تحصیل در دانشگاه گوتنبرگ سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی، کشور سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند (تحصیل در سوئد). دانشگاه های این کشور جزو معتبرترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود و طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی در حوزه ی علوم فنی و مهندسی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و سایر رشته ها را در جهان دارا می باشند.

دانشگاه گوتنبرگ، دومین دانشگاه بزرگ کشور سوئد سال 1891 با کمک بخش خصوصی در شهر گوتنبرگ تاسیس شد. این دانشگاه در سال 1907 به عنوان دانشگاه مستقل بعد از دو دانشگاه اوپسالا و لوند شناخته شد. این دانشگاه دارای 14 پردیس می باشد و تمامی این پردیس ها در شهر گوتنبرگ قرار دارند. دانشگاه گوتنبرگ با 8 دانشکده و 40 دپارتمان جزو دانشگاه هایی است که بیشترین تنوع رشته ها را دارد. هیات علمی دانشگاه از 15 نفر تشکیل شده است که بر تمام امور دانشگاه نظارت دارند. این دانشگاه متشکل از 37000 دانشجو و 6000 کارمند می باشد.

دانشگاه گوتنبرگ از نظر علمی در رتبه بالایی قرار دارد و آروید کارلسون یکی از محققان این دانشگاه است که به همراه سایر محققانی نظیر اریک کندل و پائول گرینگارد موفق به دریافت جایزه نوبل در حوزه فیزیولوژی و پزشکی شد. در سال های اخیر شمار دانشجویانی که این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند رو به افزایش است. رویکرد آموزشی و محیط پژوهشی این دانشگاه سبب شده که دانشجویان بین المللی این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می کنند.

گوتنبرگ دومین شهر قدیمی در سوئد می باشد و تحصیل در مرکز شهر گوتنبرگ برای دانشجویان جذاب می باشد. شهر گوتنبرگ حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از شهر های مقرون به صرفه سوئد است و یکی از بهترین شهر های دانشجویی می باشد. فضای سبز، محیط طبیعی و کانال های آبی بسیاری در این شهر وجود دارد.
هزینه ی تحصیل برای تمامی دانشجویان تا سال 2010 رایگان بود. اکنون هزینه ی تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است. دولت سوئد از سال 2011 برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا شهریه ای را در نظر گرفته است.

تحصیل در دانشگاه گوتنبرگ سوئد
این دانشگاه امکانات بسیاری را برای دانشجویانش فراهم می کند برای مثال جابجایی دانشجو در سایر دانشگاه هایی که با دانشگاه گوتنبرگ قرارداد همکاری دارند امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که تحقیقات گسترده و تبادلات برنامه های تحصیلی این دانشگاه با سایر دانشگاه ها رو به افزایش است. این دانشگاه با بسیاری از دانشگاه های اروپا قرارداد همکاری دارد و دانشجو می تواند یک ترم تحصیلی خود را به منظور انجام پژوهش و تحقیق در این دانشگاه ها بگذراند.

دانشگاه گوتنبرگ علاوه بر اینکه طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی اش را در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار ارائه می دهد، پژوهش های زیست محیطی را در طیف وسیعی از مباحث انجام می دهد. همان طور که گفته شد دانشگاه گوتنبرگ تحقیقات زیادی را در زمینه های پیشرفته انجام می دهد و این دانشگاه با شرکت های پیشرفته و مشهور بین المللی نظیر ولوو، اس کی اف، اس سی ای و بسیاری از شرکت های محلی مشارکت و همکاری دارد و رابطه ی نزدیکی بین صنعت و جامعه برقرار می کند. این امر سبب می شود که آینده شغلی دانشجویان تضمین شده و آن ها پس از تحصیل به راحتی وارد بازار کار می شوند.

پردیس های دانشگاه گوتنبرگ:

Botanical Building

Campus Johannesberg

Campus Haga

Campus Lindholmen

Campus Linne

Geovetarcenter

Handelshogskoln

HDK and Valand

Humanisten

Mariestad

Medicinareberget

Pedagogen

Steneby

Sven Loven Centre

دانشکده های دانشگاه گوتنبرگ:

  • دانشکده آموزش
  • دانشکده پزشکی
  • دانشکده تجارت، اقتصاد و حقوق
  • دانشکده فناوری اطلاعات
  • دانشکده علوم طبیعی
  • دانشکده علوم اجتماعی
  • دانشکده هنرهای زیبا
  • دانشکده هنر (موزیک، فیلم و عکاسی)

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

دانشگاه گوتنبرگ برنامه های تحصیلی محدودی را در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می دهد. مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار، موسیقی سنتی و هنر های زیبا از جمله برنامه های تحصیلی این دانشگاه در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی می باشد.

این دانشگاه حدود 80 رشته ی تمام وقت دو ساله در حوزه های علوم فنی، علوم اجتماعی، فناوری اطلاعات، تجارت، موسیقی، هنر، هنر های زیبا، طراحی و صنایع دستی و … به زبان انگلیسی دارد و این دوره حدود دو سال به طول می انجامد.
دوره دکتری حدود چهار سال و به صورت تمام وقت می باشد. متقاضی اقدامات لازم برای پذیرش در مقطع دکتری را انجام می دهد و در تمام طول تحصیل خود به استخدام دانشگاه در می آید. حقوق دانشجویان دکترا 18000 تا 25000 کرون در ماه می باشد. لازم به ذکر است که امکان دریافت بورسیه در رشته هایی نظیر باستان شناسی، تاریخ هنر و مطالعات هنر های تجسمی، ادبیات تطبیقی، مطالعات فرهنگی، مطالعات فیلم، تاریخ، موسیقی شناسی، فلسفه وجود دارد. دانشجویان بین المللی نیز می توانند اقدامات لازم جهت دریافت بورسیه را انجام دهند.