راهنمای جامع آزمون GRE

آزمون (GRE (Graduate Record Examination آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادیست که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند. تعریف موسسه برگزاری آزمون GRE یعنی ETS، از این آزمون چنین است:

هوشمندانه‌ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار”

همانطور که می دانید معدل دوره کارشناسی اهمیت زیادی در ارزیابی دانشگاه‌ها برای اعطای پذیرش به دانشجویان دارد و همین مسئله عموما یکی از نقاط ضعف افراد در گرفتن پذیرش به شمار میرود. در رابطه با اهمیت آزمون GRE برخی معتقدند یکی از بهترین راههای جبران معدل دوره کارشناسی ، داشتن نمره بالا در این آزمون می‌باشد و تا حدودی می تواند این نقطه ضعف را پوشش دهد.
بنابراین با توجه به نکات مطرح شده انتظار می رود همان اندازه که این آزمون اهمیت دارد، به‌دست آوردن نمره بالا نیز در آن سخت و دشوار باشد و نیاز به توانایی ذهنی قوی و سختکوشی فراوان دارد و طبیعتا کسب نمره بالا در آزمون جی آر ای، شانس دانشجو را در پذیرش، بسیار بالا می‌برد.

 

همانطور که گفته شد باید به این نکته توجه کرد که هدف آزمون جی آر ای تنها سنجش سطح زبان شما نیست بلکه این آزمون منطق و تحلیل شما را درباره مسائل به خصوص ریاضیات مورد ارزیابی قرار می‌دهد. ارزیابان تحصیلی برای پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشگاه های معتبر سراسر دنیا به خصوص برای اعطای بورس در دانشگاه‌هایی همچون آمریکا و کانادا بدون توجه به کشور مبدا با ملاک قرار دادن سطح افراد در این آزمون آنها را ارزیابی می‌کنند.

اگر به دنبال دریافت پذیرش یا کمک هزینه تحصیلی (فاند = Fund ) هستید با دریافت نمره بالاتر از ۳۱۵ در آزمون GRE می توانید شانس خود را بالا ببرید. در نظر داشته باشید که بر اساس رشته تحصیلی حداقل نمره پذیرش در این آزمون می‌تواند متفاوت باشد.

آزمون GRE، که مخفف Graduate Record Examination است، یک آزمون استاندارد هست که توسط شرکت Educational Testing Service  به اختصار ETS برگزار می شود. 

آزمون GRE دو نوع دارد، جنرال و سابجکت

آزمون اصلی همان آزمون جنرال است و آزمون سابجکتیک آزمون جانبی به شمار می رود. بسیاری از دوره های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) و مدارس کسب و کار آمریکا و سایر کشورها در پروسه اخذ پذیرش از شما درخواست می کنند نمره آزمون GRE خود را برای آن ها ارسال کنید. در حقیقت  این آزمون یکی از راه های کمک کننده در ورود به تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های کشور آمریکا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوها همین آزمون GRE است.

تاریخ برگزاری آزمون‌های GRE سابجکت و GRE جنرال متفاوت است. آزمون جی آر ای سابجکت تنها سه بار در سال در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد در حالیکه آزمون جی آر ای جنرال هر هفته در موسسات مورد تایید برگزار می‌گردد.معمولا اکثر رشته های مهندسی به آزمون GRE General احتیاج دارند. و GRE Subject برای برخی رشته های خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، فیزیک و  روانشناسی برگزار می شود. اعتبار مدرک زبان GRE پنج ساله است. در نتیجه اگر ۵ سال از زمان شرکت در آزمونتان گذشته است باید دوباره اقدام به ثبت نام نمایید.در آزمون GRE سه موضوع مهارتی: درک مطلب ، محاسبات ریاضی و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.

راهنمای جامع آزمون GRE

نیاز به این آزمون ها توسط دانشگاه مورد نظر مشخص می شود و ممکن است در برخی دانشگاه ها به این آزمون ها نیازی نباشد. بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق حتما به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و در قسمتمشاهده کنید که به چه آزمون هایی احتیاج دارید. نکته مثبت آزمون GRE General این است که نمره منفی ندارد ولی آزمون GRE Subject نمره منفی دارد بطوری که به ازای هر چهار پاسخ اشتباه یک امتیاز منفی میگیرید.هزینه آزمون GRE در حدود ۲۰۵ دلار آمریکاست که با توجه به زمان ثبت نام متقاضیان می‌تواند بیشتر شود. اگر زمان ثبت نام به آزمون نزدیکتر باشد (بین یک هفته تا ۴ روز پیش از آزمون) هزینه آزمون ۲۵ دلار بیشتر می‌گردد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آزمون دولینگو |‌ Duolingo English Test

اکنون به بررسی بخش های مختلف آزمون GRE General که شامل سه قسمت می‌باشد می پردازیم:

Verbal Reasoning (استدلال کلامی): این بخش شامل پرسش‌های مرتبط با واژگان و درک مطلب است. هدف از این بخش سنجش توانایی شما در تجزیه و تحلیل مطالب نوشتاری و ترکیب حاصل از آن و همچنین روابط بین اجزای جمله و تشخیص روابط میان کلمات در یک متن تخصصی می باشد. تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 30 دقیقه می‌باشد. نمره ی مورد نظر نیز  بین 130 تا 170 نمره برای این بخش در نظر گرفته می شود.

>Quantitative Reasoning (استدلال کمی): این بخش شامل پرسش‌های ریاضی و مهارت‌های محاسباتی اولیه می باشد که سطح آن به دوران دبیرستان برمیگردد.  تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 35 دقیقه می‌باشد. از 130 تا 170 نمره نیز می‌توان در این بخش در نظر گرفت

Analytical Writing (نوشتار تحلیلی): این بخش شامل دو بخش با عناوین Issue Task (نوشتن یک انشا درباره موضوعی که به داوطلب داده می‌‌شود) و Argument Task (نوشتن یک تحلیل به روش استنتاجی از متنی که به داوطلب داده می‌شود) می‌باشد. نمرات این بخش ما بین 0 تا 6 می‌باشد

راهنمای جامع آزمون GRE

آزمون GRE Subject نیز درزمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، ادبیات، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است که برای متقاضیان مربوطه سطح دانش علمی آنان را می‌سنجد.

اطلاعات جزئی در خصوص هرکدام از این زمینه ها در ادامه ذکر شده است:

 ادبیات:

 • شامل 230 سؤال درزمینۀ شعر، نقد، مقاله، بیوگرافی، داستان کوتاه، رمان، تئوری ادبیات و تاریخ زبان است.

 زیست‌شناسی:

 • شامل 190 سؤال 5 گزینه‌ای است. منابع سؤالات مربوط به زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست‌شناسی اندام، اکولوژی و تکامل است.

 روانشناسی:

 • شامل 205 سؤال چندگزینه‌ای در زمینۀ توصیف یک آزمایش یا نمودار، موقعیت‌ها و وضعیت‌های بیماری است.

 شیمی:

 • شامل 130 سؤال چندگزینه‌ای است و منابع سؤالات مرتبط با گرایش‌های مختلف شیمی است.

 

ریاضیات:

 • شامل 66 سؤال چندگزینه‌ای است و درزمینۀ محاسبات و کاربردهای آن است.

 فیزیک:

 • شامل 100 سؤال 5 گزینه‌ای درزمینۀ الکترومغناطیس، مکانیک کلاسیک، نور و پدیده موج، ترمودینامیک و مکانیک آماری، مکانیک کوانتوم، فیزیک اتمی و زمینه‌های مرتبط است که سؤالات به‌شکل نمودار، گراف، داده‌ها و توصیفات آزمایشگاه و غیره است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آزمون SAT

اطلاعات تماس و آدرس مراکز برگزاری آزمون GRE

در حال حاضر این آزمون در ۹ مرکز سازمان سنجش، مؤسسه فرهنگی علامه سخن، مؤسسه آموزشی معرفت، مؤسسه آموزشی امیربهادر، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه شمال در آمل، دانشگاه شیراز و مجتمع آموزشی گسترش انفورماتیک زنجان برگزار می‌گردد. نام بعضی از این مراکز به همراه آدرس و شماره تلفن در ادامه ذکر شده:

 سازمان سنجش کشور

آدرس: تهران، خیابان کریم خان

تلفن:  88922242 9821+

 موسسه امیر بهادر

آدرس: تهران، پایین تر از میدان ولیعصر، جنب وزارت بازرگانی، بن بست صدف، پلاک 10

تلفن: 88919021 9821+

 علامه سخن

آدرس: تهران، خيابان وليعصر، بالاتر از ميدان ونك، خيابان نگار پلاک 35

تلفن: 88922242 9821+

 موسسه معرفت 

آدرس: تهران، ابتدای وصال شیرازی، نبش نائینی، پلاک 25

تلفن: 66499941 9821+

حال به سراغ نحوه ی ثبت نام آزمون می رویم. برای شرکت در آزمون GRE لازم است در سایت ETS یک حساب کاربری ایجاد کرده و یک پروفایل مخصوص امتحان GRE را که شامل انتخاب محل و تاریخ برگزاری آزمون است تکمیل نمایید. پس از تکمیل فرم مربوطه به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد که با استفاده از مسترکارت یا ویزا کارت می‌توانید وجه لازم را پرداخت کرده و ثبت نام خود را تکمیل کنید.در نظر داشته باشید که اگر قبلا در سایت ETS برای آزمون تافل ثبت نام کرده‌اید نیاز به ثبت نام مجدد ندارید تنها کافی است به بخش پروفایل آزمون GRE مراجعه کرده و با تکمیل آن هزینه ثبت نام را پرداخت نمایید.

مطابق هر آزمون دیگری یکسری قوانین را باید در هنگام امتحان در نظر بگیرید. در زمان ورود به محل برگزاری آزمون، به همراه داشتن تلفن همراه، کاغذ، ماشین حساب، هر نوع خودکار یا روان نویس و یا مداد ممنوع است. معمولا نماینده ETS در محل آزمون حاضر است که کاغذ و مداد در اختیار شما میگذارد، همچنین ماشین حساب آنلاینی نیز روی مانیتور شما برای انجام محاسبات در قرار دارد.برای مشاهده نتیجه آزمون نیز بین 10 تا 15 روز پس از آزمون به حساب کاربری خود در سایت ETS مراجعه کرده و بخش مربوطه را چک کنید.

 نتیجه آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است

این امکان وجود دارد که گزارش نمره (Report) امتحان خود را برای 4 دانشگاه به صورت رایگان ارسال کنید. نکته حائز اهمیت این است که باید در روز امتحان مشخصات این دانشگاه ها را به صورت آنلاین وارد کنید، پس این مشخصات را در روز آزمون به همراه داشته باشید.برای لغو آزمون نیز قوانینی وجود دارد که پیش از لغو باید به آنها توجه کنید. در صورتی که به هر دلیلی بخواهید ثبت نام خود را لغو کنید، تا 4 روز پیش از تاریخ آزمون فرصت خواهید داشت. پس از لغو آزمون، بازگشت پول (Refund) تحت شرایط زیر انجام می‌شود:

 • حداکثر 50 درصد از هزینه آزمون به شما بازگردانده می‌شود نه بیشتر.
 • مبنای هزینه آزمون، مبلغ ثبت نام به صورت Regular deadline است و چنانچه شما به صورت Late ثبت نام کرده باشید، نیمی از هزینه Regular به شما بازگردانده می‌شود.

راهنمای جامع آزمون GRE

در روز آزمون نیز نماینده ETS جهت احراز هویت شما، کارت ملی یا گذرنامه شما را بررسی می‌کند، بنابراین حتما یکی از این مدارک را به همراه داشته باشید. دقت کنید که شناسنامه برای احراز هویت قابل قبول نیست.زمانی که هویت شما تایید شد، یک عکس با وب کم از شما گرفته می‌شود و کامپیوتری که باید با آن آزمون را انجام دهید تعیین می‌شود.پس از اتمام آزمون، نتایج بخش Verbal و Quantitative برای شما نمایش داده می‌شود، اما در نظر داشته باشید که این نمرات، نمره رسمی و قابل استناد نیستند.

آزمون GRE نیز مانند هر آزمون دیگری یکسری قوانین برای افرادی که اجازه ی شرکت در آزمون را دارند در نظر می گیرد. در نتیجه اگر جزو افراد واجد شرایط نباشید نمی توانید در آزمون شرکت کنید. چنانچه یکی از مواردی که در ادامه ذکر شده منطبق با شرایط شما نباشد، از ادامه روند ثبت‌نام جلوگیری خواهد شد.

افراد واجدالشرایط:

 1. حداقل سطح زبان انگلیسی متقاضیان باید متوسط روبه‌بالا باشد؛ زیرا بااینکه این آزمون قصد محک زدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را ندارد اما زیر این سطح، قادر نخواهید بود حتی معنای سؤالات را متوجه شوید.
 2. باید تحصیلات عالی لیسانس را گذرانده باشید و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه مورد نظرتان GRE باشد.
 3. همچنین اگر مایل به کار در شرکت‌های خصوصی، دولتی یا تحصیل در کشورهای انگلیسی‌زبان هستید جزو واجدین شرایط برای شرکت در آزمون GRE به شمار می آیید.

افراد غیر واجدالشرایط

 1. اگر دانشگاه مقصد شما نیاز به مدرک آزمون GRE نداشته باشد، واجدالشرایط و ملزم به شرکت در آزمون نخواهید بود.
 2. سن متقاضی باید بالای 21 سال باشد زیرا حداقل سن موردنیاز برای گذراندن دوره لیسانس 21 سال تمام است.
 3. اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجدالشرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید.

منابعی که میتوانند در آزمون GRE به شما کمک کنند:

 • کتاب Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions توسط بخش آزمون موسسه ETSجمع آوری شده است و در زمینه ی سوالات مربوط به درک مطلب و افزایش مهارت‌های نوشتاری کاربردی است.
 • کتاب Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions از تمرین‌ها و راهکارهایی برای حل سوالات دشوار و بحث برانگیز ریاضیات تشکیل شده است.
 • کتاب The Official Guide To The GRE Revised General Test توسط طراحان سوال آزمون GRE نوشته شده است و شامل چهار آزمون شبیه سازی شده است، توصیه می شود قبل از شرکت در آزمون اصلی حتما این آزمون های شبیه سازی شده را حل کنید.
 • مجموعهManhattan Prep GRE Set of 8 Strategy guides برای تقویت مهارت شما در بخش ریاضیات است و شامل ۸ راهکار و دستورالعمل برای انجام محاسبات جبر، هندسه و ریاضیات محض است.
 • برای تقویت واژگان می توانید به کتاب Barron’s 6 GRE Practice Tests که شامل واژگان پرکاربرد در آزمون GRE می‌باشد مراجعه کنید.
 • آزمون McGraw-Hill Education Preparation for the GRE Test 2017 جدیدترین منبع آزمون GRE است که شامل ۵ مجموعه کامل آزمون GRE است و بسیار کاربردی است.

حال به مواردی که ممکن است پس از دریافت نتیجه آزمون با آن روبرو شوید میپردازیم

درصورتی‌که نتیجه موردنظر را کسب نکرده باشید دو گزینه پیش روی شماست؛ یا اینکه نسبت به نتیجه آزمون خود اعتراض کنید یا دوباره آزمون دهید. برای اعتراض به نتایج آزمون GRE General ابتدا باید با مراجعه به سایت ETS فرم مربوطه را دانلود و پر کرده و آن را تا حداکثر 3 ماه پس از تاریخ برگزاری آزمون ارسال کنید.

نکته ی جالب دیگر در رابطه با این آزمون این است که در پایان برگزاری امتحان از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ کدام از مرکز آموزشی ارسال نگردد. به عبارت دیگر اگر بنا به هر دلیلی احساس کردید که آزمون شما موفقیت آمیز نبوده میتوانید آنرا کنسل کنید. در صورت کنسل نمودن تست GRE خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و نمره تست مذکور در پرونده امتحانی متقاضی نیز ثبت نمی گردد. دقت داشته باشید که امکان کنسل نمودن نمره تست GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده.