بهترین مسیر برای پیدا کردن کار در آلمان

کشور ایران دارای بیش از 80 میلیون جمعیت است و مطابق با آمار رسمی ارائه شده، نرخ بیکاری در ایران در اواسط سال 2019 در حدود 12 درصد بوده است. کار در کشورهای خارجی علاوه بر اینکه به اشتغال افراد کمک می کند باعث ورود ارز به کشور نیز می گردد.

انواع ویزای کاری آلمان

معمولا اکثر افراد با سن زیر 40 سال می توانند از طریق ویزای کار اقدام کنند. در کشورهای برتر دنیا اخذ ویزای کار برای افراد با سن بالای 40 سال خیلی سخت تر می شود.

ویزای جستجوی کار در آلمان

همچنین ویزایی به نام ویزای جستجوی کار وجود دارد که بیشتر نوع آلمانی و اتریشی آن شهرت دارد که در اتریش از طریق امتیازبندی و در آلمان از طریق بررسی فاکتورهای لازم در متقاضی اعطا می شود. این فاکتورها شامل مدرک تحصیلی بالاتر از کارشناسی، نمره زبان، داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی و سن زیر 40 سال (عموماً بالای 23 سال) اشاره نمود. با داشتن این ویزا می توان به مدت 6 ماه در این کشورها به جستجوی کار پرداخت و پس از کاریابی برای ویزای کار اقدام کرد، همچنین همسر و فرزندان زیر 18 سال را به عنوان همراه وارد این کشورها نمود.

جاب آفر

جاب آفر یا همان پیشنهاد شغلی در واقع مدرکی است که یک کارفرما به شخص خارجی جویای کار می دهد و شامل جزییات شغلی است که کارفرما برای آن درخواست نیروی کار داده است. به طور کلی می توان گفت که نامه ی پیشنهاد شغلی شامل جزيیات کم تری نسبت به قرارداد شغلی است و حاوی اطلاعاتی مانند شرح وظایف کاری، حقوق و مزایای شغلی و شرایط کاری مانند ساعات کاری و غیره می باشد.

دعوتنامه کاری  (Job offer)

افرادی که درخواست ویزای کاری با دعوتنامه کاری از کشور آلمان را دارند باید در ابتدا از کارفرمایی در این کشور دعوتنامه کاری دریافت نمایند. متقاضی پس از پنج سال امکان درخواست اخذ اقامت دائم آلمان را خواهد داشت. افرادی که با جاب آفر وارد آلمان می شوند، می توانند درخواست ویزای همراه جهت همراه کردن خانواده در آلمان را داشته باشند.

جستجوی کار  (Job seeker)

در این نوع ویزا متقاضیان، یک اقامت شش ماهه از دولت آلمان دریافت می نمایند و در زمان ورود، به مدت شش ماه اجازه جستجوی کار در این کشور را دارند. متقاضیان در این نوع ویزای کاری تنها اجازه جستجوی کار در رشته تحصیلی خود را دارند و اجازه ورود به رشته های غیر مرتبط را ندارند.

مدارک لازم برای ویزای جاب سیکر آلمان که در روز مصاحبه باید تحویل سفارت دهید

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی یا انگلیسی. (در صورتی که نام یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید)
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه تاییدیه وزارت خارجه و دادگستری که باید به تایید سفارت نیز برسد.
 • تاییدیه برای مدارک تحصیلی که توسط موسسه Anabin یا ZAB انجام می شود.
 • رزرو هتل یا محل اقامت در آلمان
 • گواهی تمکن مالی به مبلغ ۵۱۱۸ یورو
 • ترجمه رسمیِ سابقه کار
 • گواهی مبنی بر دانش زبان آلمانی یا انگلیسی (در صورت داشتن)
 • رزومه کامل با فرمت قابل قبول سفارت
 • انگیزه نامه

انگیزه نامه چیست؟

در واقع متن تشریحیِ تهیه شده در خصوص انگیزه متقاضی از جستجوی کار در آلمان است. در متن باید مشخص شده باشد که به دنبال چه نوع کار و سمتی هستید، نزد چه کارفرماهایی قصد اقدام و معرفی خود را دارید و محل اقامت شما کجا خواهد بود. شما باید معلومات زبانی خود را نیز ذکر و مدارک مربوطه را پیوست نمایید. در صورتی که با زبان آلمانی آشنایی ندارید، دلیل عدم نیاز به زبان آلمانی را شرح دهید. در صورتی که با شرکت‌هایی در آلمان ارتباط برقرار نموده اید، مدارک مربوطه نیز مورد نیاز می‌باشند.

شما همچنین به بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو نیاز دارید.

لطفا به این نکات هم توجه کنید:

 • داشتن تاییدیه از Anabin یا ZAB الزامی است. پس برای دریافت این تاییدیه به سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان مراجعه نمایید. جهت انجام این کار به سایت kmk.org مراجعه نموده و دانشگاه محل تحصیل خود را در آن جستجو کنید و نهایتا در صورت یافتن نتیجه، از آن پرینت تهیه کنید.
 • داشتن مدرک زبان الزامی نیست و تنها تسلط کافی به زبان آلمانی و یا انگلیسی کافیست.

انواع ویزای کاری آلمان

دریافت بلوکارت از طریق جاب سیکر

شرایط اخذ بلوکارت آلمان از طریق کاری به نحوی است که افراد لازم است یا از طریقJob offer   در خود آلمان اقدام به پیدا کردن کار کنند و یا از طریق ویزایJob seeker اقدام نمایند.

در این روش ها اقامت فرد در ابتدا اقامت کاری است و در صورتی که پس از گذشت یک سال به بلوکارت تبدیل می شود که حقوق فرد از میانگین حقوق رشته تحصیلی خود بالاتر و اغلب بالاتر از ۴۲۰۰ یورو باشد.

شرایط دریافت ویزای جاب سیکر آلمان چگونه است؟

اگر تحصیلات و سابقه شغلی شما با مشاغل مورد نیاز در آلمان مرتبط باشد، واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستید. آشنایی و ارتباط با شرکت‌های معتبر و مرتبط با تخصص شما، می‌تواند احتمال دریافت این ویزا را بالا ببرد.

شرایط دریافت ویزای جاب سیکر آلمان چگونه است؟

اگر تحصیلات و سابقه شغلی شما با مشاغل مورد نیاز در آلمان مرتبط باشد، واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستید. آشنایی و ارتباط با شرکت‌های معتبر و مرتبط با تخصص شما، می‌تواند احتمال دریافت این ویزا را بالا ببرد.

شرایط دریافت این ویزا به شرح زیر می باشد:

 • داشتن حداقل مدرک لیسانس
 • داشتن مدرک زبان آلمانی
 • شرایط سنی زیر تا 40 سال
 • شرایط سنی زیر تا 40 سال

ویزای جاب سیکر دارای پیوست نیست. این بدان معناست که همسر و فرزندان افرادی که درخواست ویزای جاب سیکر را دارند نمی توانند به او ملحق شوند و فرد باید به تنهایی به آلمان رفته و به دنبال شغل بگردد.

چناچه فرد در آلمان شغلی پیدا کند که مورد تایید اداره کار باشد و اقامت او به اقامت کاری یا بلوکارت تغییر کند، اعضای خانواده او می توانند برای پیوست به او درخواست دهند. شایان ذکر است که به نظر اداره خارجی ها در هر شهر، ممکن است شرایط سخت تری برای پیوست در نظر گرفته شود. مثلا بعضی از ایالت ها ۳ تا ۶ ماه فیش حقوقی می خواهند یا بعضی ایالت ها تا دوره آزمایشی تمام نشود برای پیوست ویزا صادر نمی کنند.

رزرو آنلاین وقت مشاوره