طول دوره ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان یک سال است که طول این دوره در انگلستان نسبت به سایر کشورها کوتاهتر است و از همین رو با توجه به کیفیت بالای دانشگاههای انگلستان و کوتاه بودن این دوره در این کشور دوره فوق لیسانس در انگلستان مورد توجه دانشجویان بین المللی در سراسر دنیا قرار گرفته است. شما در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید و به این ترتیب بخشی از هزینه های خود را با کار دانشجویی پرداخت کنید. هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس حدود 10 تا 25 هزار پوند است که این مبلغ با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی شما متفاوت خواهد بود. شما می‌توانید برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان از بورسیه های تحصیلی متنوعی که این کشور به دانشجویان بین المللی خود می‌دهد نیز استفاده کنید و در بهترین دانشگاههای دنیا تحصیل کنید. انگلیس دارای سابقه‌ای بلند مدت در آموزش عالی است. از آنجا که حدود یک چهارم دانشگاه­‌های انگلستان دارای بالاترین رتبه‌ها در دنیا هستند، سالانه نزدیک به نیم میلیون دانشجوی بین‌المللی برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.

 

کارشناسی ارشد در انگلستان

 

نکته حائز اهمیت دیگر درباره کارشناسی ارشد انگلیس، امکان بردن همراه (همسر و فرزند زیر 18سال) از ابتدای شروع تحصیل دانشجو می باشد. این موضوع به ویژه برای دانشجویان متاهل از اهمیت بسیاری برخوردار است. جالب توجه این که همسر دانشجو در این کشور اجازه کار تمام وقت رسمی داشته و فرزندان آن ها نیز با هزینه های بسیار مناسب امکان تحصیل در مدارس انگلستان را خواهند داشت.

معمولا 3 محدوده زمانی به منظور شروع ترم تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان در نظر گرفته می شود و دانشجویان بین المللی می توانند با توجه به شرایط خود نسبت به پذیرش در یکی از این زمان ها اقدام کنند. برخورداری از مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تایید کشور انگلستان و ارائه مدرک زبان از مهم ترین شرایط تحصیل فوق لیسانس در این کشور می باشد.   بنابراین برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس را دارند، انگلیس بی‌شک یکی از بهترین گزینه‌­هاست. در ادامه اطلاعاتی در مورد تحصیل در مقطع فوق لیسانس در انگلستان را می خوانید.

فوق لیسانس در انگلستان به دو دسته آموزش محور و پژوهش محور تقسیم می‌شوند:

دوره ی آموزش محور:

دوره‌های آموزش محور مانند دوره لیسانس شامل گذراندن واحدهای درسی، سمینارها و انجام کارهای عملی است. در این دوره ها توانایی علمی دانشجویان از طریق شرکت در آزمون‌ سنجیده می‌شود.

دوره ی پژوهش محور:

دوره‌های پژوهش محور عموما بر مبنای تحقیق و پژوهش برگزار می‌شوند. در این دوره ها دانشجویان بیشتر زمان خود را صرف تحقیق روی یک موضوع خاص و آماده کردن پایان نامه خود می‌کنند. این دوره برای دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در دکترا را دارند مناسب ‌تر است.

البته برنامه ها و رشته هایی که در هر یک از این دوره های قرار می گیرند، با توجه به شرایط رشته و دانشگاه تعیین می شوند. در نتیجه متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد با توجه به شرایط و ویژگی های خود و دانشگاه و رشته مورد نظر، امکان انتخاب هر کدام از این برنامه ها را دارند. در نهایت دانشجویان به منظور دریافت مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های انگلیس باید تعداد صدوهشتاد واحد درسی را با موفقیت بگذرانند.

نمره های هر فرد در این مقطع از بالاترین نمره ها یعنی محدوده A تا پایین ترین پایین ترین نمره ها یعنی محدوده ی D درجه بندی می شوند. به منظور قبولی در یک درس یا واحد آموزشی دانشجو بایست دست کم هفتاد درصد نمره را کسب نماید.

دوره های فوق لیسانس در انگلستان معمولا یک سال طول می کشد.البته طول دوره های فوق لیسانسی که پژوهش محور هستند طولانی تر است.

در سیستم تحصیلات تکمیلی انگلستان، دانشکده‌ها عموما دوره های پیش نیاز برای دوره فوق لیسانس ارائه می دهند تا دانشجویان مهارت ها و دانش مورد نیاز برای بدست آوردن جایگاه در دوره ارشد را فرا گیرند.

 

کارشناسی ارشد در انگلستان

 

انواع رشته های فوق لیسانس در انگلستان

رشته‌های بسیاری برای گذراندن دوره تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های انگلیس وجود دارد. در لیست زیر محبوب‌ترین رشته های مقطع فوق لیسانس در انگلستان آمده است:

_کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار

_کارشناسی ارشد علوم سلامت

_کارشناسی ارشد زبان های خارجی

_کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر

_کارشناسی ارشد طراحی

_کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست

_کارشناسی ارشد روابط بین الملل

از دیگر رشته های ارایه شده در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

_تاریخ باستان

_فلسفه

_انسان شناسی

_فناوری

_پزشکی

_هنر(فیلم، موسیقی، هنرهای زیبا)

_انگلیسی(ادبیات، زبان شناسی)

_تاریخ

_علوم (زیست شناسی بیوشیمی نجوم)

_حقوق

_علوم اجتماعی ( جامعه شناسی روان شناسی)

 

ارسال تقاضای پذیرش تحصیلی با مدارک مورد نیاز به دانشگاه

یکی از مراحل مهم اقدام برای کارشناسی ارشد انگلیس، ارسال تقاضای پذیرش تحصیلی با مدارک مورد نیاز پیش از اتمام مهلت تعیین شده دانشگاه (ددلاین) می باشد. این مرحله از آن جهت حائز اهمیت است که معمولا به دلیل نظم و انضباط موجود و رعایت حقوق سایر متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلستان، به تقاضا ها و مدارک ارسالی پس از مهلت تعیین شده توسط دانشگاه ترتیب اثر داده نخواهد شد.

ددلاین دانشگاه های انگلیس نیز ممکن است با هم متفاوت باشد اما به صورت کلی می توان سه تا چهار ماه پیش از شروع ترم تحصیلی مورد نظر، آخرین مهلت ارسال تقاضا نامه ها و مدارک در نظر گرفت. باز هم توصیه می شود جهت اطمینان بیش تر، متقاضیان به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایند.

 

دریافت نامه پذیرش از دانشگاه

مرحله حیاتی و مهم اقدام برای کارشناسی ارشد انگلیس، دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر می باشد. معمولا ایمیل تایید دریافت تقاضا نامه و مدارک متقاضی بالافاصله پس رسیدن آن ها به دانشگاه برای متقاضی ارسال می شود. اما متقاضی پس از این موضوع بایستی منتظر پاسخ کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر بماند.

در این مرحله مدت زمان خاصی برای آن نمی توان در نظر گرفت اما به صورت متوسط این پروسه بین دو هفته تا دو ماه زمان می برد. در این مرحله ممکن است در دانشگاه های برتر یا از متقاضیان درخواست بورسیه، مصاحبه اسکایپی نیز انجام شود. در نتیجه بهتر است متقاضی قبلا نسبت به آن آگاهی پیدا کرده و در صورت نیاز آمادگی های لازم را کسب نماید. در غیر این صورت ممکن است شانس دریافت پذیرش تحصیلی کاهش یابد.

 

آماده سازی حساب بانکی معتبر و میزان گردش مالی مورد نیاز

به منظور تحصیل کارشناسی ارشد انگلیس، آماده سازی حساب بانکی معتبر و میزان گردش مالی مورد نیاز یکی از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار به شمار می رود. از آن جهت که ارائه گواهی تمکن مالی از بانک به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان، یکی از مهم ترین اسناد جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد.

در نتیجه متقاضیان می توانند در هنگام انتظار برای دریافت پذیرش تحصیلی از زمان خود استفاده کرده و حساب بانکی خوب با گردش مالی منظم ایجاد کنند. این حساب بانکی بایستی به نام خود متقاضی بوده و میزان سرمایه و نحوه واریز ها و برداشت های آن، ایجاد شبهه نکند. در صورتی که دانشجو موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شود، بایست حداقل میزان هزینه های لازم برای 1 سال تحصیلی شامل شهریه دانشگاه و زندگی در انگلستان را در حساب بانکی خود داشته باشد. در غیر این صورت شانس دریافت ویزای دانشجویی انگلیس برای وی بسیار کم خواهد شد.

 

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

آخرین مرحله از کارهای لازم به منظور تحصیل کارشناسی ارشد انگلیس، اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی یا همان ویزای دانشجویی این کشور می باشد. به منظور اخذ مجوز ورود و حضور در کشور انگلستان به هر دلیلی از قبیل تحصیل، شهروندان بسیاری از کشور ها از جمله ایران بایست ویزای این کشور را دریافت کنند.

این مرحله نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورتی که به هر دلیلی متقاضی نتواند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کند، تمام زحمات مراحل قبلی ضایع می گردد. در نتیجه توصیه می شود متقاضیان با مراجعه به سایت سفارت کشور انگلستان نسبت به آخرین شرایط و مدارک مورد نیاز آگاهی های لازم را کسب نموده و نسبت به تهیه آن ها اقدام نمایند.

نکته دیگری که متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد انگلیس بایستی مد نظر قرار دهند، در نظر گرفتن زمان بندی مناسب با توجه به فرآیند صدور ویزای دانشجویی انگلیس و تاریخ آغاز ترم تحصیلی می باشد. به طور معمول و در صورت کامل و صحیح بودن همه مدارک مورد نیاز، پروسه دریافت ویزای تحصیلی انگلیس حدود 3 تا 6 ماه زمان می برد.

 

شهریه ی دوره ی فوق لیسانس در انگلستان

بر اساس آخرین آمار ارایه شده شهریه ی فوق لیسانس در انگلستان از ده تا بیست وپنج هزار پوند در سال با توجه به دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر است. البته میانگین شهریه ی دوره فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی در این کشور پونزده هزار پوند در سال است. همچنین میانگین هزینه ی زندگی در انگلستان سالانه حدود ده تا دوازده هزار پوند است.

 

دانشگاه های معتبر انگلستان برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس

در ادامه لیست برخی از معتبرترین دانشگاه های انگلستان آمده است که برای ادامه تحصیل در این کشور بهتر است نگاهی به آن ها داشته باشید:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه ناتینگهام
 • دانشگاه متروپولیتن لندن
 • دانشگاه بیرمنگام
 • دانشگاه هرتفوردشایر
 • دانشگاه ادینبورگ

دانشگاه های زیر گزینه های خوبی برای گذراندن دوره های مجازی فوق لیسانس در انگلستان به حساب می آیند:

 • دانشگاه ناتینگهام ترنت
 • دانشگاه آستون
 • دانشگاه اوپن انگلیس
 • دانشگاه اسکس

به خاطر داشته باشید در صورت تحصیل به صورت مجازی دیگر لازم نیست نگران هزینه ی زندگی در انگلستان باشید.

 

کارشناسی ارشد در انگلستان

 

دریافت بورسیه و کمک هزینه ی تحصیلی

تقریبا از تمامی دانشگاه های انگلستان امکان دریافت بورسیه وجود دارد البته میزان بورس که دانشجو می‌تواند به عنوان کمک. هزینه دریافت کند بستگی به شهر و دانشگاه و رشته ای دارد که فرد انتخاب می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کنید و دربخش بورسیه ها برای دانشجویان بین‌المللی، موقعیت های بورسیه موجود و میزان بورسیه را بررسی کنید.

لازم به ذکر است که با توجه به محدود بودن فرصت ها و موقعیت های دریافت کمک هزینه تحصیلی خصوصاً برای دوره فوق لیسانس، بایستی هر چه سریعتر برای این موضوع اقدام کنید تا شانس دریافت فاند را از دست ندهید.

 

آیا امکان کار در حین تحصیل برای یک دانشجو در مقطع لیسانس در انگلستان وجود دارد؟

چنانچه شما در دانشگاهی تحصیل کنید که هم در لیست UKVI باشد و هم در لیست موسسات شناخته شده باشد شما اجازه ی کار در حین تحصیل را دارید. دانشجویان بین‌المللی که در مقطع فوق لیسانس به صورت تمام وقت مشغول به تحصیل هستند، اجازه ی کار پاره وقت در طول ترم را تا حداکثر بیست ساعت در هفته دارند. آنها همچنین اجازه ی کار تمام وقت در تعطیلات را دارند.

به این ترتیب این دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از هزینه تحصیل و زندگی خود در انگلستان را با کار دانشجویی پرداخت کنند.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

 • شناسنامه
 • پاسپورت (کارت شناسایی بین المللی)
 • رزومه سوابق کاری
 • توصیه نامه (در صورت نیاز)
 • (ترجیحا مدرک شش ونیم آیلتس) مدرک زبان انگلیسی..
 • کپی مدرک کارشناسی یا مدرک معادل کارشناسی
 • ریز نمرات دانشگاه

نامه ی تمکن مالی

نحوه اخذ پذیرش در دوره فوق لیسانس در انگلستان

بر خلاف دوره لیسانس در انگلستان ، سیستم متمرکزی برای بررسی درخواست ها و اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در انگلستان وجود ندارد. در بیشتر مواقع دانشجو برای اخذ پذیرش از دانشگاه انتخابی اش باید درخواستش را مستقیما به دانشگاه ارسال کند. تنها استثنا در این خصوص، دوره های تربیت معلم هستند که دانشجو می تواند از طریق یک سیستم متمرکز می تواند درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کند.

نکات مربوط به اخذ پذیرش

 • آسان ترین روش انجام فرایند اخذ پذیرش، ارسال درخواست پذیرش آنلاین از طریق وبسایت دانشگاه و پیگیری روند پیشرفت آن توسط خود دانشجو است.
 • همچنین دانشجو به عنوان یک روش جایگزین می تواند پکیج پذیرش را دانلود کرده یا تلفنی آن را درخواست کند و ادامه روند مراحل پذیرش را طریق پست انجام دهد.
 • در انگلیس اکثر دانشگاه ها برای دوره فوق لیسانس، پایان مهلت ثبت نام رسمی ندارند (به جز رشته های دوره تربیت معلم، رشته حقوق و رشته پزشکی).
 • هر دانشگاه در انگلیس برای بررسی درخواست های پذیرش دانشجویان، چهارچوب زمانی مخصوص به خودش را دارد. این پروسه معمولا بین دو هفته تا دوماه طول می کشد.

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان را دارید باید بدانید که پس از اتمام فرایند پذیرش، چند مرحله اضافه را نیز باید بگذرانید:

ارایه بیمه درمانی (درصورت معتبر نبودن بیمه ی درمانی دانشجو باید مبلغ هفتاد تا صدوجهل پوند را در ماه پرداخت کند.)

اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی انگلستان

پیش ثبت نام در وبسایت دانشگاه قبل از رفتن به انگلستان(برای برخی از دانشگاه ها)