های دارای سابقه کار معتبر / تایید شده (فقط در صورت وجود)

گواهینامه های مدرسه، دیپلم یا / و مدارک تحصیلی

شما باید گواهینامه های ذکر شده در بالا (کپی برابر اصل) خود را به زبان انگلیسی و همچنین به زبان آلمانی ارائه دهید.

چرا به این مدارک نیاز دارید؟

اکنون می دانید که بسته به الزامات شرکت خاصی که در آن درخواست پذیرش می کنید، می توانید یک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ را بعد از کلاس دوازدهم شروع کنید.

بنابراین، گواهینامه های تحصیلی شما مهم است تا شرکت هایی که به شما موقعیت کارآموزی ارائه می دهند بتوانند مدرسه شما را با معادل آلمانی یعنی Hauptschule یا Realschule مقایسه کنند.

  • الزامات مالی و مزایای آوسبیلدونگ در آلمان چیست؟

اگر برای ویزای آوسبیلدونگ درخواست می کنید، باید موارد زیر را داشته باشید:

  • تأیید کتبی یا قرارداد توسط شرکت آموزشی
  • مبلغ کافی (863 یورو در ماه) برای حفظ هزینه زندگی در آلمان برای مدت اقامت شما قبل از شروع آوسبیلدونگ

بیمه درمانی معتبر حداقل برای اولین سال یا قبل از شروع آموزش حرفه ای شما

 

شرایط تحصیل برای آوسبیلدونگ در آلمان اگر شما غیر اروپایی هستید و از کشورهایی مانند هند هستید، باید دارای گواهینامه قبولی در امتحانات مدرسه در پایه دوازدهم باشید. یعنی باید حداقل مدرک دیپلم دوازده ساله یا دیپلم یازده ساله و پیش دانشگاهی را داشته باشید که می تواند در هر گروه رشته ای باشد. این حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای متقاضی از یک کشور غیر اروپایی برای درخواست برنامه آوسبیلدونگ در آلمان است. کسانی که مدارک تحصیلی بالاتری را پس از تحصیل در مدرسه دوازدهم کسب کرده اند، به عنوان مثال ؛ کارشناسی یا کارشناسی ارشد، همچنین می تواند اعمال شود. برخی از شرکت ها و مؤسسات آموزشی، معیارهای صلاحیت هر فردی را که زیر 30 سال باشد، جدا از حداقل مدارک پایه دوازدهم بررسی می کنند. چه رشته هایی را می توان در دوره های آوسبیلدونگ گذراند؟ پاسخ به این سؤال این است که تمام رشته ها را می توان در دوره های آوسبیلدونگ گذراند. برای مثال رشته ی امنیت پرواز، آشپزی، رستوران دار، مهندس نرم افزار، پرستار، اوپتومتر، خیاط، قصاب، نجار یا کابینت کار دوره های آوسبیلدونگ دارد. رشته های پزشکی، پرستاری، شنوایی سنجی، اوپتومتری، بینایی سنجی رشته های آوسبیلدونگ برای پزشکان و پیرا پزشکان هستند. چگونه یک شهروند غیر اتحادیه اروپا می تواند برای آوسبیلدونگ در آلمان درخواست دهد؟ در حال حاضر، حدود 330 شغل وجود دارد که نیاز به آموزش رسمی در آلمان دارند. مشاغلی که در طرح آموزش دوگانه شرکت می کنند، آموزش حرفه ای را بهترین شکل استخدام شخصی می دانند. در سراسر اروپا و سراسر جهان آگاهی فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه آموزش و پرورش حرفه ای عالی مبتنی بر کار برای رقابت و مشارکت اجتماعی حیاتی است. بنابراین، اجازه دهید مجموعه ای از سوالات را در مورد چگونگی درخواست شما برای برنامه آوسبیلدونگ به عنوان دانشجوی غیر اتحادیه اروپا بررسی کنیم. مدارک مورد نیاز برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا چیست؟ برای درخواست آوسبیلدونگ در آلمان به دو سند مهم نیاز دارید: • رزومه (CV) این اولین شرطی است که باید انجام دهید. رزومه شما باید مختصر باشد. این باید شامل اطلاعاتی در مورد جزئیات دقیق آموزش، تجربیات کاری (فقط در صورت وجود) و غیره باشد. • در صورت لزوم نامه همراه نامه های دارای سابقه کار معتبر / تایید شده (فقط در صورت وجود) گواهینامه های مدرسه، دیپلم یا / و مدارک تحصیلی شما باید گواهینامه های ذکر شده در بالا (کپی برابر اصل) خود را به زبان انگلیسی و همچنین به زبان آلمانی ارائه دهید. چرا به این مدارک نیاز دارید؟ اکنون می دانید که بسته به الزامات شرکت خاصی که در آن درخواست پذیرش می کنید، می توانید یک دوره کارآموزی آوسبیلدونگ را بعد از کلاس دوازدهم شروع کنید. بنابراین، گواهینامه های تحصیلی شما مهم است تا شرکت هایی که به شما موقعیت کارآموزی ارائه می دهند بتوانند مدرسه شما را با معادل آلمانی یعنی Hauptschule یا Realschule مقایسه کنند. • الزامات مالی و مزایای آوسبیلدونگ در آلمان چیست؟ اگر برای ویزای آوسبیلدونگ درخواست می کنید، باید موارد زیر را داشته باشید: • تأیید کتبی یا قرارداد توسط شرکت آموزشی • مبلغ کافی (863 یورو در ماه) برای حفظ هزینه زندگی در آلمان برای مدت اقامت شما قبل از شروع آوسبیلدونگ • بیمه درمانی معتبر حداقل برای اولین سال یا قبل از شروع آموزش حرفه ای شما

 

چند پرسش متداول

  • آیا پرستار در سن 31 سال می تواند برای دوره های آوسبیلدونگ اقدام کند؟

همان طور که می دانید محدوده سنی شرکت در این دوره ها بین 18 تا 25 سال است. این محدوده سنی برای افرادی تعریف شده است که تخصص ندارند و تنها مدرک دیپلم دارند. اما برای شخصی که پرستار است و تجربه کاری دارد شرایط متفاوت است و افراد متخصص می توانند تا 45 سال اقدام کنند. بر طبق قانون کشور آلمان افراد بالای 45 سال به هیچ نوع برنامه ای نمی توانند به این کشور مهاجرت کنند.

  • آیا افراد که پذیرش دوره های آوسبیلدونگ را دارند ویزا می شوند یا خیر؟

در نظر داشته باشید اگر دولت آلمان نخواهد نوعی از ویزا را صادر کند اصلا ً آن را بر روی سایت اداره مهاجرت قرار نمی دهد. در سال 2020 وقتی این نوع ویزا بر روی سایت اداره مهاجرت قرار گرفت بلافاصله پاندمی کووید شروع شد و این کشور اعلام کرد تا فروکش کردن پاندمی و واکسیناسیون شدن همگانی این نوع ویزا به تعویق می افتد. اما در حالت کلی این ویزا با بهتر شدن شرایط صادر خواهد شد.

در این نوع از دوره ها شما با موسسات و دانشگاه ها سروکار ندارید بلکه با کارفرماها و شرکت های آلمانی رو به رو هستید. شما می توانید این افراد را قانع کنید که تا باز شدن این نوع ویزا برای ایرانیان یا تا دریافت مدرک زبان B2 این شغل را برای شما نگه دارند. معمولا بین یک تا دو سال می شود یک شغل را در حالت رزرو نگه داشت.

راه حل بعدی برای تسریع این فرآیند این است که شما از طریق یک کشور ثالث اقدام کنید. برای مثال این ویزا برای افراد در ترکیه یا مجارستان صادر می شود. شما می توانید با کارفرما مکاتبه کرده شغل را پیدا کنید سپس از طریق یکی از این کشورها اقدام کنید.

  • آیا می شود همزمان ویزا جاب آفر و آوسبیلدونگ دریافت کرد؟

برای تکمیل کردن فرم های سفارت در سایت برای شما چندین گروه قرار داده است. شما می توانید در سایت گروه هایی که برای دریافت ویزا مد نظر شماست را علامت بزنید. برای مثال همزمان می توانید برای ویزا جاب سیکر و جاب آفر درخواست دهید.

  • حداقل نمره دیپلم چه قدر باید باشد؟

سیستم های آموزشی در هر کشور مشخص است. در ایران سیستم آموزشی از صفر تا بیست است. اما اداره مهاجرت می گوید که شما باید نمره خود را به سیستم آلمانی تبدیل کنید که فرمول خاص خودش را دارد. در سستم آلمانی وقتی نمره شما از 2.5 به سمت 1 می آید، نمره شما مورد قبول واقع می شود. نمره 2.5 تقریبا ً معادل معدل 15 یا 16 می باشد.

  • آیا خانواده ام می توانند برای دوره های آوسبیلدونگ در آلمان همراه من بیایند؟

خانواده شما پس از 3 ماه می توانند به شما بپیوندند.

 

جهت مشاوره ریگان و مهاجرت کاری به کشور آلمان فقط کافیست فرم زیر را پر کنید: