مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور سوئد

 

کشور سوئد به عنوان کشوری با ساختار اقتصادی قوی و پشتوانه قانونی خوب شناخته می شود. این کشور از لحاظ اقتصادی کشوری مطرح است و استاندارد های زندگی و هزینه زندگی در آنجا مناسب است و مشاغل با تلاش و تکاپو در حال فعالیت هستند. بنابراین با توجه به اقتصاد قوی سوئد این کشور مکانی مناسب برای سرمایه گذاری است و می توان از طریق سرمایه گذاری در این کشور اقامت آنجا را برای زندگی کسب کرد.

مطمئناً سرمایه گذاری راهی مطمئن برای مهاجرت از کشوری به کشور دیگر است و بنا به دلایلی از این روش حمایت می شود. پس برای رسیدن به هدف اخذ اقامت یک کشور سرمایه گذاری گزینه مناسبی خواهد بود.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور سوئد

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری در سوئد:

اولین دستورالعمل برای اخذ ویزای سرمای گذاری این است که براساس نوع سرمایه گذاری برای متقاضی ویزا صادر می گردد. و در مرحله بعد متقاضی باید به این نکات توجه داشته باشد:

 1. تجربه و مهارت کافی از قبل در راستای توسعه کسب و کار خود داشته باشد
 • به زبان انگلیسی یا سوئدی تسلط داشته باشد
 • اثبات کند که قادر به فروش دارایی و خدماتی است که در آن سرمایه گذاری کرده است
 • پول کافی برای حمایت از خود و خانواده اش در دوسال اول اقامت در سوئد داشته باشد
 • ثابت کند که سرمایه گذاری و کسب و کار وی در سوئد موفق می شود و رونق می گیرد و حداقل نیمی از شرکت تجاری را در اختیار دارد.

مدارک لازم برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:

اداره مهاجرت کشور سوئد از متقاضیان مهاجرت این مدارک را درخواست می کند:

 • کپی صفحات گذرنامه
 • کپی صورت حساب بانکی
 • قرارداد فروش و ارائه خدمات
 • در صورت اقدام به خرید یک شرکت تجاری موجود در سوئد، کپی قراردادها با مشتریان و متصدیان دارایی و خدمات
 • کپی مدارک ملی و گواهی تحصیلی
 • تأییدیه اشتغال از کارفرمایان سابق ملی
 • کپی از هرگونه گواهی ثبت شرکت ملی

از جمله گزینه های پیش رو برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور سوئد خرید کسب و کار، ثبت شرکت، خرید ملک و… می باشند.

 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به کشور سوئد

سرمایه گذاری از طریق خرید کسب و کار در سوئد:

خرید کسب و کار در سوئد بزرگترین نوع سرمایه گذاری است به این علت که جنبه های حقوقی و مالی خرید یک کسب و کار بسیار مهم است. اهمیت این نوع سرمایه گذاری از این جهت است که فرد با خرید کسب و کار موجود به راحتی کاری با نامی معتبر را شروع می کند. در این روش سرمایه گذار به طور عادی مشتری ها و معاملات را از روز اول دارد و مستقیما به منابعی چون سرمایه کافی، عمده فروشی ها، تجهیزات و کالاها دسترسی دارد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در سوئد:

اخذ ویزای سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت قدرتمند ترین ویزای هر کشور است. در این روش سرمایه گذاری فرد باید یک طرح تجاری برای راه اندازی کسب و کار جدید داشته باشد. ثبت یک شرکت در سوئد کار ساده ای است و مدت زمانی که باید برای ثبت یک شرکت صرف کرد وابسته با ساختار شرکت معمولا کوتاه است و چون اداره ثبت این کشور به دنبال تسهیل در تأسیس شرکت های جدید و کارآمد است رویه ثبت شرکت بر اساس سیستمی شفاف صورت می گیرد. در این فرایند هیچ گونه قانون تبعیض آمیزی برای سرمایه گذاران و سهامداران خارجی وجود ندارد.

ساختار شرکت ها در سوئد بدین صورت است:

 • شرکت بازرگانی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شعبه ای از یک شرکت بزرگتر
 • شرکت تعاونی
 • مشارکت محدود
 • موسسه اقتصادی

به سرمایه گذاران خارجی برای ثبت شرکت در سوئد دو ساختار “شرکت با مسئولیت محدود” و “شعبه ای از یک شرکت بزرگتر” پیشنهاد می شود. معمولا برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه مورد نیاز 50000 کرون سوئد است. شرکت هایی که شعبۀ شرکتی دیگر هستند معمولا دفتر یک شرکت با مسئولیت محدود در خارج از سوئد هستند که برای فعالیت اقتصادی در سوئد سرمایه گذاری می کنند. در واقع هر دو ساختار در اداره مالیات و اداره ثبت شرکت سوئد به عنوان شرکت با مسئولیت محدود ثبت می شوند.

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در سوئد:

با توجه به اقتصاد قدرتمند سوئد در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا سرمایه گذاری در این کشور بسیار مفید خواهد بود. از جمله روش های سرمایه گذاری خرید ملک است. معمولا خرید یک ملک در سوئد راحت تر از اجاره آن است.

در سوئد برای خرید ملک هیچ گونه محدودیتی برای خارجی ها وجود ندارد. و فرایند انتقال سند معمولا سریع و آسان است و مبتنی بر گفت و گوی توافقی خریدار و فروشنده است. به محض توافق معتبر بین طرفین قراردادی امضاء می گردد و پس از این کارهای قانونی انتقال سند انجام می گیرد.

اولین و مهمترین نکته درباره خرید ملک این است که این کشور به مهاجران اجازه خرید ملک می دهد آما به توجه به ملیت مهاجر مدت زمان فرایند خرید متغیر است. معمولا فردی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه اقامت نمی خواهد و موقعیت شغلی و تحصیلی (تحصیل در سوئد) برای او فراهم است و به راحتی قادر به خرید ملک است اما برای یک فرد از کشور های جهان سوم به اخذ ویزا و مجوز اقامت نیاز خواهد بود. این بدین معناست که فرد مدت طولانی تری باید صبر کند تا از ماندن در سوئد اطمینان یابد و ثابت کند که تمکن مالی برای خرید ملک دارد.

بانک های سوئد برای خرید ملک معمولا تسهیلاتی در نظر گرفته اند از جمله دادن وام مسکن که این وام بین 85 – 75 درصد هزینه خرید مسکن را پوشش می دهد. البته دریافت این وام مبتنی بر داشتن شرایطی است از جمله ؛ بانک با توجه به اعتبار مالی بررسی می کند که فرد قادر به باز پرداخت وام هست یا خیر. بنابراین لازم است که درآمد فرد در اداره مالیات سوئد ثبت گردد و باید یک شماره مدنی و درامد مشمول مالیاات در سوئد داشته باشد.