دانشگاه‌های انگلستان در مقطع دکتری در نخستین رده‌های رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان قرار گرفته‌اند. همچنین بهره‌مندی دانشگاه‌­های انگلستان از فضاهای آکادمیک و امکانات آموزشی مجهز و به‌ روز آن را به یکی از مناسب ­‌ترین کشورها برای گذراندن دوره دکتری تبدیل کرده است.

انگلستان از بالاترین میزان رضایت دانشجویی در بین کشورهای انگلیسی زبان برخوردار است و این مهم اصلی ترین مزیت تحصیل در انگلستان است. بیش از ۹۰٪ از ۲٫۳۲ میلیون دانشجو در انگلستان از تجربه خود راضی هستند. تحصیل در انگلستان به معنای تحصیل در یک موسسه معتبر جهانی است. ۴ دانشگاه‌ انگلستان در رده‌بندی جهانی QS در سال 2021 در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

از جمله دانشگاه های آکسفورد و کمبریج که هر دو به جهت اعتبار دانشگاهی نمره ۱۰۰٪ را کسب کرده اند. از طرفی انگلستان ۱۴٪ از بیشترین مقاله های پژوهشی جهان را تولید می کند و به لحاظ کیفیت آثار پژوهشی رتبۀ اول را در جهان کسب کرده و از آمریکا پیشی گرفته‌است.

یکی از مزایای مهم تحصیل در انگلستان این است که مدارک تحصیلی صادره از دانشگاه های انگلستان توجه بسیاری از کارفرمایان در سراسر جهان را به خود جلب می کند و فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور در میان دانشجویان با استعداد قرار می گیرند. با توجه به کیفیت عالی تحصیل و زندگی در انگلستان، این کشور نسبت به سایر کشورهای انگلیسی زبان مانند ایالات متحده ارزان تر است.

 

دکتری در انگلستان

 

شهریه تحصیل در انگلیس حداقل ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ پوند ارزانتر از آمریکا است. همچنین از آنجایی که بریتانیا دارای خدمات بهداشت ملی است، دانشجویان پس از گذراندن 6 ماه از تحصیل خود می توانند به صورت رایگان به مراقبت های بهداشتی دسترسی پیدا کنند.

در انگلستان طول دوره دکتری و هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبت به بسیاری از کشورها نظیر آمریکا بسیار کم­تر است. بنابراین علاوه بر این که امکان اشتغال و کسب درآمد در حین تحصیل در انگلستان وجود دارد، با زود­تر تمام شدن این دوره و کسب مدرک دکتری سریع­تر به کسب درآمد دست پیدا می­‌کنید. همچنین با داشتن مدرک معتبر دکتری در انگلستان شانس اشتغال و کاریابی پس از اتمام تحصیل برای شما بسیار افزایش پیدا می­‌کند.

شرایط زندگی نیز برای تحصیل در انگستان بسیار مناسب است زیرا فاصله جغرافیایی انگلستان با ایران نسبتا کم است و شرایط رفت ­وآمد به انگلستان بسیار راحت‌­تر از سایر کشورها است. فرهنگ کشور انگلستان بسیار مشابه ایران است و وفق یافتن با محیط راحت‌­تر است.

با تحصیل در انگلستان در محیطی قرار می‌­گیرید که توانایی مکالمه به زبان انگلیسی‌­تان افزایش یافته و امکان گسترش ارتباطات بین‌­المللی‌­تان با افرادی با ملیت های مختلف گسترش پیدا می­‌کند.

 

دوره  دکتری در انگلستان

دوره دکتری معمولا به عنوان آخرین مقطع تحصیلی شناخته می‌­شود. به طور کلی دوره دکتری در انگلستان پژوهش‌محور است و دانشجویان براساس علاقه و توانایی دوره و استاد مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به اخذ پذیرش اقدام می‌کنند. در طول این دوره دانشجو به کار و تحقیقات عمیق بر روی یک موضوع تخصصی پرداخته و در نهایت پایان‌ن‍‌‌امه خود را با محتوای هشتاد هزار تا صد هزار کلمه را ارایه می دهد که در آن باید به نتایج جدیدی دست یافته باشد.

برخی از رشته‌ها مانند رشته‌های مرتبط با علوم تربیتی علاوه بر کارهای تحقیقاتی دوره‌های آموزشی را نیز ممکن است بگذرانند. اما به طور کلی ارزیابی دانشجویان دکتری بر اساس تحقیقات و دستاورد هایی است که در پایان نامه ارائه می ‌­دهند.

 

طول دوره دکتری در انگلستان چقدر است؟

دوره دکتری را می­‌توان به شکل پاره‌­وقت یا تمام­‌وقت گذراند. طول دوره دکتری تمام وقت معمولا سه یا چهار سال طول می ‌کشد. در حالی که مدت زمان دکتری پاره وقت شش یا هفت ساله است. البته معمولا در دوره‌­های تمام­‌وقت مهلت پایان نامه را تا یک سال تمدید می­‌کنند؛ بسیاری از دانش آموزانی که در دوره­‌های دکترای سه ساله ثبت نام می­‌کنند پایان نامه خود را درسال چهارم ارایه می دهند. اکثردوره­‌های دکتری در انگلستان در ماه سپتامبر یا اکتبر آغاز می­‌شود.

دو گزینه برای مطالعات دکتری وجود دارد:

 • برای بسیاری از دوره‌­های دکتری شما موضوع پژوهشی خود را انتخاب می‌­کنید و به طور مستقل تحت نظارت یک دانشگاه درباره پروژه کار می­‌کنید.
 • موضوع یک دوره ی دکتری ممکن است به عنوان بخشی از یک پروژه دانشگاه باشد. گاهی اوقات دانشجو دوره دکتری “studentship” نامیده می شود وبه این معنی است که شما روی یک پروژه ی از پیش تعیین شده کار خواهید کرد.
 • دانشجویان بین المللی جذب آموزش با کیفیت بالای دانشگاه های انگلستان که دارای رتبه برتر هستند می شوند. در جدول زیر ده دانشگاه برتر ارایه دهنده ی PHD در انگلیس مطابق رتبه بندی جهانی سایت معتبر QS در سال 2021 است:

 

رتبه طبق سایت QS در سال 2021 اسم دانشگاه رشته های محبوب برای مقطع دکتری
5 دانشگاه آکسفورد بیوشیمی شیمی رشته های فنی و رشته های پزشکی
7 دانشگاه کمبریج علوم اعصاب مهندسی شیمی بیوتکنولوژی و مهندسی
8 امپریال کالج لندن علوم زندگی ریاضی مهندسی مکانیک و علوم پزشکی
10 کالج لندن مهندسی شیمی شیمی فیزیک و ستاره شناسی وعلوم مواد
20 دانشگاه ادینبورگ پزشکی مهندسی ژئوفیزیک ریاضی و کامپیوتر
27 دانشگاه منچستر شیمی مهندسی شیمی مهندسی الکترونیک ریاضی و علوم مواد
31 کینگز کالج لندن علوم پزشکی علوم داروسازی و علوم زندگی
49 دانشکده ی اقتصاد و علوم سیاسی لندن ارتباطات علوم اجتماعی حقوق و روزنامه نگاری
58 دانشگاه بریستول علوم پزشکی بیوشیمی فیزیولوژی و علوم زیستی

 

دوره دکتری بالاترین سطح تحصیلات در انگلستان است که دانشجو باید دستاورد جدید مهم و معناداری در رشته انتخابی ارائه دهد. بیشتر دوره های دکتری در انگلستان به صورت تحقیقاتی برگزار می شود و دانشجویان پژوهش را در یک رشته خاص، پیش از شروع نگارش رساله، انجام می دهند. در پایان سال اول پروژه دانشجویان این مقطع توسط دانشگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد. چنانچه سطح پروژه ارائه شده در سطح دکتری ارزشیابی شد، از سال دوم دانشجوی دکتری محسوب می شوند.

با طی حداقل ۲ سال پس از سال اول (در مجموع حداقل ۳ سال) دوره دکتری را به پایان می رسانند. اگر چنانچه سطح پروژه ارائه شده در سطح دکتری ارزشیابی نشد با گذراندن یک دوره یک ساله پژوهشی دیگر (در مجموع ۲ سال) Mphil  می گیرند. برای ورود به حوزه دکتری علاوه بر مشخص نمودن پروپزال و طرح برگرفته از علایق و سوابق دانشجو ارائه  مدرک کارشناسی ارشد معتبر و مدرک آیلتس با نمره 7 نیز الزامی است.

هزینۀ تحصیل در انگلستان ممکن است در بسیاری شرایط، از تحصیل در کشورهای مشابه همچون استرالیا و آمریکا کمتر تمام شود. مؤسسه‌های متنوع در شهرهای مختلف و رشته‌های گوناگون این امکان را فراهم می‌کنند که گزینه‌های مختلفی با شرایط و هزینه‌های متفاوت مطرح شود و امکان انتخاب را برای کلیۀ متقاضیان بیشتر کند. هزینۀ تحصیل در انگلستان در رشته‌ها و مقاطع مختلف با توجه به کیفیت و ردۀ کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور بسیار متغیر است.

 

شرایط تحصیل دکتری در انگلستان

 • دانشجویانی که دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را با موفقیت و نمرات عالی پشت سر گذاشته اند، برای اخذ پذیرش دکترای انگلستان از امتیاز بالایی برخوردارند.
 • از جمله شرایط تحصیل دکتری در انگلستان می توان به ارائه مدرک معتبر دوره کارشناسی ارشد اشاره کرد.
 • از جمله شروط مهم اکثر دانشگاه های کشور انگلستان مرتبط بودن مدرک دوره کارشناسی ارشد با رشته انتخابی دوره دکتری می باشد. اما برای برخی از دانشگاه ها نیز این موضوع اهمیت ندارد.
 • علاوه بر این در بررسی شرایط تحصیل دکتری در انگلستان، می توان به ارائه مدرک زبانی معتبر نیز اشاره کرد. دانشجویان باید مهارت های زبانی خود را اثبات کرده و دست کم مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 7 ارائه دهند.
 • همچنین پیشنهاد پژوهشی یا پروپوزال برای تمامی دانشجویان به هنگام در خواست برای تحصیل دکتری در انگلستان ضروری می باشد.

 

چگونگی اخذ پذیرش برای تحصیل در مقطع دکتری

به صورت کلی تحصیل دوره دکتری در انگلستان در مقایسه با سایر دوره های تحصیلی اندکی دشوارتر می باشد.
به عبارتی دیگر دانشجویان برای تحصیل مقطع دکتری در انگلستان نیازمند تلاشی مضاعف می باشند. پروسه درخواست نیز برای مقطع دکتری در مقایسه با مقاطع دیگر کمی متفاوت است. برای مثال هیچ سیستم درخواست متمرکزی برای تحصیل مقطع دکتری وجود ندارد.

انتخاب استاد راهنما و سوپروایزر مناسب با موضوع مورد تحقیق، برای دانشجویان مقطع دکتری در انگلستان بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر پیدا کردن یک استاد راهنما یا سوپروایزر برای بررسی و نظارت، متقاضیان باید جهت اخذ پذیرش برای تحصیل دکتری در انگلستان مدارکی همچون منابع و مدارک دانشگاهی، رزومه شخصی و پروپوزال پژوهشی را آماده نمایند.

همچنین پس از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر موارد زیر باید مورد بررسی قرار گیرند:

 • شرایط ورود به دانشگاه انتخابی
 • شهریه ها و کمک هزینه های تحصیلی
 • مهلت اعتبار درخواست
 • مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش در مقطع دکتری در انگلیس
 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی
 • گذرنامه متقاضی
 • مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد مرتبط + ریز نمرات
 • مدرک زبان آیلتس 7
 • انگیزه نامه
 • رزومه کاری و تحصیلی
 • پیشنهاد پژوهشی یا پروپوزال
 • نامه تمکن مالی
 • توصیه نامه تقدیرنامه ها و مقالات (در صورت نیاز)
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتری در انگلیس.

تامین بودجه و مخارج دکتری می تواند بسیار سخت باشد. دانشجویان بین المللی ملزم به پرداخت 18000 پوند هستند. اما مزیت تحصیل دکتر در انگلستان بواسطه وجود انواع کمک هزینه تحصیلی در آن است. خیلی بعید است که دانشجوی دکتری توسط شکلی از بورسیه تحصیلی، گراند یا کمک هزینه تحصیلی حمایت نشود. بسیاری از دانشگاه ها و شوراهای پژوهشی ساپورت مالی برای بخشی یا کل برنامه دکتری در نظر می گیرند.

اولین موردی که اکثر افراد به هنگام بررسی تحصیل بیشتر به آن فکر می کنند، شهریه های دکتری است. این مسئله اغلب برای افرادی که تازه کارشناسی ارشدشان را تمام کرده اند کمی گیج کننده است. اما باید قبول کنیم که شهریه ها برای درجه دکتری بسیار بالاتر است. دانشجویان خارجی با پرداخت شهریه های بسیار بالاتر از دانشجویان اروپایی مواجه هستند برای مثال شهریه در دانشگاه لستر در حدود 4195 پوند برای دانشجویان بریتانیایی و دانشجویان اروپایی است. در حالی که میزان مبلغ شهریه برای سایر دانشجویان خارجی 13600 پوند تا 29465 پوند است.

 

انواع بورسیه در انگلستان برای مقطع دکتری

دریافت فاند در انگلستان در مقطع دکتری امری رایج است و شما از این طریق می توانید بخش عمده ای از هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید. این امکان نیز وجود دارد که شما موفق به دریافت فول فاند شوید.

شما می توانید با انواع بورسیه ها در دانشگاه های مختلف در جدول زیر آشنا شوید.

معیار اعطا مبلغ اهدایی به پوند دانشگاه عنوان بورسیه
برتری آکادمیک 3000پوند بورس نقدی برای دانشجویان تمام وقت دانشگاه لندن RHBNC Trust Masters Scholarships
برتری آکادمیک نامشخص دانشگاه گرانفیلد British Chevening Scholarships
برتری آکادمیک نامشخص دانشگاه کالدونین گلاسکو Tullow Oil Scholarships
برتری آکادمیک برای دانشجویان پاره وقت بورسیه 3000پوند دانشگاه بریگتون Vice-Chancellor,s postgraduate Alumni Scholarships
برتری آکادمیک 100درصد هزینه ها دانشگاه بورن ماوس Chevening Partner Scholarship scheme
شایستگی های علمی دانشجو نا مشخص در انواع دانشگاه های انگلستان Research Council Studentships

 

 کار دانشجویی در انگلستان

برخی از کمک هزینه های مقطع دکتری به اختصار TA نامیده می شود. این ها شامل یک تعهدی برای صرف وقت جهت تدریس و کمک به دانشجویان لیسانس و دوره های فوق لیسانس می باشد. به احتمال زیاد این نوع کمک هزینه بهتر از سایر گزینه های کار ضمن تحصیل در انگلستان به دو دلیل کسب مهارت در امر تدریس و کسب در آمد از طریق کار در راستای تحصیل در زمینه ی دکتری است.

در هر صورت طبق قوانین اداره مهاجرت انگلستان، دانشجویانی که بورسیه‌ی دولتی مؤسسه‌های آموزش عالی را دارند و ویزای دانشجویی را دارند می توانند تا حداکثر 40 ساعت در هفته در طول ترم و به طور تمام وقت در تعطیلات تابستان مشغول به کار شوند.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری به صورت فهرست وار به شرح زیر است:

 •  اخذ مدرک دکتری معتبر و مورد تایید از بهترین دانشگاه ها
 • بهره مندی از حضور برجسته ترین اساتید و کارشناسان
 • بهره مندی از امکانات و تجهیزات عالی
 • امکان استفاده از بهترین مراکز تاریخی، فرهنگی و تحقیقاتی
 • اجازه کار دانشجویی و پوشش دادن برخی از هزینه ها از طریق درآمد حاصل از آن
 • نزدیک بودن کشور انگلستان به ایران و امکان رفت و آمد آسان تر
 • امکان کاریابی در بهترین نقاط دنیا با درآمد بالا
 • کوتاه بودن دوره های تحصیلی در انگلستان و ذخیره هزینه و زمان دانشجویان

 

بررسی شرایط ویزای همراه برای دانشجوی مقطع دکتری

در دوره دکتری همسر و فرزندان زیر 18 سال اجازه ورود به کشور انگلستان را خواهند داشت.  ایشان حتی می توانند همزمان با متقاضی وارد کشور انگلستان شوند.

مدارک مورد نیاز جهت این کار به شرح زیر است:

 • شناسنامه و کارت ملی همسر و فرزندان زیر 18 سال.
 • پاسپورت همسر و فرزندان زیر 18 سال.
 • سند ازدواج.
 • نامه تمکن مالی.
 • گواهی عدم سوء پیشینه.
 • مدارک محل اقامت.

 

دکتری در انگلستان

 

بررسی شرایط اقامت پس از تحصیل در انگلستان

فارغ التحصیلان مقطع دکتری در انگلستان با توجه به دارا بودن مدرک معتبر و برجسته انگلیسی امکان کاریابی آسان در کشور انگلستان و سایر نقاط دنیا را خواهند داشت.

افرادی که پس از فارغ التحصیلی علاقه مند به زندگی و یافتن شغل مناسب در انگلستان هستند، می توانند در مدت زمان کوتاهی شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده و نسبت به تغییر نوع اقامت خود اقدام نموده، اقامت کاری انگلستان دریافت و ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند.
همچنین پس از 5 سال کار کردن فرد می تواند برای درخواست اقامت دائم انگلستان اقدام نماید.

 

چشم انداز فارغ التحصیل شدن در مقطع دکتری در انگلستان

یک فارغ التحصیل دکتری در انگلیس سالیانه به طور متوسط چهل و دو هزار و دویست و نوزده پوند درآمد دارد. بیشتر فارغ التحصیلان مقطع دکتری به دنبال کار دانشگاهی در بخش آموزش می روند. طبق مجله ی آینده در انگلیس از 50٪ فارغ التحصیلان دکتری در انگلیس یا وارد حوزه آموزش و پرورش می شوند یا متخصصان علمی هستند که در صنعت علوم و داروسازی کار می کنند.

یکی از دلایل این امر ممکن است این باشد که شرکت های بخش خصوصی از چند سال گذشته بیشتر تحقیق محور شده اند و به دنبال محققان بیشتری هستند.

برخی دیگر از مشاغلی که توسط فارغ التحصیلان مقطع دکتری انتخاب می شوند روانشناسان بالینی، بیوشیمی، پزشکان و محققان دانشگاه هستند.

درآمد سالیانه ی بعضی فارغ التحصیلان مقطع دکتری در جدول زیر آمده است:

شغل درآمد متوسط سالیانه
دانشمند داده 43000
دانشمند اصلی 51000
مهندس ارشد نرم افزار 71000
محقق پسا دکتری 31000
دانشمند پژوهشگر 39000
دانشمند پژوهشگر ارشد 43000