مردم، زبان و سنت ها چیزی هستند که فرهنگ آلمانی را منحصر به فرد می کند. این نقش کلیدی در تاریخ اروپا داشته است و نه تنها انگلیسی زبانان آن را آلمان می نامند بلکه خود آلمانی ها آن را سرزمین آلمان ها می نامند. آلمان به عنوان کشور شاعران و اندیشمندان شناخته می شود.

شرایط فرهنگی آلمان

فرهنگ آلمان در طول تاریخ غنی آلمان تحت تأثیر قرار گرفته و شکل گرفته است، زمانی به عنوان بخش مهمی از امپراتوری مقدس روم، و بعدها به عنوان یکی از با ثبات ترین اقتصادهای جهان شناخته شد.

در حالی که امروزه، آلمان میزبان 82.2 میلیون نفر از جمله آلمانی ها و اقلیت های دیگر ملیت ها است که به یکدیگر احترام می گذارند و با هم آلمان را به کشوری با ارزش ها، جشن ها و آداب و رسوم منحصر به فرد تبدیل می کنند.در این مقاله، ما حقایقی در مورد فرهنگ آلمانی ارائه کرده ایم، که ریشه در آغاز هزاره اول دارد، اگرچه با گذشت زمان ویژگی های متفاوتی را از رویدادهای تاریخی از دست داده و به دست آورده است که نه تنها آلمان، بلکه کل قاره اروپا قدیمی را شکل داده است.

فرهنگ آلمان توسط جریانات فکری و مردمی عمده در اروپا، چه مذهبی و چه سکولار شکل گرفته است.در آلمان تعدادی تعطیلات رسمی وجود دارد. این کشور به ویژه برای جشن های Oktoberfest در مونیخ، فرهنگ کارناوال و آداب و رسوم تأثیرگذار جهانی کریسمس معروف به Weihnachten مشهور است. 3 اکتبر از سال 1990 روز ملی آلمان است که به عنوان روز وحدت آلمان جشن گرفته می شود. یونسکو 46 ملک در آلمان را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد.

نظرسنجی جهانی بی بی سی نشان داد که آلمان دارای بیشترین تأثیر مثبت در جهان در سال های 2011 ، 2013 و 2014 است.

در مرحله اول، در اینجا برخی از حقایق در مورد آلمان امروزی آمده است. اگرچه کشورهای انگلیسی زبان آن را آلمان می نامند، اما آلمانی ها خود آن را Deutschland می نامند. به زبان  لاتین Germania، Allemagne به فرانسوی و Almanya به ترکی است.

برلین پایتخت آن است، اما هامبورگ، مونیخ و کلن نیز از جمله شهرهای اصلی آلمان هستند. تخمین زده می شود که یک زن متوسط ​​در آلمان حدود 83 سال زندگی می کند، در حالی که یک مرد متوسط ​​79 سال عمر می کند. زبان اصلی آلمانی و دین اصلی مسیحیت است.

 تن پوش

امروزه معمولاً لباس آلمانی لباس معمولی غربی است. مردان و زنان هر دو کت و شلوار ساده و پیراهن ساده در محل کار می پوشند. با این حال، هر منطقه از کشور لباس های سنتی خود را دارد که کمی متفاوت از یکدیگر است. به عنوان مثال، در ایالت باواریا، لباس سنتی مردان شلوارهای چرمی است که درست بالای زانو به پایان می رسد، در حالی که برای زنان لباس سنتی لباسی است که دارای نیم تنه، بلوز، دامن کامل و پیش بند است. در این منطقه می توانید افرادی را ببینید که این لباس ها را پوشیده اند، به زنان ویژه در هنگام کارناوال یا جشنواره ها.

شرایط فرهنگی آلمان

نماد ها

نمادهای آلمانی طی مراحل مختلف تاریخ همراه با رویدادهایی که فرهنگ و سنت های آن را شکل داده است، تغییر کرده است. عقاب بخشی از امپراتوری مقدس روم بود که پس از پیروزی پروس بر اتریش در سال 1886 توسط دو ایالت مختلف به اشتراک گذاشته شد. مارتین لوتر و شخصیت های برجسته در نقش امانوئل کانت، یوهان گوتفرید فون هردر و یوهان ولفگانگ گوته نیز چهره های مهم و نمادهای بسیار بحث برانگیز هستند. امروزه پرچم سیاه، قرمز و طلایی معروف ترین نماد این کشور است

مراسم ترحیم

ادای احترام به مردگان بخشی از هر فرهنگی است. در آلمان، مراسم تشییع جنازه 3 تا 4 روز پس از مرگ فرد به طول می انجامد. اقوام و دوستان از اعضای خانواده کشته شدگان دیدن می کنند. یک کشیش و روحانیان با لباس سیاه و بنفش در اولین روز مراسم تشییع جنازه شرکت می کنند.

قبل از دفن، تابوت را به کلیسا می برند و کشیش دعاها را می خواند و تابوت را با آب مقدس آب پاشی می کند. سپس زنگ ها به صدا در می آیند و عزاداران تابوت را به قبرستان می برند و در آنجا بر روی قبر قرار می دهند. پس از سخنرانی کوتاه و دعاهای کشیش، عزیزان مرده آخرین خداحافظی خود را انجام می دهند و تابوت را با خاک می پوشانند.

فرهنگی متنوع و جهانی

برای بسیاری از بازدیدکنندگان از آلمان، تصور ماندگار آن ها یک کشور سنت شکن، دارای تنوع فرهنگی و جذاب است. این امر به ویژه در رویدادهای مهم مانند جام جهانی فوتبال 2006 صادق است. شعار رسمی آن زمان “زمان دوست یابی” بود. بسیاری از کسانی که در طول جام جهانی به این کشور سفر کردند واقعاً از این که مردم در آلمان، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا چقدر دوستانه هستند شگفت زده شدند. آن ها دیدند که آلمانی ها بیشتر بر موفقیت اقتصادی تمرکز کرده اند. همچنین آن ها اولویت زیادی را برای خانواده، دوستان و زمان دور از محل کار قائل می شوند. علاوه بر این، آن ها دریافتند که اکثریت قریب به اتفاق مردم آلمان، اعم از پیر و جوان، همچنان در مورد گذشته ناسیونال سوسیالیستی آلمان و تقسیم کشور تا زمان اتحاد مجدد در 1990 صحبت و تفکر می کنند. اینکه این روند کنار آمدن با گذشته باعث ایجاد فرهنگ یادبود و ارزش های ریشه دار مانند همبستگی اجتماعی و احترام به تنوع شده است.

بنابراین، جای تعجب نیست که آلمان از دیرباز کشور مهاجرت بوده است. شاید برای برخی تعجب آور باشد، اما جمعیت شناسی تصویری از یک جامعه متنوع و پر جنب و جوش را نشان می دهد. تقریبا 82.8 میلیون نفر در آلمان زندگی می کنند. تقریباً 10.9 میلیون نفر از آن ها دارای گذرنامه خارجی هستند – بیش از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا. از جمله افرادی که بعداً تابعیت آلمان را کسب کرده اند، اگرچه در خارج از کشور یا از والدین مهاجر در آلمان متولد شده اند، بیش از 20 میلیون نفر در آلمان دارای سابقه مهاجرت هستند. به عبارت دیگر، عملاً یک پنجم افرادی که در آلمان زندگی می کنند ریشه خارجی دارند.

اگرچه این تنوع فرهنگی رو به رشد چالش های اجتماعی و سیاسی خاصی را برای آلمان ایجاد می کند، اما فرصتی برای مقابله با شکل جدید و فرخنده همزیستی در قلب اروپا فراهم می کند.

شرایط فرهنگی در آلمان

جذابیت آلمان و فرصت های پیشرفت آن

چرا آلمان چنین مهاجران زیادی را به خود جذب می کند؟ بدیهی است که خبر از فرصت های متنوع، چشم اندازهای خوب و مشاغل جالب ارائه شده در آلمان منتشر شده است.

تقریباً همه شهرهای بزرگ آلمان دارای ترکیبی غنی و پر جنب و جوش از ملیت ها هستند – یک محفظه ذوب واقعی از فرهنگ ها، زبان ها و ادیان مختلف. در سال 2015، برلین پایتخت آلمان محبوب ترین مقصد برای مهاجران خارجی بود و پس از آن مونیخ و هامبورگ قرار گرفتند. مرکز مالی بین المللی فرانکفورت در رتبه هفتم قرار دارد. با این وجود، مراکز علمی نیز افراد را جذب می کنند. به عنوان مثال، کارلسروهه، یکی از مهمترین مراکز فناوری اطلاعات و ارتباطات اروپا، جریان مداوم مهاجران را از سراسر جهان به خود جلب می کند.

مهاجران به آلمان سهم عمده ای در دستاوردهای این کشور و بهبود تصویر آن دارند. بسیاری از افراد با سابقه مهاجرت در آلمان بسیار موفق شده اند و مشاغل خود را به عنوان مدیر، مهندس، کارآفرین، وکیل یا پزشک دنبال می کنند. دیگران به عنوان نیروی کار ماهر در صنعت یا تجارت رستوران مشغول به کار هستند. دیگران مانند فاتحین آکین، کارگردان معروف ترک تبار، وارد فیلم سازی شده اند، یا وارد عرصه سیاست شده اند. در دنیای فوتبال نیز، اکنون نسل چند فرهنگی به میدان آمده است. بازیکنان تیم ملی امروزی به جای اینکه اصالتاً آلمانی باشند، ریشه های لهستانی، سوئدی، ترکی، بوسنیایی، برزیلی، غنایی، نیجریه ای یا تونسی دارند.

یکی از دلایلی که آلمان در بسیاری از زمینه های زندگی متکثر شده است این است که فرصت ها برای مشارکت مهاجران در جامعه بهتر از گذشته است. این همچنین بازتاب اجرای دقیق حقوق برابر و حقوق مشارکتی آلمان و احترام زیادی است که آن ها در آلمان از آن برخوردارند. این حقوق که شامل همه گروه های اجتماعی می شود، به صراحت در ماده 3 قانون اساسی بیان شده است.

ثروت، امنیت قانونی و آزادی دین

در فهرست “10 شهر برتر جهان برای زندگی”،  سه شهر آلمانی وجود دارد: دوسلدورف، مونیخ و فرانکفورت. رتبه بندی بر اساس معیارهای ثبات سیاسی، جنایت، شرایط اقتصادی، آزادی فردی، آزادی مطبوعات، مراقبت های بهداشتی، سیستم آموزش، مسکن، آلودگی و امکانات تفریحی است.

آلمان می تواند مدعی دستاوردهای اجتماعی متعددی باشد، و این افراد بدون در نظر گرفتن جنسیت، سن و ملیت برای بسیاری از افراد ارزشمند هستند. چنین دستاوردهایی شامل ثبات سیاسی و اقتصادی کشور، جامعه دلسوز آن با طیف وسیعی از شبکه های ایمنی اجتماعی، احترام به آزادی عقیده و مذهب، سیستم مراقبت های بهداشتی جامع و مقرون به صرفه، حفظ حاکمیت قانون، نقش قدرتمند توسط سازمان های غیردولتی و اتحادیه های کارگری و اهمیت زیادی که به آموزش داده می شود، هستند. در عین حال، آلمان یکی از آرام ترین کشورهای جهان است. این کشور در دهه های اخیر شاهد هیچ گونه ناآرامی اجتماعی یا سیاسی نبوده است.

آلمان به عنوان کشوری مهاجرپذیر، میزبان طیف وسیعی از ادیان است.

روزانه باید با افرادی از زمینه های مذهبی متفاوت روبرو شد. آزادی مذهب در آلمان بسیار ارزشمند است. در ماده 4 قانون اساسی تصریح شده است:

(1) آزادی ایمان و وجدان و آزادی بیان اعتقادات مذهبی یا فلسفی از تعرض مصون است.

(2) انجام اعمال دینی بدون مزاحمت باید تضمین شود.

اکثریت ساکنان آلمان مسیحی هستند (55 درصد) و اعضای کلیسای کاتولیک روم یا کلیسای انجیلی در آلمان هستند. اسلام، که تقریباً پنج درصد جمعیت را تشکیل می دهد، سومین دین بزرگ در آلمان است. علاوه بر این، بیش از 70 جامعه مذهبی دیگر در آلمان وجود دارد. بیش از 36 درصد مردم ترجیح دادند دین خود را اعلام نکنند.

شرایط فرهنگی در آلمان

انواع فعالیت های فرهنگی و تفریحی

در آلمان، اوقات فراغت بخش مهمی از فرهنگ محسوب می شود. محققان هامبورگ به این نتیجه رسیدند که آلمانی های بالای 14 سال به طور متوسط ​​4 ساعت اوقات فراغت در روز دارند. صرف نظر از عوامل متعددی که آلمانی ها را متمایز می کند، در همه جا، محبوب ترین فعالیت اوقات فراغت تماشای تلویزیون است. اکثر آلمانی ها یکشنبه های خود را وقف اوقات فراغت می کنند زیرا اکثر مغازه ها و رستوران ها در روزهای یکشنبه تعطیل هستند.

آلمان همچنین طیف بسیار متنوع و جذابی از فعالیت های فرهنگی و تفریحی را ارائه می دهد. به عنوان مثال ده ها هزار باشگاه ورزشی انواع رشته ها مانند فوتبال، هندبال و تنیس را پوشش می دهند. هر کسی می تواند به یکی از این باشگاه ها بپیوندد، که به طور کلی وسیله ای ارزان برای تمرین یک ورزش فردی یا تیمی – و ملاقات با افرادی با علایق مشابه را ارائه می دهد.

باشگاه های ورزشی بخش بزرگی از اوقات فراغت آلمانی ها را تشکیل می دهند. در حال حاضر، حدود 26 میلیون نفر در آلمان عضو بیش از 91000 باشگاه ورزشی در آلمان هستند. باشگاه های ورزشی می توانند به کودکان و بزرگسالان در شناخت افراد جامعه خود از طریق اشتیاق مشترک به ورزش کمک کنند.

یکی دیگر از فعالیت های تفریحی که آلمانی ها دوست دارند در آن شرکت کنند ورزش است. مطالعات نشان می دهد که اکثر آلمانی ها حداقل یک بار در هفته در وقت آزاد خود ورزش می کنند. انواع متداول ورزش هایی که در آلمان انجام می شود شامل دویدن، اسکیت و دوچرخه سواری است، اما آلمانی ها همچنین دوست دارند در مدل های غیر سنتی ورزش کنند. به عنوان مثال، بانجی جامپینگ، ماهیگیری در اعماق دریا و بوکس نیز از انواع ورزش های محبوب هستند.

دوستداران ادبیات کتابخانه های متعددی برای مراجعه در آلمان دارند. کتابخانه ها همچنین به طور منظم رویدادهای فرهنگی مانند انجمن های کتاب خوانی یا سخنرانی را ارائه می دهند، که می توانید به صورت رایگان یا با هزینه ورودی متوسط ​​در آن ها شرکت کنید. اگر تاریخ یا هنر بیشتر به نفع شماست، شما می توانید بسیاری از موزه های سراسر کشور را انتخاب کنید. برای فعالیت های موسیقی، مدارس موسیقی مختلفی وجود دارد که به آموزش آواز، رقص یا ساز می پردازند. اگر علاقه مند به شرکت در یک مدرسه موسیقی هستید، قبل از هر چیز باید هزینه کلاس ها را جویا شوید، زیرا هزینه این دوره ها از مدرسه ای به مدرسه دیگر متفاوت است. علاوه بر این، Volkshochschule یک دوره آموزشی متنوع را به شما ارائه می دهد. اگر به زبان ها، فرهنگ، جامعه، دوره های خلاق یا ورزش جدید علاقه دارید – در Volkshochschule محلی همه خوش آمدید. برای شرکت در دوره نیازی به مدارک لازم نیست و هزینه دوره کاملا مقرون به صرفه است. در شرایط خاص حتی می توانید در هزینه های خود تخفیف بگیرید. در مورد دوره های اخیر در Volkshochschule در نزدیکی محل زندگی خود اطلاعات کسب کنید.

آموزش عمومی

آلمان دارای یکی از بالاترین سطوح آموزشی جهان و بسیاری از دانشگاه های معروف است. اما حضور دانشگاه در بسیاری از کشورهای اروپایی هنوز عقب است. آلمان تحصیل در خانه را ممنوع کرد. با این حال، هنوز هم تعدادی از مردم این کار را انجام می دهند و برخی از اقدامات برای پیگرد قانونی این عمل توسط دولت انجام شده است.

ایده آل های آموزشی آلمان تفاوت قابل ملاحظه ای با فلسفه های آموزشی سایر کشورها دارد. تأکید بر اجتماعی شدن، بحث، مشارکت صوتی در کلاس ها و دانشکده های انتقادی است. با سیستم mittlere Reife  پس از کلاس دهم (معمولاً در سن 16 سالگی، دانش آموزان آلمانی نیز می توانند به جای تحصیل در کلاس های 12 یا 13، تحصیلات صنعتی را آغاز کنند. این آموزش حرفه ای سیستم آموزشی دوگانه Duales Ausbildungssystem  نامیده می شود و شامل آموزش در یک شرکت و همچنین حضور در یک مدرسه حرفه ای Berufsschule  است. به مدت سه سال، شما شاگرد شرکت هستید. قسمت های عملی شرح شغل شما در شرکت تدریس ی شود، در حالی که قسمت های نظری بیشتر در مدارس حرفه ای تدریس می شود. پس از سه سال، امتحاناتی توسط اتاق بازرگانی و صنایع Industrie- und Handelskammer  برگزار می شود و پس از آن معمولاً از شرکت ها انتظار می رود که شاگردان سابق خود یا حداقل برخی از آن ها را استخدام کنند زیرا آموزش آن ها گران تمام شده است. اما متأسفانه، به دلیل یارانه هایی که به شرکت های شرکت کننده در سیستم آموزشی دوگانه داده می شود، برخی از شرکت ها به مدت سه سال آموزش کارآموزان را آغاز کرده و سپس آن ها را با شاگردان جدید با یارانه های متقابل عوض می کنند.

برای کار با صلاحیت بالاتر، شرکت های آلمانی انتظار دارند دانشگاه های آلمان تحصیلات کارکنان بالقوه خود را تکمیل کنند. آموزش در محل کار برای دانش آموزان غیر معمول است یا صرفاً یک فعالیت مقدماتی است، زیرا شرکت ها از سیستم آموزشی کارکنان آماده به کار می خواهند. پیشنهادات شغلی مشترک بیش از 2 سال سابقه کار، مشخصات سنی جوان و مهارت های بهتر از حد متوسط ​​را می طلبد. فرهنگ تجارت در آلمان در طول تحصیل تشویق می شود.

اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند و تقریباً رایگان هستند. دانشجویان می توانند تحصیل رایگان در آلمان داشته باشند. فقط هزینه دانشجویی حدود 100 تا 300 یورو در هر ترم (6 ماه) باید پرداخت شود. علاوه بر این، دانشجویان دانشگاه اغلب توسط موسوم به (BAföG  که به درآمد والدین وابسته است) حمایت می شوند و یارانه فدرال است و تا 290 یورو در ماه به عنوان اعتبار بدون بهره به اضافه 290 یورو به عنوان پرداخت مستقیم دریافت می شود.

در آلمان چندین مدرک دانشگاهی وجود دارد. به طور سنتی، پایین ترین مدرک کارشناسی ارشد (در هنر) و دیپلم (در علوم و مهندسی) بوده است. طی چند سال گذشته مدارک سنتی بتدریج با مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد استاندارد اروپا جایگزین می شود. دیپلم (دانشگاه)، کارشناسی ارشد یا دانشجوی کارشناسی ارشد می توانند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. Habilitation (Professor) که بعضاً به عنوان مدرک دانشگاهی تلقی نمی شود، بالاترین عنوان علمی در آلمان است.

نکته: آلمانی ها از یکدیگر مراقبت می کنند

یکی از بهترین ویژگی های مردم و فرهنگ آلمان این است که آن ها دوست دارند از یکدیگر مراقبت کنند. به عنوان مثال، اقلام گم شده روی درختان آویزان می شوند. اگر در پارکی در آلمان هستید یا در نزدیکی درخت هستید و چیزی را می بینید که در پایین ترین شاخه های آن آویزان است، بدانید که این یک چیز گم شده است. کسی آن را گم کرده است و دیگری که آن را پیدا کرده است و روی درخت آویزان کرده است تا صاحبش راحت تر آن را پیدا کند.

رزرو آنلاین وقت مشاوره