آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

 

کشور هلند را می توان کشوری با فرهنگ و رسوم غنی و جذاب به شمار آورد. جایی که مناظر دیدنی همراه با تلفیقی از رسوم جدید، قدیمی و لذت بخش با یک زندگی عجیب و غریب و خاص ترکیب شده است. از 9 مارس 2011، کشور هلند جمعیتی حدود 16.805.037 نفر را در خود جای داده است. در حال حاضر این کشور در رتبه 64ام کشور های پر جمعیت جهان قرار دارد.

 

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

زبان

زبان رسمی کشور هلند، هلندی است و اکثر مردم این کشور به این زبان صحبت می کنند. زبان هلندی بسیار شبیه زبان آلمانی است و اصطلاحات آن از دو زبان فرانسوی و انگلیسی الهام گرفته است. زبان ثانویه هلند، فریزیایی است که تقریبا نیم میلیون از شهروندان استان فریسلند هلند به آن صحبت می کنند.

 

جامعه هلند

به طور کلی جامعه هلند بسیار مستقل و مدرن است. بسیار به برابری برای همه اعتقاد دارند اما بیشتر از اجتماع به فردیت توجه می کنند. جامعه هلند جامعه ای با طبقه متوسط به حساب می آیند و از این جهت کشوری مناسب جهت تحصیل در هلند می باشد .

 

اقتصاد در هلند

بخش های عمده اشتغال در حیطه کشاورزی، تجارت و صنایع خدماتی است.

 

دین در هلند

هلند یکی از بی دین ترین کشور های اروپای غربی است. فقط حدود 39% از شهروندان ادعای مذهبی بودن دارند و از این 39% تنها 6% به طور منظم در کلیسا شرکت می کنند. مسلمانان، 5% از جمعیت را تشکیل می دهند. بودایی ها 1% و هندو ها 9 . 0% را تشکیل می دهند.

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

آداب آشپزی و غذاخوری در هلند

آشپزی

غذا های سنتی هلندی، آن چنان متنوع نیستند. غذای سنتی این کشور شامل سبزیجات و کمی گوشت است.

 

غذا

غذا های جنوب هلند تنها منطقه آشپزی هلندی است که غذا های عالی را ارائه می دهد زیرا تحت تأثیر غذا های آلمانی و غذا های فرانسوی قرار گرفته و پایه اصلی ترین رستوران های هلندی را تشکیل می دهد.

فرآورده های لبنی تا حد زیادی در هلند استفاده می شوند و طرفداران زیادی دارند. پنیر های هلندی با پنیر های مشهوری مانند گودا، ادام و لیدن شهرت جهانی دارند. شیرینی هلندی بسیار غنی است و به مقدار زیاد توسط مردم این کشور، مهاجران و گردشگران استفاده می شود. اگر قصد سفر به هلند را دارید این خوراکی های خوشمزه را از دست ندهید.

 

صبحانه

صبحانه در هلند به طور معمول شامل یک برش نان با انواع مختلفی مواد افزودنی مانند پنیر های مختلف، کره بادام زمینی و شکلات است.

 

ناهار

در حالی که ناهار می تواند شامل غذا هایی مشابه صبحانه باشد، اغلب اوقات ساندویچ های سرد و برخی اوقات ساندویچ هایی با پنیر های مختلف نیز همراه آن سرو می شود.

 

شام

شام در هلند به طور معمول یک وعده غذایی دو یا سه بخشی است که شامل سوپ ( به عنوان پیش غذا )، سیب زمینی با مقدار زیادی سبزیجات، یک تکه کوچک گوشت ( به عنوان غذای اصلی ) و شیرینی یا کلوچه ( به عنوان دسر ) می باشد.

 

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

 

آداب غذا خوردن

وعده های غذایی در هلند

به طور معمول صبحانه حدودا از ساعت 6 تا 8 صبح سرو می شود. ناهار معمولا ساعت 12 و 1 بعد از ظهر سرو می شود. سرو شام معمولا از حدود ساعت 6 بعد از ظهر شروع می شود.

 

زمان چای خوری

زمان چای خوری یک رویداد ترکیبی آشپزی و اجتماعی است. این حالت معمولا بین صبحانه و ناهار ( 10 تا 11 صبح ) یا ناهار و شام ( 4 تا 5 بعد از ظهر ) انجام می شود. وقت یا زمان چای، شامل دعوت دوستان یا همسایگان برای صرف چای یا قهوه همراه با بیسکوئیت یا کلوچه است.

 

ترک میز

ترک میز در هنگام شام خوردن در کشور هلند به هر دلیلی، چه برای گرفتن تماس تلفنی، استفاده از سرویس بهداشتی و غیره، بی ادبی تلقی می شود. در هلند مؤدبانه است که هنگام غذا خوردن دست خود را روی میز بگذارید.

 

آداب معاشرت در هلند

در حالی که آداب و معاشرت در کشور هلند از آداب و رسوم سایر کشور های غربی منعکس می شود، اما هم چنان صفات و اعمال مخصوص شهروندان هلندی وجود دارد. به خاطر داشته باشید که آنچه را که در ادامه خواهید خواند، ممکن است در همه مناطق و توسط همه افراد انجام نشود اما در عوض می توانید آن را یک راهنمای کلی برای نشان دادن آداب رفتار صحیح در اکثر شرایط تلقی کنید.

 

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

هلندی ها هنگام سلام، با یکدیگر دست می دهند و اگر پیوند نزدیک با شخص دارند، گونه را سه بار بوسه می زنند. ( لازم به ذکر است که اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا، ممکن است که این رسم، نادیده گرفته شود )

 

برنامه ریزی

هلندی ها طبق برنامه زندگی می کنند و در رعایت آنها بسیار سخت گیرند.

 

گفتگو

هلندی ها هنگام مکالمه با دیگران ارتباط چشمی قوی برقرار می کنند. آن ها همچنین در گفتار بسیار رک هستند. انتقاد مورد استقبال است و اکثر هلندی ها به راحتی آزرده نمی شوند. هلندی ها در صحبت به زبان های خارجی مهارت زیادی دارند و به راحتی می توانند گویش های خارجی را انتخاب کنند.

 

هدیه دادن

اگر شما به خانه ای در هلند دعوت شده اید، رسم است که هدیه ای برای میزبان بیاورید. قابل قبول ترین هدایا شامل گل، کتاب، شکلات یا گلدان است.

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

ورزش ها

ورزش برای بسیاری از شهروندان هلندی قسمت بسیار مهمی از زندگی آن ها محسوب می شود. در حال حاضر بیش از 35000 باشگاه ورزشی در هلند وجود دارد.

 

ورزشگاه های بزرگ در هلند

ورزشگاه های بزرگ هلند، شامل ورزشگاه های فوتبال، دوچرخه سواری و اسکیت سرعت است.

 

فوتبال

فوتبال شیوه زندگی بیشتر طرفداران ورزش در هلند است. اتحادیه فوتبال سلطنتی هلند، معتبر ترین فدراسیون فوتبال در این کشور است و یکی از اعضای بنیانگذار فیفا بوده است. در طول این سال ها، هلندی ها به چندین افتخار نیز در زمینه فوتبال دست یافته اند. این افتخارات عبارتند از : سه مدال برنز در المپیک و سه حضور در فینال جام جهانی. یوهان کرویف با مشهور ترین بازیکن فوتبال این کشور است.

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

دوچرخه سواری

رونق دوچرخه سواری هلندی از اواخر دهه 1890 آغاز شد. در سال 1928 اتحادیه دوچرخه سواری سلطنتی هلند تشکیل شد و دوچرخه سواری، خیلی زود در هلند به یک ورزش برتر و محبوب تبدیل شد و از آن زمان تاکنون، جایگاه خود را حفظ کرده است.

 

اسکیت سرعت

در حالی که هلندی ها در اوایل دهه 1900 موفقیت هایی را در اسکیت سرعت تجربه کردند، تنها در دهه 1960 بود که به طور رسمی اسکیت سرعت برای ورزشکاران هلندی معرفی شد.

 

ورزش های دیگر

در حالی که فوتبال، دوچرخه سواری و اسکیت سرعت تمرکز اصلی علاقه مندان به ورزش در هلند است، اما هنوز ورزش های دیگری وجود دارد که نسبتا محبوب هستند.

این ورزش ها عبارتند از : بسکتبال، بیس بال، والیبال، حاکی روی زمین، کریکت، راگبی و کورف بال.

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

هنر و اوقات فراغت

هنر

هلند به دلیل داشتن تعداد زیادی از هنر های زیبا و موزه های تاریخی در جهان مشهور است. پرکار ترین دوره برای هنر هلند، عصر طلایی ( قرن هفدهم ) بود. تجدید حیات بعدی در قرن بیستم با هنر مدرن آغاز شد و امروز نیز رونق دارد. جشنواره های هنری بین المللی در طول سال در هلند برگزار می شوند و جمعیت زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کنند.

 

موسیقی

موسیقی سنتی هلند از ملودی ها و قافیه های ساده تشکیل شده است که بر موضوعات احساسی مانند تنهایی، شادی و غم متمرکز است. امروزه سبک های ندرپوپ ( موسیقی پاپ )، الکترونیک / ترنس و ندرهوپ ( هیپ هاپ هلندی ) بیشتر از بقیه ی سبک ها مورد توجه فرهنگ عامه قرار گرفته است.

سبک های کلاسیک و ارکسترال نیز بسیار محبوب هستند و یان سوئیلینک هم چنان پرکارترین آهنگساز در تاریخ موسیقی درخشان هلند شناخته می شود. از دیگر ژانر های محبوب می توان به فولکلور، جاز و انواع مختلف متال اشاره کرد.

آشنایی با شرایط فرهنگی هلند

مناسبت ها

نمایشگاه هنری ماستریخت در نیمه اول ماه مارس برگزار می شود. جشنواره ریشه های آمستردام در ماه ژوئن موسیقی هایی از هلند و سایر نقاط جهان را به نمایش می گذارد.

مهاجرت به کشور هلند یک موقعیت استثنایی برای زندگی در کشوری با فرهنگ و آداب و رسوم جذاب و منحصر به فرد است.