انواع بورس تحصیلی در اسپانیا | اسکالرشیپ اسپانیا

 

 

اخذ بورسیه تحصیلی اسپانیا یا به عبارت دیگر اخذ اسکالرشیپ در کشور های مطرح اروپایی همواره مورد توجه دانشجویان اینتر نشنال در سراسر دنیا بوده.  مهاجرت از طریق تحصیل یکی از سریعترین و محبوب ترین راه های گرفتن اقامت در کشور های اروپایی به شمار می رود. بدیهی است که تحصیل با حداقل هزینه و در دانشگاه های دولتی کشوری همچون اسپانیا  جذابیت زیادی برای متقاضیان خواهد داشت و دانشجویان همواره به دنبال پیدا کردن همچین موقعیت هایی می باشند.

در ابتدا اندکی در مورد کشور اسپانیا بخوانیم

کشور اسپانیا به طور رسمی پادشاهی اسپانیا نامیده می شود و از اعضای اتحادیه اروپا بوده و کشوری کاملا مستقل به شمار می رود. این کشور با بیش از 505 کیلومتر مربع مساحت، بزرگ ترین کشور در جنوب اروپا و دومین کشور بزرگ در اروپای غربی و کل اتحادیه اروپا می باشد.

احاطه شدن این کشور از سمت غرب توسط پرتغال (که طولانی ترین مرز یکپارچه اتحادیه اروپاست)، شمال غرب توسط اقیانوس اطلس و همچنین در سمت جنوب و شرق توسط دریای مدیترانه و جبل الطارق به جذابیت های این کشور افزوده. در بخش شمالی نیز هم مرز بودن با فرانسه که یکی دیگر از کشور های مطرح اروپایی است یک امتیاز مثبت در جغرافیا و موقعیت این کشور به حساب می آید. پایتخت این کشور شهر زیبای مادرید است و مردم آن به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. واحد پول آن نیز همانند اکثر کشور های عضو اتحادیه اروپا یورو می باشد.

اسکالرشیپ اسپانیا

حدود 25 سال است که این کشور سیستم آموزشی خود را بیش از پیش ارتقا داده و همین امر سبب شده در این زمینه در کنار کشور های برتر دنیا قرار بگیرد. اطلاعات آماری بیشتری نیز در مورد کشور اسپانیا در سایت oecd گنجانده شده است و با توجه به پایین بودن هزینه های تحصیل در اسپانیا نسبت به برخی دیگر از کشور های اروپایی از جمله دانمارک، هلند، سوییس و هر ساله دانشجویان زیادی را برای تحصیل در مقاطع مختلف جذب می کند.

نکته ی مثبت تحصیل در دانشگاه های اسپانیا این است که تدریس در آنها به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی صورت می گیرد. دانشگاه ها برای دانشجویان خود کلاس آموزش زبان اسپانیایی برگزار می کنند، اما شهرداری های هر شهر نیز کلاس های رایگان آموزش زبان اسپانیایی تشکیل می دهند که دانشجویان پذیرفته شده در اسپانیا می توانند از این کلاس های رایگان نیز بهره ببرند.

کمک‌ هزینه های تحصیل در اسپانیا 3 نوع مختلف هستند که در ادامه به توضیح هریک از آنها می پردازیم.

1. گرنت (Grant)

گرنت ها معمولاً بر مبنای نیاز مالی دانشجویان برای تأمین هزینه تحصیل، توسط دولت به آنها پرداخت می‌شود. نکته ی مثبت گرنت ها این است که نیازی به باز پرداخت پول به دولت توسط دانشجو نیست. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که ممکن است این گرنت دریافتی، کل هزینه تحصیل را در اسپانیا پوشش ندهد و دانشجو به یک حامی مالی یا انجام دادن کار دانشجویی نیاز داشته باشد.

2. وام دانشجویی (Loan)

وام دانشجویی عموما توسط یک نهاد به دانشجویان برای پوشش شهریه دانشگاه و دیگر هزینه‌های تحصیل اعطا می‌شود. همانطور که از اسم آن پیداست دانشجو موظف است پس از پایان تحصیل مبلغ وام را همراه با سود آن بازگرداند. متاسفانه دانشجویان ایرانی امکان استفاده از این وام‌ها را ندارند.

3. بورسیه (Scholarship)

در اعطای بورسیه به دانشجو دو فاکتور اهمیت ویژه ای دارد: یکی نیاز مالی دانشجو و دیگری شایستگی او. شایستگی دانشجو  با توجه به سوابق تحصیلی وی سنجیده می شود . مبالغ بورسیه های تحصیلی در اسپانیا متفاوت است و این بورسیه ها توسط نهاد های مختلف که یکی از آنها دولت اسپانیاست تامین می شوند و نیازی نیست که دانشجو پول دریافتی را بازگرداند.

دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در اسپانیا را دارند، در ابتدا باید اطلاعات کاملی را از وزارت امور خارجه و سفارت اسپانیا دریافت کرده و همچنین فرم کمک مالی را در کشور خود تکمیل کنند. دانشجویان قادرند برای انواع مختلف تامین هزینه درخواست بدهند. وظیفه ی مدیریت و رسیدگی به سیستم بورسیه تحصیلی اسپانیا نیز توسط وزارت آموزش و فرهنگ اسپانیا صورت می گیرد.

هزینه های تحصیل در اسپانیا نسبتاً سنگین است که با هزینه های زندگی سنگین تر نیز خواهد شد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی بسیار اندک است و تنها دانشجویان بسیار خاص می توانند موفق به کسب آن شوند.

اسکالرشیپ اسپانیا

در اینجا انواع بورسیه های تحصیلی را نام برده و سپس در رابطه با بورسیه تحصیلی مقاطع مختلف بحث خواهیم کرد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه ایالتی باسک اسپانیا

اشخاصی که ملیت اسپانیایی دارند می توانند از دولت شهر باسک اسپانیا کمک هزینه هایی برای تحصیلات دانشگاهی خود دریافت کنند. این بورسیه هم اکنون نیز قابل اعطا می باشد.

بورسیه کوتاه مدت مادرید در اسپانیا

اگر قصد تحصیل در زمینه های مدیریت ورزشی، موسیقی، مدیریت صنعتی، مهمانداری و یا مدیریت روادید را دارید میتوانید به دریافت این بورسیه فکر کنید. یکی از نکات مثبت این بورسیه این است که برای تمام ملیت ها در نظر گرفته می شود و همچنین تا حدود 70 درصد از هزینه های تحصیلی برای دوره های کوتاه مدت را پوشش می دهد.

حال به بررسی شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف می پردازیم.

بورسیه تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی

هزینه ی تحصیل در این مقطع حدودا بین 2 تا 5 هزار یورو در سال می باشد که در دانشگاه های مختلف متفاوت است، از طرفی تحصیل در دوره ی لیسانس حدود 3 الی 4 سال زمان می برد. برای جبران هزینه های تحصیلی در طول هفته به میزان مشخصی اجازه ی کار پاره وقت به صورت قانونی خواهید داشت که بخشی از هزینه ها را پوشش می دهد . به ازای هر ساعت کار می توان حدود 8 تا 10 یورو در نظر گرفت. اما برای دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع باید توجه داشته باشید که به طور حتم به مدرک زبان اسپانیایی نیاز خواهید داشت. به طور کلی شانس دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع اندکی پایین است. دو مورد از بورسیه های تحصیلی این مقطع در ادامه ذکر شده.

1. Creative scholarship

موسسه ای با نام IED در سه کشور اسپانیا، ایتالیا و برزیل قرار دارد که بورسیه های تحصیلی در زمینه های طراحی مد، ارتباطات و مدیریت به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد. برای دریافت این بورسیه نیاز به ارائه پروژه دارید و تنها به 17 دانشجو در سال تعلق می گیرد. پس از دریافت بورسیه تمامی هزینه های تحصیل دانشجو توسط این موسسه پرداخت شده و در انتها نیز می توانید مدرکی در یکی از رشته های فشن، طراحی داخلی، طراحی تولید، گرافیک ودریافت کنید.

برای اخذ این بورسیه به ۳ مورد رو به رو توجه داشته باشید: نهایتا 26 سال سن ، داشتن مدرک دیپلم معتبر و ارائه پروژه قوی

  • از دوره های کارشناسی ارشد 4 ساله که به زبان اسپانیایی هستند می توان به طراحی مد برنامه ریزی طراحی و ارتباطات اشاره کرد. طراحی گرافیک و ویدئو، طراحی مد، بازاریابی و ارتباطات در زمینه ی مد و فشن نیز به زبان انگلیسی ارائه می شوند. یکسری دوره ها هم به هر دو زبان می باشند مانند طراحی گرافیک، طراحی داخلی، طراحی محصول و طراحی حمل و نقل.
  • دوره های دیپلم سه ساله نیز شامل طراحی کسب و کار و تبلیغات خلاقانه به زبان انگلیسی و همچنین بازاریابی و ارتباطات مد به زبان اسپانیایی می باشد.
  • دوره ی یکساله طراحی جهانی نیز به زبان انگلیسی از دیگر دوره های مطرح این موسسه است

 

2. بورسیه تحصیلی دولتی وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا

همانطور که گفته شد بورسیه ای نیز توسط دولت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود که با دریافت آن میتوانید بین 600 تا 1500 یورو کمک هزینه تحصیلی دریافت کنید. این بورسیه تنها به افرادی با پیشینه تحصیلی قوی و اوضاع اقتصادی تقریبا ضعیف اعطا می شود.

اسکالرشیپ اسپانیا

بورسیه ی تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا، هزینه ای در حدود 4 تا 6 هزار یورو در سال خواهد داشت و تقریبا بین 1 تا 2 سال به طول می انجامد. شرایط و شانس اخذ بورسیه در این مقطع به مراتب بالا تر از مقطع کارشناسی است اما بازهم محدودیت ها و سختگیری هایی وجود دارد. دانشجویان در این مقطع نیز می توانند برای جبران برخی هزینه ها به انجام کار پاره وقت مشغول شوند و میزان ساعت کاری آنها در طول هفته از مقطع لیسانس بیشتر خواهد بود. در سال های اخیر با توجه به بالا رفتن تقاضا عرضه ی بورس تحصیلی نیز محدود تر شده و سختگیری ها افزایش یافته.

یکی از بورسیه های تحصیلی اعطایی در این مقطع بورسیه تحصیلی ZLC-MIT Zaragoza dual degree می باشد

رشته هایی که این بورسیه ساپورت می کند مدیریت زنجیره و شاخه ی مهندسی لجستیک است. اما نکته ی مهم این است که فرد قابلیت مدیریت و رهبری داشته و توانایی های خود را در این زمینه نشان دهد. برای دریافت این بورسیه مدارکی نیز لازم دارید که یکی از آنها مدرک زبان آیلتس یا تافل و دیگری شرکت در آزمون GMAT یا GRE و ارائه مدرک آن می باشد. همچنین باید سابقه کاری مرتبط ارائه دهید.

نکته مثبت این بورسیه این است که هیچ محدودیتی برای پذیرش و یا اعطای بورسیه به دانشجویان بین المللی نداشته و از طرفی اگر تمام شرایط فوق را دارا باشید تا هزینه ی قابل توجهی را در زمینه ی تحصیل خود پوشش خواهید داد.

در مقطع کارشناسی ارشد دو مورد از دانشگاه های برتر اسپانیا نیز اقدام به ارائه بورسیه تحصیلی می کنند. دانشگاه Lieida و دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا. در ادامه توضیح مختصری برای هریک ارائه خواهیم داد.

1. دانشگاه llieda

برای دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه در صورتی که زبان اصلیتان انگلیسی نیست نیاز به ارائه مدرک زبان با نمره ی بالا دارید، همچنین مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر نیز باید در رزومه شما قرار داشته باشد. پس از دریافت بورسیه مبلغ ثبت نام شما، مالیات هایی که متحمل خواهید شد (چه اداری و چه تحصیلی) بیمه و همچنین کمک هزینه هایی برای اقامت توسط این دانشگاه به شما اعطا می شود.

2. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا

در هر کشور دانشگاه های مختلف در زمینه های مختلف خودشان را مطرح می کنند. در کشور اسپانیا نیز دانشگاه کاتالونیا معتبر ترین دانشگاه در زمینه ی مهندسی به شمار می رود. بورسیه ی این دانشگاه تنها به افرادی که در کشور اسپانیا مقیم هستند اعطا می شود و هزینه های ثبت نام و کارهای اداری دانشجو را در بر می گیرد. برای اخذ بورسیه رزومه ی قوی، انگیزه نامه،  پیشینه تحصیلی معتبر، داشتن مدرک زبان و سوابق پژوهشی قوی نیاز هست.

رشته هایی نیز که شامل دریافت این بورسیه می شوند عبارتند از: علوم داده، آمار زیستی،کسب و کار اجتماعی و تحقیقات عملیاتی

اسکالرشیپ اسپانیا

بورسیه ی تحصیلی اسپانیا در مقطع دکتری

در مقطع دکتری تحصیل رایگان خواهد بود و دانشجویان از خدمات جانبی موجود در دانشگاه بهره مند می شوند. به طور کلی در این مقطع بورسیه منحصر به فردی توسط کشور اسپانیا اعطا می شود و حمایت های مالی خوبی صورت می گیرد. اگر مقاطع قبل را در خود کشور اسپانیا گذرانده باشید شانس بیشتری برای اخذ بورسیه خواهید داشت. همانند دو مقطع دیگر در طول تحصیل اجازه ی کار خواهید داشت اما میزانش بیشتر است و کمک هزینه ی قابل توجهی خواهد بود. همچنین در نظر داشته باشید که اگر بتوانید رزومه ی پژوهشی قوی ارائه دهید می توانید در طول دوره ی تحصیل خود با استاد راهنما همکاری کرده و حقوق دریافت کنید.

مدارکی که برای اخذ بورسیه نیاز دارید عبارتند از : ارائه ی مدارک تحصیلی پیشین خود و همچنین حداقل معدل 17 در مقطع قبل، بستگی به دانشگاهی که مدنظرتان است ارائه مقالات بین المللی ISI نیاز است. با توجه به رشته ی تحصیلی خود باید سابقه کاری مرتبط ارائه دهید. نیاز به مدرک زبان آیلتس آکادمیک خواهید داشت که عموما حداقل نمره 7 مد نظر است. انگیزه نامه و همچنین توصیه نامه از اساتید پیشین از دیگر موارد مهم هستند. اگر در رزومه ی خود تالیف یا ترجمه کتاب و یا مدرک و حکمی مبنی بر شرکت در مسابقات علمی داشتید نیز حتما جزو بقیه ی مدارک خود قرار دهید چون شانس شما در برابر رقیبان بالا خواهد رفت.