پزشکی یکی از رقابتی ترین رشته ها برای ادامه تحصیل در انگلستان است و هر سال تعداد زیادی دانشجوی بین المللی در این رشته در انگلستان پذیرفته می شوند. کیفیت تحصیلی دانشگاه‌‌های انگلستان در جهان زبانزد است. همۀ دانشگاه‌‌ ها و کالج‌ ‌های انگلستان براساس استانداردهای دقیقی اداره می‌شوند که دولت وضع‌ می‌کند، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که بهترین خدمات آموزشی، پشتیبانی، تحصیلی و منابع در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

همچنین دانشگاه‌های پزشکی انگلستان معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند. به دلیل سطح بالای آموزش و مجهزبودن به تجهیرات  پیشرفته و مدرن در رشته پزشکی تعداد متقاضیان تحصیل در این رشته هرساله در حال افزایش است و به رشته‌ای پر رقابت در انگلستان تبدیل شده است. اگر نمره‌های دانشجویان در سطح بالایی باشد، می‌توانند به دوره‌های تکمیلی و پس از آن در دوره ی تخصصی پزشکی در دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند.

 

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

 

شرایط پذیرش در رشته پزشکی

 • نمره ی سی و هفت در درس شیمی و در دیگر درس مرتبط با علوم در مرحله ی دیپلم بین المللی
 • نمره ی A در شیمی و یک درس مرتبط با علوم مثل ریاضی فیزیک زیست شناسی یا روانشناسی
 • آیلتس هفت آکادمیک که هیچ کدام از مهارت ها کمتر از شش و نیم نباشد.

برای تحصیل در مقطع تکمیلی رشته پزشکی، مدرک کارشناسی پزشکی با نمرات عالی و پیشینه شغلی موفق و همچنین تجربه کاری به میزان یک روز در هفته برای دوره 6 ماهه در یک بیمارستان، آسایشگاه یا سایر محیط های مراقبتی نشان دهنده قصد و نیت فرد برای مدرسه پزشکی مورد انتظار می باشد.

دانستم شرایط سیستم خدمات درمانی انگلستان و نحوه کارکرد آن برای متقاضیان بین المللی بسیار ضروری می باشد.

استانداردهای پذیرش برای تمامی مدارس پزشکی در انگلستان دقیق و سختگیرانه می باشد. مصاحبه پذیرش در این دوره می تواند سخت و دشوار باشد و دانشجویان می بایست انتظار پرسش در خصوص انگیزه فردی، سوابق کاری قبلی، علاقه مندیهای شخصی و همینطور توانایی فرد در ارائه مستندات تمامی موفقیت های قبلی خود که شامل تجربه کاری مرتبط می شوند، داشته باشند. تعدادی از مدارس پزشکی گذراندن آزمون شایستگی کلینیکی را از متقاضیان انتظار دارند. دورۀ پزشکی در انگلیس ۵ ساله و کوتاه‌تر از سایر کشورها است که امتیاز بزرگی محسوب می‌شود.

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان باید نخست دورۀ ۲ سالۀ Level A را در مدارس و کالج های انگلستان بگذرانند و پس از به اتمام رساندن این دوره در آزمون UKCAT یا BMAT شرکت کنند و پس از کسب نمرات لازم برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی کشور انگلستان درخواست پذیرش دهند.

 

آزمون UKCAT

این آزمون به فارسی به معنی آزمون استعداد بالینی انگلستان است. آزمون UKCAT بخشی از روند پذیرش در بعضی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی است و به صورت آن لاین برگزار می شود. این آزمون برای سنجش توانایی های شناختی، استعدادها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است. در کل، شامل چهاربخش استدلالی و یک آزمون آگاهی وضعیتی وجود دارد..

 • استدلال کلامی: به سنجشتوانایی تفکر منطقی در مورد اطلاعات کتبی و دست یابی به نتیجه معقول می پردازد؛ ۲۱ دقیقه، با ۱۱ متن برای خواندن و ۴۴ سوال.
 • استدلال کمی: به سنجشتوانایی حل مسائل عددی می پردازد؛ ۲۴ دقیقه، ۹ جدول، نمودار، گراف و غیره به عنوان اطلاعات و ۳۶ سوال.
 • استدلال انتزاعی: توانایی استنباط روابط از اطلاعات از طریق تفکر همگرا و واگرا را ارزیابی می کند؛ ۱۳ دقیقه و ۵۵ سوال.
 • تجزیه و تحلیل تصمیم گیری: به سنجشتوانایی کار با انواع مختلف اطلاعات، برای کشف روابط، تصمیم گیری های آگاهانه و تصمیم گیری مناسب می پردازد؛ ۳۲ دقیقه، یک سناریوی پر از اطلاعات و ۲۸ سوال (استفاده از ماشین حساب ساده مجاز است)
 • آگاهی وضعیتی: به سنجشپاسخ های داوطلب در موقعیت های مختلف و درک او از اخلاق پزشکی می پردازد؛ ۲۷ دقیقه و ۶۷ سوال در مورد ۲۰ سناریو.

 

آزمون BMAT

اسم این آزمون مخفف Biomedical Admission Test است و دانش آموزانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی دامپزشکی یا رشته های مرتبط در انگلستان را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند. این آزمون هر سال در ماه های فوریه و آگوست به صورت بین المللی برگزار می شود.

 

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

 

برترین دانشگاه های پزشکی و رتبه ی آنها

دانشگاه های پزشکی انگلستان از برترین دانشگاه های دنیا هستند و دارای رتبه بسیار خوبی هستند. دانشجویان در بهترین سیستم آموزشی دنیا تحصیل خواهند نمود. برترین دانشگاه های پزشکی انگلستان به شرح زیر است:

رتبه جهانی نام دانشگاه
5 دانشگاه آکسفورد
7 دانشگاه کمبریج
8 امپریال کالج لندن
10 دانشگاه کالج لندن
20 دانشگاه ادینبورگ
31 کینگز کالج لندن
27 دانشگاه منچستر
58 دانشگاه بریستول
62 دانشگاه وارویک
87 دانشگاه بیرمنگام

 

طول دوره ی پزشکی در انگلستان

مقطع تحصیلی نهم و دهم مثل GCSA در انگلستان است و پایه سازی دبیرستانها برای ورود به دانشگاه در انگلستان است. اگر کسی زیر سن هفده سال و به نیت تحصیل در رشته پزشکی وارد انگلستان شود، ملزم به گذراندن این دوره است. در غیر این صورت دوره های تحت عنوان دوره های سطح یک را باید بگذراند. این دوره ها ده سرفصل درسی زبان، ریاضی، شیمی، زیست و غیره را شامل می شود. پس از اتمام این دوره آزمون های شفاهی و کتبی برگزار می شود ودر صورتی حد نصاب لازم در پنج ماده ی درسی کسب شود امکان ورود به مرحله ی بعدی وجود دارد.

دوره ی سطح Level A در انگلستان: اشخاصی که مدرک دیپلم ایران را دریافت کنند این امکان را دارند که برای ثبت نام در این سطح ثبت نام کنند.در این دوره  نمره ها بالاتر می تواند شانس ورود شما را به دانشگاه های با رتبه ی عالی افزایش دهد.

دوره ی فوندیشن در انگلستان: چیزی شبیه به مقطع دوازدهم یا همان پیش دانشگاهی سابق است. این دوره دوره‌ای تمام وقت برای دانشجویان خارجی است كه دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره دیپلم نمره‌های خوبی گرفته اند. اين دوره فاندیشن برای افرادی هم توصیه می‌شود که مایلند مستقيم به دانشگاه های انگلستان وارد شوند.

 

مشاغل مرتبط با پزشکی:

تعداد موقعیت های شغلی که فارغ التحصیلان رشته پزشکی در انگلستان می توانند در آنها مشغول به کار شوند بیش از 60 عنوان می باشد. زمینه های تخصص بطور معمول به شرح زیر می باشد:

 • بیهوشی
 • پزشکی عمومی
 • داروسازی
 • آسیب شناسی
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • جراحی

 

هزینه ی تحصیل پزشکی در انگلستان

هزینه های تحصیلی هر سال تحصیلی تقریبا یکسان است. کسی که برای رشته پزشکی در انگلستان اقدام میکند بهتر است کل هزینه تحصیلی در 5 سال را در نظر بگیرد. دانشجویان خارجی در صورت پذیرفته شدن در رشته های پزشکی در انگلستان بایست هزینه های تحصیلی که سالیانه حدود  20 تا 30 هزار پوند می باشد را پرداخت نمایند.

 

تحصیل رایگان در رشته ی پزشکی در انگلستان

تحصیل رایگان به معنای عدم پرداخت هزینه های تحصیل نمی باشد، بلکه به معنای اخذ بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی و ایجاد شرایط تحصیل رایگان می باشد.

 • بورسیه پزشکی دانشگاه امپریال کالج لندن

طیف وسیعی از بورسیه های تحصیلی پزشکی در مقطع کارشناسی دانشگاه امپریال کالج لندن به دانشجویان اعطا می شود.

 • بورسیه پزشکی دانشگاه کینگز کالج لندن

دانشگاه کیگز کالج لندن در مقطع کارشناسی به دانشجویانی که در دوره سلامت جهانی و پزشکی عمومی ثبت نام کرده اند، بورسیه تحصیلی اعطا می کند .دانشجویان بین المللی می توانند برای این بورسیه تحصیلی درخواست دهند.

 • بورسیه ی تحصیلی NHS

این بورسیه یکی از برجسته ترین نهادهای مالی در انگلستان برای دانشجویان پزشکی است که سالانه تعداد زیادی بورسیه و کمک مالی به دانشجویان رشته پزشکی اعطا می کند.

 • بورسیه پزشکی جان ابرنتی

دانشگاه کوئین مری لندن در مقطع کارشناسی به دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بورسیه تحصیلی اعطا می کند.

 • شرایط دریافت بورسیه ی دانشگاه آکسفورد انگلستان در رشته ی پزشکی

پس از پشت سر گذاشتن مراحل و شرایط پذیرش در دانشگاه آکسفورد،اگر به منظور تحصیل در انگلستان از سوی دانشگاه آکسفورد پذیرفته شده باشید، می توانید در صورت دارا بودن شرایط زیر از بورسیه های این دانشگاه استفاده کنید:

 • مدرک لیسانس خود را از دانشگاه معتبر اخذ نموده باشید.
 • معدل شما حداقل 3.5 از 4 و بالاتر باشد. (معادل بالای 18)
 • دارای گواهینامه GMAT با نمره حداقل 650 یا مدرک GRE
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 7.5 یا مدرک تافل با نمره حداقل 110
 • دارای انگیزه نامه شخصی باشید. (که حداقل 500 کلمه باید باشد)
 • دارای 2 توصیه نامه باشید.
 • رزومه تحصیلی خود را در قالب یک صفحه ارائه دهید
 • بورسیه های کالج

تقریباً تمامی کالج ها، کمک های مالی را برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می کنند، و این بورسیه ها انواع مختلفی از هزینه ها اعم از خوابگاه رایگان تا شهریه و کمک مالی برای مخارج زندگی را در برمی گیرد. بورسیه های تحصیلی کالج ها اغلب در ارتباط با یک گروه و یا صندوق های دیگر، از جمله بورسیه های دانشگاهی کلارندون ارائه شده است.

اکثر بورسیه های تحصیلی کالج نیاز به فرآیند خاصی برای درخواست ندارند و تمامی داوطلبین پذیرفته شده توسط کالج که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستند، می توانند آن را دریافت نمایند

 • بورسیه های دپارتمانی

بورسیه های دپارتمانی شامل بورسیه هایی با پوشش تمامی شهریه ها و هزینه های زندگی، تا کمک هزینه های تحصیلی می شود که (حدود £ 2.000) از میزان شهریه را دربرمی گیرد.

برخی از بورس های تحصیلی دپارتمانی به فرآیند خاصی برای درخواست نیاز ندارند و تمامی داوطلبین پذیرفته شده توسط کالج که برای دریافت بورسیه واجد شرایط هستند، می توانند آن را دریافت نمایند.

می توان با استفاده از فرم درخواست استاندارد برای بورسیه های دپارتمانی دانشجویی درخواست دهید. در اکثر موارد، باید به آخرین مهلت درخواست توجه داشته باشید تا درخواست خود را در زمان مناسب ارائه دهید تا شامل بورسیه تحصیلی شوید.

 

تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

 

مزایای تحصیل در انگلستان

اگر می خواهید خارج از ایران مشغول به تحصیل شوید، باید درباره دانشگاه مورد نظر به صورت کامل تحقیق کنید. کسب آگاهی درباره مخارج تحصیلی در دانشگاه های شهرهای مختلف اروپایی و بریتانیا به شما کمک خواهد کرد تا بهترین گزینه را برگزینید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان مخارجی به همراه دارد که این مخارج به شهر و دانشگاه مورد نظر بستگی دارند. موارد مثبت تحصیل در انگلستان به صورت زیر می باشد:

 • بالا بودن سطح دانشگاه ها در مباحث عملی و تئوری
 • شما می توانید با کسب کمک هزینه های تحصیلی از مخارج خود بکاهید
 • داشتن سطح و کیفیت فوق العاده بالا در ارائه مطالب
 • شما می توانید بعد از اتمام تحصیل شغل مناسب بیابید
 • تمامی دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه خواهند شد
 • انگلستان به ایران نزدیک تر از کشورهایی چون آمریکا می باشد..
 • تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کمتر از 6 سال به طول می انجامد.
 • وزارت بهداشت مراکز تحصیلی این کشور را برای تحصیل مورد تایید قرار داده است.

 

هزینه های زندگی در کشور انگلستان

قطعا هر متقاضی مهاجرتی برای تحصیل در هر کشور به هزینه های زندگی خود فکر می کند. برای درک بهتر هزینه ها آنها به واحد € (یورو) ارائه شده اند.

هزینه های زندگی در انگلستان شامل موارد ذیل است:

هزینه ها به یورو اقلام خوراکی هزینه ها به یورو اقلام خوراکی
2.22 دوازده عدد تخم مرغ 13.80 یک وعده غذایی
6.41 یک کیلو پنیر محلی 57.50 سه وعده غذایی برای دو نفر
6.39 یک کیلو سینه مرغ 6.90 یک میان وعده در مک دونالد
2.08 یک کیلو سیب 3.16 یک فنجان کاپوچینو
1.27 یک کیلو موز 1.53 یک بطری نوشابه
1.93 یک کیلو پرتقال 1.11 یک بطری آب کوچک
2.10 یک کیلو گوجه فرنگی 1.05 یک لیتر شیر
1.32 یک کیلو سیب زمینی 1.14 پانصد گرم نان
9.05 یک کیلو گوشت قرمز 1.17 یک کیلوگرم برنج

 

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

پس از فارغ التحصیلی افراد باید شغلی در انگلستان پیدا کنند و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری انگلستان نمایند. شرایط بازار کار در انگلستان بسیار ایده آل است؛ در جدول ذیل نرخ بیکاری در انگلستان بررسی شده است::

نرخ بیکاری در انگلستان سال
%4 2019
%4.7 2020
%5 2021

 

لازم به ذکر است پزشکان در انگلستان علاوه بر داشتن موقعیت اجتماعی بسیار عالی، فرصت های شغلی زیاد و درآمد بالایی خواهند داشت. درجدول ذیل سطح درآمد پزشکان در انگلستان بررسی شده است:

توضیحات درآمد سالیانه پزشکان در انگلستان به پوند در سال 2021
کم ترین میزان درآمد سالیانه پزشکان در انگلستان 117000
متوسط درآمد سالیانه پزشکان در انگلستان 317000
بیشترین میزان درآمد سالیانه پزشکان در انگلستان 536000