سال تحصیلی جدید در حالی در آلمان شروع شده که ایالت‌های مختلف این کشور برای مقابله با شیوع کرونا تدابیر مختلفی را در نظر گرفته‌اند. با پایان تعطیلات تابستانی در آلمان، هر یک از ایالت های ۱۶ گانه این کشور با تدابیر ویژه ای زمینه حضور مجدد دانش آموزان در کلاس های درسی را فراهم کرده اند. اوایل تابستان نمایندگان اتحادیه های مختلف در حوزه آموزش درخواست کردند برای جلوگیری از شیوع کرونا در مدارس، از معلمان و دانش آموزان به صورت همزمان آزمایش گرفته شود.

ایالت های برمن و نیدرزاکسن سال تحصیلی جدید را با تدابیر کرونایی آغاز کرده اند. هر دو ایالت استفاده از ماسک در ساختمان را برای کادر آموزشی و دانش آموزان الزامی کرده اند. با وجود این اقدامات، گاهی نیز مواردی از ابتلا در مدارس مشاهده می شود به عنوان مثال در نخستین روزهای آغاز به کار مدارس، یک مدرسه در برمن به دلیل ویروس کرونا بسته شده است.

دانش آموزان ایالت نیدرزاکسن سال تحصیلی را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی آغاز کرده اند. در این ایالت معلمان برای اطمینان از آلوده نبودن به طور منظم مورد آزمایش قرار می گیرند.

در آغاز ماه جولای (اواسط تیرماه) وزارت آموزش و پرورش ایالت بادن-وورتمبرگ دستورالعمل سال تحصیلی ۲۰۲۰/۲۰۲۱ را به مدارس اطلاع داد. هدف نهایی این برنامه آماده سازی مدارس برای ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان پس از تعطیلات تابستانی بود. رعایت فاصله یک و نیم متری و الزام به استفاده از ماسک از جمله موارد تاکید شده در این دستورالعمل است. همچنین اگر موردی از ابتلا در کلاسی مشاهده شود، کل آن کلاس باید قرنطینه شده و از تعطیلی مدرسه خودداری شود.

تدابیر کرونایی کشور آلمان برای بازگشایی مدارس

در برخی ایالت ها تمهیدی برای استفاده بهتر دانش آموزان از کلاس های مجازی در نظر گرفته شده و اگر یک کلاس یا کل مدرسه بخاطر یک مورد کرونا مجبور باشد موقتاً در خانه بماند، یادگیری از راه دور باید طبق خواست وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.

بر این اساس دانش آموزان باید تکالیف و بازخوردها را به طور منظم دریافت کنند. برای این منظور ۱۳۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده است که باید ۳۰۰ هزار لپ تاپ و  تبلت با آن برای دانش آموزان مدرسه ای که وسایل مناسب در خانه ندارند خریداری شود. در همین راستا در منطقه لودویگسبورگ حدود ۱۳۰۰ لپ تاپ و تبلت خریداری شده است. مدارس همچنین می توانند برای خرید این وسایل به خانواده ها وام دهند. وزارت آموزش و پرورش برنامه های مناسب تدریس مجازی را نیز در اختیار مدارس قرار داده و امکان آمورش معلمان و دانش آموزان برای استفاده از این برنامه ها را فراهم کرده است.

در ایالت هانوفر قوانین سختی برای رعایت پروتوکل های بهداشتی وضع شده و دانش آموزان و معلمان ملزم به رعایت این قوانین هستند. به تازگی اخراج یک دانش آموز دبستانی از مدرسه بخاطر رعایت نکردن قوانین خبرساز شده است. این دانش آموز ۹ ساله بخاطر این که در کلاس از ماسک زدن خودداری کرده از یک مدرسه خصوصی اخراج شد. به گفته اولیای مدرسه این دانش آموز پس از درخواست های مکرر و علی رغم بحث و گفتگو با والدینش، در کلاس ماسک نداشته است.

منبع: wsws