تحصیل در دانشگاه لینشوپینگ (Linkoping) سوئد

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در کشور های اروپایی، کشور سوئد را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. یکی از عوامل جذب دانشجویان بالا بودن رده علمی دانشگاه های این کشور در سطح بین المللی می باشد. دولت سوئد در سال 1969 شعبه ای از دانشگاه استکهلم را در شهر لینشوپینگ به منظور فراهم کردن امکان تحصیل در رشته های فنی و پزشکی تاسیس کرد (تحصیل در سوئد)و پس از گذشت چند سال دانشکده های دیگری به آن اضافه شد و به عنوان دانشگاهی مستقل شناخته شد. دانشگاه لینشوپینگ به عنوان دانشگاهی مستقل و دولتی در سال 1975 در شهر لینشوپینگ تاسیس شد و در حال حاضر این دانشگاه یکی از دانشگاه های بزرگ کشور سوئد محسوب می شود. این دانشگاه برنامه های تحصیلی نوآورانه ای را با تمرکز بر تجارت ارائه می دهد و افراد دارای صلاحیت و شایستگی در حوزه ی پزشکی، مهندسی، تعلیم و تربیت و اقتصاد  به بازار کار این کشور روانه می کند.

تحصیل در دانشگاه لینشوپینگ (Linkoping) سوئد

این دانشگاه در کنار دانشگاه های برتر جهان در حوزه ها ی علوم کامپیوتر، فیزیک، جامعه شناسی، پزشکی و … قرار دارد. اگرچه زبان اصلی آموزش و تدریس زبان سوئدی است، دانشگاه برنامه ی تحصیلی بی شماری را به زبان انگلیسی ارائه می دهد و دانشجویان بین المللی از ملیت های مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشجویان از فضای بین المللی حاکم بر دانشکده بهره مند می شود و امکان دسترسی آن ها به استاد مورد نظرشان وجود دارد و می توانند به آسانی با آن ها تعامل داشته باشند.

این دانشکده دارای چندین پردیس می باشد که به وسیله اتوبوس قابل دسترسی می باشند. لینشوپینگ بخش تجاری توسعه یافته ای دارد و تعامل و تبادل بسیار خوبی با مراکز صنعتی و شرکت های بین المللی مانند اریکسون و … دارد همین مساله موجب می شود که دانشجویان پس از پایان تحصیل خود به سرعت وارد بازار کار شوند. دانشگاه لینشوپینگ 14 دپارتمان دارد که هر یک از این دپارتمان ها امکانات تحقیقات بین رشته ای و آکادمیک را فراهم می کنند. همچنین چندین موسسه ی پیشرفته در لینشوپینگ دارد که بودجه ی دولتی دریافت می کند و در زمینه ی الکترونیک زیستی بنیادی، شنوایی و کری و … تخصص ویژه ای دارند.

تحصیل در دانشگاه لینشوپینگ (Linkoping) سوئد

دانشگاه لینشوپینگ مفتخر به فعالیت های خود در حوزه ی پزشکی، تربیت مدرس، تجارت و اقتصاد است و امکانات بسیاری را فراهم می دارد تا دانشجویان در محیط بین رشته ای مشغول به تحصیل شوند. پژوهش های دانشگاه لینشوپینگ در حوزه ی فناوری اطلاعات، علم مواد، مدیریت بحران و حمل و نقل و … در جهان شناخته شده است. لازم به ذکر است که این دانشگاه سالیانه به دلیل انجام این تحقیقات، جوایز بسیاری را از طرف دولت سوئد دریافت می کند.

امکانات رفاهی بسیاری نظیر کافه، رستوران، کتابخانه، مرکز درمانی دانشجویی و مرکز مشاوره برای دانشجویان وجود دارد. کتابخانه ای در دانشگاه لینشوپینگ  قرار دارد و این کتابخانه پایگاه های اطلاعاتی و منابعی با کیفیت بالا در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشجو با ارائه ی  کارت عضویت می تواند از کتاب ها، مجلات و سایت کتابخانه استفاده نماید.

حالیکه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و کشور سوسیس رایگان است، دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا ملزم به پرداخت شهریه می باشند. هزینه های تحصیل با توجه به رشته ی انتخابی دانشجو متفاوت است، اما به طور کلی هزینه تحصیل سالیانه از 80000 تا 136000 کرون می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان خارج از اتحادیه ی اروپا ملزم به پرداخت هزینه ی ثبت نام نیز می باشند.

این دانشگاه دارای چهار دانشکده می باشد:

  • دانشکده هنر و علوم
  • دانشکده علوم تعلیم و تربیت
  • دانشکده پزشکی و علوم بهداشت
  • دانشکده علوم و مهندسی (فنی)

هنر و علوم انسانی، مدیریت و تجارت، مهندسی و علوم رایانه، مطالعات محیط زیست، علوم پزشکی و دارو سازی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و آموزش مدرسین از جمله برنامه های تحصیلی در این دانشگاه می باشد.

1 تحصیل در دانشگاه لینشوپینگ

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری

اکثر برنامه های تحصیلی در مقطع لیسانس به زبان سوئدی ارائه می شود. زبان انگلیسی زبان مورد استفاده در برنامه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکتری می باشد. نانوتکنولوژی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، علوم اجتماعی و انسانی، مدیریت اجرایی، استراژی و مدیریت سازمان های بین المللی، هوا نوردی و … از جمله برنامه های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی می باشد. بنابراین ارائه ی مدرک زبان معتبر آیلتس و یا تافل الزامی می باشد. امکان دریافت بورسیه در مقطع فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد. آخرین مهلت برای درخواست بورسیه تحصیلی 15 ژانویه می باشد. ارائه ی رزومه قوی، دو توصیه نامه، مقاله های بین اللملی، شرکت در کنفرانس ها و … از جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. بورسیه های تحصیلی تمام هزینه های تحصیل و یا بخشی از آن را پوشش می دهد. دوره ی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به ترتیب سه، دو و چهار تا پنج سال به طول می انجامد. دانشجو در حین تحصیل خود مجوز کار پاره وقت را دارد.