سوئد که اغلب به عنوان اتوپیا زمستانی و مملو از مردم خندان و موهای طلایی تصور می شود ، به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور جذابیت زیادی دارد. اغلب مردم برای مهاجرت به سوئد راه تحصیل در این کشور را انتخاب می کنند. هشت درصد از دانشجویانی که در حال حاضر در سوئد تحصیل می کنند بین المللی هستند ، تعداد دانشجویان خارج از اروپا کمی بیش از دو برابر تعداد دانشجویان از داخل آن است. شما برای دریافت ویزا و تحصیل در سوئد احتیاج به اجاره نامه دارید. تأمین مسکن دانشجویی در سوئد ، به ویژه در شهرهای بزرگ ممکن است مشکل باشد ، اما به هیچ وجه غیرممکن نیست. ما گزینه های خوابگاه دانشجویی را به شما ارائه کرده ایم تا به شما کمک کند روند برنامه ریزی تحصیل در خارج از کشورتان بدون دردسر باشد. برای این که در پیدا کردن مسکن برای دوران تحصیل خود در این کشور دچار مشکل نشوید می توانید از موسسات مربوطه کمک بگیرید.

 

چه گزینه های اقامتی دارید؟

گزینه های اقامتی شما بستگی دارد به این که شما اهل اتحادیه اروپا هستید یا خیر؟ محل اقامت در دانشگاه فقط برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA در دسترس است. همه گزینه های دیگر برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا آزاد است.

 

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA – در دانشگاه

در سوئد هیچ سیستم ملی وجود ندارد که بتواند محل اقامت دانشجویان را مدیریت کند. در واقع ، طبق قانون ، دانشگاه های سوئد نمی توانند در روند سازماندهی محل اقامت دانشجویان اتحادیه اروپا دخالتی داشته باشند. برخی از دانشگاه ها خدمات کمک مسکن را به دانشجویان بین المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا ارائه می دهند و در برخی موارد قادر به تهیه تعداد محدودی اتاق در سالن های اقامت یا خانه های دانشجویی هستند.

 

تعداد دانش آموزان تقریباً همیشه بیشتر از مقدار اتاق های موجود است. این اتاق ها به کسانی که زودتر درخواست بدهند اختصاص داده می شود. از دانشجویان خواسته می شود به محض دریافت پذیرش خود از یکی از دانشگاه های سوئد ، درخواست مسکن دهند. اگر اقامتگاهی که درون دانشگاه واقع شده است را از دست بدهید ، در لیست انتظار قرار می گیرید. به محض خالی شدن یک مکان درخواست شما مجددا ً مورد بررسی قرار می گیرد. با این حال ، هیچ تضمینی برای دستیابی به یک اقامتگاه در داخل محوطه دانشگاه وجود ندارد ، بنابراین بهتر است حواستان به  گزینه های دیگر باشد.

 

محل اقامت دانشجویان در سوئد

 

به عنوان مثال ، دانشگاه اوپسالا سهمیه اتاق های خوابگاه در کریدور های دانشجویی دارد که هر یک متعلق به شرکت های مختلف مسکن است و در مناطق مختلف آموزشی در اوپسالا واقع شده است. این اتاق ها فقط برای دانشجویان ثبت نام شده در یکی از برنامه های دانشگاه در دسترس است. امکانات زندگی و هزینه اینترنت شامل اجاره می شود و همه اتاق ها مبله هستند. در این دانشگاه ، دانشجویان محل اقامت برای دانشجویان تضمین شده نیست و در صورت عدم موفقیت در یافتن یک محل اقامت برای آن ها در این خوابگاه ها، باید برنامه پشتیبان داشته باشند.

اجاره این محل های اقامت به صورت ماهانه قابل پرداخت است. برای یک اتاق در سالن اقامت Flogsta در پاییز 2020 دانشجویان باید 4300-4400 کرون پرداخت کنند. سالن ها دارای امکاناتی از جمله آشپزخانه و لباسشویی مشترک هستند ، اما هر اتاق دارای یک حمام اختصاصی است. اوپسالا همچنین برای اساتید و دانشجویانی  که با اهداف تحقیقی در حال بازدید از این دانشگاه هستند ، شرایط اقامتی متفاوتی ارائه می دهد.

 

ضمانت مسکن (دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA)

برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه لوند طرحی تحت عنوان «ضمانت مسکن» دارند که برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که شهریه پرداخت می کنند ، اجرا می شود. این بدان معناست که مسکن شما برای مدت زمان برنامه تحصیلی تان از طرف دانشگاه لوند تضمین شده است. این برنامه به شما اجازه می دهد شرایط پرداخت هزینه و قراردادهای اجاره را در اختیار داشته باشید. دانشجویان فاقد ضمانت مسکن نیز ممکن است متقاضی مسکن از دانشگاه لوند باشند اما به آن ها اطمینانی در این زمینه داده نمی شود.

به محض پذیرش در دانشگاه ، از طریق پست الکترونیکی به دانشجویان اطلاعاتی در مورد نحوه تأمین مسکن ارسال می شود. دانشجویان تا زمانی که اولین شهریه خود را پرداخت نکنند ، پیشنهاد مسکن دریافت نخواهند کرد. شما باید اولویت های مسکن خود را در یک مهلت مشخص (حدود اواسط ژوئن) برای شروع ترم اصلی سال تحصیلی سوئد (سپتامبر) معرفی و ارسال کنید.

تمام دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در سوئد باید مسکن تایید شده ، داشته باشند که باید قبل از سفر درخواست داده شود و پذیرش دریافت شود ، در غیر این صورت به آن ها ویزا داده نمی شود.

 

محل اقامت دانشجویان در سوئد

 

مختص همه دانشجویان – خارج از دانشگاه

وابسته به دانشگاه

معمولاً دانشجویان در خانه های خارج از دانشگاه که به نوعی به دانشگاه آن ها وابسته است ، زندگی می کنند. دانشجویان معمولاً یک اتاق را به عنوان بخشی از یک آپارتمان مشترک بین دو یا سه نفر دیگر ، اجاره می کنند. بسیاری از دانشگاه ها با آژانس های مسکن همکاری دارند و یا مستقیماً شما را از طریق وب سایت خود به آن ها وصل می کنند یا می توانند اطلاعات تماس آن ها را به شما ارائه دهند. بیشتر اما نه همه اقامتگاه های سازمان یافته توسط دانشگاه ، حتی اگر خارج از دانشگاه باشد ، فقط برای دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا در دسترس است.

به عنوان مثال ، دفتر مسکن بین المللی (IHO) در دانشگاه Umeå 450 اتاق های دانشجویی را در پنج منطقه مسکونی خارج از دانشگاه ارائه می دهد که هم برای دانشجویان رایگان و هم برای دانشجویانی است که  شهریه پرداخت می کنند. اتاق ها خصوصی هستند و هرکدام دوش اختصاصی دارند اما همه اتاق های کریدور یک آشپزخانه مشترک دارند.

در این اقامتگاه ، اجاره به صورت ترمی پرداخت می شود و شامل هزینه خدمات ، امکانات و هزینه های اینترنت می شود. دانشجویان برای درخواست این اتاق ها نیازی به پر کردن فرم مسکن جداگانه ندارند. در حالی که این دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه اقدام می کنند ، فقط باید نشان دهند که می خواهند یک ترم یا یک سال با این موسسه برای اقامت قرارداد داشته باشند.

دانشجویان دانشگاه استکهلم می توانند به اتحادیه دانشجویی بپیوندند و نام خود را در لیست انتظار برای اسکان دانشجویان قرار دهند. دفتر مسکن دانشگاه علاوه بر ارائه محل اقامت برای دانشجویان بین المللی که از غیر اتحادیه اروپا هستند ، تعدادی رابط در آژانس های خارجی دارد و مشاوره جامع مسکن برای دانشجویان ارائه می دهد. هزینه و امکانات اجاره مسکن خارج از دانشگاه که توسط دانشگاه ارائه می شود بسته به منطقه مسکونی و نوع ملک متفاوت است.

اجاره یک ترم برای هر نفر برای یک آپارتمان مشترک بین 16563 کرون تا 23413 کرون است. اجاره یک ترم اگر آپارتمان را خودتان اجاره کنید بین 33126 کرون تا 46826 کرون است. این اجاره شامل گرمایش ، آب سرد و آب گرم ، برق و اینترنت ( اینترنت به صورت وای فای نیست). برای استفاده بیش از حد از برق هزینه اضافی دریافت می شود. در این گونه اقامتگاه ها شما آشپزخانه و حمام به صورت خصوصی دارید.

 

محل اقامت دانشجویان در سوئد

 

سازمان ها

دانشجویان در سوئد این امکان را دارند که به یکی از 13 “سازمان” ملحق شوند. این سازمان های دانشجویی محل هایی هستند که گاهی اوقات می توانند به طور مستقیم مسکن را برای شما فراهم کنند یا در تضمین آن به شما کمک کنند.

در بیشتر شهرهای دانشجویی مانند لوند یا اوپسالا، سازمان ها به عنوان نوعی جوامع دانشجویی مستقل عمل می کنند ، جایی که اعضا همه ملزم به مشارکت در انجام کارهای نیمه وقت هستند. هر سازمان تعدادی از فعالیت ها و خدمات دانشجویی را اداره می کند و هر یک به دلیل زندگی شبانه پر جنب و جوش که ارائه می دهند مشهور هستند.

برای عضویت در این سازمان ها باید هزینه عضویت پرداخت کنید ، اما اغلب از تخفیف در موسسات محلی برخوردار خواهید شد. شما می توانید از طریق اتحادیه دانشجویی دانشگاه خود یا مستقیماً از طریق وب سایت آنها با سازمان های محلی خود در ارتباط باشید.

اجاره خصوصی

به ویژه دانشجویان اتحادیه اروپا در حالی که در سوئد تحصیل می کنند ، به احتمال زیاد ملکی را اجاره می کنند. بازار اجاره سوئد بسیار تنظیم شده است و می توان آن را از طریق ترتیبات اجاره “دست اول” یا “دست دوم” اجاره کرد. توافقنامه های “دست اول” معمولاً به شماره هویت شخصی سوئدی یا درآمد تضمینی نیاز دارند ، بنابراین دانشجویان خارجی معمولاً در این گزینه محدودیت دارند. با این وجود معمول است که خارجی ها در آپارتمان های اجاره ای “دست دوم” زندگی می کنند ، جایی که قرارداد اقامت مستقیماً بین خود شما و یا صاحب آپارتمان یا دارنده قرارداد اجاره “دست اول” است. دانش آموزان باید مطمئن باشند که قبلاً قرارداد کاغذی را به عنوان اثبات این قرارداد امضا کرده اند.

استانداردها و هزینه های زندگی در سوئد نسبتاً زیاد است و به طور گسترده ای ، ممکن است حدود 7000 کرون – 8000 کرون (1097 دلار – 1223 دلار) برای یک آپارتمان 3 خوابه متوسط ​​بپردازید. تأمین محل اقامت در شهرهای بزرگتر مانند استکهلم و گوتبورگ و شهرهای دانشجویی لوند و اوپسالا به ویژه بسیار دشوار است.

به طور کلی ، هزینه اجاره ماهانه یک اتاق در یک ملک مشترک در شهرهای سوئد حدود 2500 کرون – 4500 کرون (392 دلار – 705 دلار آمریکا) است ، در حالی که یک اتاق در یک شهر کوچکتر به احتمال زیاد حدود 2000 کرون – 3500 کرون است (313 دلار – 548 دلار).

 

محل اقامت دانشجویان در سوئد

 

نکات اضافی

آماده باشید تا به محض یافتن جای خالی سریع اقدام کنید. تقاضا برای مسکن دانشجویی به طرز باورنکردنی زیاد است و اگر ملک را به موقع نگیرید ، شخص دیگری ظاهر می شود و جای شما را می گیرد.

موسسات و نمایندگان املاک سوئد می دانند که تأمین مسکن چقدر دشوار است و غالباً فارغ از اینکه شما دانشجوی اتحادیه اروپا هستید یا نه ، تعدادی از منابع برای کمک به شما در یافتن جایی برای زندگی در دسترس هستند. به عنوان مثال ، وب سایت های مفیدی مانند www.sl.se به شما کمک می کند در نزدیکی دانشگاه خود محل اقامت پیدا کنید ، در حالی که اکثر دانشگاه ها به دانشجویان اجازه می دهند اطلاعات املاک خالی را در پروفایل رسانه های اجتماعی خود قرار دهند. گرچه به نظر ترسناک می آید ، اما مردم آماده کمک به شما هستند ؛ شما فقط باید بدانید از کجا بپرسید. دانشجویان همچنین می توانند با سفارت محلی خود در سوئد تماس بگیرند و از آن ها بخواهند تبلیغاتی را برای درخواست محل اقامت خود قرار دهند.

متاسفانه تعدادی از افراد وجود دارند که از این تعداد بالای تقاضا برای مسکن دانشجویی سو استفاده می کنند. همیشه بررسی کنید که صاحبخانه یا نماینده شما حساب بانکی در سوئد دارد و مایل است شخصاً مکان را به شما نشان دهد. موافقت نامه ای را با کسی که از شما می خواهد مبلغ را پرداخت کنید و او کلید را برای شما به کشورتان ارسال کند ، امضا نکنید. فقط کارمزد پیش پرداخت را به نمایندگان معتبر یا صاحبخانه هایی با حساب بانکی مجاز سوئد و افرادی که قرارداد قانونی برای شما ارائه می دهند پرداخت کنید. همیشه یک نسخه از قرارداد خود را به زبان انگلیسی درخواست کنید، اگر آنها یک قرارداد را به شما ارائه نمی دهند ، آن را امضا نکنید.

همیشه از قبل متوسط اجاره خانه در منطقه مد نظرتان را بررسی کنید. بستگی به اندازه شهر ، نزدیکی به دانشگاه و ماهیت اقامتگاه شما هزینه ها متفاوت است. تقاضا برای مکان هایی که نزدیک مرکز شهر هستند شاید بیشتر باشد ولی این به این معنا نیست که حتما ً هزینه های این مکان ها هم بالا تر هستند.

 

محل اقامت دانشجویان در سوئد

 

اگر نتوانستید یک اقامتگاه در شهر دانشگاه مورد نظر خود پیدا کنید ، به دنبال مکان هایی باشید که در شهر های نزدیک به دانشگاه هستند و دارای شرایط خوبی از نظر حمل و نقل به دانشگاه و برعکس هستند. شما با دارا بودن کارت دانشجویی برای استفاده از وسایل حمل و نقل از تخفیف برخوردار هستید.

ایده خوبی است که همیشه  یک هاستل را به عنوان پشتیبان در ذهن داشته باشید تا زمانی که سایر برنامه های شما انجام شود. هاستل نوعی اقامتگاه مشترک و کم هزینه و کوتاه مدت است که میهمانان می توانند یک تخت ، معمولاً یک تخت تختخواب سفری در خوابگاه ، با استفاده مشترک از اتاق نشیمن و گاه آشپزخانه اجاره کنند. شما می توانید به صورت لحظه آخری در هاستل اتاق رزرو کنید و غالباً به صورت لحظه آخری نیز آن را لغو کنید.

مهم ترین نکته این است که سعی کنید واقع گرا باشید. تمام هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور را محاسبه کنید و سپس با توجه به بودجه خود برای محل اقامت خود تصمیم بگیرید. حتما ً گزینه اتاق های خارج از محدوده دانشگاه و حتی در شهر های اطراف را هم در نظر بگیرید.