تحصیل در دانشگاه کارلستاد سوئد

دانشگاه کارلستاد جوان ترین دانشگاه سوئد و واقع در شهر کارلستاد است. شهر کارلستاد در کنار رودخانه  کلارلون در استان وارملند قرار دارد. این دانشگاه در سال 1999 تاسیس شده است. البته تاریخ این دانشگاه به سال 1843 باز می گردد که با هدف تربیت معلمان ساخته شد و بعد ها در سال 1967 به عنوان شعبه ای از دانشگاه گوتنبرگ به کار خود ادامه داد و ده سال بعد از این دانشگاه جدا و مستقل شد. این دانشگاه به عنوان یک نهاد مستقل از گوتنبرگ مبدل به یک موسسه آموزشی عالی غیر انتفاعی گردید.

1 تحصیل در دانشگاه کارلستاد سوئد

دانشگاه کارلستاد دارای دو پردیس است: یک شعبه فرعی در آرنیکا (Arnika) که دانشکده موسیقی کارلستاد با 400 دانشجو و  شعبه اصلی واقع در کارلستاد با 15000 دانشجو است. این دانشگاه به عنوان یک موسسه آموزش عالی در تمام مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد و همچنین در حوزه سلامت و درمان نیز دو دوره کاردانی نیز در دانشگاه ارائه می شود. اکثر دوره های این دانشگاه به زبان سوئدی برگزار می گردد که البته دوره هایی به زبان انگلیسی هم دارد که شامل رشته موسیقی و 12 دوره در مقطع کارشناسی ارشد می شود.

این دانشگاه که ششمین دانشگاه برتر سوئد است در رتبه بندی جهانی سال  2020 جزء 1000 دانشگاه برتر قرار گرفته و رتبه کلی آن 801 ، در علوم اجتماعی رتبه 401 تا 500، در علوم اقتصاد و بازرگانی رتبه 251-300 و در حوزه آموزش رتبه 301 تا 400 را کسب کرده است.از جنبه آموزشی این دانشگاه با ویژگی هایی مثل  تدریس با کیفیت بالا، اشکال تحصیلی انعطاف پذیر و ارتباط حرفه ای با دانشجویان شناخته می شود. از جهت پژوهشی این دانشگاه هم در زمینه سنتی آکادمیک هر رشته و هم به صورت بین رشته ای دانشجویان را ترغیب به تحقیق و پژوهش می کند. این پژوهشگران در قالب گروههای پژوهشی  در مراکز پژوهشی این دانشگاه مشغول به کار هستند که بدان ها خواهیم پرداخت.

ساختار آموزشی دانشگاه کارلستاد

دانشگاه کارلستاد از نظر ساختار آکادمیک به چهار بخش آموزشی و پژو هشی تقسیم می شود، علوم اقتصاد، علوم ارتباطات و IT ، علم  و فناوری و علوم اجتماعی، علوم زیستی و هنر و آموزش که هر یک از این بخش ها حوزه های زیر را در بر می گیرند:

 • علوم اقتصادی: بازرگانی و مدریت، حسابداری و مالی، اقتصاد و اقتصاد سنجی
 • علوم ارتباطات و IT: ارتباطات و علوم رسانه ای و علوم کامپیوتر
 • علم و فناوری و علوم اجتماعی: جامعه شناسی، علوم سیاسی و مطالعات بین الملل، جغرافیا، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوا فضا، مهندسی عمومی، مهندسی برق الکترونیک
 • علوم زیستی و هنر و آموزش: علوم ورزشی، علوم زیستی، سلامت، روانشناسی، هنر، هنر های نمایشی و طراحی، تاریخ، فلسفه و الهیات و معماری

و چنان که پیش از این اشاره شد این دانشگاه در زمینه تحقیقات علمی گروهها و مراکز متعددی نیز دارد، از جمله؛

 • CCS: مرکز هواشناسی و سلامت
 • CGF: مرکز مطالعات جنسیت
 • مرکز IT انسانی
 • مرکز سلامت عمومی
 • مرکز تحقیقاتی سلامت روان کودک و نوجوان
 • مرکز تحقیقات توسعه منظقه ای
 • CMIT: انجمن فناوری رسانه و اطلاعات
 • علوم کامپیوتر
 • E-CLIC: مراکز نوآوری مشارکتی اروپا
 • تالار گفتمان فرآیند تجدید صنعت جنگل و نوآوری محصول
 • Geomedia
 • علم مواد

تحصیل در دانشگاه کارلستاد سوئد

جنبه بین المللی دانشگاه کارلستاد:

از آرمان های دانشگا کارلستاد به عنوان یک موسسه آموزش عالی در سوئد داشتن یک پایه و اساس محکم از نظر منطقه ای و داشتن چشم اندازی بین المللی است. این دانشگاه در این راستا اهداف خود را بسیار بالا تعیین کرده است، بدین ترتیب که برای دانشجویان داخلی موقعیت تحصیل در خارج از سوئد (تحصیل در سوئد) به مدت یک ترم یا یک سال را فراهم می کند و همچین دانشجویان بین المللی را نیز برای همین مدت به دانشگاه کارلستاد جذب می کند. بنابراین کارلستاد برخی از دوره های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند و برای دانشجویان دکتری مجال داشتن تجربه آموزشی در دانشگاههای دیگر را فراهم می کند. همچنین تدریس در خارج از کشور و هم تبادل هیئت های علمی از ویژگی های این دانشگاه هستند.

کارلستاد همچنین برای جذب دانشجویان بین المللی کمک هزینه های نیز در نظر می گیرد که معمولا به دانشجویانی که کشورشان خارج از اتحادیه اروپا است و ملزم به پرداخت شهریه هستند تعلق می گیرد. این کمک هزینه ها معمولا بخشی یا کل شهریه را پوشش می دهند. البته این کمک هزینه ها تنها در راستای پرداخت شهریه و برنامه های آموزشی است و هزینه های زندگی را در بر نمی گیرد.

تحصیل در دانشگاه کارلستاد سوئد

خدمات دانشجویی دانشگاه کارلستاد:

خوابگاه دانشجویی: این دانشگاه با یک شرکت مسکونی معتبر برای تأمین محل زندگی دانشجویان قرارداد دارد و خوابگاههای دانشجویان خارجی در نزدیک ترین محل به دانشگاه قرار دارد.

کتابخانه دانشگاه: این دانشگاه داری کتابخانه ای با حدود 315000 کتاب الکترونیکی است که به راحتی از طریق E Books قابل دسترسی هستند.