وقتی صحبت از تحصیل در خارج از کشور می شود ، انتخاب معمول برای یک دانشجوی بین الملل رفتن به کانادا انگلستان یا ایالات متحده است. و تصور کلی این است که برای دریافت آموزش با کیفیت از یک دانشگاه معتبر ، دانشجو یا والدین ناگزیر باید وام آموزشی بزرگی بگیرند ، که غالباً یک عمر طول می کشد تا بازپرداخت شود.

خب ، لزوما نباید اینطور باشد. در حالی که پر واضح است تحصیل در ایالات متحده یا بریتانیا مزایای زیادی دارد اما می توانید به تحصیلات با کیفیت در خارج از کشور دسترسی داشته باشید بدون اینکه مبلغ بالایی را قرض یا وام بگیرید. عده ی زیادی نمی دانند که دانشگاه های دولتی در چندین کشور اروپایی آموزش رایگان را به دانشجویان بین المللی و به زبان انگلیسی بدون این که کیفیت لازم برای تحصیل تحت شعاع قرار بگیرد ، ارائه می دهند.

 

پنج مقصد تحصیلی برای دانشجویان با هزینه ی کم

 

اگرچه هزینه زندگی در این کشورها نیز ممکن است زیاد باشد ، اما اغلب ، دولت ها کمک های مالی و بورسیه تحصیلی ارائه می دهند. علاوه بر این به دانشجویان اجازه می دهند تا ضمن تحصیل مشاغل نیمه وقت ودر تعطیلات مشاغل تمام وقت داشته باشند تا از این طریق هزینه های زندگی خود را تامین کنند. در اینجا برخی از ارزان ترین کشورها برای تحصیل دانشجویان بین المللی آورده شده است:

 

آلمان

وقتی صحبت از تحصیل در خارج از کشور می شود ، بدون شک آلمان از گزینه های متداول برای یک دانشجوی بین الملل است. امروزه آلمان نقطه مهمی برای هر دانشجوی بلندپرواز بین المللی است که فضایی جهانی ، تحصیل در سطح جهانی و در عین حال رایگان و فرصت های شغلی فراوان را ارائه می دهد.

در حالی که هزینه های زندگی در شهرهای پایتخت معمولاً زیاد است ، تحصیل در برلین بسیار مقرون به صرفه است و محل برخی از دانشگاه های دولتی این کشور است. اما محبوب ترین مرکز دانشجویی شهر مونیخ است که بیشتر به دلیل فرصت های علمی و تحقیقاتی خود شناخته شده است. از طرف دیگر ، اگر به مهندسی مکانیک و خودرو علاقه دارید ، اشتوتگارت ، مقر اصلی تولیدکنندگان اصلی خودرو ، با داشتن نمایشگاه های متعدد خودرو ، شهر مناسب شما است.

در حالی که دانشگاه های دولتی در آلمان آموزش رایگان ارائه می دهند ، سازمان هایی مانند DAD وجود دارد که به دانشجوهای بین الملل برای دریافت بورسیه یا کمک هزینه کمک می کند.

 

سوالات متداول در مورد تحصیل در آلمان

_در کدام دانشگاه های آلمان می توانم به صورت رایگان تحصیل کنم؟

در آلمان می توانید به طور کلی در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان تحصیل کنید. تقریباً 300 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد و در مجموع بیش از 1000 برنامه تحصیلی وجود دارد! بنابراین شما گزینه های زیادی دارید.

برخی از بزرگترین دانشگاه های دولتی عبارتند از:

 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه گوته فرانکفورت
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه روهر بوخوم
 • دانشگاه دویسبورگ اسن
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه وورتسبورگ
 • دانشگاه ارلاگن نورنبرگ

_اگر شهریه رایگان است ، آیا این بدان معناست که دانشگاه ها خیلی خوب نیستند؟

اصلا اینطور نیست! دانشگاه های آلمان یکی از بهترین دانشگاه های جهان هستند و می توانید انتظار داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی خارجی تحصیلات درجه یک را دریافت کنید. بسیاری از موسسات معتبر در آلمان مرتباً در بین 100 رتبه برتر در رتبه بندی های بین المللی قرار می گیرند.

صرف نظر از رتبه دانشگاه ، همیشه می توانید انتظار تدریس با کیفیت بالا را داشته باشید. آلمان استانداردهای بسیار سختگیرانه ای برای تأیید اعتبار اساتید دانشگاهی خود دارد.

این واقعیت که تحصیلات عالی در دانشگاه های دولتی بدون شهریه است ، یک تصمیم کاملاً سیاسی توسط دولت آلمان است. مدرک یک دانشگاه آلمانی در سراسر جهان مورد احترام است و درهای زیادی را برای انتخاب های شغلی شما باز می کند.

_هنگام تحصیل در آلمان چه هزینه های دیگری را باید در نظر بگیرم؟

در حالی که معمولاً هیچ شهریه ای در دانشگاه های دولتی وجود ندارد ، شما معمولاً باید چیزی به نام “هزینه ترم یا هزینه ی اداری”  را بپردازید. اما این مقدار کمی است: اغلب در حدود 300 یا 400 یورو برای کل ترم. این همچنین شامل بلیط حمل و نقل عمومی برای شهر شما و گاهی حتی مناطق اطراف آن می شود.

_آیا شهریه ای در آلمان وجود دارد؟

به طور کلی ، شما می توانید در آلمان به صورت رایگان تحصیل کنید. اما چند استثناء وجود دارد که شما باید شهریه پرداخت کنید: فقط دانشگاه های دولتی بدون شهریه هستند. اگر در یکی از تقریبا 100 دانشگاه خصوصی تحصیل کنید  انتظار می رود که هزینه بپردازید و این شهریه با هزینه ای که در کشورهایی مانند انگلستان یا ایرلند می پردازید برابر است. با این حال ، به دلیل رقابت آن ها با دانشگاه های دولتی ارزان ، مدارس خصوصی در آلمان تمایل دارند برنامه های تخصصی و مزایای دیگری را ارائه دهند تا بتوانید هزینه های خود را تامین کنید. البته ، ممکن است واجد شرایط بورس تحصیلی نیز باشید. دانشگاه های آلمان بین برنامه های کارشناسی ارشد “متوالی” و “غیر متوالی” تمایز قائل می شوند. برنامه های متوالی برنامه هایی هستند که می توانید بلافاصله پس از اتمام لیسانس در آن ها ثبت نام کنید. برنامه های غیر متوالی معمولاً مستلزم این است که دانشجویان دارای تجربه کار پس از لیسانس باشند. چنین برنامه های تحصیلی غیر متوالی معمولاً حتی در دانشگاه های دولتی هزینه تحصیل دارند. این رشته ها کم هستند برای مثال دوره های ام بی ای.

از سال 2017 ، دانشگاه های دولتی در ایالت بادن-وورتمبرگ می توانند از دانشجویان غیر اتحادیه اروپا هزینه دریافت کنند. این مجوز شامل دانشگاه های اشتوتگارت ، کارلسروهه ، مانهایم ، فرایبورگ ، هایدلبرگ و برخی شهرهای دیگر می شود. هزینه تحصیل در هر ترم 1500 یورو تعیین می شود – که هنوز بسیار مقرون به صرفه تر از بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا است.

 

پنج مقصد تحصیلی برای دانشجویان با هزینه ی کم

 

دانمارک

کشورهای اسکاندیناوی یکی از امن ترین کشورهای جهان هستند و بنابراین برای دانشجویان بین المللی ایده آل هستند. کیفیت زندگی در دانمارک به حدی بالاست  که دانشگاه های آنجا اغلب از نظر رضایتمندی دانشجویان دارای بهترین رتبه هستند. کپنهاگ پایتخت این کشور وشهرهایی مثل آرهورس آربورگ  و اودنس نه تنها آموزش رایگان ، بلکه زندگی شبانه عالی را نیز ارائه می دهد. دانشگاه های دانمارک همچنین تعداد معینی از بورسیه های دولتی را برای دانشجویان بین المللی در قالب معافیت از شهریه یا به عنوان کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهند. این دانشگاه ها به دلیل روش های تدریس به روز و نوآورانه خود مشهور هستند. مهم تر از همه اکثریت مردم این کشور قادرند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

 

 

نروژ

نروژ یکی از زیباترین کشورهای اروپاست. شهراسلو ، سالانه پذیرای 25000 دانشجوی بین المللی است دارای هرچیزی است که یک دانشجوی بین المللی نیاز دارد. از دوره های رایگان گرفته تا بهترین دانشگاه نروژ ، تا فرصت های شغلی. گزینه ی بعدی برای یک دانشجوی بین الملل برگن خواهد بود. شهری زیبا که به خاطر مدارس تجاری و کوه ها و موسیقی معروف است. پر متقاضی ترین رشته ها در این شهر تجارت، مهندسی، پزشکی و پرستاری ست.

با این حال ، هزینه های زندگی در نروژ برای یک دانشجوی بین الملل بسیار بالا است اما اگر در شهرهای کوچکتر و دورتر از اسلو زندگی کنند ، می توانند در هزینه های خود به طور قابل توجهی صرفه جویی کند. این کشور همچنین در مورد اجازه دادن به دانشجویان برای کار و کسب درآمد با ویزای دانشجویی ، لیبرال است.

 

سوالات متداول در مورد زندگی در نروژ

آیا دانشجویان بین المللی در نروژ می توانند کار کنند؟

بسیاری از دانشجویان بین المللی هنگام تحصیل در نروژ مشاغل نیمه وقت دارند. ولی بطور کلی اجازه ی اقامت دانشجویی شامل حق اشتغال نمی شود. با این حال اگر مجوز تحصیل به شما داده شود ، به طور خودکار به شما اجازه کار پاره وقت نیز داده می شود.

برای تحصیل در نروژ سالانه به چه میزان پول نیاز دارم؟

برآورد میانگین بودجه دانشجویی در نروژ در حدود 12352کرون در ماه (2021) برای بیشتر هزینه ها است. اداره مهاجرت نروژ توصیه می کند که تقریباً 123519 کرون در سال (2021) نیاز دارید. برآورد هزینه های معمول دانشجویی که شامل مسکن دانشجویی نیز می شود که حدود 3000-5000 کرون است.

آیا می توانم هنگام تحصیل خانواده ام را به نروژ بیاورم؟

در صورت دریافت مجوز تحصیل ، به طور خودکار همچنین اجازه کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته علاوه بر تحصیل و تمام وقت در تعطیلات را دارید. همسر یا شریک زندگی تان و فرزندان شما معمولاً می توانند درخواست کنند که با شما در نروژ زندگی کنند

درآمد دانشجویی در نروژ چقدر است؟

از یک دانشجوی کارشناسی در نروژ انتظار می رود که به طور متوسط ماهانه 6،556 دلار ، یا 78،672 دلار در سال ، قبل از مالیات ، کارمزد و پاداش دریافت کند.

چه خدماتی در نروژ رایگان است؟

به طور کلی ، تنها کودکان در نروژ از خدمات عمومی دندانپزشکی عمومی برخوردار می شوند.  با استثنائاتی مانند مواردی که بیماری های نادر دارند، در بقیه ی موارد بزرگسالان باید هزینه پرداخت کنند.

 

پنج مقصد تحصیلی برای دانشجویان با هزینه ی کم

 

 

ایتالیا                                                                                                                                                  

اگر طعم اروپای کلاسیک را دنبال می کنید ، فقط ایتالیا انتخاب مناسبی برای شماست. شما در ایتالیا می توانید رشته های جالب و پرطرفداری مثل طراحی لباس ، معماری ، هنرهای تجسمی و .. را بخوانید. آب و هوا ، فرهنگ و غذا همه و همه می توانند دیدگاه ها و زندگی شما را برای همیشه تغییر دهند. بدون شک میلان بهترین شهر در ایتالیا برای دانشجویان بین الملل است. در این شهر زیبا ، معتبرترین دانشگاه های این کشور قرار دارد. به علاوه دانشگاه های این شهر فرصت های کارآموزی که ارائه می دهد ، بسیار توجه ها را جلب می کند. یک گزینه کمتر شناخته شده ، شهر بولونیا است که محل دانشگاه بولونیا ، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. اگرچه شهریه در ایتالیا رایگان نیست ، اما نرخ شهریه ها هنوز مقرون به صرفه هستند و بین 850 تا 1000 یورو در سال متغیر است. هزینه زندگی نیز چندان زیاد نیست (بین 700-1000 یورو در ماه) به ویژه اگر در شهرهایی مانند پیزا ، پادوا یا تورین زندگی می کنید ، بورسیه های دولتی زیادی برای دانشجویان خارجی وجود دارد.

 

سوالات متداول در مورد تحصیل در ایتالیا

در کدام دانشگاه در ایتالیا می توانم به صورت رایگان تحصیل کنم؟

دانشگاه پادوا همچنین بورسیه های مشابهی را برای برنامه کارشناسی ارشد ارائه می دهد تا دانشجویان بین المللی بتوانند در ایتالیا به صورت رایگان تحصیل کنند. درست مانند دوره کارشناسی ، برنامه بورسیه تحصیلی بین المللی پادوا به مدت 2 سال برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تحصیل می کنند در دسترس است.

چگونه می توانم تابعیت ایتالیا را دریافت کنم؟

شهروندان غیر اتحادیه اروپا ابتدا باید برای اجازه اقامت موقت که برای مدت 5 سال درخواست دهند و سپس درخواست اجازه اقامت دائم ایتالیا را بدهند. به عبارت دیگر ، یک شهروند غیر اتحادیه اروپا قبل از درخواست اقامت دائم باید 5 سال در ایتالیا زندگی کند.

در ایتالیا به چه مشاغلی مورد نیاز است؟

بر اساس داده های منتشر شده توسط سایت اسکیلز پانوراما در مورد مشاغل کمبود در ایتالیا ، مشاغل زیر به احتمال زیاد تا سال 2030 با کمبود کارگر ماهر مواجه خواهند شد.

 • مشاغل مرتبط با سلامتی
 • متخصصان فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • متخصصان بازاریابی ، خلاق و طراحی
 • مشاغل مرتبط با تدریس به طور حرفه ای

آیا می توانم بدون صحبت به زبان ایتالیایی در ایتالیا کار کنم؟

اگر به این زبان صحبت نمی کنید و زمان لازم را ندارید تا بتوانید آن را آموزش ببینید ، به احتمال زیاد شغلی در رابطه با ارایه ی خدمات به مشتریان مانند کار در یک کافه کاری پیدا نخواهید کرد. بسته به توانایی های خود ، ممکن است مجبور شوید به یک کار دستی متوسل شوید ، که می توانید آن را با دانش محدود ایتالیایی مدیریت کنید.

حقوق خوب در ایتالیا چقدر است؟

فردی که در ایتالیا کار می کند معمولاً ماهیانه حدود 3650 یورو درآمد دارد. حقوق بین 920 یورو (کمترین میانگین) تا 16300. این میانگین حقوق ماهانه شامل هزینه مسکن ، حمل و نقل و سایر مزایا است.

 

 

 

اسپانیا

شهرهای اسپانیا دارای پرجنب و جوش ترین فرهنگ ها با تجارت ، معماری ، حقوق ، علوم اجتماعی و مهمان نوازی از پرطرفدارترین دوره ها در این کشور هستند. هزینه تحصیل در اسپانیا برای دانشجویان بین الملل و دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است. شهر والنسیا با گزینه های دانشگاهی مقرون به صرفه یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویی است. بارسلونا نیز همچنین دارای موسسات قدیمی و دانشگاه های مدرن است .هزینه تحصیل در مقطع لیسانس بین 680 تا 1280 یورو در سال در دانشگاه های دولتی هزینه خواهد بود. بورسیه های مختلفی وجود دارد که توسط دولت اسپانیا ، سازمان مطالعات اسپانیایی خارج از کشور و کمیسیون اروپا ارائه می شود.

امروزه فرصت ها برای یک دانشجوی بلندپرواز بی پایان است. به جای اینکه جمعیت را به مقاصد معمول خارج از کشور برای تحصیل -که به طرز چشمگیری گران قیمت شده اند- دنبال کنید ، ارزش و میزان درجه مقاصد تحصیلی را بر اساس علایق و استعداد خود و اینکه آیا آن ها در نهایت ارزش سرمایه گذاری را دارند ، بسنجید.

سوالات متداول برای تحصیل در اسپانیا

آیا می توانم در اسپانیا به صورت رایگان تحصیل کنم؟

دانشجویان اتحادیه اروپا می توانند با ثبت نام در یک دانشگاه اسپانیایی به صورت رایگان در خارج از کشور در اسپانیا تحصیل کنند. حتی اگر مجبور به پرداخت شهریه باشید ، هزینه های کارشناسی در دانشگاه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان بین المللی معقول است ، هزینه ای بین 680-1،280 یورو در سال.

آیا زندگی در اسپانیا گران است؟

هزینه زندگی در اسپانیا یکی از پایین ترین هزینه ها در اروپای غربی حتی در شهرهای بزرگ است. با کنار گذاشتن پرداخت اجاره یا وام مسکن – و بسته به سبک زندگی شما – یک زن و شوهر می توانند به راحتی با 20000 تا 22000 دلار در سال زندگی کنند و همچنان به طور منظم بیرون غذا بخورند.

آیا اسپانیایی ها در اسپانیا انگلیسی صحبت می کنند؟

اسپانیا ، مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر ، به عنوان زبان دوم انگلیسی صحبت می کند و بیش از 11 میلیون ساکن انگلیسی زبان دارد.

آیا اسپانیا کمک مالی دارد؟

همانطور که چندین نوع کمک مالی در ایالات متحده ، انگلستان و سایر کشورها وجود دارد ، کمک های مالی نیز برای دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل در اسپانیا هستند در دسترس است. در حالی که دریافت کمک مالی در اسپانیا بسیار مشکل تر است ، اما هنوز گزینه ای است که باید در نظر بگیرید.

آیا می توانم برای تحصیل در اسپانیا وام دانشجویی بگیرم؟

در اسپانیا هیچ وام تضمین شده دولتی یا سایر سیستم های متمرکز برای وام های دانشجویی وجود ندارد. ولی چندین دانشگاه خصوصی برای تسهیل وام های دانشجویی خصوصی ، عمدتا برای مدارج بالاتر ، با بانک ها توافقنامه مشارکت دارند.

شهریه برای مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا چقدر است؟

شهریه ی دانشگاه ها معمولاً بین 150 تا 3500 یورو در سال برای برنامه های کارشناسی متغیر هستند. شهریه ی سالیانه مقطع کارشناسی ارشد بین 300 تا3500  یورو است.