راهنمای جامع آزمون SAT

آزمون SAT یا همان Scholastic Aptitude Test  برای افرادی است که در سال های آخر دبیرستان قرار دارند و قصد دارند وارد دانشگاه شوند. این عبارت به معنی آزمون استعداد تحصیلی می باشد . با شرکت در این آزمون عیار مهارتهای آموختهشده به دانش آموز و نحوه به‌کارگیری آن‌ها در دانشگاه سنجیده می‌شود.

SAT یک آزمایش استاندارد است که نشان می دهد مدارس شما چگونه مهارت های کلیدی مانند درک مطلب، توانایی محاسباتی و وضوح بیان را در شما ایجاد کرده و شما را برای کالج آماده کردند. برای قبولی در دانشگاه های دنیا نیازهایی را باید برطرف سازید مانند زبانی که قرار است در آن دانشگاه با آن تحصیل کنید و یا اگر قصد دارید در رشته ای تحصیل نمایید که نیاز است از علومی مانند  علم ریاضی آگاهی پیدا شود باید مهارت شما مورد ارزیابی قرار گیرد.

این آزمایش ها باید به گونه ای باشد که مورد تایید تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه های معتبر جهانی باشد. از همین رو آزمون هایی تهیه شده است که دانشجو با گذراندن آن آزمون بتواند تاییدیه حضور در آن دانشگاه را اخذ نماید. این آزمون ها در بعضی مواقع ممکن است مختص به خود هر دانشگاه باشد و یا ممکن است یک آزمون کلی و یکسان برای چندین دانشگاه باشد.در آمریکا برای قبولی در دانشگاه ها دو آزمون  SAT و ACT وجود دارند که دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه دلخواه ، باید این آزمون ها را سپری کنند. اگر متقاضی کالج ها یا دانشگاه های ایالات متحده هستید، مطمئناً باید یکی از این دو آزمون را بگذرانید، زیرا  باید نمرات آزمون را با درخواست خود ارسال نمایید.

با توجه به جایی که می خواهید اقدام کنید، نمره ACT یا SAT شما می تواند تا 50٪ به شانس اخذ پذیرش شما کمک کند، بنابراین گرفتن نمره مناسب در این آزمون برای شما بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اما این آزمون ها تنها مختص کشور آمریکا نیستند و اگر فردی بتواند آزمون اس ای تی خود را با موفقیت بگذراند و مدرک معتبر آن  را دریافت کند می تواند در سایر دانشگاه های معتبر جهانی نیز حضور داشته باشد. در واقع سطح آزمون SAT و ACT یک سطح استاندارد برای دانشجویان می باشد و ملاکی معتبر برای دانشگاه که بتواند افراد را ساده تر و با اطمینان خاطر انتخاب نماید.

آزمون SAT  به زبان انگلیسی برگزار می شود و پایه ریزی آن توسط کشور آمریکا شکل گرفت. این آزمون در بعضی دانشگاه ها در کشور هایی همانند آمریکا ، انگلیس ، کانادا ، استرالیا ، نروژ وپیش نیازی است برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی. SAT  یکی از دو آزمون استاندارد پذیرش دانشگاهی در ایالات متحده است و دیگری ACT  می باشد. هم چنین برای تحصیل در سوئد در رشته های زیرمجموعه ی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی این آزمون لازم است.این آزمون برای تمامی افرادی که دارای سن حداقل 17 تا 18 سال با مدرک دیپلم هستند و هدف ادامه تحصیل دارند بسیار مفید است و جنبه‌ سنجش تحصیلی دارد. هرساله تعداد افرادی که در آزمون SAT شرکت می‌کنند روبه‌بالا است و در سرتاسر جهان دارای بیش از هزار مرکز آزمون است. این آزمون یکی از پراستفاده ترین آزمون ها برای تحصیل در ترکیه نیز به شمار می رود.

SAT ابتدا با آزمون IQ ارتش هماهنگ بود و برای اولین بار در سال 1926 به عنوان یک آزمون پذیرش کالج معرفی شد. با این حال،زمانی فراگیر شد که رئیس هاروارد شروع به استفاده از آن برای ارزیابی متقاضیان بورس تحصیلی کرد یعنی در سال 1933. این آزمون در کشور آمریکا و اولین بار توسط مؤسسه غیرانتفاعی College Boardتاسیس شده است و توسط سرویس آزمون تحصیلی ETS یا  Educational Testing Service برنامه ریزی می‌گردد

راهنمای جامع آزمون SAT

آزمون SAT دو نوع دارد

نوع اول General SAT  و نوع دوم Subject SAT نام دارد

اگر قصد اخذ پذیرش از مراکز آموزشی را دارید، شرکت در آزمون General SAT برای شما مناسب است اما اگر می خواهید از دانشگاه های بسیار ممتاز پذیرش بگیرید باید در آزمون  Subject SAT  شرکت کنید.

پس با توجه به این موضوع باید متوجه شده باشید که ملاک بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو قبولی در آزمون SAT و گرفتن نمره خوب و قابل قبول می باشد. طبیعی است که در رشته های پر متقاضی ، مثل رشته پزشکی و دندانپزشکی ، دانشجویان باید بتوانند نمره بالاتری را برای دانشگاه هایی نظیر ترکیه اخذ کنند.در مورد سایر دانشگاه های مطرح دنیا و برای بررسی و آگاهی از نمره قابل قبول در هرکدام از آنها،  باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و ببینید رشته مورد نظر شما چه امتیازی را می خواهد.

از آنجایی که این روز ها و به خصوص در شرایط کرونا آزمون های آنلاین نقش پر رنگ تری را پیدا کرده اند ، موسسه کالج برد نیز اقدام به برگزاری آزمون به صورت آنلاین را داشته ، اما متاسفانه این آزمون در کشور ما ایران به دلیل مشکلات زیر ساختی و برخی دلایل دیگر به صورت آنلاین برگزار نمی شود. توجه داشته باشید که اعتبار آزمون SAT در تمامی کشور ها ۵ سال و  در کشور ترکیه ۲ سال می باشد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع آزمون دولینگو |‌ Duolingo English Test

برای ثبتنام آزمون SAT ابتدا وارد سایت مربوطه می‌شوید که در ادامه لینک آن در اختیارتان قرار میگیرد، و نوع آزمون خود کاغذی یا اینترنتی و Essay را انتخاب می‌کنید. سپس در بخش تاریخ زمان مناسبی که در آن مایل به امتحان دادن هستید را انتخاب کرده و یک حساب جداگانه‌ College Board ایجاد می‌کنید.  

در انتها نیز با پرداخت هزینه ‌آزمون، ثبت‌نام را نهایی خواهید کرد. در نظر داشته باشید که این آزمون در ایران برگزار نمی شود و متقاضیان شرکت در این آزمون باید به کشور هایی نظیر امارات ، ترکیه ، آذربایجان وسفر کنند تا بتوانند در آزمون شرکت کنند.

توجه داشته باشید که هزینه شرکت در آزمون SAT معمولا از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت است؛ که این تفاوت به دلیل خدمات بیشتر و باکیفیت‌تر در مؤسسه مورد نظرتان می باشد. به‌ عنوان‌ مثال سیستم تهویه مناسب تر یا پذیرایی بهتر وازجمله عواملی هستند که باعث می‌شوند هزینه نهایی تمام‌شده برای شما مقداری بالاتر از دیگر مؤسسات باشد. به‌ طورکلی هزینه ثبت‌نام این آزمون 47.5 دلار است که با انتخاب بخش سوم آزمون، باید هزینه 64.5 دلاری پرداخت کنید.

راهنمای جامع آزمون SAT

اگر ثبت‌ نام خود را با تأخیر انجام دهید مثلا 2 هفته مانده به زمان برگزاری آزمون ، هزینه‌ اضافی معادل 30 دلار متقبل می شوید. درصورتی‌که به‌صورت تلفنی ثبت‌نام کنید باید هزینه‌ اضافی 15 دلاری را نیز بپردازید. و در صورتیکه نوع و مکان برگزاری آزمون یا تاریخ آنرا تغییر دهید، 30 دلار اضافه‌تر باید پرداخت نمایید.

در روز برگزاری آزمون SAT نیز به سؤالاتی در سه زمینه ی مختلف که شامل Reading، Mathematics و Essay است، در طول مدت‌زمان مشخص‌شده برای هر بخش جواب خواهید داد. کل مدت‌زمان آزمون 3 ساعت است که در صورت وجود بخش اختیاری Essay، 3 ساعت و 50 دقیقه خواهد شد.

اکنون به شرح جزییات این 3 بخش میپردازیم :

1. ریاضی :

در این قسمت از آزمون موضوعات آماری، سوالات جبر ، توانایی حل مسئله ، تجزیه و تحلیل اطلاعات ومطرح می شود . برای حل مسائل این بخش 25 دقیقه زمان خواهید داشت که در آن باید به 20 سوال 4 گزینه ای و بدون ماشین حساب پاسخ دهید. سپس در 55 دقیقه بعدی باید به 38 سوال 4 گزینه ای با استفاده از ماشین حساب پاسخ داده شود.

2. خواندن و نوشتن :

در این قسمت سوالاتی در ارتباط با مهارت های خوانداری و نوشتاری و درک مطلب متقاضی از طریق یک متن مورد سوال قرار میگیرد . این بخش شامل 52 سوال بوده و مدت زمان آن ، 65 دقیقه است . توجه داشته باشید که 44 سوال دیگر هم در این بخش وجود دارد که مربوط به دستور زبان و مهارت های نوشتاری فرد می باشد که باید در 25 دقیقه به آنها پاسخ داده شود.

 زمان پاسخ دهی به بخش اول و دوم در مجموع 3 ساعت می باشد و فرد نمی تواند زمان مورد نظر برای یک بخش را به بخش دیگری اختصاص دهد .

3. مقاله :

در این قسمت مقاله، از شرکت کننده تقاضا می شود که یک مطلب راجع به موضوع هایی مانند تاریخ ، علوم مختلف ، جامعه ورا در زمان 50 دقیقه ای که در اختیارش قرار میگیرد بنویسد . البته نمره این قسمت کاملا از دو قسمت قبلی جدا بوده و بعضی از دانشگاه ها نوشتن این قسمت را ضروری نمی دانند و فقط نمره ی دو قسمت دیگر را ملاک قرار می دهند.

در انتها نیز بر اساس نوعی از آزمون SAT که انتخاب کرده اید و همچنین زمان انتخابی برای شرکت در آزمون، نتایج آن بین 2 تا 6 هفته پس از آزمون برایتان ارسال خواهد شد.

میانگین نمره SAT تقریبا 1068 است، که البته سال به سال در حال تغییر است، اما آنچه که برای شما نمره خوبی به حساب می آید بستگی به دانشگاه و کالج مورد نظر شما دارد. برای رفتن به یک موسسه آموزشی عالی، شما احتمالا نیاز به نمره بالاتر از1600 دارید اما برای شاخه های محلی دانشگاه های دولتی ممکن است فقط با 1400 نیز پذیرش دلخواهتان را کسب کنید.

با توجه به موارد گفته شده در بالا آزمون SAT، شامل ۱۵۴ تست است که ۵۲ تست آن Reading و ۴۴ تست آن Writing و ۵۸ تست دیگر مرتبط با درک و فهم علوم ریاضیات دانشجویان می باشد. تسلط متقاضی به زبان انگلیسی در این آزمون بسیار حائز اهمیت است. اما با توجه به سیستم آموزشی قوی موجود در ایران، ریاضی این آزمون در سطح ریاضیات اول و دوم دبیرستان ایران می باشد.

 این آزمون ۶ بار در سال در ماه‌های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می‌ و ژوئن برگزار می شود.

راهنمای جامع آزمون SAT

آزمون SAT هم به صورت کاغذی هم به صورت کامپیوتری برگزار میشود.

مزیت های آزمون کاغذی:

امکان دایره کشیدن، نوت برداری و به طور کلی نوشتن نکات مهم مدنظر داوطلبان روی برگه آزمون. این کار در پیدا کردن سریعتر و راحت تر پاسخ ها به فرد کمک می‌کند ، همچنین شانس این را دارد که ایده‌های خود را قبل از وارد کردن جواب ها در برگه پاسخنامه، بررسی کند.

معایب آزمون کاغذی:

آزمون کاغذی عیب هایی هم دارد، که مهمترین آن نگرانی دانشجویان  در رابطه با نوشته هایشان می باشد که گاهی به دلیل استرس ناشی از امتحان یا عجله ممکن است ناخوانا باشد. مخصوصاً اگر چندین بار خط‌خوردگی پیدا کرده باشد. در این موارد ممکن است مصحح امتحان، به‌علت مشکل در خواندن جواب، امتیازی را برای شما در نظر نگیرد و به‌راحتی امتیاز آن سوال از دست برود.عیب دیگر این نوع آزمون، زمان وارد کردن جواب‌ها از برگه سؤال به پاسخنامه نمایان می شود. گاهی اوقات مصححین متوجه اشتباهاتی نظیر وارد کردن جواب درست در بخش اشتباه و یا غلط انتخاب کردن گزینه‌ها باوجوداینکه در برگه سؤال گزینه درست انتخاب‌شده می شوند. لذا این ها معایبی هستند که نمی‌توان به‌راحتی نادیده گرفت.

مزایای آزمون کامپیوتری:

یکی از مهمترین مزایای آزمون SAT کامپیوتری، در رابطه با ازدیاد قدرت انتخاب شما درمورد تاریخ و ساعت امتحان است. در نوع کامپیوتری هم روزهای بیشتری برای انتخاب در اختیار خواهید داشت هم تعداد مراکز ارائه دهنده نیز نسبت به نوع کاغذی بسیار بیشتر هستند.

ازلحاظ نوشتاری نیز مزیت مورد توجهی که در نوع سیستمی نسبت به نوع کاغذی وجود دارد و به‌تمامی متقاضیان توصیه می‌شود که برای این مزیت هم که شده، نوع سیستمی را انتخاب کنند، تصحیح اشتباهات تایپی و اضافه و حذف کردن کلمات به ساده‌ترین روش ممکن است. مانند هر نرم‌افزار تایپ دیگری، در نوع کامپیوتری نیز می‌توانید کلمات را حذف و مواردی را بدون خط‌خوردگی و پاک کردن اضافه نمایید که این موضوع باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات نوشتاری شما می شود.

>به طور معمول سرعت تایپ عادی روی کاغذ حدود 31 کلمه در دقیقه است ولی در نوع تایپی در کامپیوتر به 40 کلمه در دقیقه نیز می‌رسد. همین موضوع باعث صرفه‌جویی در زمان خواهد شد که بسیار کارآمد است.همچنین در نوع کامپیوتری آزمون SAT، می‌توانید به راحتی از طریق ساعت کامپیوتر وقت خود را مدیریت کرده و به هیچ عنوان نگران پرت شدن حواس خود نسبت به گذر زمان نباشید ضمن اینکه به کمک نرم‌افزار موجود در آن، تعداد کلمات به شما نمایش داده شده و استرس کمتری برای شمردن خواهید داشت.

معایب آزمون کامپیوتری:

بزرگ‌ترین عیب نوع کامپیوتری آزمون SAT این است که امکان نوت برداری و نوشته نکات بر روی کاغذ وجود ندارد. عیب دیگر آن نیزمیتواند صدای تایپ کلمات کیبورد باشد که در مواردی ممکن است حواس‌ شما را پرت کند. از طرفی دیگر خستگی چشم‌ها در اثر نگاه کردن طولانی‌مدت به صفحه کامپیوتر ممکن است شما را اذیت کند.

 به طور کلی آزمون SAT  برای افراد بالای 16 سال و کسانی که دارای مدرک دیپلم می باشند توصیه می شود؛ اما در واقع هیچ‌گونه محدودیت سنی ندارد.

سقف نمره در این آزمون 1600 است؛ که هربخش به‌صورت جداگانه نمره دارد. به‌صورتی که در بخش ریاضیات، نمره‌ای بین 200 تا 800 دریافت خواهید کرد و برای بخش شفاهی که شامل درک مطلب، نگارش و زبان است نیز نمره‌ای بین 200 تا 800 قرار خواهد داشت. مجموع نمرات دریافتی این دو بخش برای شما، تعیین‌کننده نمره‌ نهایی است.

قوانین مربوط به آزمون عبارت‌اند از:

  1. درب حوزه امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
  2. همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مدادرنگی اکیداً ممنوع است.
  3. به‌هیچ‌وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
  4. همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است و کپی پاسپورت به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.
  5. خارج کردن برگه امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
  6. همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی‌برداری به‌شدت ممنوع است و در صورت مشاهده توسط دوربین مداربسته، از جلسه امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
  7. نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده خواهد شد و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی به دیگران برعهدۀ خود فرد است.
  8. همراه داشتن ساعت‌مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیداً ممنوع است.
  9. خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
  10. شما تا 4 هفته قبل از برگزاری آزمون SAT مجاز به ثبت‌نام هستید اما تا 2 هفته قبل از زمان برگزاری مشمول پرداخت جریمه دیرکرد خواهید بود.