بیمه درمانی در کشور هلند

همانطور که مستحضر هستید بیمه ی درمانی یکی از مسائل مهم و قابل ملاحظه برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشور های دیگر را دارند. در این مقاله به صورت اجمالی به بیمه و خدمات درمانی در کشور هلند می پردازیم. امیدواریم که با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در این زمینه کسب نمایید.

هلند کشوری کوچک است که در شمال غربی قاره اروپا واقع شده و حدود شانزده و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. کشور گل لاله و سرزمین آسیاب بادی از معروف ترین لقب های این کشور می باشد. خدمات درمانی و مراقبت های پزشکی در این کشور در رده بالایی قرار دارد. در سال 2005 در میان سه کشور برتر در حوزه سلامت و بهداشت بود و این کشور در 2015 رتبه اول را در این زمینه در میان سایر کشور های اروپایی کسب کرده است. این کشور 9/11 درصد از تولید ناخالص داخلی را به بهداشت و سلامت اختصاص می دهد. بسیاری از بیمارستان های این کشور وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی می باشد که به تجهیزات درمانی و پزشکی پیشرفته مجهز می باشند.

 

بیمه درمانی در کشور هلند

 

 

افراد با استفاده از بیمه می توانند از خدمات بیمارستان های پیشرفته هلند استفاده کنند. افرادی که به سن قانونی نرسیده اند (زیر 18 سال) توسط دولت به صورت خودکار تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. افراد بالای 18 سال نیز ماهیانه با پرداخت هزینه ای تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. لازم به ذکر است که در کشور هلند تمامی پزشکان به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

خدمات درمانی و پزشکی در کشور هلند برای تمامی ساکنان الزامی است و به دو بخش تقسیم می شود:

 • بیمه خدمات درمانی دولتی
 • بیمه خدمات درمانی خصوصی
 • بیمه خدمات درمانی دولتی
 • بیمه (Zvw): بیمه عمومی
 • بیمه (AWBZ): بیمه پرستاری و مراقبت های بلند مدت

 

موارد زیر تحت پوشش بیمه عمومی قرار می گیرد:

 • مشاوره های عمومی
 • ویزیت و درمان توسط پزشک عمومی
 • خدمات بهداشت روانی خاص
 • درمان و مراقبت توسط متخصان بیمارستان
 • مراقبت توسط درمانگران (گفتار درمانگرها)
 • هزینه خرید دارو
 • خدمات متخصص تغذیه و رژیم درمانی
 • خدمات بهداشتی زنان و مادران (بارداری و مراقبت های زایمان)
 • خدمات اورژانسی (بر اساس استاندارد های این کشور)
 • پرداخت هزینه درمانی تا سقف مشخصی می باشد و فرد مستلزم پرداخت برخی هزینه ها می باشد. برای مثال خدمات دندان پزشکی، فیزیوتراپی و مواردی از این دست خارج از تعهد بیمه و به عهده خود فرد می باشد.

بیمه خصوصی در هلند

در طی چند دهه اخیر بیمه خدمات درمانی در بخش خصوصی در این کشور پیشرفت چشمگیری داشته است. حدود 84 درصد از مردم که توانایی پرداخت هزینه های بیمه خصوصی را دارند، برای برخورداری از تسهیلات بیشتر علاوه بر بیمه ی عمومی تحت پوشش بیمه های خصوصی نیز قرار گیرند. از دیگر مزایای بیمه ی خصوصی استفاده سریع و راحت از خدمات و امکانات بدون قرار گرفتن در لیست طولانی مراجعین می باشد. خدمات درمانی در حوزه ی دندان پزشکی نیز تحت پوشش این بیمه قرار می گیرد.

 

بیمه درمانی در کشور هلند

 

بیمه دانشجویی در هلند

یکی از الزامات برای اخذ ویزای تحصیلی هلند بیمه دانشجوی می باشد. از این رو دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مانند هر فرد دیگری ملزم به دریافت بیمه می باشند. در صورتی که مدت اقامت دانشجو بیش از یک سال باشد می تواند از خدمات درمانی دولتی استفاده نماید. نکته حائز اهمیت این است که گاهی اوقات کالج ها و دانشگاه های این کشور با یکی از شرکت های بیمه قرارداد دارند و دانشجویان و کارکنان آن از تخفیف حق بیمه بهره مند می شوند. لازم به ذکر است که دانشجویان بین المللی واجد شرایط می توانند از مزایای مالی نیز برخوردار شوند. بیمه خدمات درمانی دانشجویی شامل هزینه درمان، دارو و بستری شدن در بیمارستان های این کشور می باشد. همراه داشتن کارت بیمه به هنگام ورود به مراکز درمانی الزامی می باشد. کافی است که متقاضی برای درخواست بیمه به مراکز بیمه مراجعه نماید و ثبت نام نماید. پاسپورت، مجوز اقامت و آدرس محل سکونت از جمله مدارک مورد نیاز برای ثبت نام می باشد. سپس کارت بیمه برای فرد صادر می شود و حدود یک ماه بعد به آدرس محل زندگی او ارسال می شود. بیمه دانشجویی برای یک سال اعتبار دارد و دانشجو موظف به تمدید آن تا پایان مدت تحصیلی اش می باشد.
دانشجویانی که از اتحادیه اروپا به قصد تحصیل وارد این کشور می شوند می توانند با استفاده از کارت سلامت اروپایی EHIC از خدمات درمانی و پزشکی این کشور به صورت رایگان بهره مند شوند.
داروخانه ها در کشور هلند

داروخانه های بسیاری در کشور هلند برای بیماران وجود دارد. برخی از این داروخانه های به صورت شبانه روزی و بیست و چهار ساعته در دسترس افراد می باشند. اگرچه معمولا دریافت دارو با نسخه و تجویز پزشک امکان پذیر است، اما امکان دریافت دارو بدون نسخه نیز امکان پذیر می باشد و راهنمایی و مشاوره از سوی افراد با دانش و لایق در داروخانه ها به بیماران صورت می گیرد و این امکان وجود دارد که این افراد پیشنهاد و تجویز دارویی خود را در اختیار مراجعین قرار دهند.