تحصیل در رشته های فنی مهندسی در هلند

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی، تحصیل در هلند را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می نمایند. دلایل زیادی موجب گزینش این کشور برای ادامه ی تحصیل در این رشته ها می باشد که به بررسی آن خواهیم پرداخت. امیدواریم با مطالعه ی این مقاله پاسخ سوالات خود را در زمینه ی تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی در این کشور کسب نمایید.

رشته های فنی و مهندسی جزو رشته های پرطرفدار می باشد و هر ساله تعدادی زیادی از دانشجویان قصد تحصیل در این رشته ها را دارند. بدون شک صنعت مهندسی به عنوان صنعتی بدعت گذار و نو آور در سراسر جهان به شمار می رود. برای مثال مدیریت و مهندسی صنایع به چگونگی حل مشکلات در تجارت می پردازد. تمرکز بر روی پیدا کردن راهکاری در مشکلات فنی و علمی می باشد. مهندسی مکانیک به چگونگی طراحی ابزار مکانیکی و گرمایشی می پردازد. مهندسی عمران مباحثی در خصوص مهندسی هیدرولیک، راه سازی، خط لوله، طراحی پل ها، سد ها، کانال، مجاری می پردازد. مهندسین نقش مهمی در این صنعت دارند و به عنوان طلایه دار در تکنولوژی و فناوری های آتی می باشند.

تحصیل در رشته های علوم مهندسی در نروژ

کشور هلند در پژوهش، صنعت و نو آوری پیشتاز است و سرمایه گذاران بسیاری را جذب می کند. این کشور کوچک اروپایی به عنوان رهبر جهانی شناخته می شود و به طراحی و تولید ابزار آلات و محصولات پیشرفته می پردازد. از این رو کشور هلند دارای پیشینه ی عالی در رشته های فنی و مهندسی نیز می باشد و موسسات پژوهشی بسیاری در حوزه ی بهره وری انرژی و انرژی های تجدید پذیر دارد. دانشگاه های این کشور در حوزه ی علوم  فنی و مهندسی به عنوان موسسات آموزشی با اعتبار علمی بالا در جهان شناخته شده است و برنامه های تحصیلی بی شماری را در این رشته ها از مهندسی طراحی ساختمان تا مهندسی روباتیک ارائه می دهند. لازم به ذکر است که بسیاری از این دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود.

همانطور که گفته شد، کشور هلند موسسات پژوهشی دولتی و خصوصی بسیاری دارد و دانشجویان می توانند حتی در طول تحصیل خود مشغول به کار شود. پس از تحصیل نیز در صورتی که دانشجو قصد بازگشت به کشورش را نداشته باشد، این انتظار می رود که شغل مناسب بین المللی را با توجه به رشته ی تحصیلی اش پیدا کند. حرفه ی مهندسی به مانند سایر حرفه ها عملکرد جهانی دارد و مهندس جوان می تواند در اقصی نقاط جهان از جمله اتحادیه ی اروپا در پروژه هایی کار خود را آغاز نماید. فرصت های شغلی بسیاری برای فارغ تحصیلان این رشته وجود دارد و درآمد بالایی نیز در انتظار آن ها می باشد.

رشته های فنی و مهندسی در کشور هلند رشته ی پر تقاضایی در میان دانشجویان بین المللی به حساب می آید. دانشگاه های این کشور با آغوش باز پذیرای دانشجویان بین المللی می باشند و سالیانه حدود 112000 دانشجوی بین المللی می پذیرند که یک سوم آن ها تمایل به تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی را دارند. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های این کشور مقرون به صرفه است. بر اساس مطالبی که گفته شد، هلند به عنوان مقصدی جذاب برای دانشجویان به ویژه دانشجویان بین المللی به شمار می رود.

تحصیل در رشته های علوم فنی و مهندسی یک تجربه ی جدیدی است و دانشجو باید به این نکته توجه کند که اگرچه تحصیل این رشته ممکن است به عنوان یک چالشی برای دانشجو باشد ولی دانشجو پس از فارغ تحصیلی متوجه ارزش و بهای آن خواهد شد.

1 تحصیل در رشته های فنی مهندسی در هلند

دانشگاه های کشور هلند در حوزه ی علوم فنی و مهندسی

دانشگاه فناوری دلفت، دانشگاه توئنته، دانشگاه فنی آیندهوون، گرونینگن و … از دانشگاه های علوم فنی و مهندسی در این کشور می باشند. پذیرش دانشجو در دانشگاه های هلند در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری انجام می شود. رشته عمران، منابع تجدید پذیر، مهندسی شیمی، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، مهندسی توسعه پایدار، مهندسی هوا نوردی، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی اتوماسیون، مهندسی مکانیک، مدیریت سیستم انرژی پایدار، مهندسی دریا، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مواد و … از جمله رشته ها در حوزه ی علوم فنی و مهندسی در این کشور می باشد.

تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در هلند

تحصیل در مقطع لیسانس در هلند به زبان هلندی است و برنامه های تحصیلی بسیار محدودی به زبان انگلیسی ارائه می شود. مهندسی عمومی، مهندسی عمران، مهندسی صنعتی، مهندسی رباتیک، مهندسی الکترونیک و … از جمله رشته های موجود در این دوره می باشد. این دوره شامل دروس نظری و عملی می باشد و پس از اتمام سال چهارم دانشجو آمادگی لازم را برای ورود به بازار کار بدست می آورد. در مقطع فوق لیسانس برنامه های تحصیلی بی شماری در حوزه ی علوم فنی و مهندسی به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجو برای پذیرش در این مقطع باید مدرک لیسانس مرتبط و مدرک زبان معتبر با نمره ی 6.5  را ارائه دهد. مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد و امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا وجود دارد. ارائه ی رزومه ی تحصیلی و کاری قوی، مقالات علمی، مدرک زبان معتبر با نمره ی 7 از جمله شرایط دریافت بورسیه می باشد. لازم به ذکر است دانشجو در طی دوران تحصیل خود مجوز کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته را دارد.

2 تحصیل در رشته های فنی مهندسی در هلند

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در هلند

  • مدارک شناسایی (کارت ملی و شناسنامه)
  • اسکن پاسپورت
  • اصل و ترجمه ی رسمی مدارک و ریز نمرات مقاطع پیشین (دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، فوق لیسانس) به همراه مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
  • مدرک زبان معتبر (آیلتس یا تافل)
  • رزومه
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • سابقه ی کار