راهنمای جامع آزمون IELTS

 

آیلتس چیست؟

آزمون بین المللی زبان انگلیسی (IELTS) برای کمک به شما در کار، تحصیل یا مهاجرت به کشوری که انگلیسی زبان اصلی است، طراحی شده است. این شامل کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلیس و ایالات متحده است. همانطور که می دانید اکنون کشورهای اروپایی هم برای تحصیل و کار این مدرک را قبول می کنند.  توانایی شما در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت به زبان انگلیسی در طول آزمون ارزیابی می شود. آیلتس در مقیاس 1-9 درجه بندی می شود. آیلتس به طور مشترک متعلق به شورای بریتانیا، IDP: IELTS Australia و Cambridge Assessment English است.

 

چرا باید آیلتس بگیریم؟

اگر می خواهید در یک کشور انگلیسی زبان کار کنید، زندگی کنید یا تحصیل کنید، پس باید بتوانید سطح بالایی از توانایی زبان انگلیسی را نشان دهید. انگلیسی با 379 میلیون سخنران در سراسر جهان سومین زبان مکالمه در جهان است. IELTS محبوب ترین آزمون برای کسانی است که می خواهند به استرالیا، کانادا، نیوزیلند، اروپا و انگلیس مهاجرت کنند. این آزمون توسط بیش از 10 هزار کارفرما، دانشگاه، مدرسه و نهاد مهاجرتی از جمله 3400 موسسه در ایالات متحده آمریکا در سطح جهانی شناخته شده است.

مقیاس نمره آیلتس

نمره            سطح مهارت
9               خبره
8           بسیار خوب
7              خوب
6          مورد قبول
5            متوسط
4            ضعیف
3        خیلی ضعیف
2           متناوب
1    بدون هرگونه اطلاعات
0      آزمون نداده است

 

آیلتس برای تحصیل

بیش از 3.7 میلیون دانشجو هر ساله در خارج از کشورشان تحصیل می کنند. بسیاری از دانشجویان در کشورهای انگلیسی زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلیس، اروپا  و ایالات متحده تحصیل می کنند. تحصیل در یک کشور به زبان انگلیسی فرصت های زیادی را ارائه می دهد. همچنین با اتمام تحصیلات می تواند به شما امکان دهد در یک زمینه خاص  که تخصص داشته باشید استخدام شوید.

آیلتس توسط بیش از 10 هزار ارائه دهنده آموزش در سراسر جهان شناخته شده است. در صورت تدریس این دوره به زبان انگلیسی، برخی از دانشگاه های کشورهای غیر انگلیسی زبان نیز نیاز به نمره آیلتس دارند.

انواع آزمون آیلتس

آیلتس دو نوع دارد: آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال. هر دو آزمون مهارت های زبان انگلیسی شما را در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن ارزیابی می کنند.

آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک برای کسانی که می خواهند در یک محیط انگلیسی زبان یا دانشگاه (آموزش عالی) تحصیل کنند مناسب است. همچنین می توانید آیلتس آکادمیک را برای اهداف کاری حرفه ای نیز ارائه کنید. دانشجویان می توانند درخواست کنند که نتایج آیلتس خود را به حداکثر 5 سازمان به صورت رایگان ارسال کنند. برای ارسال نتایج به سازمان های دیگر هزینه ای پرداخت می شود. تا زمانی که نمرات آیلتس شما معتبر باشد می توانید از مرکز خود درخواست کنید که نتایج خود را ارسال کند.

قالب آزمون

آزمون آیلتس توانایی های شما را در گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن؛ در کمتر از سه ساعت ارزیابی می کند. همه داوطلبان آزمون های شنیداری و گفتاری یکسان را انجام می دهند اما آزمون های خواندن و نوشتن متفاوت هستند. مطمئن شوید که برای نوع آزمون صحیح آماده شده اید.

بخش گوش دادن، خواندن و نوشتن در تمام آزمون های آیلتس در همان روز تکمیل می شود، و هیچ وقفه ای بین آن ها وجود ندارد. بخش مصاحبه اما می تواند حداکثر یک هفته قبل یا بعد از سایر آزمون ها تکمیل شود. کل زمان آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

 

راهنمای جامع آزمون IELTS

 

Listening

شما به چهار فایل صوتی از افرادی که انگلیسی زبان اصلی آنهاست گوش می دهید و سپس پاسخ های خود را برای یک سری سوالات می نویسید.

  • فایل صوتی 1 – مکالمه بین دو نفر در یک زمینه اجتماعی و روزمره تنظیم شده است.
  • فایل صوتی 2 – مونولوگ تنظیم شده در یک زمینه اجتماعی روزمره، به عنوان مثال، سخنرانی در مورد امکانات محلی.
  • فایل صوتی 3 – مکالمه ای بین حداکثر چهار نفر در یک زمینه آموزشی تنظیم شده است، به عنوان مثال یک معلم دانشگاه و یک دانشجو در حال بحث درمورد یک تکلیف.
  • فایل صوتی 4 – مونولوگ در یک موضوع دانشگاهی، به عنوان مثال یک سخنرانی دانشگاه.

ارزیابی کنندگان به دنبال شواهدی از توانایی شما در درک ایده های اصلی و اطلاعات دقیق، نظرات و نگرش های سخنرانان، هدف بیان و شواهدی از توانایی شما در پیگیری توسعه ایده ها هستند.

توضیحات Listening آیلتس

 

 

 

 

 

قالب برگه امتحانی

چهار قسمت وجود دارد که هر کدام ده سوال دارد. سوالات به گونه ای طراحی شده اند که پاسخ ها به ترتیب شنیده شده در فایل صوتی ظاهر شوند.

دو بخش اول مربوط به موقعیت هایی است که در زمینه های اجتماعی روزمره تنظیم شده اند. در قسمت 1، مکالمه ای بین دو سخنران وجود دارد (به عنوان مثال، مکالمه ای در مورد ترتیبات سفر) و در قسمت 2، یک مونولوگ در (به عنوان مثال سخنرانی در مورد امکانات محلی) وجود دارد.

دو قسمت پایانی به موقعیت های تعیین شده در زمینه های آموزشی می پردازد. در قسمت 3، مکالمه ای بین دو سخنران اصلی وجود دارد (به عنوان مثال، دو دانشجوی دانشگاه در حال بحث هستند، شاید با راهنمایی یک استاد راهنما) و در قسمت 4، یک مونولوگ در مورد یک موضوع دانشگاهی وجود دارد.

فایل صوتی فقط یک بار شنیده می شود. آنها شامل طیف وسیعی از لهجه ها هستند، از جمله انگلیسی، استرالیایی، نیوزیلند، آمریکایی و کانادایی.

        زمانبندی تقریباً 30 دقیقه (به اضافه 10 دقیقه زمان انتقال).
     تعداد سوالات 40
 

انواع تمرین ها

انواع مختلفی از سوالات مورد استفاده قرار می گیرد که از بین موارد زیر انتخاب شده است: انتخاب چند گزینه ای، تطبیق، برچسب گذاری طرح / نقشه / نمودار، فرم / یادداشت / جدول / نمودار جریان / تکمیل خلاصه، تکمیل جمله.
 

 

پاسخ دادن

داوطلبان آزمون، هنگام گوش دادن، پاسخ های خود را روی برگه سوال می نویسند و در پایان آزمون 10 دقیقه به آنها فرصت داده می شود تا پاسخ های خود را به صفحه پاسخ منتقل كنند. هنگام نوشتن پاسخ در صفحه پاسخ، باید دقت شود زیرا املا و دستور زبان ضعیف باعث از دست دادن نمره می شود.
     نمره گذاری هر سوال ارزشی برابر با 1 نمره دارد.

 

 

Reading

بخش خواندن شامل 40 سوال است که برای آزمودن طیف گسترده ای از مهارت های خواندن طراحی شده است. این ها شامل خواندن برای دریافت اصل مطلب، خواندن برای فهمیدن ایده های اصلی، خواندن برای جزئیات، دید کلی، درک استدلال منطقی و شناخت نظرات، نگرش ها و هدف نویسندگان است. آزمون آیلتس آکادمیک شامل سه متن طولانی است که موضوعات توصیفی و واقعی تا گفتاری و تحلیلی را شامل می شود. این متن ها از کتاب ها، مجلات و روزنامه ها گرفته شده است. این متون برای مخاطبان غیر متخصص انتخاب شده اند اما برای افرادی که وارد دوره های دانشگاهی می شوند، مناسب هستند.

 

توضیحات Reading آیلتس

    قالب برگه امتحانی سه بخش Reading با سوالات متنوع با استفاده از انواع متعددی تمرین.
         زمانبندی 60 دقیقه
      تعداد سوالات 40
 

 

انواع تمرین ها

انواع مختلفی از سوالات استفاده می شود که از بین موارد زیر انتخاب شده است. چند گزینه ای، شناسایی اطلاعات، شناسایی دیدگاه ها / ادعاهای نویسنده، تطبیق اطلاعات، مطابقت عناوین، تطبیق ویژگی ها، مطابقت پایان جمله ها، تکمیل جمله، تکمیل خلاصه، تکمیل یادداشت، تکمیل جدول، تکمیل نمودار جریان، تکمیل برچسب نمودار و پاسخ کوتاه سوالات
 

منابع

متن ها از کتاب ها، مجلات و روزنامه ها گرفته شده و برای مخاطبان غیر متخصص نوشته شده است. همه مباحث مورد علاقه عمومی است. آنها با مسائلی سروکار دارند که برای متقاضیان آزمون ورود به دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد، قابل تشخیص و در دسترس است. قسمت ها ممکن است در سبک های گوناگونی، به عنوان مثال روایی، توصیفی یا گفتاری / استدلالی، نوشته شده باشند. حداقل یک متن حاوی استدلال منطقی مفصلی است. متن ممکن است حاوی مطالب غیر کلامی مانند نمودارها یا تصاویر باشد. اگر متون حاوی اصطلاحات فنی باشد، یک واژه نامه ساده ارائه می شود.
        پاسخ دادن شرکت کنندگان در آزمون لازم است پاسخ های خود را در مدت زمان مجاز برای آزمون به صفحه پاسخ منتقل کنند. هیچ وقت اضافی برای انتقال مجاز نیست. هنگام نوشتن پاسخ در صفحه پاسخ، باید دقت شود زیرا املا و دستور زبان ضعیف  باعث از دست دادن امتیاز می شود.
      نمره گذاری هر سوال ارزشی برابر با 1 نمره دارد.

 

راهنمای جامع آزمون IELTS

 

 

Writing  آکادمیک

موضوعات ارائه شده، موضوعاتی است که برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده و برای آنها مناسب است. دو تمرین وجود دارد:

تمرین 1- به شما یک نمودار یا جدول ارائه می شود و از شما خواسته می شود اطلاعات را با کلمات خود توصیف، خلاصه کنید یا توضیح دهید. ممکن است از شما خواسته شود که داده ها را توصیف کرده و توضیح دهید، مراحل یک فرآیند، نحوه کار چیزی را توصیف کنید یا یک موضوع یا رویداد را توصیف کنید.

تمرین 2- از شما خواسته می شود در پاسخ به نقطه نظر، استدلال یا مشكلی مقاله بنویسید. پاسخ به هر دو تمرین باید به سبک رسمی باشد.

توضیحات writing  آیلتس آکادمیک

تمرین 1

 

 

 

 

 

 

 

نوع کار و قالب آن

در writing تمرین 1، از داوطلبان آزمون خواسته می شود حقایق یا ارقام ارائه شده در یک یا چند نمودار یا جدول در مورد یک موضوع مرتبط را توصیف کنند. یا ممکن است به آنها یک نمودار از ماشین، دستگاه یا فرآیندی داده شود و از آنها خواسته شود که نحوه کار آن را توضیح دهند.

متقاضیان باید به صورت آکادمیک یا نیمه رسمی یا خنثی بنویسند و مهمترین و مرتبط ترین نکات را در نمودار بگنجانند.

امکان کنار گذاشتن برخی از جزئیات هست.

شرکت کنندگان در آزمون نباید بیشتر از 20 دقیقه برای این کار وقت بگذارند. از آنها خواسته می شود حداقل 150 کلمه بنویسند و اگر پاسخ آنها خیلی کوتاه باشد جریمه می شوند.

در حالی که داوطلبان آزمون به دلیل نوشتن بیش از 150 کلمه جریمه نخواهند شد، باید به خاطر داشته باشند که یک جواب Task 1 طولانی تر ممکن است به این معنی باشد که آنها زمان کمتری برای انجام وظیفه 2 دارند، که دو برابر بیشتر به امتیاز گروه Writing کمک می کند.

داوطلبان آزمون همچنین باید توجه داشته باشند که اگر پاسخ خارج از موضوع باشد یا به عنوان متن کامل و متصل نوشته نشده باشد، به دلیل بی ربط بودن نمره از دست می دهند.

متقاضیان به دلیل سرقت ادبی (به عنوان مثال کپی برداری از منبع دیگر) به شدت نمره از دست خواهند داد.

شرکت کنندگان در آزمون باید پاسخ های خود را بر روی دفترچه پاسخ بنویسند.

   نقطه تمرکز تمرین این تمرین توانایی شناسایی مهمترین و مرتبط ترین اطلاعات و روندها را در یک نمودار، جدول یا نمودار ارزیابی می کند و با استفاده از زبان دقیق به سبک آکادمیک، یک نمای کلی منظم از آن ارائه می دهد.
      تعداد سوالات  1

 

تمرین 2

 

 

 

 

 

 

 

نوع کار و قالب آن

در writing تمرین 2،  به داوطلبان آزمون موضوعی داده می شود تا در آن مورد به سبک آکادمیک یا نیمه رسمی / خنثی بنویسند. پاسخ ها باید یک موضوع قابل بحث و مرتبط باشد. شرکت کنندگان در آزمون باید اطمینان حاصل کنند که تمرین را با دقت مطالعه کرده و پاسخ کامل و مربوطه را ارائه می دهند. به عنوان مثال، اگر موضوع راجع به جنبه های خاص رایانه است، شرکت کنندگان باید در پاسخ خود بر این جنبه تمرکز کنند نه اینکه به طور کلی درباره رایانه بنویسند.

شرکت کنندگان در آزمون نباید بیش از 40 دقیقه برای این کار وقت بگذارند. از آنها خواسته می شود حداقل 250 کلمه بنویسند و اگر پاسخ آنها خیلی کوتاه باشد امتیاز از دست می دهند. در حالی که داوطلبان آزمون به دلیل نوشتن بیش از 250 کلمه امتیاز از دست نخواهند داد، اگر آنها پاسخ بسیار طولانی بنویسند، ممکن است در پایان وقت برای بررسی و تصحیح نداشته باشند و برخی از ایده ها ارتباط مستقیمی با سوال نداشته باشند.

تمرین 2 دو برابر بیشتر از تمرین 1 در امتیاز نهایی گروه writing نقش دارد.

   نقطه تمرکز تمرین این تمرین توانایی ارائه یک استدلال روشن، مرتبط، کاملاً سازمان یافته، ارائه شواهد یا مثالهایی برای حمایت از ایده ها و استفاده دقیق از زبان را ارزیابی می کند.
      تعداد سوالات 1

Writing  جنرال

موضوعات مورد بحث، مباحثی هستند که مورد علاقه عمومی است. دو تمرین وجود دارد:

زمان انجام تمرین: 60 دقیقه

تمرین 1 – موقعیتی به شما نشان داده می شود و از شما خواسته می شود نامه ای بنویسید و درخواست اطلاعات یا توضیح وضعیت را بنویسید. این نامه ممکن است به سبک شخصی، نیمه رسمی یا رسمی باشد.

وظیفه 2 – از شما خواسته می شود در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل، مقاله ای بنویسید. مقاله می تواند به سبک کاملاً شخصی باشد.

توضیحات writing  آیلتس جنرال

 

 

 

 

 

 

 

نوع کار و قالب آن

در writing تمرین 1، به داوطلبان آزمون شرایطی ارائه می شود و لازم است پاسخ شخصی خود را به صورت نامه غیررسمی، نیمه رسمی یا رسمی حداقل 150 كلمه ای در دفترچه پاسخ ارائه شده بنویسند. شرایطی که از آنها خواسته می شود در مورد آنها بنویسند، موارد روزمره مانند: نوشتن برای یک افسر اسکان دانشگاه در مورد مشکلات اسکان، نوشتن برای کارفرمای جدید در مورد مشکلات مدیریت زمان که دارند، نوشتن برای یک روزنامه محلی در مورد برنامه توسعه یک فرودگاه محلی، برای حل مشکلات سیستم گرمایشی در خانه خود به آژانس اجاره نامه می نویسد.

به داوطلبان آزمون گفته می شود که در پاسخ خود باید چه نوع اطلاعاتی داشته باشند. ممکن است از آنها خواسته شود که اطلاعاتی را درخواست کنند یا توضیح دهند یا وضعیتی را توضیح دهند. برای انجام این کار، ممکن است لازم باشد بعضی از موارد زیر را انجام دهند: اطلاعات واقعی کلی را بخواهید و یا ارائه دهید، نیازها را ابراز کنید، بخواهید، دوست نداشته باشید، اظهار نظر یا شکایت کنید، درخواست کنید یا پیشنهاد / توصیه کنید.

سبک نوشتاری که داوطلبان آزمون استفاده می کنند بستگی به این دارد که از آنها خواسته شود به چه کسی بنویسند و اینکه چقدر قرار است آنها را بشناسد.

 

نقطه تمرکز تمرین

این تمرین توانایی پیروی از قوانین نامه نویسی انگلیسی (به عنوان مثال قرار دادن اطلاعات در چه سبکی، نحوه شروع و اتمام نامه)، استفاده دقیق و مناسب از زبان و سازماندهی و پیوند اطلاعات به طور منسجم را ارزیابی می کند.
      تعداد سوالات 1

تمرین 2

 

 

 

 

 

نوع کار و قالب آن

در writing تمرین 2، آزمون دهندگان مقاله گفتاری نیمه رسمی / خنثی حداقل 250 کلمه ای را در پاسخنامه ارائه شده می نویسند. دستورالعمل های مربوط به کار اطلاعاتی را درباره یک نقطه نظر، استدلال یا مشکل ارائه می دهند. سپس به داوطلبان آزمون گفته می شود که چگونه در این باره بحث کنند، که ممکن است شامل ارائه اطلاعات واقعی کلی، طرح کلی و / یا ارائه راه حل، توجیه نظر، ارزیابی شواهد و ایده ها باشد.

موضوعات مورد علاقه عمومی هستند، از جمله: آیا فعالیت های اوقات فراغت کودکان باید آموزشی باشد، چرا خانواده ها مانند گذشته به هم نزدیک نیستند و چگونه می توان آنها را نزدیک کرد، چگونه می توان مشکلات زیست محیطی را حل کرد، چه کسی باید هزینه مراقبت را پرداخت کند افراد مسن، آیا سیگار کشیدن باید در مکان های عمومی ممنوع باشد.

  نقطه تمرکز تمرین این تمرین توانایی پیروی از قوانین نوشتاری گفتاری انگلیسی (یعنی قرار دادن اطلاعات در چه سبکی، استفاده از سبک، نحوه شروع و پایان نوشتن گفتاری، نحوه پاراگراف گذاری)، سازماندهی و پیوند دادن اطلاعات به طور منسجم و استفاده از زبان را به طور دقیق و مناسب ارزیابی می کند.
      تعداد سوالات 1

 

راهنمای جامع آزمون IELTS

 

Speaking

زمان انجام مصاحبه: 11-14 دقیقه

بخش صحبت کردن استفاده شما از انگلیسی گفتاری را ارزیابی می کند. تمام آزمون ها ضبط می شوند.

قسمت 1 – بازپرس سوالات کلی در مورد خود و طیف وسیعی از موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، محل کار، تحصیل و علایق را از شما می پرسد. این قسمت بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.

قسمت 2 – به شما کارتی داده می شود که از شما می خواهد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. شما یک دقیقه زمان دارید تا آماده شوید و باید دو دقیقه صحبت کنید. سپس امتحان کننده یک یا دو سوال در مورد همان موضوع می پرسد.

قسمت 3 – در بخش دوم سوالات بیشتری از شما پرسیده خواهد شد. اینها به شما فرصت می دهند ایده ها و موضوعات انتزاعی بیشتری را مطرح کنید. این قسمت از آزمون بین چهار تا پنج دقیقه طول می کشد.

 توضیحات speaking  آیلتس

قسمت 1

 

 

نوع کار و قالب آن

در این قسمت، ممتحن خود را معرفی می کند و هویت داوطلبان آزمون را بررسی می کند. آنها سپس از داوطلبان آزمون سوالات کلی در مورد برخی موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، کار، تحصیل و علایق را می پرسند. برای اطمینان از یکسان بودن، سوالات از یک متن مشترک پرسیده می شود.

قسمت 1 به مدت 4–5 دقیقه طول می کشد.

 

نقطه تمرکز تمرین

این قسمت از آزمون بر توانایی انتقال نظرات و اطلاعات در مورد موضوعات روزمره و تجارب یا موقعیت های مشترک با پاسخ دادن به طیف وسیعی از سوالات متمرکز است.
      تعداد سوالات متغیر

 

تمرین 2

 

 

 

 

 

نوع کار و قالب آن

قسمت 2 طولانی ترین قسمت است. آزمونگر به داوطلبان آزمون یک کارت می دهد که از داوطلبان آزمون می خواهد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنند، شامل نکاتی برای صحبت در آنها است و به داوطلبان آزمون زمان می دهد که یک جنبه از موضوع را توضیح دهند. به داوطلبان آزمون یک دقیقه فرصت داده می شود تا سخنرانی خود را آماده کنند و به آنها مداد و کاغذ داده می شود تا یادداشت برداری کنند.

استفاده موثر از نکات موجود در کارت تمرین و یادداشت برداری در زمان آماده سازی، به داوطلبان آزمون کمک می کند تا برای گفتن صحبت های مناسب، ساختار صحبت خود را تنظیم کرده و به مدت 2 دقیقه صحبت کنند.

قسمت 2 شامل زمان آماده سازی 3-4 دقیقه طول می کشد.

 

نقطه تمرکز تمرین

این قسمت از آزمون بر توانایی صحبت طولانی در یک موضوع مشخص (بدون درخواست دیگر از طرف آزمونگر)، استفاده از زبان مناسب و سازماندهی منسجم ایده ها متمرکز است. این احتمال وجود دارد که داوطلبان آزمون برای انجام این تمرین، باید از تجربه خود استفاده کنند.
      تعداد سوالات متغیر

تمرین 3

 

 

نوع کار و قالب آن

در قسمت 3، امتحان كننده و داوطلبان آزمون به طور كلی تر و انتزاعی تر و در صورت لزوم، با عمق بیشتری درباره موضوعات مربوط به موضوع قسمت 2 بحث می كنند.

قسمت 3 بین 4–5 دقیقه طول می کشد.

   نقطه تمرکز تمرین این قسمت از آزمون بر توانایی بیان و توجیه نظرات و تجزیه و تحلیل، بحث و گمانه زنی درباره مسائل متمرکز است.
      تعداد سوالات متغیر